ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1524564 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #165 Dátum: 2014. Szeptember 02. 08:40 »
QUQURIQ!

Szép, napsütéses reggelt Mindenkinek!

Iridó!

Igen logikusan leírtad a folyamatot. Igaz, hogy sok kezdő nem vesz belőle ki semmit, kivéve az utolsó mondatodat!
Tényleg nem akarlak cikizni!
De!
Gondoljál csak bele, hogy jelenleg egy "igazi" fegyver van a kezünkben az atkák ellen!
Ez az Amitráz!
Nem adok igazat az Amitráz rezisztenciájáról!
32 éve méhészkedek!
Annak idején, még a méhegészségügyi felelősök adták az ingyen csíkokat!!!
Azóta használom az Amitrázt megszakítás nélkül!
28 évig gyújtogattam a csíkokat. Most Furettózom.
Soha nem pusztultak el családjaim atka miatt!!!
Kipróbáltam közben Amitrázzal a tartós védekezést is.
Igaz, az utóbbi négy évben, kiegészítésként más szerekkel záró kezelést is csináltam.
Az év első kezelését napraforgó végén, mézelvétel után kezdtem.
Miért?
Mert folyamatos vándorlásban vagyok, és az unokáim is azt a mézet eszik amit a vevőim!!!
A másodikat augusztus vége, szeptember eleje.
Közben folyamatosan figyelem a lehulló atkákat.
Szeptember végén telephelyenként a legerősebb családoknál és a szélsőknél végzek egy kezelést.
Ha!
Nincsen atka, nincsen sorozat kezelés!
Ha van, úgy elvégzem az egész állománynál a sorozat kezelést.
Fiasítás mentes időszakot elérvén, megcsinálom a záró kezelést! (persze más szerrel)!
Nem használok atkacsapdát, (here fiasítást).
Telephelyemtől távol esnek mások méhészetei. (röptávon kívülre)
Kerülöm a zsúfolt vándor tanyákat!!!
Ez a védekezés már nagyon régen így megy!
Szerencsére baj nélkül!!!

KIskakas!


*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #166 Dátum: 2014. Szeptember 02. 10:56 »
Kiskakas!
Ez az igazi fegyver ma úgy néz ki, ha lekezeled egy kontroll szerrel az állományod, akkor az háromszor -tízszer több atkát hoz le, mint egy amitrázos tartós hordozó ez előtt közvetlenül. Ha nálad ez még nem tapasztalható, az azt jelenti, hogy tényleg sikerült kikerülni egy ilyen gócpontot, ahol már csak ilyen atkák vannak. Még kb. egy évig. Utána már Te sem tudod kikerülni.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #167 Dátum: 2014. Szeptember 02. 15:29 »
Tartós hordozós szarakodás után ha furettóval csapsz oda garantálom, hogy akkor is lefog folyni az atka, ha egyébként van. Nem gondolom, hogy ott tartunk hogy bármelyik másik szer hatásosabb lenne mint az amitráz. Azt is el tudom képzelni, hogy ha ez másképp van akkor már nem jó az amitráz tartalmú szer amivel az illető kezel.

Az amitrázzal egyébként már 20 éve megy az össze vissza ész nélküli pepecselés. Nekem anno az egyik szomszédos terület méhegészségügyise javasolta, hogy az antivár-os füstölőcsík helyet öntsek egy kis mitac-ot étolajba aztán ecsettel kenjem be a keretfüleket tartó idézem: "sinyet".
« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 02. 15:34 írta kakadu »

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #168 Dátum: 2014. Szeptember 02. 16:11 »
Az nyilvánvalóan bennem is felvetődött, hogy egy hibás széria Taktic lehet a ludas. Azért a gyártó ilyent nem ad ki. Mondjuk rosszul volt tárolva. Az mit jelent? Melegen? Hát hiszen a a papírcsíkos füstölésnél elégetjük, mégis hatásos marad. Megfagyott? Az látszana rajta. De ekkor jónak kellene lennie az Apivarnak. Aki azt használt, ő is ellenőrizte, hogy nem jó. Az Apivart is rosszul tárolták ? Akkor jónak kellene lennie az Apiwarolnak. Aki azt használta, ellenőrizte. Az sem jó. A füstölést azért én is ellenőrizni fogom. Abban azért még én is reménykedem, de illúzióim nincsenek. Maximum idén még jó lesz. Azt sosem látod, amelyik nem hullik le. Az összes jövő évi atka ennek lesz az utóda.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #169 Dátum: 2014. Szeptember 03. 21:54 »
Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni.
Ma este keresett telefonon a barátom.
Etetni akart, de az egyik családja nem hordta el a szirupot.
Azonnal megnézte a családot.
Kb 50 méh + az anya volt a kaptárban.
Több keretben különböző korú fiasítás!

