ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1530232 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #375 Dátum: 2014. Október 22. 08:19 »
Üdvözlök minden fórumozót.
A néhány legatkásabb családomnál október 14.-én oxálsavat szublimáltam. Atkahullás kb. 24 óra után a legfertőzöttebbnél kb. 100, és azóta folyamatosan potyog. 21.-én este néztem ennél még mindig volt frissen hullott atka, volt amelyik még vergődött is. Ennél összesen minimum 230-250 lejött. Létezik hogy az oxálsavgőz ilyen elhúzódva dolgozik? Tapasztalt már valaki ilyet? Ez termézsetes atkahullásnak kicsit erős lenne.
Javítsatok ki ha tévednék de a hullott atkák között volt egy csomó ami sokkal fakóbb volt mint a többi, továbbá volt amelyik foltos. Én ezt az oxálsav marásának tudtam be.
Válaszaitokat köszönöm.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #376 Dátum: 2014. Október 22. 12:07 »
Igen az oxálsav hatása tartós, csurgatva még tartósabb.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #377 Dátum: 2014. Október 22. 12:38 »
A forgófészkesek is küzdöttek/küzdenek ennyit az atkákkal idén?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #378 Dátum: 2014. Október 22. 14:09 »
Köszönöm Geddekas. Szerinted az oxálsav okoz elváltozást az atka színében? Azért kérdezem hogy biztos lehessek benne hogy az oxálsav nyírta ki a kis genyókat.
Mask! Szerintem az idő vasfoga kikezdte a forgófészkes kaptárat. Itt a környékükön még nem is hallottam ilyen rendszerben méhészkedőről pedig igen sok méhészt ismerek. Szerintem országos szinten sem sok lehet.
Ismer valaki olyat aki sikerre vitte ezt a rendszert?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #379 Dátum: 2014. Október 22. 16:06 »
Az oxálsav nem okoz színelváltozást az atkában, hanem egyszerűen savas égés miatt a szőrzetének nagy részét elveszíti és a lábán levő tapadókorongok elroncsolódnak. A fiatal, még éretlen atkák világosabb színűek.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #380 Dátum: 2014. Október 22. 16:58 »
Köszönöm. Ezzel sikerült helyreraknom magam. Azt hittem hogy a sav marta foltosra.

*

lygo67

  • ***
  • 144
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #381 Dátum: 2014. Október 22. 17:47 »
Létezik hogy az oxálsavgőz ilyen elhúzódva dolgozik? Tapasztalt már valaki ilyet? Ez termézsetes atkahullásnak kicsit erős lenne.


Igen létezik , saját tapasztalatom hogy 7-10 napig biztos van hatása , bár nyilván egyre kevésbé hat. Én okt. 1 elején szublimáltam oxálsavval és 10-én még 3-4 atka hullott utánna okt.14 -én bvhc -val csorgattam (tudom itt most sokan azt mondják az nem sok mit-ér az atkának) és a 10-én számolt atkákhoz képest néhaány családnál 2x annyi atka hullott (4-12 db )

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #382 Dátum: 2014. Október 22. 18:33 »
Sziasztok!

