ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523530 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #240 Dátum: 2014. Szeptember 22. 01:16 »
Mikor jut el a magyar méhészetet kiszolgáló hatóság, minisztérium és OMME erre a szintre?

http://www.biosecurity.govt.nz/files/pests/varroa/papers/varroa-treatment-options.pdf
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #241 Dátum: 2014. Szeptember 22. 10:24 »
Vivaldi!
Ne tedd rá a házad, mert az utcára kerülhetsz.
Precízen, pontosan keverte össze a készítményt.
Azért fogalmazok így, mert minden olvasónk tudja már, hogy a keményebb, tiltott szerről van szó.
Aki betartotta a keverési arányt, semmi gondja.
Teljesen legyél nyugodt, hogy a hideg miatt volt!
Ettől durvább esetet is leírtam már itt. Pont ma találkoztam este a Szüreti Fesztiválon az érintett méhésszel.
Neki 45 méhcsaládja veszett oda, mert este füstölt, másnap reggel fagy lett.
Egyébként ha ebben kételkedsz, próbáld ki egy családon, és még a házad is megmarad.
Üdvözlettel:Nagyernyei Attila

Csak a logikával van baj. A hideg miatt nem szoktak kijönni a méhcsaládok, inkább benn hullanak el. Valamikor egyébbként az antivarhoz is kötötték a 15 fokot, mégpedig azért, hogy a méhcsalád vissza tudja rendezni magát. Hunornál 2fiókon valószínű mert kicsit nagyobb mint a nagyboci már ilyenkor, 5 cseppet még károsodás nélkül kibírtak, 6 nál már volt elhullás, de kiülés még akkor sem. Viszont a kollégámnak 20 fokba ültek ki a fákra mert túl erős volt a szer, mint említettem 1 az 1-ben fújta be a tak-tic-ot. És aztán a méhészkedést majdnem újra kellett kezdenie. Én kissé fa fejű vagyok már, vagy az voltam mindig, én még mindig azt mondom kedves Attila, ha nem láttad személyesen a bekeverést, ne tedd tűzbe a kezed a kollégádért. Mert lehetett bármi, nem kell, hogy szándékos legyen, lehetett az egy elnézés is, vagy a hordozószer nem volt jó, szerintem az mindenképpen mérgezés lehetett.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #242 Dátum: 2014. Szeptember 22. 15:35 »
Vivaldi!
Akkor folytatom. Meleg építményű NB 18-as, 8 keretre szűkítve.
A "balesetet szenvedő"kollégánál megmaradt közel 80 méhcsaládra a bekevert anyagból.
Ezt elvitte a másik méhészhez, és ott felhasználták. Neki semmi gondja nem lett.
Annyi a különbség, hogy ekkor már délelőtt fél tíz körül volt, a méhek gyengén repkedtek, olyan 16 fok lehetett.
Javasoltam, hogy tíz fok alatt próbáld ki egy családon.
Ezek a fiúk nem amatőrök, hogy töményen nyomnák a furettoval. Évek óta így védekeztek, de most elhibázták.
Én nem kívánok senkivel, főként veled vitatkozni, és győzködni.
A logika és a gyakorlat sokszor elmegy egymás mellett. Íróasztalnál kár tervezni a füstölést. A fegyvereket a fronton szokták kipróbálni. Viszi vagy nem viszi az atkát, úgy, hogy méhcsaládjaink a legkisebb kárt szenvedjék, mézünk meg ne legyen egészségre ártalmas. Nagy kihívás ez a kutatóknak.
Magyarországon ezzel nem foglakozik senki. Nincs szakmai iránymutatás, azért mondjuk el itt tapasztalatinkat.
Ha neked megfelel a technológiád, és az atkák is hanyatt vágják magukat akkor azzal ne hagyj fel, de nekünk elmesélhetnéd részletesen, azt megköszönném.
Üdv:Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #243 Dátum: 2014. Szeptember 22. 21:14 »
Sziasztok!
Ma délután betoppantam egy közeli méhész barátomhoz.
Alacsony keretes rakodói, és Hunorjai is vannak, úgy 140 család.
10 méhcsalád aljdeszkájáról annyi atkát sepert egy írólapra, hogy amikor áttöltötte egy gyufásdoboza, annak teteje túrta le az atkákat, amikor be akarta csukni.
Több ezer atka maradt csak a gyufásdobozon kívül!
Tac-tic-al kezelt, azt nem érezte elég hatékonynak, majd hozzányúlt a keményebb tiltott cucchoz, amit nem reklámozunk. Méhei megmaradnak, de egy léputcával kevesebb méhtömeg indul a télnek.
Választ az OMME-ból még mindig nem kaptam kérdéseimre. Hogyan tovább?
Nagyernyei Attila