Etetés közben még egy ugyanilyen családot talált.

Atka ellen Tactic-ot használt, papírlapon.
2-3 alkalommal cserélte idáig. Az utolsó cserétől számítva 5-6 nap telt el.
Volt olyan papírlap, ami még nedves volt, mikor betette a családokhoz. (szóltam is neki, hogy ez nem lesz jó)

Szerintem atka problémája van. Az is elképzelhető, hogy a nedves amitrázos papír okozta a problémát?

Egy kicsit ideges lettem, mert 2 km-re van tőlem a telephelye. Nem tudni mennyi ideje van ilyen állapotban a két család. Én BIOWAR-t tettem be atka ellen. Tegnap előtt voltam kint a méheknél. Semmi problémát nem tapasztaltam. Remélem nem is lesz. Oda kell figyelnem, az újra fertőződés esélye megnőtt!

Kinek mi a véleménye?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #170 Dátum: 2014. Szeptember 03. 23:34 »
Fel kell villázni a fiast, annak már úgyis annyi. Rögtön kiderül, hogy atka-e.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #171 Dátum: 2014. Szeptember 04. 05:32 »

Egy kicsit ideges lettem, mert 2 km-re van tőlem a telephelye. Nem tudni mennyi ideje van ilyen állapotban a két család. Én BIOWAR-t tettem be atka ellen.
Idegességed jogos. De nem feltétlenül a 2 km miatt, hanem a Biowar miatt. Ugyanis arról is van rossz tapasztalat. Alapvetően valamennyi tartós hordozóról van rossz tapasztalat (ez nem azt jelenti, hogy sehol sem működik,van ahol még a papírlap is jó). De ezt csak akkor tudod eldönteni, ha egy másik szerrel leellenőrzöd a hatásosságot. Azért mondom, hogy másik szer, mert ha lefüstölöd, és azt tapasztalod, hogy arra több atka potyog, mint előtte, az nem azt jelenti, hogy a füst nem hagyja meg esetleg az atkák felét. Tehát most nagyon fontos, hogy legyen képed arról melyik szer viszi le a legtöbb atkát. Akkor, amikor még van fias, a kelés ezt nagyon eltorzíthatja. Ezért szükséges a keresztellenőrzés. Egyidőben megnézed az atkahullást A-val és B-vel különböző családoknál, néhány nap múlva pedig fordítva. Azért kell néhány nap, mert pl. az oxálsav elhúzódóbb módon hat, mint a Perizin, ezért célszerű kivárni azt az időt, amikor oxálsav (BVHC-re éppúgy érvényes) után már nincs lényeges eltérés két nap atkahullása között.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #172 Dátum: 2014. Szeptember 04. 22:18 »
PERIZIN:

Be kellene tiltani, mivel a hatóanyaga (kumafosz) felhalmozódik a viaszban. Pl. magyar viaszból készült műlépre nem lehet lépesmézet építtetni, mert a kumafosz tartalom miatt visszadobják a laborok, tehát értékesíthetetlen.

Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #173 Dátum: 2014. Szeptember 05. 08:18 »
Ez alapján nem lehet betiltani, mert a viasz önmagában nem élelmiszer. A lépesmézet kell olyan viaszból készíteni, amelyik nem tartalmaz kumafoszt. Ha a mézben is megtalálható lenne, akkor már valószínűleg jogos lenne a betiltása. Egyébként nem tartom a dolgot kizártnak, de úgy tudom MRL értéke van. Tehát ha csak afölöttit tartalmaz, akkor nem lehet a mézet forgalomba hozni. Az MRL azt jelenti, hogy szabályos használat mellet nincs olyan mértékű reziduum, amely az emberi egészségre káros lenne.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #174 Dátum: 2014. Szeptember 05. 13:22 »
Irido!

