ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523818 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #315 Dátum: 2014. Október 03. 18:45 »
Irtsuk az atkát, de egyre kevesebb Amitrázt használjunk!!!
Akinek kicsi az állománya, az villázza fel a fedett fiasítást, és kezeljen 20% Mitac-al.


A Mitac nem amitráz?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #316 Dátum: 2014. Október 03. 18:51 »
Bogaras!
De!
Kiskakas gondolom úgy érti, hogy ne sorozatot nyomjatok!
Üdv:Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #317 Dátum: 2014. Október 03. 19:03 »
Szia Attila ! Úgy érted , hogy nem 3x2 vagy 2x2 -őt? Hanem hetenként egyet -egyet ?  Űdv . Antal

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #318 Dátum: 2014. Október 03. 19:11 »
Szia Anti!
Egyetlen egyszer, ha a hőmérséklet is passzol!
Sorozatot most már tilos!
Légy nagyon óvatos, mert van aki most nyírta ki egy rosszul időzített füstöléssel az állományát.
Nem kell hozzá semmi más csak egy esti füstölés, és másnap hajnali pár fok.
Ha nappal füstölsz biztonságosabb, és utána ha tudnak repülni, nem lehet baj.
Üdv:Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #319 Dátum: 2014. Október 03. 20:08 »
Sziasztok!

Mióta ködölőt használok, azóta csak hajnalban, vagy reggel kezelek. Ugyanígy használtam  Janovics féle hajszárítós füstölő gépet. Apámék régen a papírcsíkot is mindig hajnalban égették. Mindig azt mondta az öregem, hogy a kezelés után szinte rögtön repülnie kell a méhnek, hogy ki tudja magát okádni...

Nb18

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #320 Dátum: 2014. Október 03. 20:36 »
Kőszőnőm  a választ , Attila !   Úgy is most  űgyeletes vagyok , és most egy hetet pihennek , de majd a jővő héten , ahogy mondod csak finoman .  Megvettem az oxalt , és előszőr fogom használni  záró kezelésnek .  Űdv.  Antal

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #321 Dátum: 2014. Október 04. 06:32 »
Sorozatot most már tilos!

Nem tilos, inkább az ésszerűségen van a hangsúly.  2 telephelyen telelnek a méhek. Az egyiken csak új anyások, bő virágporhordás mellett érdekes módon nincs fiasítás. Másik telephely vegyes anyák , mozgás csendes, némi virágpor és szinte minden családnál 2-3 fél keretben nyitott tenyérnyi fias,  nem csak fedettek. Mindkét állomány rögtön napra után kezelve, szeptember végén ellenőrzés , majd újabb füst. Azon a telepen ahol még van fias muszáj a 4-5 füstöt megcsinálni. A másik vasárnap kap egy oxálsavas szublimálást kontrollnak.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #322 Dátum: 2014. Október 04. 07:12 »
Én igazán nem látom értelmét annak, hogy ragaszkodjon valaki a reggeli vagy esti amitrázos füstöléshez. Nap közben eldönthető az, hogy már alkalmas a hőmérséklet és még az is lesz néhány órán át. Én pl. éppen ezért mindig a legmelegebb napokon délután két óra körül füstölök. Ha meleg van,de nagyon borult az ég, akkor inkább  halasztom másnapra, ha az előrejelzés alapján valószínűsíthető az, hogy akkor alkalmasabb az idő repülésre. Persze ilyenkor lesznek méhek, melyeket nem ér közvetlenül a füst. Azonban ezek aránya ilyenkor már kicsi, és annak is kicsi esélye, hogy a következő füst alkalmával megint éppen ők lesznek kinn. Arról nem is beszélve, hogy eleve csak a méhek néhány százalékán van atka. Tehát elvétve lesz olyan atka, amelyik úgy ússza meg a kezelést, hogy kinn volt utazgatni egy méhhel. Amelyik mégis, azt majd a zárókezelés lehozza. Én hosszú évekig mindig csakis és kizárólag októberben adtam sorozatfüstöt, igaz csak kb. 5 naponta. Aztán áttértem arra, hogy ilyenkor kezeltem papírcsíkkal, mert jobb eredményt hozott. Ez most már szóba sem jöhet!!

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #323 Dátum: 2014. Október 04. 16:07 »
QUQURIQ!!!

Szép estét Mindenkinek!

Értékeld Iridó!!!

