ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1524339 megtekintés
*

Veszti1982

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #255 Dátum: 2014. Szeptember 24. 21:49 »
Mert akkor otthon van az egész család. Nem csak az otthoni bogarak atkásak, hanem a kijáró is (elvégre valahogy be kell, hogy hozza)

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #256 Dátum: 2014. Szeptember 24. 21:52 »
A mellékhatás legalább olyan fontos egy gyógykezelés esetén, mint a hatás. Tehát fontosabb, hogy a furettózás után méregtelenítő repülésre minél előbb legyen lehetőség, ezért helyesen tette a méhésztárs, azt amit tett.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Veszti1982

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #257 Dátum: 2014. Szeptember 24. 21:55 »
Nem kell, hogy mindenben egyet értsünk...

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #258 Dátum: 2014. Szeptember 24. 22:15 »
Ja. De a tények makacs dolgok.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #259 Dátum: 2014. Szeptember 24. 22:18 »
Tisztelt Uraim,

furettózásnál igyekszem betartani pár szabályt:
-15 fok fölött füstölök csak
-a megadott dózisoktól nem nagyon térek el(csak ha muszáj)
-július-augusztusban lehet "este" is füstölni, elülés után még bőven 20 fok van, a méhek tudnak tisztulni
 de szeptemberben már nem. Fontosabb számomra, hogy füst után még egy 30 percet tudjanak repülni
 a méhek. Az elmúlt hét x három napban amikor füstöltem különböző időpontokban tettem, úgy ahogy a
 természet megengedte: volt szél, eső, vihar - több nap rossz idő, de mindig 15 fok fölött.
-keresztapám 32 éve méhészkedik, csak amitrázt használt eddig. (Vesztesége nem volt...) Ő csak nappal
 fülstölt...
-Egyébként egyet értek, hogy a kijáró méh hozza a bajt...

Méhésztársi üdvözlettel: kerekes.batya

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #260 Dátum: 2014. Szeptember 24. 23:00 »
Szia Ata67!
Köszönöm a gyors választ. Ezek szerint a locsolás nem terheli annyira a méheket mint a szublimálásos bejuttatás?

Kamikaze!
Fordítva: a locsolás jobban terheli a méheket, mint a szublimálás.  Azt mondják, csorgatásból egy teljes szezonban nem lehet több kettőnél. (A téli népességet pedig csak egy csorgatás érje.) Szublimálásból több kezelést elviselnek, de más kérdés, hogy milyen lesz a tavaszi fejlődés. Nem írhatok erről többet, mert nincs saját tapasztalatom. Ha lesz, szívesen megosztom.
Egyszer szublimáltam oxálsavat pipaszenes módszerrel 3 családnál az ősszel, nem sok atka hullott. Utána hangyasavas kezelésnél voltak családok, ahol két hét alatt több száz... Én mindenesetre fogok ezzel a módszerrel foglalkozni.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 25. 23:02 írta ata67 »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #261 Dátum: 2014. Szeptember 25. 21:37 »
Köszönöm a válaszod. Én idén egyszer még biztos odaütök vele. Van a környéken olyan méhtartó aki idén még nem kezelt atka ellen, családjai az összeomlás előtt. Úgyhogy van honnan szedjek ha nekem kevés lenne. Más. Egy másik méhes talált az állományában nyúlóst. Lekénez majd elmegy nyaralni, állítólag a kijárók ezidő alatt nyitva. A hullák közt nagy jövésmenés más méhek mentették a család mézét. A méheüs mondta ezeket és azt is hogy amit csak megtehet megteszi, és maximálisan rajtuk lesz.
Félek a tavasztól, de majd lesz valami.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #262 Dátum: 2014. Szeptember 26. 07:02 »
Amikor számolom az atkahullást, látok egészen világos színű, szinte áttetsző atkákat. Ezek fiatal egyedek, amik frissen keltek ki? Köszönöm a választ.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 26. 07:40 írta ata67 »

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #263 Dátum: 2014. Szeptember 26. 07:06 »
Hím atkák.