Jó felé kapisgálsz, a kumafosz hatóanyag MRL értéke mézben 100 mikrogramm/ kg. A lépesméz miatt meg fájjon a Fulmer méhészet feje, ők azok, akik a leírások szerint a lépesmézben piacvezetők (legalább is Takács Ferenc elmondása alapján). Gondolom, ők a rakodókaptáras rendszer révén nem csereberélik a fészek és méztéri lépeket, de erről talán Csányi Antal nálamnál tájékozottabb, noha fogadalma szerint az én írásaimra nem reagál...

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #175 Dátum: 2014. Szeptember 05. 20:01 »
Arisztaiosz!
Önnek meg ne fájjon a feje a Csányiék lépes méze miatt.
Sok méhész örülne annak a katonai rendnek, és fegyelmezett technológiának ami abban a mega méhészetben van.
Olyan kemény piacokon értékesül a termékük, hogy az ottani laborok portása is kilőné ha gondot találnának.
Írásából megint árad a rosszindulat.
Szomorú gyerekkora lehetett Arisztaiosz.
Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #176 Dátum: 2014. Szeptember 05. 20:19 »
Tengermélyen Tisztelt Klubvezetőnk!

Ugyan miből szűrte le, hogy árad belőlem a rosszindulat? Mindössze annyit mondtam, hogy a nevezett méhészet a hírek szerint Európa legnagyobb lépesméz-exportőre, s ha az tud lenni, akkor feltehetően az MRL-értéken belül tudja tartani a kumafosz -és a többi viaszban és mézben akkumulálódni képes peszticid, akaricid- szermaradványt. Feltehetően az ő fejük fájt eddig is azon ügyben, hogy e kritériumoknak képesek legyenek megfelelni, s nem arra vártak, hogy ön megvédje őket, s feltehetően nem is az én "támadásomtól" tartottak...

Amit leírtam, az pedig nem indulati kérdés, gondolom nem azt akarta mondani, hogy a megadott MRL érték közlésével félre kívántam tájékoztatni a nagyérdeműt...

Persze akármit is mondhat, itt ön van otthon, s még az a néhány elvbarátja, akik abban a pillanatban hagyják majd magára, mikor lehetőségük lesz meríteni az áhított húsosfazékból. Ez miatt meg fájjon az ön feje, ha annak is elérkezett az ideje...
« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 05. 20:23 írta Arisztaiosz »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #177 Dátum: 2014. Szeptember 05. 21:08 »
Sziasztok!
Atkairtás de ész nélkül?
Tegnap reggel már 8 órakor méhészkedtem.
Az egyik kolléga kicsit kemény atkairtó koktélt kever a méhcsaládoknak, és kutatás tört ki.
Miért? Mert a kaptárakból egyforma illat áradt, és nincs semmi hordás.
A készítményre sem lehet azt mondani, hogy gyenge. 60 milliliter étolajba 40 milliliter mitac!!!!!!!!
Ezt lámpabélbe itatta. Azonnal kivetettem, nem lett gond.
Jött az este. Első etetés. Mondtam a méhésznek, hogy keveset adjon nekik először, hogy szokjanak rá, és semmi egyéb tuning.
Tökig rakta az etetőket, jó kis méhpatikával megnyomva.
Másnap (ma) óriási kutatás, majd rablás, két méhcsaládot másik telephelyre kellett szállítani, mert különben szétcincálták volna.
Egy nap két hülyeség.
Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #178 Dátum: 2014. Szeptember 06. 12:37 »
Sziasztok !  Rosszúl tudtam eddig ,az a lépes méz amit maga a méh épit ki , vagy műlép az alap ? Szerintem ha a műlép az alap akkor biztossan van szer maradvány. A másikban amit a méh épitki teljes egészében nemhiszem . Most akkor mit is nevezűnk lépes méznek ? Űdv.  Antal

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #179 Dátum: 2014. Szeptember 06. 17:11 »
Én csak a Pohl-féle lépesméz rendszert használtam, abba jár vékony műlép. A két oldal közzé lehet beszoritani. Erre húzzák rá a lépet. Meg így nem össze-vissza építenek, hanem bele a karikába.