Nos!
Egy társaság szét mérette az egy litert öt egyforma adagra. Hárman még aznap ködöltek. Az elmondásuk szerint, a Taktikra jellemző színű, állagú és szagú volt a vegyszer.
Hárman még aznap ködöltek, amitől nagy méhelhullásuk volt másnapra. Az idő megfelelő volt a kezelésre, mert hajnalra is 17 fok volt a hőmérséklet.
Másnap telefonáltak a többieknek az elhullásról, és arról is , hogy világos zöldes zavaros lett a Taktik.
Ekkor kerestek meg, hogy mitévők legyenek, mert tudták, hogy Én is ott vettem meg a szert. Az enyém még bontatlan volt. Az Övéket visszavette az állatorvosi gyógyszertár. Tüzetesen megnéztem a csomagolást. Egy fénymásolt lap volt a flakonra ragasztva. A lejátati dátum többször ár volt címkézve.
Reklamáltam én is a vásárolt helyen. Számla ellenében visszavették.
A Taktikból 16 ml 2 dl petrol.
A Mitac:     10 ml 2 dl petrol.
A három napokat szigorúan betartottam, és a hőmérsékleteket is!
Lehet, hogy megbuktathatsz méh egészségügyből, de hosszú évek óta így védekeztem, és semmi baj nem volt atka miatt.
Harminc két éve használom az Amitrázt!
Ne felejtsük el a problémát, ... én csak tanulhatnék belőle, mások meg okulhatnak!!!
Én soha nem szégyelltem tanulni!!!
Ezért kérlek, hogy írjad meg, hogy hol vétettem ekkorát!!!

Üdv. Kiskakas!

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #324 Dátum: 2014. Október 05. 10:28 »
Kiskakas!
Nincs nálam a bölcsek köve! A félreértést privátban rendeztük Attilával. Amit írok, az csak magánvélemény. Szerintem egy lejárt gyógyszer nem okozhatott méhelhullást. Legfeljebb annyit, hogy nem volt hatásos. Nincs tudomásom arról, hogy toxikus bomlástermék képződne a lejárat után. A zöldes színt én még nem tapasztaltam, nem lehet, hogy más anyag keveredett bele?  Pl. előtte ugyanazzal a fecskendővel, amellyel ki lett mérve, valamilyen rovarirtót mértek ki növényvédelmi permetezéshez. De ez csak találgatás, mert sem a zöld szín, sem a méhelhullás nem illik a képbe.A fehér pelyhesedés is inkább csak néhány nappal a felbontás után következik be. Néhány évvel ezelőtt azonban  még úgy is  működött papírlapon októberben, magas páratartalom mellett. Ha 1 ml-t adagol a ködölőd, akkor ez ugye kb 20 mg/ család amitráz. Tekintettel arra, hogy a Mitac adagod is 20 mg/ család,ezért az nem lehet vita tárgya, hogy a lejárt Takticban már nem volt aktív a hatóanyag. Szégyen-gyalázat ilyent árulni! De ismétlem méhelhullást véleményem szerint nem okozhat.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #325 Dátum: 2014. Október 05. 11:42 »
Iridoval egyetértve: lejárt szavatosságú amitráz hatóanyag nem okozhat önmagában méhpusztulást, ha a hatóanyag egy része le is bomlott, a metabolitok nem mérgezőbbek, mint az alapvegyület. A Méhész fórumon az atka témában megtalálhatók az amitráz metabolizációjának útjai, azokból látható, hogy méhekre nézve veszélyes metabolit nem keletkezik a hidrolízis során, tehát némi hatáscsökkenés lehetséges, de az nem jár méhpusztulással.

Egyébként a mérgezések esetében érdemes lett volna egy laboratóriumi tandem-vizsgálatot elvégeztetni a szermaradványokra, abból egyértelműen kiderülhetett volna, mi okozta a mérgezést. Sajnos hivatalosan elég nehéz egy ilyen mérgezési eset kivizsgáltatása, sem a Taktic, sem a Mitac nem engedélyezett készítmény méhek varroozisának gyógyítására, így azzal érvelni, hogy a használt gyógyhatású készítmény okozhatta a mérgezést, eleve nem lehet. Szerintem érdemes lenne Irido érvrendszere mentén keresgélni az okot, a házi méricskélés sajnos rejt veszélyeket. Azt nem valószínűsítem, hogy "gyárilag" keveredhetett a Taktic-ba egyéb rovarölő hatóanyag, de mióta egy méhveszélyességi kockázat szempontjából ártalmatlanként ismert gombaölő-szerben fipronil hatóanyag-szennyeződést is találtak, már semmin nem csodálkozom, de hangsúlyozom, hogy az utóbbi esetben is egy engedélyezett gombaölő-hatóanyagba keveredett a hazánkban felhasználási engedéllyel nem rendelkező rovarölőszer. Mint láthatjuk az kimutatható volt a laboratóriumban, de miután az ominózus Taktic-ot visszavitték a forgalmazóhoz, a gyanú már nem igazolható. 

