ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523942 megtekintés
*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #360 Dátum: 2014. Október 08. 21:28 »
Bükk!
Az Apistan és Check Mite plusz is jó volt. Egy darabig. Az a nagy baj, hogy a méhek kezelésére használt szerek esetén nincsenek hatóanyag vizsgálatok. Állatoknál, embereknél egy törzskönyvezett készítmény esetén mindent tudnak: hány perc múlva éri el a maximális koncentrációt a vérben a vesében, vizeletben, agyi liqorban. Mennyi a felezési ideje, szóval mindent lehet tudni. Arról a méheknél semmit, hogy mennyi lesz a szőrzeten a hatóanyag szint, milyen a deszorpciós görbe stb. Igazából ez is egy gyári pancsolás. Ez a szint viszi az atkát, akkor ezt használjuk. A Bayvarollal kb. 15 mg-ot viszünk be, a szintúgy piretroid Apistannal 1000 mg-ot. Csoda, hogy a Bayvarol nem hat ?  Pedig komoly gyógyszergyár áll mögötte. Nem néhány évig van szükségünk egy hatóanyagra, hanem évtizedekig kellene. Akik ezt a formulát megalkották, azoknak tudniuk kellett volna, hogy ha nem szabályozott a hatóanyag leadása, az a rezisztencia kialakulásának melegágya. A papírlap legalább elvben önmegsemmisítő. Egy műanyag hordozóról ezt nem lehet elmondani. Most ősszel a papírlap is működik nálam. Kb. 30 %-os hatékonysággal. A Furetto kb. 80 %. Néhány éve a papírlap 90 felett volt. Mennyi ideje van még a Furettónak ? Tartós hordozó nélkül sokkal több lenne (lett volna). El fogjuk játszani az összes hatóanyagunkat !

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #361 Dátum: 2014. Október 08. 23:01 »
QUQURIQ!!!

Szép estét Mindenkinek!

Kb. 6 éve a barátom Apisztán csíkkal védekezett. Tavaszra teljesen legyengültek a családjai.
Hemzsegtek az atkák a maradék méheken.
Csak őszre tudta betelelésig rendbe hozni a méheket, Amitrázos füstöléssel.
Nem kezdő méhész volt.
Volt egy idő, amikor az ország déli részén esküdtek a Bróm- Propilátra. (jó volt légcső atkára) de nem varroára.
Magam is kipróbáltam egy Cseh szer (Dolny intézet )után, amit egy évig használtam, Gödöllő is forgalmazta. (most későn nem jut a szernek a neve az eszembe).
Azt tudom, hogy egy gyök származék azonos volt benne mint a klartánban, ezért lépett fel a rezisztencia.
Megint a kotyvasztott Mitac -  AC mentette meg a családjaimat. Másoknak is!
Én harminc két éve használom megszakítás nélkül az Amitrázt!
Szerencsére még nem volt problémám az atkával. Az idén lehet! Nem tuti a Taktik. Gyorsan vettem Mitakot, még is félek a kiteleléstől... Annak ellanére, hogy még mindig küzdök az atkák ellen, igyaz, hogy már Oxálsavval!!! Egy állatorvos javasolta!!! Nem pedig a haverom...

Kiskakas!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #362 Dátum: 2014. Október 09. 08:30 »
.
« Utoljára szerkesztve: 2016. December 21. 20:19 írta deGonosz »

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #363 Dátum: 2014. Október 09. 10:34 »
Ezekről pontosan be tudok számolni saját tapasztalataim alapján. Először a Gabon söpörte az atkákat. Aztán 5-6 év múltán ősszel volt család ami kiköltözött az atkától. Pontosítva. Ezekben az években semmi mással nem védekeztem, csak ősszel kaptak két, két lapkát, amit 20-24 nap múlva eltávolítottam. Ez pár évig jó is volt. Aztán amikor kiderült a probléma ismét csak az antivar bevetése segített. Azóta nem teleltem antivar nélkül, bár az utolsó két kezelés mindig perizin. Eddig nem volt probléma. Ám az idén már nem voltam megelégedve az antivarral, mivel túlságosan nagy cseppekben jött ki az üvegből, ha a régi módszerrel csepegtettem folyt. Ezért először nem is mertem csak nyitott kijáróval füstölni. Utána pedig két cseppet mertem csak cseppenteni. Így is a 200 papírcsíkra szánt antivar 120-ra elfogyott. És az egyik üvegben kristályosodás kezdett kialakulni. Most azt tervezem, hogy előre hozom a perizinezést, mivel számottevő röpülés már itt nincs, és fiasítás sem.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #364 Dátum: 2014. Október 10. 12:30 »
Augusztus 20 és szeptember 6 között végeztem sorozat kezelést; három naponként összesen hat alkalommal füstöltem Varidollal (amitráz). Ezt követően már csak az ApiOx-os zárókezelés volt tervben, de mivel szinte mindenhonnan az atka feldúsulásáról lehet hallani, ezért tegnap teszt füstölést végeztem két családon, szintén Varidollal. A kezelés után fél órával néztem az eredményt: az egyik családnál 16 db atka pottyant le, a másiknál viszont 130 db atka hullott le a papírlapra. Az atkák fele még élt, de láthatóan le voltak lassulva. Ebből az eredményből arra következtetek, hogy a sorozatkezelés hatásos volt (16 db atkás család), viszont erős visszafertőződés tapasztalható (130 db atkás család). Volt tanárommal konzultálva, állomány szinten két Varidolos füstölést tervezek elvégezni jövő hét folyamán, hétfőn és pénteken. Természetesen ez még nem a zárókezelés, az majd a szokásos ApiOX-os csurgatás lesz, fiasításmentes időben. Komolyan kell venni az intelmeket, mert valóban sok az atka. Mindenki védekezzen lehetőségei szerint, de már csak kipróbált szerrel, a bizonytalan félmegoldásokra már nincs idő!
Üdv, Ádám

