ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523795 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #195 Dátum: 2014. Szeptember 11. 12:39 »
Ki kell egészítenem, mert nem biztos, hogy kézenfekvő annak az előbbi észrevételem, aki nem használ Furettót. Tehát ha lekeverek 1dl3 anyagot, az nem juttatható ki teljes egészében. Marad a tartály alján vegyszer, a készülék felépítéséből adódóan.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #196 Dátum: 2014. Szeptember 11. 12:45 »
Idézet
Tehát ne altasd el se a saját se más méhész éberségét azzal, hogy ha nem pusztulnak az anyák, akkor nincs szó túladagolásról.
Odaírtam, ha a dolgozók elhullása elkerüli a figyelmét a méhésznek. Pont arról írok, a méhegészségügy helyzetében is, hogy alapvetően más az amitráz túladagolás következménye az egyes alkalmazási módok között. Papírlapos túladagolásnál jellemző az anyaveszteség, talán azért, mert később jelentkeznek a tünetek, mint Furettózásnál. Tulajdonképpen csak az tűnik fel. Amit Te írsz, annak nagyon jól látható tünetei vannak. Viszont nincs kizárva az, hogy sokszor ismételt, látható mérgezési tüneteket nem okozó túladagolás esetén néhány hét múlva anyaveszteség lép fel.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #197 Dátum: 2014. Szeptember 11. 13:00 »
Litterae!
Nem mondtam, hogy Furettoval kezel.Azért is kérdeztem azt, hogy 1 deciliter bekeverésével hány családot kezel le? Abban a maradék is benne van.  Egyszerűen arra voltam kíváncsi , hogy egy család az ő készülékével hány mg amitrázt kap ? Nekem nem derült ki, hogy 3,6 ml, vagy 5 ml az adagja, de éppoly fontos azt is tudni, hogy 1 dl hány családra elég? Egyébként a képe alapján nekem Furetto elvén műkődőnek tűnik a szerb ködölő. Abból a szempontból lényegtelen, mert pont ilyent fogok venni, mihelyt megint lesz Mitac, mert igaza van abban, hogy gond van. Arról mindenképpen meggyőzőtt, hogy a tűzoltásra érdemes kipróbálni. A nullázó megoldásra nálam az amitráz nem jöhet szóba. Erre egyenlőre nekem a Perizin tűnik alkalmasnak, mert többszöri kezelésre lesz szükség, és az oxálsavat ahhoz kockázatosnak tartom. 

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #198 Dátum: 2014. Szeptember 11. 13:17 »
Valójában felesleges ezt ragozni, pontosan úgy mérhető meg a befújások alkalmával felhasznált mennyiség, ha a tartályban lévő vegyszer mennyiségének csak nagyjából a 2/3-át használjuk el. -Így biztosan mindig a folyadékba merül a pumpa-. Az elhasznált vegyszer mennyiségét pedig elosztjuk a befújások számával.   

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #199 Dátum: 2014. Szeptember 11. 13:39 »
QUQURIQ!

Szebb napot Mindenkinek!

Csak egy kis adalék a már leírtakhoz.
Többen összeállnak méhészek, és szétmérnek 1-1 flakon Tac-Tic-ot.
Idáig nincs is semmi baj.
A baj ott kezdődik, hogy!

