ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1530272 megtekintés
*

atya

  • *****
  • 1043
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #135 Dátum: 2014. Augusztus 27. 11:36 »
bükk !

Idézet
atya!

Egy moderátortól az átlag méhész azért vár valamit szakmailag. :)
Nézz utána hány éves információkat idéztél fel.

Látod, látod nem tudsz elrugaszkodni a dolgoktól.
Soha senkit nem moderáltam, mert valamit nem jól tudott. Ha tehettem megpróbáltam telefonon, vagy privátba jelezni felé az aggályomat. Most sem a nyilvánossággal van a bajom. (Nekem nem attól  áll a cerkám, hogy osztom az észt, ha kell ha nem.)
Mi a gondod azzal, hogy hány éves az információ? Manapság már nem igazak a leírtak?
Talán nem nyílnak minden évben azok a virágok, vagy nem nő meg az a növény?
Ha a belinkelt szöveggel van gondod, kérlek tedd meg nyilvánosan a szerzőnek, pl vegye le mert már nem aktuális szerinted.  Nem ismersz esetleg bioméhészt, aki használja ezeket a szereket? Az írásban a megelőzésről van szó.
A totálisan taglózó szerekről írhatnál egy pár sort. Lehet nem okoznak másban mérhető kárt, csak az atkában?
Miért próbálsz meg így párhuzamot vonni, a tények között?
 
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #136 Dátum: 2014. Augusztus 30. 08:19 »
Azt szeretném tudni, mint kezdő méhész, hogy az atkaírtást, nem gázos módszerrel végezzük. Olvastam egy cikket és abban az van, hogy 9 dl olajhoz 35 ml Tictacot tegyünk, és abba papir csíkokat áztassunk, majd helyezzük ki a kaptárakba, a keretekre, de arra nem tér ki, hogy egy kaptárba hány csíkot tegyünk.
Tudna nekem valaki ebben segíteni?
A cikket egy Sápi László méhész írta, aki debreceni. Ő ezt a módszert használja, de pontosan nem írja, hogy hány csík kell, mert ha sokat rakunk, akkor nem csak az atkákat, hanem a méheket is megöli.
A segítséget köszönöm előre is.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #137 Dátum: 2014. Augusztus 30. 09:15 »

"Az amitráznak a rajzlap hordozóra történõ felhordása az elõzõ évek gyakorlatá-
nak megfelelõen történt, ami azt jelenti, hogy az elõre elkészített 100 db 21 × 3 cm mé-
retûre vágott rajzlapcsíkot egy 24 ml Tak-Tic-ot és 75 ml étolajat tartalmazó elegybe
mártva impregnáltuk. A lapkákat a folyadékba nem lapjával, hanem élével helyeztük
be. Ez azért fontos, mert így biztosan minden papírcsík ugyanolyan koncentrációjú ol-
datba kerül. Ennek az eljárásnak következtében minden lapra egyaránt 30 mg amitráz
hatóanyag kerül. Ezt követõen a 100 db-ot számláló áztatott papírcsíkköteget újságpa-
pírba csavarva száraz, hûvös helyen szikkasztottuk. A lapkákat a két alacsonykeretes
fészekfiók közé, az alsó fiók felsõ léceinek tetejére, a két fiókban található fiasításos zó-
na mértani középpontjában helyeztük el, és hetente cseréltük azokat. Fontos megemlí-
teni, hogy a lapkák kicserélésekor a régi csík maradványait a kaptárvas segítségével el-
távolítottuk. A kísérlet alapkezelési szakaszában (tehát augusztus 17–szeptember 29.
között) összesen 5 db kezelést végeztünk idõközben egy hét szünetet tartva)."

A bemásolt idézet az OMME honlapján olvasható a monitoring vizsgálatoknál.
Csak azért másoltam be, mer ebből egy kicsit világosabban kiolvasható a technológia.