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #326 Dátum: 2014. Október 07. 13:48 »
Üdv!
Érdekes...
Vajon csak nekem tűnt fel,hogy az azonos hatóanyag mennyiség kijuttatása mellet miért hat az egyik (......) és miért nem,vagy csak alig a másik (Tak-tik) amitrázos készítmény.
Nem hiszem hogy csak a vivő meg adalék anyagok miatt.
Szerintem simán nincs benne a megfelelő mennyiségű amitráz.
Kertész koromban több olyan esettel is találkoztam,amikor ugyanaz a hatóanyag egyik gyártó készítményébe nem hatott (mert nem volt benne) a másikéba viszont igen.
Az OMME-nak már a panaszok miatt régen be kellett vna vizsgáltatni,mert mi egyénileg hiába vizsgáltatjuk senki nem veszi figyelembe az eredményt.
A Tak-tik-ból kimaradt a hatóanyag (vagy egy része). A Póker-be (vényköteles szer) meg szerintem nem véletlenül került bele a fipronil...
Lehet idén valakik drasztikusan csökkenteni akarják a magyar méhállományt...

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #327 Dátum: 2014. Október 07. 14:35 »
Tirpákbokri!
Jónak tartom az eszmefuttatásodat.
Különösen azt a részét, hogy a sorozatos panaszok miatt, már rég lépnie kellett volna az OMME-nak.
Van egy "tudományos-szakmai" bizottság, de valójában csak szaladnak az események után.
Ma is szaktanácsadói értekezlet van. Majd mindenki elmondja szépen, hogy bizony sok az atka.
Ezzel be is fejeződött a feladatuk. A megoldást senki nem tárja elénk.
Csonka Imre tegnapi szekszárdi előadásában arra utalt, hogy mi mindent nem használnak a méhészek az atkák irtására, de irányt mutató precíz recept nincs. A méhészek érdekvédelmi szervezete belső morális válságában erre nincs idő. Így magunknak kell megoldanunk a problémát, akár tiltott készítmények használatával is, ha az védi meg a méhcsaládokat a pusztulástól.
Ez sokáig nem mehet így, kell egy olyan igazi érdekvédő csapat, aki ugrik ha a tagság kiált.
Most nem ugranak, lapítanak.
Nagyernyei Attila

*

nata

  • ***
  • 175
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #328 Dátum: 2014. Október 07. 16:00 »
Szerintem is a tak-tikkal van a baj. Abból indulok ki, hogy nem lehet akkora árkülönbség ami nálunk van. Vannak akik 9-10 eFt-ért jutnak hozzá, nálunk meg 18 eFt. Ilyen árrésbeli különbség nincs. Mint ahogy minden mást, úgy a taktikot is hamisítják és ez kerülhetett be a rendszerbe. Érdekes módon aki a drága taktikot vette annál működik.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #329 Dátum: 2014. Október 07. 18:25 »
Hát nem tudom, hogy ilyen drasztikus áremelkedés következett-e be, vagy csak arról van-e szó, hogy nem volt újabb behozatal, és a nem lejártnak kérik meg az árát. Egyébként az egy létező dolog, hogy a gyógyszer forgalmazó a lejárt készítményt bevizsgáltatja, és akkor megfelelő hatóanyag tartalom esetén meghosszabbítják  a minőségmegőrzési időt. Többszörös hosszabbítás tudomásom szerint nem lehetséges. Tehát amelyiken több ragasztás is van, az vélhetően régen lejárt, tehát a hatóanyaggal is gond lehet. Ez sem feltétlenül van így, vannak szerek, melyek évekkel a lejárat után is hatásosak. Nyilvánvalóan a méhész kifizette a szer árát, joggal tart igényt arra, hogy megfelelő minőséget kapjon. Hivatalos meghosszabbítás estén azonban utalni kell a határozatra , sőt azt mellékelni is kell.
Az OMME szerepe. Azért én valahol megértem őket is. Más egy Fórumon elmondani a tapasztalatokat, és más egy félig hivatalos állásfoglalást kiadni. Azért azt sok oldalról meg kell támasztani, melyhez korrekt vizsgálatok és idő szükséges. Arról nem is beszélve, hogy a fiasítás jelenlétének függvényében hullámszerű hatékonyságot mutat az amitráz. Nehéz ebből egzakt következtetést levonni.