*

atya

  • *****
  • 1043
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #265 Dátum: 2014. Szeptember 26. 09:20 »
Tisztelt Méhésztársak!
Írásaimban többször utaltam arra, hogy az OMME elnökének írt levelemben két szakmai kérdésre szerettem volna megnyugtató választ kapni. Majd eldöntitek, hogy ez a válasz, amit az OMME honlapján közöltek velünk mennyire nyugtató.
Ez volt a levelem:

"Tisztelt Elnök Úr!
Szakmai kérdésben szeretném zavarni.
Az OMME nagyon helyesen tette, hogy felhívta a figyelmet a fokozott atkaveszélyre.
Gondolom Önökhöz is eljutottak olyan információk, hogy a méhészek egy része nincs megelégedve a monitoring kiskönyvben leírt útmutatásuk szerint elkészített atka ellni készítményekkel.
Előzetesen szeretném kijelenteni, az nem az OMME sara, ha nem megfelelő egy atkairtó hatékonysága.
Emiatt sok méhész keményebb szerekhez nyúlt, ami valóban aggályos lehet.
Kérem elnök Urat, a szakatanácsadói hálózat végezzen azonnali felmérést, hogy kiderüljön Tolna megyei jelenségről, vagy netán országos problémáról van szó.
A papírcsíkra csepegtetett Tac-Tic az első számú kérdőjel.
Többen füstölésre is használják a Tac-Tic-ot Furetto elven működő készülékekbe.
Innen is jött jelzés, hogy nem viszi le megfelelően az atkát, viszont a keményebb tiltott listán lévő Mitac 20 EC igen.
Pánik hangulat van a méhészetekben!
Tisztelettel kérdezem, hogy a monitoring keret terhére nincs e mód a forgalomban lévő legális, és illegális készítmények hatóanyag tartamának azonnali vizsgálatára?
Felmerült a rezisztencia kérdése, amitráz hatóanyagra. Amerikában egyértelmű, az ottani információk szerint, hogy kialakult a rezisztencia.
Folynak e új, alternatív atkairtó készítményekkel kutatások, esetleg hatékony új szerek beszerzésére van e mód?
Várom megtisztelő válaszát.
Kihasználva az alkalmat szeretném Önnel közölni, hogy sok méhész nádcukron fog teleltetni.
Többször javasoltam (még szaktanácsadóként) hogy jól megkülönböztetett jelzés szükséges, a nád illetve répacukor elkülönítésére.
Ez elmaradt. A Kft. egyik célja volt, a gyógyszer-cukorforgalmazás. Ez hol tart most?
Üdvözlettel: Nagyernyei Attila
Szekszárd, 2014. szeptember 13."


És itt a szakmai válaszuk:


"Aktuális
Felhívás
2014. 09. 25.

Egyesületünk korábban már többször felhívta a méhészek figyelmét az atka elleni kezelés fontosságára. Most ismételten felhívjuk a Tisztelt Méhésztársak figyelmét, hogy az idén tapasztalt rendkívüli atkafertőzöttségre tekintettel, egyesületünk szükségszerűnek tartja a korábban elvégzett, atka elleni kezelésekhez használt hatóanyagtól eltérő Varroa elleni szer kontrollkezelés céljából történő alkalmazását.

Kiemelten felhívjuk a figyelmet, hogy azoknál a méhészeteknél is érdemes elvégezni az ismételt kezelést, ahol ez már megtörtént, továbbá ezen kontrollkezelésen felül végre kell hajtani a fiasításmentes időszakban aktuális zárókezeléseket is."