Üdv. jani bátya

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #138 Dátum: 2014. Augusztus 30. 12:17 »
Szerintem nem korrekt a recept. Az amitráz a fészek közvetlen közelében ilyen papiros hordozón kap annyi vízpárát, hogy három nap alatt elveszíti a hatásosságát. Tehát három naponként kellene cserélni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #139 Dátum: 2014. Augusztus 30. 13:03 »
Laci!
Akkor most az amitráz tartalmat kellene növelni, vagy a hordozó anyag minőségét/papír/ kellene változtatni, vagy a keveréken /étolaj/, ahhoz hogy legalább az egy hetes hatékonyságot el lehessen érni.
Vagy csak egyszerűen érjük be a három nappal és ehhez igazítsuk a védekezés gyakoriságát.
Mekkora jelentőséget lehet nyilvánítani a szikkasztásnak? Én azonnal nyirkosan raktam eddig a lapokat.

Üdv. jani bátya

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #140 Dátum: 2014. Augusztus 30. 13:15 »
Szerintem nem korrekt a recept. Az amitráz a fészek közvetlen közelében ilyen papiros hordozón kap annyi vízpárát, hogy három nap alatt elveszíti a hatásosságát. Tehát három naponként kellene cserélni.

Ezt melyik "kutatása" alapján állítja, öcskös? Ha meg nem "kutatási eredmény" alapján állítja, akkor legalább annyit írjon oda, hogy állításának semmilyen valóság-alapja nincs, mindössze "körbebicegni" igyekszik a témát, de halvány fogalma sincs arról...

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #141 Dátum: 2014. Augusztus 30. 13:19 »
Akármit csinálsz a kaptárban van vízpára. Az amitráz molekula ki kell áramoljon a papír felületére és ott bizony a vízpára bontja. Kiszámíthatóan komoly hatékonyságot tudományos kutatással kellene megvizsgálna. Ma ilyen kutatások nincsenek.

Az én személyes tapasztalatom és néhány nagy méhészetből gyűjtött tapasztalat is, hogy három napig biztonságos a nem füstöléses amitrázos módszerek hatástartama, utána a kaptár vízpárája és az időjárás meg egyéb szempontok miatt bizonytalan. Sőt a 80-as években csináltunk valami hasonló védekezést, meg készítettünk füstölő csíkokat és onnan tudjuk, hogy vizes közegben nagyon gyorsan bomlik az amitráz.

Szégyen vagy nem szégyen, de a kutatásra fordítható pénzeket se igazán kutatásra akarja szánni az OMME vezérkara, hanem a régi méhészeti kutatás ingatlanait akarja ebből a pénzből birtokba venni.

Arisztaiosz, te meg ne kontárkodj olyasmibe, ami nem kertészkedés.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #142 Dátum: 2014. Augusztus 30. 14:05 »
Néhány évvel ezelőtt a 160 mg-os,(kaptáranként 2 db kartonlap, nem rajzlap) 24 nap után is éppoly hatásos volt, mint berakás után. Pedig vízpára akkor is volt. Más kérdés, hogy azt is célszerű volt 2 hetente cserélni. Ma nem a vízpára miatt nem hat, hanem azért, mert az atka megtanult ellene védekezni. Vizes közegben egyébként valóban bomlik, így a mézben is. A papírlapokra olajos oldatban kerül (a natúr Taktic is olajszerű), ezért a vízpára nem fér a közelébe.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #143 Dátum: 2014. Augusztus 30. 15:00 »
Idézet
A papírlapokra olajos oldatban kerül (a natúr Taktic is olajszerű), ezért a vízpára nem fér a közelébe.
Ez nem igaz.

A 3 napos hatástartamról megkérdezheted azokat akik nem hobbiméhészek és nem kockáztathatnak. Ha annyira tutti lenne a módszer, akkor mindenki ezt alkalmazná és semmi mást.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #144 Dátum: 2014. Augusztus 30. 17:23 »
Tavaly védekeztünk papírcsíkkal is és  néhány családnál gurtnival is.Hetente cseréltük,napi számolás volt.Nem tapasztaltunk hatáscsökkenést.Idén viszont nagyon nem jött be a tartós hordozó.Lement a 4 csík és ott vigyorgott még utána is az atka.Most így a 3. füst után talán sikerült megfogni...Viszont még átlag 7-8 keret fias van,akad még az atkának rendesen búvóhely.Olyan volt ma kint a hangulat mint tavasszal,főleg hogy elindult nem messze tőlünk egy repcetábla.
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #145 Dátum: 2014. Augusztus 30. 23:27 »
Lindzzy!