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #244 Dátum: 2014. Szeptember 23. 19:43 »
Van egy gyanúm ami tapasztalaton alapszik. Megjelentek az amitráz toleráns atkák. Ennek fő oka, a rajzlapos kezelés, illetve néhány méhtartó által, a benn hagyott csíkok. Láttam olyat aki ősszel benn hagyta, és nyár végén már nem tudta kiirtani az atkákat furettóval. Most aztán az Isten segítsen meg minket.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #245 Dátum: 2014. Szeptember 23. 20:45 »
Választ az OMME-ból még mindig nem kaptam kérdéseimre. Hogyan tovább?

Egyébként írtam az OMME elnökének erről a dologról, amit irido is észrevett.
Ha nem válaszol, nyílt levélben ide felteszem a Méhészklubra.

Felteszed?

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #246 Dátum: 2014. Szeptember 23. 21:28 »
Vivaldi!

Az én méhesemtől kb 100 méteres távolságra van egy öreg méhész kb 50 családdal. Ő is azt csinálja, hogy az utolsó kaptárnyitásnál belógat közéjük egy amitrázos papírcsíkot és bennt hagyja egész télen. Többször kérdeztem tőle, hogy biztos jó az úgy! Mindig az a válasz, hogy eddig még nem volt gond..... Lehet, hogy mostmár lesz?

Nb18

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #247 Dátum: 2014. Szeptember 24. 07:34 »
Sziasztok méhészek.
 Van néhány családunk ahol a nyolcadik amitrázfüst után is 200 körül van a hulló atka. Egy ilyennél próbából oxálsavgőzt fújattunk a kaptárba egy hőlégfúvós házi csodával. Kb 300 atka hullott róla le. Kérdésem a következő lenne. Milyen sűrűn lehet ezt ismételni? Kicsit félek tőle mert elég brutálnak tartom. Nincs erre valami hiteles leírás vagy szakirodalom?

Még régebben olvastam egy cikket arról hogy egy bioméhész tejsavat furettóz a méheknek hatnaponta háromszor. Elvileg akkor ezt hatnaponta ismételhetném? Végülis szerves sav mind a kettő és az ölőhatását is ugyanúgy fejti ki.
Próbáltam amúgy a leírása alapján a tejsavat is két családon de a megadott dózisban bekeverve semmit sem csinált. Lehet a dózist kellene emelni, de sajnálom őket kisérletipatkánynak használni.

Csak érdekességként írom néhány dög atkát otthon mikroszkóppal megnéztem, mert már szabad szemmel is érdekesebb volt az amitráz ölte atkától. Sok színe elváltozott a sárgától egészen a fehérig. Volt egy döglődő is köztük. Ez ahogy mozgott a lábai végén kocsonya szerű anyagot nyomott ki magából, gondolom ez sem természetes. Volt amelyiknek csak a hátán található keményebb "páncél" maradt meg.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #248 Dátum: 2014. Szeptember 24. 07:42 »
Szia Kamikaze!
Vigyázz az oxálsav szublimálással. Zombee-val értekeztem erről, ő próbálta a többszöri szublimálást.
Azonnali negatív hatása nem mutatkozott, de azok a családok amiket 4-nél többször kezelt, vontatottan fejlődtek tavasszal. Kettő oxálsavas kezelésnél több ne érje a telelő állományt. Ezt javasolta Zombee.
Amit a mikroszkóp alatt láttál, gondolom azért volt, mert megmarja a sav az atka testét.
Én tejsavval locsoltam az elmúlt héten. Kevesebb atka hullott, mint az előtte való hangyasavas kezelésnél. Ennek az is lehet az oka, hogy egyszerűen az előző kezelés hatására kevesebb volt a foretikus atka. A következő hangyasavas kezelésnél újra jóval több atka hullott néhány családnál. A furettós befújásról nincs tapasztalatom.
Üdv: Attila
« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 24. 07:46 írta ata67 »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #249 Dátum: 2014. Szeptember 24. 07:56 »
Szia Ata67!
Köszönöm a gyors választ. Ezek szerint a locsolás nem terheli annyira a méheket mint a szublimálásos bejuttatás?