1. Vizesen maradt üvegbe mérik szét! Esetleg a fecskendő is vizes az első méréskor. (víztől, azonnal bomlik az 
    amitráz)
2. Nem nézik meg az eredeti csomagolást. (flakon átcimkézése)
3. Nem nézik meg az átragasztott dátumot
4. Nem olvassák el a rajta levő szöveget (felbontás után 2 hónap a felhasználása)
5. Nincsen az eredeti bontatlan csomagolásban benne a jelölt hatóanyag, vagy károsodva van benne.
6. Előző évről megmaradt, felbontott szert használnak.
7. A Furettóban maradt előző ködöléses anyagra rátöltik az új keverést.
8. A furettóban maradt szert minden ködölés után összeöntik, amikor kitelik egy komplett ködölésre való azt   
    felhasználják. (ingyen odaadják másik méhésznek)
9. A Furettó vegyszeres tartályának az elmosása.
10. Túl alacsony hőmérsékleten való ködölés. (a méhek mérgeződnek)
11. Túl magas hőmérsékleten való befúvás. (a méhek kiszaladnak.
12. Etetés előtt vagy utáni ködölés. (Aznap NEM ETETÜNK!!!)
13. Nem megfelelő űrtartalmú kaptárba való befúvás. (1/2 NB 1fiókkal, 4 fiókkal, Hunor fészek fiók? méztérrel?
      NB fekvő 15 keretes? 24 keretes? (csak kevesen veszik figyelembe)!!!
14. Elégett-e a bedobott izzó csík?
15. Milyen sűrűn cseréljük a lámpabelet, a kartont, a betétet?
16. Milyen töménységű szerbe áztatjuk be a hordozókat?
17. Mi a felszívó képessége a hordozónak?
18. Magunk csináljuk e a hordozós atkaölőt, vagy vesszük? (ha vesszük benne van-e a megfelelő hatóanyag)?
19. Az atka ölő szer raktározása (meleg fészer autó stb...)
20. Milyen régen impregnáltuk a hordozó anyagot, (és tárolási körülménye)
21. másra bíztuk-e a családok lekezelését, vagy magunk végeztük el.

Nos!
Ennyi jutott most eszembe, ami mind befolyásolhatja az atkák elleni küzdelmünket!!!

Kiskakas

Bocsi még a témához: Az én készülékem 1,7 cm3  fúj átlagosan
Szerintem minden egyes készülék között van eltérés...

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #200 Dátum: 2014. Szeptember 11. 19:14 »
Irido, Kiskakas és a Mindenki!
A szerb füstölő elég pontosan egy köbcentit juttat a kaptárba.
Na nézzük:
1 liter =1 köbdeci=1.000 köbcenti
1 deci tehát=100 köbcentivel
Mivel a szerb ködölő egy nyomásra (rézdugattyúja van) 1 köbcentit továbbít ezért 100 méhcsaládra elég.
Ehhez tegyetek 3.6-5 ml Mitac-ot. Az 5 millilitert ne lépjétek túl.
Mint írtam már, tekerjétek le az elejéről a fúvókát, így nem is dugul el, és jelentősen csökken a nyomás.
Fogóval picit addig lapítsátok a cső végét, amíg szépen nem áramlik a füst.
Most mi a frász ez egyáltalán füstölő vagy ködölő?
Nyomjatok egyet üresben a levegőbe. Ha felfelé száll füstölő, ha lefelé szál ködölő.
Kit érdekel? Nyírja az atkát és ez a lényeg. ;D
Először sima petróval próbáljátok, ne tegyetek bele Mitac-ot mert veszélyes a belégzése.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 11. 19:21 írta Nagyernyei Attila »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #201 Dátum: 2014. Szeptember 12. 20:35 »
.....
Most mi a frász ez egyáltalán füstölő vagy ködölő?
Nyomjatok egyet üresben a levegőbe. Ha felfelé száll füstölő, ha lefelé szál ködölő.
Kit érdekel? Nyírja az atkát és ez a lényeg. ;D
Először sima petróval próbáljátok, ne tegyetek bele Mitac-ot mert veszélyes a belégzése.
Nagyernyei Attila

Helyes a "dörgés" Vezérünk: nagyon okos a tanácsa, hogy ne tegyenek bele Mitacot, mert veszélyes... Népszerűsíteni és forgalmazni is...

Gépész létére nem értem hezitálását a termikus ködgenerátorok mibenlétét illetően. Sajnos előbb nem tudtam a  segítségére sietni, kis pihenőre volt szükségem...

