ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523556 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #225 Dátum: 2014. Szeptember 19. 19:13 »
Bogaras!

 Milyen szerrel védekezel?
Ésszerűen lehet atka irtásról beszélni,de a gyakorlat válaszol!

Varatraz, zárónak oxálsav szublimálva.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #226 Dátum: 2014. Szeptember 20. 07:05 »
Bogaras!
Záró kezelést az idén sok méhész már nem fog végezni, mert addigra nem lesznek méhei.
Higgyétek már el, hogy nagyon nagy gáz van atka ügyben.
Tegnap késő estig a Szekszárdi Szüreti Fesztiválon voltam méhészek között.
Az atka állandó téma volt, mert sokan elkényelmesedtek, valamit belógattak és várták az eredményt.
Teljesen megváltozott minden. Soha ennyit nem kellett etetnünk, soha ennyit nem kellett atka ellen védekeznünk.
Aki nem alkalmazkodik az új körülményekhez, neki befellegzett.
Az OMME szakmai vezetésének utat kéne mutatnia. Nem tudom mi ez a síri csend.
A méhegészségügy romokban, és fentről nem kapunk semmiféle információt.
Az nem elég, hogy vigyázzatok, védekezzetek mert sok az atka.
Levelemre még mindig nincs válasz. Remélem, nem az lesz a szakmai meglátásuk, hogy 12.000 balfácán méhész nem tanult meg atka ellen védekezni.
Réges régen új atkaölő szereket kellett volna bedobni, mert ha az idén ekkora atkafertőzés van, jövőre jön a felező díjcsomag.
Én most úgy látom, hogy futunk az események után, nincs átfogó, szakszerű útmutatás a hatékony védekezésre.
Ja és ilyenkor jönnek a tiltott szerek.
Nagyernyei Attila

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #227 Dátum: 2014. Szeptember 20. 07:27 »
Vajon miért?
Idézet
Levelemre még mindig nincs válasz.
Ezt én borítékoltam!!
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #228 Dátum: 2014. Szeptember 20. 08:14 »
Sziasztok!

Tényleg nagyon furcsa és szokatlan a mostani helyzet atka ügyben! Annak ellenére, hogy napraforgó óta folyamatosan próbáltam minimalizálni az atkák jelenlétét a családjaimnál mégis találok atkát náluk. Máskor is megfigyelhető ilyenkor szeptemberben egy kis mértékű feldúsulás, de az idei év kivételes! Az idén itt helyben négyen döntöttek úgy, hogy méhészkedni kezdenek, összesen ez kb 100-120 családot jelent. Nem tudom, hogy ők mennyire vannak képben, vagy a mentoraik (ha vannak) mennyire tájékoztatják őket a helyzet súlyosságáról. Ha a 120 családból 50 család súlyosan fertőzött az atka által, az szerintem már komoly gondot tud okozni a röpkörzet többi, rendszeresen atkagyérítő méhészének! Az biztos, hogy folyamatosan résen kell legyünk és nem dőlhetünk hátra nyugodtan abban a tudatban, hogy nem okozhat gondot ez a parazita!

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #229 Dátum: 2014. Szeptember 20. 18:41 »
Valamikor nem volt más csak antivar. Most vagy 27 szer van. És negyed ennyi atka sem volt. Akkor , hogy is van ez?   Az ok egyszerű, mindig másnak van atkája az enyém csak össze szedte. Uraim nem kéne elgondolkozni azon, hogy a méhek csupán maximum százas nagyságrendben képesek atkát össze szedni, a többi saját termés? És a hibát első sorban magunkban kéne keresni.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #230 Dátum: 2014. Szeptember 20. 18:46 »
Uraim nem kéne elgondolkozni azon, hogy a méhek csupán maximum százas nagyságrendben képesek atkát össze szedni, a többi saját termés?
Teljesen igazad van!

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #231 Dátum: 2014. Szeptember 20. 19:45 »
Vivaldi!

Egy pillanatra sem jutott eszembe, hogy a méheim atkamentesek voltak és valahonnan úgy szedték össze! Biztos vagyok benne, hogy nálam is maradt télről és év közben folyamatosan nőtt a számuk! Én csak arra gondoltam a kezdőkkel kapcsolatban, hogy nem biztos, hogy képben vannak a mostani gyérítés jelentőségével és a későbbiekben meglepődnek, hogy elpusztulnak a méhei! Ezért szoktam nekik segíteni, ahol tudok!

Nb18

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #232 Dátum: 2014. Szeptember 20. 20:29 »
Félre értés. Egyáltalán nem rád gondoltam. Csak a nagy  általános Magyar helyzetre.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #233 Dátum: 2014. Szeptember 20. 23:01 »
Sejtettem, hogy nem rám gondoltál és valóban sokan így állnak hozzá az atkásodáshoz.....