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #250 Dátum: 2014. Szeptember 24. 09:19 »
Vivaldi!

Az én méhesemtől kb 100 méteres távolságra van egy öreg méhész kb 50 családdal. Ő is azt csinálja, hogy az utolsó kaptárnyitásnál belógat közéjük egy amitrázos papírcsíkot és bennt hagyja egész télen. Többször kérdeztem tőle, hogy biztos jó az úgy! Mindig az a válasz, hogy eddig még nem volt gond..... Lehet, hogy mostmár lesz?

Nb18

Az a helyzet, hogy igaza lehet az öregnek eddig jó volt. Bár ha ilyeneknek egy kis esze lett volna mint az öreg, ezután is jó lenne. Már mint, az amitráz. De a mostani atka invázió, azt vetíti előre, hogy rengeteg üres kaptár lesz jövőre. Gyakorlatilag eljutunk arra szintre, hogy csak a méhekkel eggyütt bírjuk irtani az atkákat.

*

Veszti1982

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #251 Dátum: 2014. Szeptember 24. 17:01 »
Figyelembe ajánlom orosz méhészek által használt atkaölő technologiát.
http://www.beejournal.ru/index.php/inventar/665-vozvrashchayas-k-termoobrabotke

A lényeg, hogy a méheket az őszi zárókezelések idején (5 és 12 fok között) mikor már nincs fiasítás, egy meleg levegős dobozba 10-14 percre bezárják, levegőztetéssel, és ez idő alatt 48 fokra felmelegítik a dobozt. A leírásban szerepel, hogy a potroh alatt levő atkák is előmásznak, és leesnek a doboz aljára.
A módszer nem okoz kárt a méhekben (igaz az atka sem pusztul el, de leesik)
A módszer leírása: http://o-paceke.ru/snova-o-termokamere/

Ha valakit érdekel begépelem a fordítást.
youtube video a kezelésről: http://www.youtube.com/watch?v=1j2TKEgGQUU
« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 24. 17:15 írta Veszti1982 »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #252 Dátum: 2014. Szeptember 24. 21:33 »
Tisztelt Méhésztársak!

A mai napon végeztem a második sorozat furettós füstöléssel. Az első turnust napra után kezdtem el,
a másodikat szeptember elején, miután kettő kontroll családot megnéztem: 4 ill. 5 atka hullott.
A mai napon kb. 13:40 körül 18 fokban füstöltem 1,2dl hordozóba raktam 7ml tak-tic-ot.
Az eredmény: 2 ill. 1db atka.
Úgy gondolom, hogy nem dőlhetek hátra, mivel a legtöbb méhesben valós veszélyt prognosztizálnak
atka fronton. A mai napon volt egy előadás dr. Hegedűs Dénes által, ahonnan olyan infók jutottak el
hozzám, hogy mindenképp kell egy másik szerrel kontroll kezelni, hogy biztosak legyünk az amitráz
hatásában. Nem mellesleg hatalmas problémák vannak a nyúlóssal Bács-ban: Solt, Kecskemét, Baja,
Érsekcsanád, Sükösd...

Üdvözlettel: kerekes.batya

*

Veszti1982

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #253 Dátum: 2014. Szeptember 24. 21:45 »
13:40 ? nem lett volna jobb este?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #254 Dátum: 2014. Szeptember 24. 21:47 »
Szerinted miért lett volna jobb?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.