Nos, a Furetto-elven működő szerkezetek melegköd-képző generátorok, eképpen leginkább ködölnek, s nem füstölnek. Gyakorlatilag a vivőanyagban emulgeált hatóanyag a vivőanyaggal együtt elpárolog, majd a fúvókán kilépve a részecskék folyadékcseppekké kondenzálódnak, így alkotván ködöt. Legjobb vízszintes helyzetben üzemeltetni. ( Ha felfelé tartja, sem lesz belőle füstölő!) Az OMME elleni felszabadító harc eszközéül is  alkalmassá tehető, de hatékonysága ez esetben aránylag kicsiny, ködvető-képessége gyengécske, a jelenlegi ügyvezetés "kifüstölésére" pedig ködfejlesztő lévén -a leírtak értelmében- abszolút alkalmatlan. A pumpa adagolási pontossága sem megnyugtató, ahány készülék, annyiféle eltérés az ideális mennyiségtől. Csak kizárólag meleg-ködölésre alkalmas állatgyógyászati készítménnyel üzemeltethető, ha olyan vegyszerrel találkozik a ködölő-spirál, mely lerakódásra hajlamos, akkor a vegyszer odaég a spirál falára, s az eredmény: dugulás. A hőérzékeny vegyszerek pedig hőbomlanak. Jobb hatékonyságúnak vélem azokat a berendezéseket, melyek nem "küldik" végig egy felizzított spirálon a hatóanyagot, hanem a kilépő-torokba porlasztják azt, ekkor a hűtés nélküli típusoknál sem kaphat végzetes hőterhelést a vegyszerünk, hiszen ott általában már alacsonyabb a hőmérséklet, ha nem "lángszóró üzemmódban" dolgoznak.

Nos, miként írtam, hőérzékeny vegyszerek kijuttatására a melegköd-generátor nem alkalmas, azokhoz jobb a hidegköd-képző berendezés. Azoknál az erős légáramlatba fúvóka porlasztja, bontja cseppekre a vízben, vagy egyéb (akár tűzveszélyes) hordozóanyagban emulgeált vegyszert. A hidegködölők cseppmérete általában 10-30 mikrométer, a jó minőségű melegköd-képző generátorok hasonló cseppnagysággal is képesek dolgozni, a cseppméret természetesen függ a fúvóka méretétől és a vivőanyagtól. Vízre, olajra és víz/olaj-emulzióra vannak adataim, acetonra nincsenek.

Természetesen a Furetto-típusú berendezések üzemi adatait nem ismerem pontosan, de melegköd-képző berendezésem van, egy ezer esztendős, nagy teljesítményű Swingfog-generátor. Mostanában már csak szúnyogot irtok vele néha-néha. Arról, s a modernebb, termikus aerosolokkal és az ULV-technikával dolgozó hideg-ködölő  növényvédő berendezésekkel kapcsolatban nagyon szívesen szolgálok további adatokkal is.   

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #202 Dátum: 2014. Szeptember 12. 20:57 »
Köszönjük Tomipapa a részletes választ. Azt meg tudnád nekem mondani, hogy a hidegköd képző berendezés , és a melegködképző berendezés miért  mutat különbözőséget a méhekre vonatkozó toxicitást tekintve ?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #203 Dátum: 2014. Szeptember 12. 22:06 »
Valójában felesleges ezt ragozni, pontosan úgy mérhető meg a befújások alkalmával felhasznált mennyiség, ha a tartályban lévő vegyszer mennyiségének csak nagyjából a 2/3-át használjuk el. -Így biztosan mindig a folyadékba merül a pumpa-. Az elhasznált vegyszer mennyiségét pedig elosztjuk a befújások számával.   