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #234 Dátum: 2014. Szeptember 21. 07:47 »
Hidegben füstölni TILOS!
Tisztelt Méhészek!
Zajlanak a Szekszárdi Szüreti Fesztivál eseményei.
Biztosan tudjátok, hogy már jó tíz éve a méhészek is részt vesznek portékáikkal a rendezvényen.
Minden évben meglátogatom őket, mert ez jó alkalom egy kiadós, laza beszélgetésre. Vannak megyénken kívüli méhészek is, így még teljesebb képet kaphatok mondjuk méhegészségügyben.
Természetesen 2014. év slágere az atka. Most nem korszakalkotó elmélkedésbe fogok kezdeni, hanem a tegnap este hallottakról írok.
A napokban egy sok száz családos profi méhész, nem vette figyelembe az intő szavakat, és hajnalban, tíz fok alatt bepuffantott egy jó kis adag amitrázt Furettoval. A keverési arány rendben volt, viszont a beavatkozást tíz fok körül, vagy kicsit alatta végezte. Miért fontos ez? Mert ezen a hőmérsékleten, már majdnem fürtben van a méhcsalád, valójában ez a héj külső hőmérsékletéhez közel lévő körülmény.
Eredmény? Siralmas. "Rajok" a fákon, méhanyák a homlokdeszkákon, később óriási rablás tört ki!
Azt gondolják sokan, hogy amit itt leírunk az a néhány bohóc elmélkedése. Hát nem!
Tapasztalatinkat osztjuk meg veletek, azért, hogy a leghatékonyabban tudjatok védekezni.
Hányszor és hányszor figyelmeztettem a tisztelt méhészeket, hogy az alacsony hőmérsékleten történő füstölés (Ködölés) akár végzetes is lehet.
Annyit szeretnék még üzenni a pórul járt méhésznek, hogy még nincs vége!
Most jön a nosema! Ennek a rosszul időzített atka elleni védekezésnek a kísérő betegsége a hasmenés.
Sajnálom. Óriási veszteséggel számolhat.
Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #235 Dátum: 2014. Szeptember 21. 08:34 »
Sziasztok ! Szegény, biztos nem olvasta el a használati útasítást . Mert bizony ott is felvan tűntetve . Én azért Sajnálom hogy ezt el puskázta!  Űdv.  Antal

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #236 Dátum: 2014. Szeptember 21. 10:29 »
" Uraim nem kéne elgondolkozni azon, hogy a méhek csupán maximum százas nagyságrendben képesek atkát össze szedni, a többi saját termés? "

A legnagyobb baj az , hogy már ez a százas nagyságrend is képes elpusztítani egy családot.

Üdv. jani bátya

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #237 Dátum: 2014. Szeptember 21. 10:48 »
Ja, csak ezt nem egyszerre szedik össze, hanem főleg naprán. És azután , már nincs annyi idejük az atkáknak, hogy felszaporodjanak tízezres állományra, feltéve , ha rendesen vannak kezelve előzző év Szeptemberben.
Más. Az Attila által említett nagyméhész, nekem nagyon hasonlít a kétévvel ezelőtti esetre az egyik kollégámmal. Aki csak úgy hígítás nélkül fújta be a tak-tic-ot. Ott is kiültek a fákra, és hatalmas rablás volt. Ebben az esetben is rá teszem a házam, hogy nem a hőmérséklettel volt a baj.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 21. 10:52 írta Vivaldi »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #238 Dátum: 2014. Szeptember 21. 18:24 »
Jani bátyám! Azt a méhcsaládot, amit 100 vendég atka képes elpusztítani, jobban teszed, ha te pusztítod el, hogy ne terjesszen semmi nyavalyát.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #239 Dátum: 2014. Szeptember 21. 21:42 »
Vivaldi!
Ne tedd rá a házad, mert az utcára kerülhetsz.
Precízen, pontosan keverte össze a készítményt.
Azért fogalmazok így, mert minden olvasónk tudja már, hogy a keményebb, tiltott szerről van szó.
Aki betartotta a keverési arányt, semmi gondja.
Teljesen legyél nyugodt, hogy a hideg miatt volt!
Ettől durvább esetet is leírtam már itt. Pont ma találkoztam este a Szüreti Fesztiválon az érintett méhésszel.
Neki 45 méhcsaládja veszett oda, mert este füstölt, másnap reggel fagy lett.
Egyébként ha ebben kételkedsz, próbáld ki egy családon, és még a házad is megmarad.
Üdvözlettel:Nagyernyei Attila