Fészekmézkamrás NB18

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #365 Dátum: 2014. Október 10. 13:11 »
adamez: A fél óra kevés. Másnap szokás számolni, hogy mennyi jött le.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #366 Dátum: 2014. Október 15. 08:53 »
adamez: A fél óra kevés. Másnap szokás számolni, hogy mennyi jött le.

Szerintem arra jó, hogy az ember lássa a tendenciát. Hétfőn megint füstöltem, és megnéztem az eredményt 1 órával a kezelés után, valamint másnap délután 14 óra körül is számoltam az atkákat. A következő eredményeket kaptam:

1. család:
Hétfő: 74 atka
Kedd: 10 atka

2. család:
Hétfő: 130 atka
Kedd: 105 atka

3. család
Hétfő: 194 atka
Kedd: 67 atka

Az eredmények alapján úgy tűnik, hogy az atkák nagyobbik része már a kezelés után egy órával lehullott, a következő 28 órában összesen már kevesebb potyogott.
Üdv, Ádám

Fészekmézkamrás NB18

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #367 Dátum: 2014. Október 15. 20:04 »
Sziasztok!

 Már csak egy kérdés maradt hogy az egy órás számolás után lehullott atkák közül mennyi tér észhez és mászik vissza a következő számolás idejéig, mert ha sok akkor egy kicsit megtévesztő tud lenni a 24 óra leteltével számolt adat. Én az ellenőrzést úgy szoktam végezni, hogy 1 órával a kezelés után megnézem, hogy mennyi hullott le. Nem számolom, ha csak itt-ott látok néhány darabot nem idegesítem vele és nem ködölölm a méheket tovább feleslegesen. Ha sokat látok, belekezdek egy sorozatba, ami csak addig tart, amíg 10 fölötti atka hullik. Nincs előre megszabott sorozat szám amit mindenképp végig csinálok!

Nb18

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #368 Dátum: 2014. Október 15. 22:06 »
Ha megnézem egy óra múltán az eredményt, akkor természetesen nem rakom vissza a még élő atkákat a családhoz, hanem egy műanyag ládába söpröm őket és onnan mennek a tűzbe. Nehogy már visszamásszanak! :-)

Szerintem a sorozat hossza az időszaktól is függ. A nyár végi sorozatkezelésnél érdemes végigcsinálni a teljes sorozatot (5 alkalom = 15 nap ha nincs here fiasítás, vagy 6 alkalom = 18 nap ha van here fiasítás), mert lehet hogy mondjuk a harmadik kezelésnél kevés atka potyog, de nem tudhatod, hogy mennyi van még a fiasításban, ami majd a következő napokban fog kelni. Fiasításmentes időben, vagy kevés fiasítás esetén szerintem sem biztos, hogy végig kell csinálni a sorozatot, csak amíg 10 alá nem megy a lehullott atkaszám.
Üdv, Ádám

Fészekmézkamrás NB18

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #369 Dátum: 2014. Október 15. 22:17 »
Én is úgy gondoltam, hogy nem rakod vissza. ;D Viszont ami utána potyog, szerintem azok már nem biztos hogy elpusztulnak, csak kicsit beszívottak lepottyannak és van még erejük visszamászni! Magyarul, a kezeléstől elszédül, de észhez tér.

Egyértelműen igazad van abban, hogy időszaktól függ a kezelések száma. Egy akác után biztos, hogy meg kell legyen egy kelési ciklus ideje. Viszont később (szeptember végi gyérítéskor) már nem kell betartani a három napos ciklust, elég akár hetente kezelni.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #370 Dátum: 2014. Október 18. 18:16 »
Használt már valaki a furettóban a petróleum helyett tisztaszeszt?