Ma ismét kaptam egy megrázó telefont. 3 db 48 családos konténeres méhésznek, már csak 1 konténerében vannak méhei.
Mi történhetett? Ezt elemeztem a méhésztárssal órákon keresztül. Sok dolog felmerül ilyenkor, különösen azért mert az a két konténer, ahol csak maroknyi méhek vannak, nem egy telephelyen áll a harmadikkal.
Elmondása szerint mindegyiket egyszerre, egy időben kezelte. Na ebben volt minden. Az oxálsavas csorgatástól, a tak-tikos, majd Mitacos füstölésen keresztül minden. Itt látszik igazolódni az az állításom, hogy mindenki másként csinálja, mert nem kapnak a méhészek szakmai iránymutatást.
" Azt mondta a Robi, hogy ez Tu-Ti módszer,olyan mint a piros Ász. Mindent visz."
Most meg 40 méhcsaládot vásárolt Robi is az egyik konténerébe, hogy a moly ne egye meg a kereteket.
Akikről írok, mind nagy méhész múlttal rendelkező, sokuk méhész dinasztiából valók.
Akkor mi van a kezdőkkel, néhány éve méhészkedőkkel? Nekem ez a nagy csend soha nem tetszett.
Többször írtam már, ha arra a kérdésre, hogy milyenek a méheid méhésztárs a válasz így kezdődik...
"Hááát.." Akkor ott bizony baj van.
Az atka elleni küzdelem az idén sok méhésznek nem sikerült. Ismét lemegy a viasz ára, a méhcsaládoké pedig az egekbe szökik. Teljesen át kell alakítani a méhtartásunk technológiáját, különösen az atkairtást.
Új, hatékony szerek kellenek, de most az OMME az alapszabályt nyüstöli, a közhasznúságunkat elvesztettük, üveg nincs, a honlap ciki.
Van gondjuk nem mondom. Kelle olyan markáns vezetői gárda, amely olyan mint a gyorsnaszád.
Azonnal reagál, megoldást ad a kihívásokra. (Mondjuk terepjárót már vettek.) :P
Most kezdenek foglalkozni az atka kérdéssel amikor már ekkora baj van.
Végül is megtettek mindent, mondják ők.
Vigyázzatok sok az atka!
Késő bánat.
Nagyernyei Attila



*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #383 Dátum: 2014. Október 22. 18:48 »
A Mavrik és az oxálsav bizonyult ez évben a két leghatékonyabb atkairtó szernek.
Aki csak "Taktik"ázott, pórul járt. Valami komoly baj volt ez évben ezzel a szerrel. Mintha csak töredéke lett volna benne a hatóanyag. A Mitac-ra nem volt panasz.
Panasz volt még a timolos szerekre. Dr. Hegedüs Dénes azt javasolta, hogy az illóolajos védekezést leginkább koratavasszal alkalmazzuk. Jövő évben feltétlenül ki fogom próbálni, de természetesen jövő évben is oxálsavra fogom alapozni a varroa atka elleni védelmet.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #384 Dátum: 2014. Október 22. 19:24 »
Jani bátya!

Denaturált szesz vivőanyaggal lehet dolgozni furettónál.

Tejsavat szeretnél ködölni?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #385 Dátum: 2014. Október 22. 19:48 »
Nem, tac-ticról van szó. Hangsúlyozom, nem próbáltam. Egy ismerős méhész mesélte a tisztaszeszes ködölést, állítólag kevésbé hajlamosít a nozémára és az atkákat is ugyanúgy viszi mint a petrós változat,azért kérdezem van e valakinek ezzel kapcsolatban valami tapasztalata.

Üdv. jani bátya

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #386 Dátum: 2014. Október 22. 19:57 »
Sziasztok!

Ha már vivőanyag, akkor megkérdezném, hogy mi a véleményetek a parafinolaj használatáról? Szintén ködölőben való használatra.

Nb18

*

nata

  • ***
  • 175
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #387 Dátum: 2014. Október 23. 14:13 »
Több hozzászólásban láttam már, hogy páran nincsenek megelégedve a Bee Vital teljesítményével. Főleg Attila írásaiban láttam ezt. Kifejtenétek, hogy mi a gond vele? Tudom, nem elég hatásos, de ennél egy kicsit bővebben szeretném.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #388 Dátum: 2014. Október 23. 18:58 »
Szerintem nyári kezelésre van kitalálva, nyár végén és ősszel Apiox koncentráció kell.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #389 Dátum: 2014. Október 24. 11:46 »
Hat encsak annyit szolnak ehhez hogy mink itt [szerbia] ezt hasznaljuk inkabb,es eddig be is valt.
Van aki meg hasznal hangyasavt-oxalsavat de lenyegebn a MITAK-ot hasznaljak.
Skype: nagyati74

A földi javak közül a legigazságosabban az ész van elosztva. Mindenki azt hiszi, neki van belőle a legtöbb.