Nem tudom kiben milyen további kérdések fogalmazódnak meg?
Két hetet kellett várniuk erre a válaszra?
Egyáltalán milyen válasz ez?
Egy közismert állatorvos szaktekintély azt nyilatkozta, hogy tavaszra 50%-os méhpusztulást prognosztizál.
Erre kiadnak egy semmitérő firkálmányt, a megoldás meg lóg a levegőben.
A zárókezelésre sok méhésznek nem lesz már szüksége.
Szomorú vagyok, hogy ilyen emberek a vezetőink.
Viszont van egy érdekes meglátásom. Az OV tagoknak, és a küldötteknek megfelel ez a társaság.
Akkor én mit ugrálok?
Állítólag ünneprontó vagyok. Óriási bűnöm, hogy a méhek egészségéért aggódom, és ezt még szóvá is teszem.
Szeptember 25-én ismét felhívják a figyelmünket az atka elleni védekezésre. Megható.
Én viszont felhívom a figyelmeteket, ha méhészkedni akartok előbb a szakmai vezetőinket kell megválogatnotok.
Nagyernyei Attila

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #266 Dátum: 2014. Szeptember 26. 15:30 »
QUQURIQ!!!

Kellemes napot Mindenkinek!

Nos!
OMME szakmai tájékoztatás= 0
Az OMME honlapján kiadott tájékoztatás még a régóta méhészkedőknek is "hottentotta" ajánlás!  :o
...atka elleni kezelés fontosságára.
...egyesületünk szükségszerűnek tartja a korábban elvégzett, atka elleni kezelésekhez használt hatóanyagtól eltérő Varroa elleni szer kontrollkezelés céljából történő alkalmazását.
...az ismételt kezelést, ahol ez már megtörtént,

DE!!!
Melyik szert javasolja az OMME???
Persze!
A Támogatottat! (de még azt se)!!!
DE!!!
Ha az nem hatékony???

Mit használjon a szerencsétlen méhész?

Mit?
Milyen keverési arányban???
Mikor???
Hány alkalommal???
Hogyan kell kontrolálni??? A kezdők is értsék! Vagy nem ez volna a cél???
Nehogy azt higgyék a vezetőink, ha Ők át is vészelik az idei atka inváziót, (mert jó időben, jó szert használtak), hogy jövő évben nem adunk nekik át egy adag atkát!!!
Nos!!!
Mi is az az érdek képviselet???
Nem  azért fizetünk súlyos tagdíjakat???
Akkor mi a fenét kapunk a pénzükért??? :(

A kíváncsi Kiskakas???

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #267 Dátum: 2014. Szeptember 26. 18:56 »
Az amitráz rezisztencia nem tudott volna kialakulni, ha csak füstöléses módszereket alkalmaztak volna a méhészek.

Ezek a többé-kevésbé tartós hordozó lóf@szocskák csak arra voltak jók, hogy a rezisztencia kialakuljon. Tragédia és tökéletes butaság, sőt szakmai dilettatizmus volt ennek a módszernek az elterjesztése. Állítólag Gubicza tanár úr volt az első nagy igehirdetője ennek a módszernek. Kár volt.

Ezeknek a lóf@szocskákmnak az alkalmazása kényelmesnek tűnik, és azt a hitet ébreszti a méhészben, hogy jót tett a méheinek.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #268 Dátum: 2014. Szeptember 26. 20:53 »
Tragédia és tökéletes butaság, sőt szakmai dilettantizmus volt ennek a módszernek az elterjesztése.
A helyesírási hibádat ebben az idézetben engedelmeddel én javítottam ki, ha zavar akkor szólj. Nagyon érdekelne az érvrendszered ezen kijelentés kapcsán. Hatóanyag leadás üteme , mértéke, összehasonlítva más tartós hordozókhoz, mint Apistan, Apivar, Check Mite+, illetőleg más kezelési módokhoz viszonyítva, úgymint pl. Klartán locsolás, Furetto stb. Látszik, hogy a témában rendkívül elmélyült ismeretekkel rendelkezel, ezért nem fogunk megharagudni, ha netán sok oldalt kitevő értekezést írsz. Javaslom, hogy azt csatolmányként illeszd be, nehogy másokat zavarjon.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #269 Dátum: 2014. Szeptember 26. 21:40 »
Iridó!

Neked és csakis neked ajánlom, de senki másnak, hogy csak és kizárólag tartós hordozóval irtsd az atkát.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.