Egy csöppet mégis szükséges ragoznom a saját írásom. Amit leírtam a kijuttatható szermennyiség arányával kapcsolatban, az a Furettóra, valamint a Furettó szerkezeti felépítését követő más ködölőkre érvényes. Ma sort kerítettem rá és megnéztem egy „szerb ködölőt”. A szerb ködölő felépítése annyiban különbözik, hogy a vegyszeres tartály a készülék felett helyezkedik el, így csak minimális, szinte semmi, az a bekevert vegyszer mennyiség, ami a tartályban marad. A lényegen ez nem változtat, de így a pontos.

http://www.meheszbolt-tamasi.hu/meheszeti-gyogyszer/atka-ellenes-szerek/atkairtas-eszkozei/kodolo

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #204 Dátum: 2014. Szeptember 16. 18:31 »
Nos nem tudtam szerb ködölőt venni, mert elfogyott. Ezért vettem egy Furettót.  Attila, igazad volt. Mitaccal működik. Itt a józan ész már nem működik, mert 300 mg szétrágott papír (Takticos, nem átcímkézett, frissen bontva, nem csapadékos) nem működik, 10 mg Mitac Furettóban, melynek lehet, hogy csak a fele marad a kaptárban: működik. Igaz, hogy vonaglik mind, tehát nem biztos, hogy jövőre is jó lesz, de most tűzoltásra jó. Igazad van abban is, hogy az OMME-nak erről a tényről már be kellett volna számolnia a honlapon.
Litterae: szerintem az én Furettóm kb. 2 ml-t adagol. Valóban, amikor ürül, akkor ha ferdén van tartva, nem adagol annyit, az elején, mikor tele van, akkor többet.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #205 Dátum: 2014. Szeptember 16. 19:55 »
Sziasztok!

Én tegnap próbáltam először a Mitacot. Néhány családon végeztem el a próbát. Ezeknél a családoknál múlt héten kedden is csináltam egy kontrolt Taktic-al. A különbség nem túl szembetűnő, de azért a Mitac több atkát vitt le. Annak fényében, hogy a múlt héten már kaptak a kontrolcsaládok egy Taktic ködöt és a tegnapi Mitacos kezelés több atkát vitt le, bebizonyosodott számomra a Mitac hatásossága. Holnap a taljes állományal elkezdek egy sorozatot! Szerintetek hány alkalommal ködöljek?

A Domán féle ködölőmnek a szívócsöve egy átlátszó tartály aljába lóg bele, úgyhogy ha odafigyelünk arra, hogy a cső belelógjon a lébe akkor akár az utolsó cseppig ki lehet nyomatni. Ha jól emlékszem, azt mondta a gyártó, hogy ez a készülék 1,2 ml-t adagol. Valahol olvastam, hogy a hazai furetto utánzatok közül, -beleértve az eredeti készüléket is- ennek a masinának a legpontosabb az adagolása.

Nb18

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #206 Dátum: 2014. Szeptember 16. 22:30 »
NB 18!
Kevés fiasod van mint írtad, ezért csak egyszer holnap, és várj egy hetet, akkor még egyszer.
Nem kell halálra füstölni (ködölni) őket. A külső hőmérsékletre nagyon ügyelj!
Egyébként írtam az OMME elnökének erről a dologról, amit irido is észrevett.
Ha nem válaszol, nyílt levélben ide felteszem a Méhészklubra.
Ezzel a témával sürgősen foglalkozniuk kell, a méhek és a méz védelmében.
Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #207 Dátum: 2014. Szeptember 16. 22:41 »
Sziasztok ! Nem figyeltem de hol lehet meg venni a Mitacot, és az ára ?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #208 Dátum: 2014. Szeptember 16. 23:43 »
Szerbiából zugimporttal.
Az alábbi képen balról a harmadik, kb 3500 ft.
http://karoljinektar.com/?p=117

Ha tovább fokozódik a hazai helyzet, lehet szükség lesz a belógatós perizinre, amit CheckMite+ néven szintén lehet kapni a szerbeknél:
http://www.evrotom.org/lekovi_protiv_varoe.html

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #209 Dátum: 2014. Szeptember 17. 05:43 »
Pink panther!
Mint már említettem, jeleztem a problémát az OMME elnökének.
Ha nem válaszol OV-n teszem fel neki a kérdést, de akkor már azt is, hogy ilyen fontos kérdésre miért nem válaszol?
A Mitac témát kérem privátban folytassátok.
Nagyernyei Attila