Üdv. jani bátya

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #371 Dátum: 2014. Október 18. 20:58 »
Acetonról már hallottam, hogy azzal füstölnek de szerintem elég hajmeresztő.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #372 Dátum: 2014. Október 19. 06:47 »
Tisztelt Méhészek!
Hozzászólásomat tegnap szerettem volna megtenni, de a szakmapolitikai rovatban írt cikkeim miatt olyan sokan telefonáltak, hogy már nem volt huzatom hozzá.
A perzinnel való kezelés utóhatásáról írnék.
Gondolom tudjátok, de nem árt ismételni. Hogy fejti ki hatását a perizin?
A méhekre az előírásnak megfelelően rácsorgatjuk a munkaemulziót. Itt kicsit eltérnék a használati utasítástól.
Ne sima vízzel hígítsátok a perizint. 2/1-es "vékony" cukoroldathoz keverjétek, mert ezt a szert a méheknek el kell fogyasztaniuk. Tehát, akár milyen furcsa meg kell mérgeznünk a méheket. Ez ugyan úgy hat mint a kutyáknál a bolha-kullancs irtó. A kutya vérét megmérgezve, a vérszíváskor mérget is vesz magához a parazita.
A méheknél is ez van. A méreg bejut a hemolimfába (méhek vérébe) és az atka mikor megszívja a méhecskét, kampó.
Igen ám, de a gyenge, egyébként is élete utolsó fázisába ért, esetleg atka szívott méh is áldozatul esik.
Sajnos ezt nehezen éljük meg, de be kell látnunk, hogy akár melyik ujjunkat harapjuk fáj.
A perizinnel való kezelés után, néhány tíz esetleg száz méh elvesztése, természetesnek mondható.
Egyébként is nagy a valószínűsége, hogy ezek a méhek vírushordozók, csak a bajt hoznák a méhcsaládra.
Gondolataim egy részét megosztottam volt kollégámmal Dr. Fendrik Péterrel, aki megerősítette mostani írásomat, de ő olyan magas szinten adja elő gondolatit, hogy azt méhész nyelvre fordítani nehézkes.
Végeredményben, ha a kezelés után láttok némi veszteséget ne ijedjetek meg, sajna ez vele jár.
Nagyernyei Attla

 

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #373 Dátum: 2014. Október 21. 20:38 »
QUQURIQ!!!

Hasznos  estét  Mindenkinek…!

Ma megcsináltam a második Mavrikos kezelést!
Most már alig van fiasítás, ahol nem kezdte a petézést újra az anya.
Ma a legtöbb atka 155 db volt 4 óra eltelte utáni eredmény! (SOKALLOM)!!!
Nagyon szépek a családok, népesek.
Kaja lehetne több, de beütemeztem egy kemény cukorlepény főzést.
Solidágótól többet vártam, ebbe a csapadékos időben. Szeptember 15-ig minden évben végzek az etetése, az idén szept.20 –ig húzódott!!!
Nem mertem tovább etetni, mert így is elég vontatottan fedték.

Kiskakas!

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #374 Dátum: 2014. Október 21. 21:37 »

A perizinnel való kezelés után, néhány tíz esetleg száz méh elvesztése, természetesnek mondható.

Attila!
Ez a rosszul végrehajtott Perizinezés eredménye. Nálam még soha nem volt tapasztalható Perizin után 1-2 db méhnél több elhullás. Ezek is csak télen a leázottak voltak. Szóval a gond a csorgatással van, azt nem szabad csinálni, csak cseppenként csepegtetni. Igaz, hogy így tízszer annyi időbe telik. Azt is végig kell gondolni, hogy a leáztatott méhek elpusztulnak, és nem lesz anyag, ami az atkát elpusztítja. Szerintem az igazi applikáció a hideg ködölés lenne, a kompresszoros módszerrel. Azonban a csuda tudja, hogy nem okoz-e gondot. Ha tényleg megeszik, és úgy hat, akkor elvileg nem lehet probléma. Van aki azt mondja, hogy a tapadás miatt kell bele cukor, nem azért, hogy megegyék. Akkor viszont nem biztos, hogy jó megoldás a ködölés, mert a belélegzés káros lehet. Ha 8 fok felett is van elhullás belőle, akkor az vélhetően azért van, mert toxikus mennyiséget vett fel. Ezért a cukros módszer meggondolandó lehet. Éveken keresztül én is cukorral csináltam, nem volt gond belőle, akkor egyszer megnéztem a használati utasítását, és vízzel volt előírva. Régebbi tájékoztatókat is megnéztem, azok  is vízzel írták. Nem tudom honnan jött a cukros megoldás? A gyártó változtathatta meg, vagy ez csak egy méhész praktika volt ? HA előbbi, akkor azért mert gond volt belőle ?