ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1530355 megtekintés
*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #210 Dátum: 2014. Szeptember 17. 05:48 »
Pink Panther!
Ettől óvjon meg minket a sors, a belógatós Perizintől. Néhány év alatt kialakul a rezisztencia, és nem marad semmi. Az amitráz óriási tanulsága is az, hogy az ilyen belógatós szereknél olyan kicsi a hatóanyagszint a méheken, hogy az idézi elő a hozzászokást. Bár ha a szerbek ezt is behozták, akkor már teljesen mindegy. Ők megkapják a mi amitráz rezisztens atkáinkat (most még nincs erről szó, csak mérsékelt  érzékenységről), mi visszakapjuk a kumafosz rezisztenseket, a fluvanilát rezisztensek eleve adottak. Persze néhány évig lehet majd még réseket találni, de a végeredmény a három szerre történő teljes rezisztencia lesz. Ezért nem lett volna szabad az elmúlt 15 évben fluvanilátot használni, hanem most elővenni. Most azt amitrázt kellene elfelejteni. Régen volt fluvanilát (tartós hordozó) plusz amitráz (zárókezelés) páros. Átjött az amitráz a tartós oldalra a záróra a Perizin. Az első páros működött 5 évig, a második 15-20 évig. A harmadik kumafosz tartós plusz oxálsav záró szintén max. öt évig fog működni (lásd Amerika). Illetve volt két másik alternatíva is: amitráz tartós, amitráz záró, és  az amitráz szakaszoltan tartós (füstölés), és más valamilyen, vagy ugyanúgy amitráz  záró. Marad a hangyasav tartós, oxálsav záró kezelés. Csak azt nem tudom, hogy ez fog-e biztosítani olyan alacsony atkaszámot, amely mellett ilyen méhsűrűség tartható. Az utolsó szalmaszálunk a Perizin, amelyik egy záróként ezt biztosítani tudná. Oxálsav szakaszoltan tartós (szublimáció) plusz oxálsav  zárót lehet, hogy a méhek nem bírják ki. El fogunk veszni. (bár most látom, hogy van Apitol a szerbeknél. Azt hittem ennek beszüntették a gyártását. A képlet valószínű úgy alakul, hogy kumafosz tartós, Apitol záró. Teljesen mindegy, csak az időt húzzuk vele.)
« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 17. 05:52 írta irido »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #211 Dátum: 2014. Szeptember 17. 06:00 »
Kőszőnőm a választ!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #212 Dátum: 2014. Szeptember 17. 06:08 »
Anti!
Nézd meg a privát üzenetedet!
Üdv:Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #213 Dátum: 2014. Szeptember 17. 06:51 »
Attila!

Én is valami ilyesmire gondoltam a kezelés ismétlésével kapcsolatban! Úgy tűnik, hogy nálam nincs nagy baj, kár lenne őket agyon ködölni!


Nb18

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #214 Dátum: 2014. Szeptember 17. 09:35 »
...........vettem egy Furettót.  ..............szerintem az én Furettóm kb. 2 ml-t adagol.

Csak az itt, rövid idő alatt leírtak alapján. Az én Furettóm esetében évekkel ezelőtt 1.5 cm3-t mértem. Nálad ez 2 cm3, a Kiskakasnál pedig 1,7 cm3. A szerb ködölő esetében a Nagyernyei Attila 1 cm3-t mért, a szerb gyártó közlése szerint pedig 1,25 cm3-t adagol a készülékük.

Ha azonos arányú bekevert szermennyiséget használunk, akkor mindenki egy kicsit más hatóanyag mennyiséget közöl a családjaival. Érdemes egyénileg belőni a hatóanyag mennyiséget, mert felesleges és káros a szükségesnél nagyobb vegyszerterhelésnek kitenni a családokat. Ha jól látom, akkor Te a Nagyernyei Attila által használt hatóanyag mennyiség dupláját alkalmaztad. Ha a fele akkora dózis is hatásos, akkor érdemes csökkenteni a vegyszerterhelést.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #215 Dátum: 2014. Szeptember 17. 11:09 »
Litterae!
Ez igaz. Nyitott kijáró esetén viszont nem tudjuk, hogy mennyi füst jön ki. Attila leszedte az elejét, hogy csökkentse a nyomást. Kisebb nyomás esetén vélhetően kevesebb is jön ki a kaptárból. Tehát lehet, hogy a méhekre ugyanannyi jut. Ez is azt mutatja, hogy az ördög a részletekben van. Arról nem is beszélve, hogy melyik dózis a hatásos ? Nem szabad elfelejteni, hogy jelen pillanatban egy dolgot tudunk. Ezzel a módszerrel lényegesen több atkát hozunk le, mint papírcsíkkal. De nem tudjuk azt, hogy minden ésszerűen lehozható atkát el tudunk-e vele pusztítani. Ami mondjuk egy másfajta kezeléssel lehozható lenne. Főként pedig az, hogy az utóbbiak száma mennyi. 10000 családból egy atka, vagy családonként egy atka, esetleg családonként 10 vagy száz atka.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #216 Dátum: 2014. Szeptember 17. 15:51 »
Szia Attila ! Kőszőnőm , de jó, pont onnan szoktam rendelni . Űdv. Antal

