ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1524409 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #285 Dátum: 2014. Szeptember 28. 08:52 »
QUQURIQ!!!

Romantikus hétvégét Mindenkinek!

Az előző írással egyet értek, és még az előzővel is!

Oly annyira ki lett tárgyalva a téma, hogy valakinek mindet össze kellene gyűjteni egy mappába.
A személyeskedés és sértegetés elhagyásával!!!
Sőt, kérném azokat a szakembereket, akik biológusok, genetikusok, vegyszer mérnökök, persze profi méhészeket is, hogy "segítsünk magunkon" ha más nem is segít rajtunk!!!
Hozzunk létre egy válság stábot!!!
Ha akar, az OMME szakmai vezetése is delegálhatja magát!
Most tegyük félre az ellenszenvet, az utálatot.
Most ennek nagyobb tétje van!
Megkérlek Attila, hogy koordináljad ezt a témát.


A méheket féltő KIskakas!

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #286 Dátum: 2014. Szeptember 28. 08:52 »
Az én védekezési stratégiám a következő volt.
10 családnál számoltam naponta a potyogást. A három "atkabajnok" családnál  a következő atkahullást számoltam:
Július 25.-től védekeztem Tac-tic_os papírcsíkkal (OMME Monitoring arány). Atkahullás:
10, 21, 9
Augusztus végén BVHC. Atkahullás egy hetes összesítés:
32, 35, 67
Hangyasavval védekeztem szeptember folyamán. Szeptember 10.-től 7 napon át adtam 10-15 millilitert a család erősségétől függően. Naponta fecskendeztem ezt a mennyiséget konyhai törlőkendőre. A családokat telibe takartam, a fóliát egy fadarabbal kb. 1 cm-re megemeltem, hogy tudjon párologni.
Szeptember 19.-től is csináltam ismét egy hangyasavas sorozatot, de ott már csak két-három naponta adtam a szert.
A hangyasav a következő atkahullást produkálta:
477, 417, 452
A kettő hangyasav között egyszer locsoltam tejsavval, de az nagyon kevés atkát hozott le:
16, 42, 24
Ugyanennél a három családnál az összesített atkahullás (július 25.-től):
535, 515, 552
A többi hét családnál 135-től 387-ig számoltam atkahullást. Ez összesített érték. A két legalacsonyabb érték (135, 203) két szaporítmány családtól van.
Hát ezek az én őszi adataim. A tapasztalat hosszabb távon érik be, tavasszal meglátjuk…

Köszönöm a válaszokat!
Azt elfelejtettem írni, hogy háromszor vágtam ki áprilistól kezdve kelés előtt a lefedett herefias építtető
kereteket.
Ki kell egészítenem a föntieket.
Tegnap Tac-Tic-os füstölést alkalmaztam a 3 legfertőzöttebb családnál.
Most néztem az eredményt. Atkahullás:
150, 250, 100 (a 250 becsült érték..., nem tudtam pontosan megszámolni...)
Ugyanennek a három családnak a tegnapi hangyasavas potyogása:
12, 42, 12
Ebből arra következtetek, hogy az amitrázos füst (nálam..., az én vidékemen) leviszi az atkát.
Arra is következtetek, hogy a hangyasavas kezelés kevésbé hatékony. Ugyanakkor nem hagy szermaradékot. Úgy gondolom, meg kell találni az arany középutat a védekezésben, erre utal a topic címének utótagja.
   

« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 28. 09:36 írta ata67 »

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #287 Dátum: 2014. Szeptember 28. 10:09 »
Attila!
Jó, hogy leírtad ezeket a számokat. Ha visszalapoznánk, akkor ugye nyáron azt mondtam, hogy az atkairtás ideje ez a néhány hét, ami most van. Nagyernyei Attila  leszidott, hogy vészhelyzet van, nem lehet eddig várni. Igaza volt. De az is igaz, hogy  a méheinknek nagyon kemény terhelést kell elviselniük. Haszon és kár mérlege erős billegést mutat. Nagyon sok ilyen adatnak kell még összegyűlnie, egy átlagméhésznek is használható technológia kidolgozásához. Hiszen ha a tartós hordozó alkalmazására is alkalmatlan az átlagméhész, akkor a helyes hangyasavas kezelésre, oxálsavas sorozatszublimációra miként lesz képes? Arról nem is beszélve, hogy egy ereje teljében lévő tartós hordozó hatékonyságát az utóbbi módszerekkel miként fogja tudni elérni az átlagméhész ?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #288 Dátum: 2014. Szeptember 28. 11:26 »
Kísérletképpen egy erősen fertőzött családnak adtam egy hete egy kartonlapot, amin 1ml mitac volt fecskendővel felvíve. 150 db hullott. Most kivettem.
Nekem az a tapasztalatom, hogy az amitráz legalább 200mg tartós hordozón /persze max egy hétig/ jobban takarít mint a BVHC , de valószínű a hangyasavnál is. Elhatároztam, hogy nem fogok többet tartóssal védekezni, bár egy nem reprezentatív közvéleménykutatás /4 méhész/ alapján a két Biowar500-at használó kolléga bomba családokról számolt be, és azok sem panaszkodtak akik taktikot füstöltek hajszárítóval. Pedig ugye mindkét szer megkérdőjeleződött az utóbbi időben. Tömeges pusztulásról én csak hallomásból, ellenőrizhetetlen forrásból értesültem, az 50%-ot túlzónak érzem, de majd meglátjuk.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #289 Dátum: 2014. Szeptember 28. 13:39 »
Irido!
Hát igen..., először tartózkodtam attól, hogy leírjam a tapasztalataimat, de úgy gondolom, hogy mindenből lehet okulni, ezért hasznos lehet. Mindenképpen meg akartam várni a hangyasavas kezelés végét, hogy lássam mi a helyzet, most jött el ez az idő. Füstölő készülékem mostanában lett, így most tudtam egy kontrollt csinálni. Ma délután füstölök a többi családnál is, holnap reggel újra számolok.
Nagyon fontosnak látom a folyamat rendszeres kontrollálását, az atkahullás számolását, mert így van egy pontos összehasonlítási alapunk.
Az áttelelés sikerét, és a családok tavaszi fejlődését mérlegre vissza lehet majd következtetni a védekezés minőségére.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #290 Dátum: 2014. Szeptember 28. 22:32 »
Én elhiszem, hogy reprezentatív felmérésnek 35 méhészet nem sok, de én csak ebből tudok kiindulni. Tény az, hogy ahol a rajzlapcsíkot benn hagyták tavaszig, ott a furettozás amitrázzal nem vezet eredményre. Az is tévhit, hogy az atkák szétrágják a rajzlapcsíkokat, mert ezek felét bizony tavasszal kellett kiszedni. Egy ilyen méhésznél láttam életemben először amint a kifejlett méh kirágja a fedelezést és nem ő jön ki, hanem előbb az atkák, miután már 6. alkalommal kezelték őket furettóval. Ez pedig azt jelenti, hogy az első kezelések nem voltak a csúcson, mert maradtak atkák akik be tudtak petézni a fiasba. Általában atka problémát, még nem látni ott, ahol legalább két fajta szerrel kezeltek az ősszel, valamint ahol a méhek az amitráz mellett megkapták a rendes kétszeri perizines kezelést.
Viszont az is igaz, hogy ez csak az idei őszi állapot. Hogy mi lesz jövőre azt már nem tudom, mert szerintem az idei atka inváziónak jövőre isszuk meg a levét. Az is érdekes azonban, hogy volt egy időszak úgy a 90-es évek közepe- vége felé amikor azt mondtuk, hogy az atka gond az már nem gond. Pedig akkor a méhészek túlnyomó része nemigen használt mást mint antivaros füstölő csíkot. Most már nem is tudni mennyi atka ellenes szert lehet kapni, és hússzor annyi atka van.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 28. 22:50 írta Vivaldi »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #291 Dátum: 2014. Szeptember 29. 18:00 »
. Az is tévhit, hogy az atkák szétrágják a rajzlapcsíkokat, mert ezek felét bizony tavasszal kellett kiszedni......... valamint ahol a méhek az amitráz mellett megkapták a rendes kétszeri perizines kezelést.
.......................
Szerintem is tévhit.
Nem hallottam még olyat, hogy az atkák szétrágták volna a rajzlapcsíkokat....