Nem szeretném megingatni a hitében, de az a "repcetábla" lehet, hogy nem is repce...

Ilyenkortájt nem a repce, hanem a mustár szokott volt virágozni. ha át tetszik fáradni a "ződre", ott beszélgettünk már néhányszor e kérdésről...

Arisztaiosz
A mostanság virágzó mustárról, lehet itt is beszélgetni, a méhlegelő című oldalon, nem feltétlen kell átvándorolni a "ződre", ez ügyben.
Ha önnek nem megy itt a hívők gyűjtése, menjen át ön a "ződre", ott már biztos kialakult egyfajta "imádat" ön iránt.

Moderátor
« Utoljára szerkesztve: 2014. Augusztus 31. 07:39 írta atya »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #146 Dátum: 2014. Augusztus 31. 07:50 »
Meglehet,hogy mustár,sosem voltam túl jó növényrendszertanból.Kelés után valamivel (a levele alapján) még repcének tűnt,de délután megint megnézem közelebbről.Nem túl alaposan előkészített volt a vetés,nem is lett igazán szép a tábla.Feltételezem beszántásra szánják.Tavaly is megvárták,hogy levirágozzon,talán idén is megteszik.Mindenesetre a virágporát köszönik szépen a méheink. :)
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #147 Dátum: 2014. Augusztus 31. 10:26 »
Olvasgatom a ződ méhészfórumot és úgy látom, más is tudja, hogy az amitráz alkalmazására a füstölés (füstölő csík vagy furettó) jó módszer,  viszont a "tartós"-nak nevezett hordozók kanóc, karton lap, falap vagy egyéb lóf@szocska inkább a rezisztencia fokozására jó, ráadásul ezek nagyon szennyezik a viaszt is.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #148 Dátum: 2014. Augusztus 31. 10:52 »
Meséld már el nekem, hogy az Apivart akkor hogy a fenébe tudták törzskönyvezni ? Aztán légy szíves demonstráld már nekem egyszer a víz  olajban történő oldódását. Sajnos erre a vegyipar sem képes, ezt az eredményt  pl. szappanokkal lehet elérni. Lehetséges, hogy egy ilyesmi mechanizmus van a Takticnál és Mitacnál is, hiszen vizes oldatot kell az eredeti receptúra szerint létrehozni. Azonban akkor arról van szó, hogy a hatóanyagot viszed a vízbe, és ekkor sem a hatóanyag oldódik a vízben, mivel az zsíroldékony. Ebben az esetben pedig még erről sem lehet beszélni, a vízpára ahhoz a vivőanyaghoz fog kötődni, ami az oldódásért felel, nem a hatóanyaghoz.  A tények azonban eleve cáfolják az állításodat. Apivarral évtizedekig lehetett eredményesen védekezni. Abban  feltétlenül igazad van, hogy  a tartós hordozó mellett rezisztencia sokkal nagyobb eséllyel alakul ki. Ez ellen viszont a füstölés sem véd, csak ott később következik be! A rezisztencia alapvető oka az ölő hatás alatti hatóanyag szint jelenléte. Ez füstöléskor is kialakul: a szer nem egyszerre semmisül meg a kaptárban, nem egyszerre tűnik el a méhek szőrzetéről.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Augusztus 31. 11:20 írta irido »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #149 Dátum: 2014. Augusztus 31. 11:02 »
Nem engem zavar ez a kérdés, hanem téged. Nézz utána. Én nem fogom ezzel strapálni magam.

Biztos vagyok benne, hogy rezisztencia vizsgálatot nem végeztek. A hatékonyság vizsgálatát is el lehet végezni sokféleképpen. Nagyon valószínűnek tartom, hogy ők egyféleképpen végezték csak el, pedig az élet sokféle körülménnyel jár.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.