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #217 Dátum: 2014. Szeptember 17. 20:41 »
Sajnos a Mitac 20  nincsen már forgalomban. Ez a készítmény az Európai Unió tiltólistájára került, a nagykereskedelemben már 2004. május 1-je óta nem forgalmazható, kiskereskedők a készleteiket október 31-ig árusíthatták, végfelhasználók pedig legkésőbb 2005. december 31-ig használhatták.

A Tac-ticról meg annyit , hogy valóban állatgyógyászati készítmény , de méhekre nem engedélyeztetett.
Szóval ésszerűen lehet atka írtásról beszélni, de nem úgy hogy ez a két szer az atka írtó :(


*

kas62

  • ***
  • 146
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #218 Dátum: 2014. Szeptember 17. 21:14 »
Bogaras!

 Milyen szerrel védekezel?
Ésszerűen lehet atka irtásról beszélni,de a gyakorlat válaszol!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #219 Dátum: 2014. Szeptember 17. 21:51 »
Üdv Mindenkinek!
Nyíregyházán lakom.
Honnan tudnék Mitac-ot beszerezni?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #220 Dátum: 2014. Szeptember 17. 22:01 »
Tisztelt Tirpákbokri!
A Mitac tiltott szer.
A Fekete-Fehér Méhészklub ne arról legyen híres, hogy itt csak fekete dolgokat reklámozunk.
Privátban válaszolok mindenkinek, de a Mitac kérdést addig zárjuk le, amíg az OMME elnöke nem nyilatkozik a témáról.
Még van három napja, aztán felteszem ide a neki címzett levelet.
Nyílt kártyákkal kell játszanunk, mert sokan írják a másik Fórumon is, hogy baj van a Tac-tic hatékonyságával.
Erre hívtam fel a figyelmet, és azóta rengetegen keresnek, hogy ők is ezt tapasztalják.
Hogy ebből mi lesz?
Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #221 Dátum: 2014. Szeptember 17. 22:23 »
Üdv Attila!
Azért kérdeztem mert az idén kezdtem újra.
"Régen" a most tiltottat használtuk eredményesen.
 Most meg a Tac-tic os ködölés másnapján minimális atkahullás mellett találtam méhen atkát.
Igaz az kelő fiasításból is kijöhetett...
Biztosra szeretnék menni,nem elcseszni az éves munkám.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #222 Dátum: 2014. Szeptember 18. 07:48 »
Nem feltétlenül kell csak a Mitac-ra vagy a tacticra gondolni, ha amitrázról van szó. Antivar jobb, tisztább anyag mindegyiknél és aki már a papírcsíkos füstölős időkben méhészkedett az tudja hova forduljon, ha kell neki! Nem olyan olcsó, mint a tactic, de el kell dönteni, hogy méheket tartunk vagy atkát!?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #223 Dátum: 2014. Szeptember 18. 09:11 »
Ez egyértelmű. Ez mellet persze helyes, hogy ezt kihangsúlyozod. Ha megnézed például a hozzászólásaimat, akkor láthatod, hogy én is csak a hatóanyagról beszéltem és nem a különböző amitráz tartalmú készítményekről.

A Taktic és a Mitac használata szabálytalan, a relatív olcsóságuk miatt azonban használatban vannak. Azonban nehéz lenne a szabálytalan használat felelősségét csak az egyszerű méhészre hárítani, amikor az OMME szakmai kiadványa részletes útmutatót közöl a Taktic használatáról.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #224 Dátum: 2014. Szeptember 18. 20:27 »
Sziasztok!
Ma beszéltem az OMME elnökével erről.
Állítólag holnap kész lesz a szakmai válaszuk a feltett kérdéseimre.
Akkor tájékoztatni fogom a Méhészklub olvasóit.
Azt el kell mondanom, hogy az elnök nem tudta felvenni a telefonomat elfoglaltsága miatt, de üzent, hogy visszahív.
Így is tette. Megköszöntem neki.
Akkor várjuk az OMME szakmai állásfoglalását atka ügyben.
Megjegyezni kívánom, hogy ma is sokan kerestek az ország minden pontjáról, és dőlt a méhészekből a panasz.
Rengeteg az atka, óriási veszteségek vannak kilátásban.
Már most csukogatják a kaptárakat. Mi lesz tavasszal?
Nagyernyei  Attila