Azt sem mesélték , hogy a Perizint kétszer használták volna.

Segíts, kérlek, hogy sikerüljön tisztábban látni ezen kérdésekben.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #292 Dátum: 2014. Szeptember 29. 20:40 »
QUQURIQ!!!

"TARALMAS ESTÉT MINDENKINEK"!!!

BIZONY-BIZONY!!!
Valamikor a Bulgár Perizint január elején kellett használni 1-1 hét idő közzel, + 5C fokon.
863 ft -ba került, 60 családra volt elegendő.
Erről kérdezzétek Dr. Cserényit én is Tőle vettem....

Még mindig van belőle!
Lehet, hogy most az atkás évben kipróbálom, hogy vajon hat-e még???
Ha igen, irány Bulgária!!!....ha másért nem is, de olcsó a tengerpartja, jók a kaják, sós a tenger... és szépek a lányok... Sozopol 1650 km, amit lehúztam egy szuszra. Igaz, nem Trabantal. De voltam Wartburgal, Dáciával, W Passáttal meg, még egy márkával. Ne hagyjátok ki a tengeri kajákat!!! A Kagylókat magam szedtem, magam főztem! Állítólag a rák salátám isteni... (ezt mások mondták)...
Ha csak tehetem, irány Bulgária! Nesszebár, Burgasz, Szancsevbrjág stb...........
A rendőrökre vigyázzatok, szeretik a gyorshajtókat!
Én is mindig megegyeztem Velük!...

A túrtista Kiskakas!

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #293 Dátum: 2014. Szeptember 29. 21:08 »
QUQURIQ!!!

Csak kíváncsi vagyok, hogy senki nem reagált a kezdeményezésemre, hogy elvetni való ötlet???
Ha igen, Törölje a moderátor, hogy ne foglalja a helyet!

Romantikus hétvégét Mindenkinek!

Az előző írással egyet értek, és még az előzővel is!

Oly annyira ki lett tárgyalva a téma, hogy valakinek mindet össze kellene gyűjteni egy mappába.
A személyeskedés és sértegetés elhagyásával!!!
Sőt, kérném azokat a szakembereket, akik biológusok, genetikusok, vegyszer mérnökök, persze profi méhészeket is, hogy "segítsünk magunkon" ha más nem is segít rajtunk!!!
Hozzunk létre egy válság stábot!!!
Ha akar, az OMME szakmai vezetése is delegálhatja magát!
Most tegyük félre az ellenszenvet, az utálatot.
Most ennek nagyobb tétje van!
Megkérlek Attila, hogy koordináljad ezt a témát.


A méheket féltő KIskakas!

A témában amit indítottál, semmi olyan nincs, ami miatt törölni kellene.  Egyébként hely van bőven, és itt mindenkit meghallgatunk, aztán majd eldől, hogy életképes-e az amit felvetettél.
/ türelem, a hosszú élet ritka /

moderátor


« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 29. 22:25 írta atya »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #294 Dátum: 2014. Szeptember 29. 22:19 »
.
.......................
Nem hallottam még olyat, hogy az atkák szétrágták volna a rajzlapcsíkokat....

Azt sem mesélték , hogy a Perizint kétszer használták volna.


Pedig, aki elolvasta a használati utasítást, az elmesélhette volna...

Idézem:
"Diagnózis: A varroózis kimutatására egyszeri kezelés elegendő.
Terápia: A varroózis felszámolása céljából 7 napos időközzel kétszer kell kezelni."

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #295 Dátum: 2014. Szeptember 29. 22:30 »
Tamás!

Köszönöm a kiegészítésed, de arra figyeltem, hogy Vivaldi az amitráz melletti használatról írt, kontrollként viszont csak egyszeri kezelést javasol a használati utasítás.

Ha az idén ősszel használom sem tervezem a kétszeri kezelést, patkányméregből talán egyszeri használat is elég lesz.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #296 Dátum: 2014. Szeptember 29. 22:39 »
Én speciel sosem használom, zárókezelésnek oxálsavazok.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #297 Dátum: 2014. Szeptember 30. 07:55 »
QUQURIQ!!!

Derűs reggelt Mindenkinek!

Íme, az OMME honlapon figyelmeztetés az atka irtásra!!!

Felhívás    | Nyomtatás |
2014. 09. 29.

Az elmúlt napok hűvösebb időjárásának következtében a méhanyák petézése teljesen leállt, a méhcsaládoknál a fiasítás mennyisége folyamatosan csökken. Az elkövetkezendő napokban jó lehetőség nyílik egy eredményesebb Varroa atka elleni kezeléshez – füstöléshez.
Felhívjuk a Tisztelt Méhésztársak figyelmét, hogy a fenti kezelésen felül végre kell hajtani a fiasításmentes időszakban aktuális zárókezeléseket is.

Köszönjük!!! Kiskakas!

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #298 Dátum: 2014. Szeptember 30. 14:06 »


 patkányméregből talán egyszeri használat is elég lesz.
Hogy  a tévhitek mennyire penetráns módon tudnak az emberek agyába férkőzni, az elképesztő. Áruljátok már el, ki volt aki ezt marhaságot kitalálta, és mire alapozta? Mert sem a kémiához, sem a biológiához nem ért.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #299 Dátum: 2014. Szeptember 30. 17:38 »
Kedves Irido!

Nagyon komolyan elnézést kell kérnem, hiszen a "patkánymérget" valóban idézőjelbe kellett volna tennem, ha kicsit ironikusan akartam utalni a kumafoszra, ami valójában szerves organofoszfát a benne rejlő kumarin-gyök ellenére, ezért valóban nem véralvadási problémákat okoz az atkánál, hanem az organofoszfátok mintájára az acetil-kolin-észteráz enzim működését blokkolja. Elnézést, elnézést, elnézést!
Természetesen azért szabadkozom, mert olyan szakmailag rendkívül tájékozott adtközlőktől kaphattam ismereteket, mint a Méhészfórumon Cerana, akinek szaktudását rendkívül nagyra becsülöm  -szerintem méhegészségügyi kérdésekben nincs alternatívája az ő véleményének-, ő már 2009-ben is eligazította Misit a "patkányméreg-kérdésben" (a Méhészfórumon 2009. 08. 26-27-én folytatott beszélgetés során, valamint a decemberben is ugyanott helyretette a pontatlanságot). Ezek mellett természetesen olvastam a Méhészetben közölt, hasonló tartalmú cikkeket is, ezért megbocsájthatatlan, hogy ilyen pongyola módon fogalmaztam, lefelejtve az idézőjelet. Ha mégis megbocsájtható lenne eme bűnöm, kérnék irgalmat szegény fejemnek, ha nem, szomorúan kell tudomásul vennem, hogy megbocsájthatatlan bűnt követtem el a szakmai tájékoztatás olyan fontos fórumán, mint a Klub. Kérlek, -ha lehetséges- ítélj elnézően, cserében felajánlom, hogy a jövőben tartózkodok az iróniától!
Ha valakit érdekelne, miért kérek elnézést, felteszem a hatóanyagok szerkezeti képletét, hogy könnyebb legyen átlátni, miért is kérek ilyen sűrűn bocsánatot: