ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523414 megtekintés
*

atya

  • *****
  • 1043
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #120 Dátum: 2014. Augusztus 25. 06:16 »
Szép napot mindenkinek!

Egyre gyakrabban kerülünk szembe azzal a ténnyel ,hogy a méhészkedésben is váltani kell más irányú védekezési szerek felé,és az ásványi anyag kiegészítő készítmények használata sem elvetendő a méhészkedésben..
Erre napjainkban az atka ismételt tömeges kártétele is indokolttá teszi ,hogy nagyon komolyan foglalkozunk a gyógyszer használat rendszerével. Mivel a legutóbbi eredmények azt mutatják,hogy rezisztencia lépet,léphet ,fel egyes piretroidokkal szemben,mára már újabb szerekre és kísérletekre van szükség ahhoz,hogy biztosan állítsuk ezen szintetikus anyagok hatását. Több Európai országban / Ausztria,Németország,Olaszország,Görögország,Spanyolország/ , a fluvalinát és flumetrin tartalmú készítmények már nem biztonságosak az atka elleni védekezésben. Így Görögországban legelterjedtebb szerek a Mavrik,Malathion/24% fluvalinát tartalma/,Ausztria Spanyol,Német,Olasz területeken pedig az Apisztán,Bayvarol az engedélyezett szerek ,sajnos itt is felfedezhető a rezisztencia, és már Franciaországot is elérte a fluvalinát hatékonytalansága, más kérdés így Görögországban is a piretroid származékok kimutatása a mézben /13-28 hetes a lebomlási ideje/.
Jelentős kérdés, hogy a jó minőségű mézünk meddig marad szermaradványoktól mentes, ha maradunk a meglévő hatású szerek mellett, és gyógyszerezési technológiánkat nem frissítjük fel végre újabb, más korszerűbb biológiai és természetbarát védekező szerekkel
« Utoljára szerkesztve: 2014. Augusztus 25. 06:21 írta atya »
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #121 Dátum: 2014. Augusztus 25. 07:00 »
Köszönöm Pink Panther! Beszerzek valami más szert, és megpróbálom.

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #122 Dátum: 2014. Augusztus 25. 07:07 »
Kombinált védekezési lehetőségek.

A több lépcsős védekezés felé irányulnak a kísérletek. Így a szerves savak (hangyasav 60-80%-os, oldata, vagy oxálsav, tejsav oldata, fontos a nagyon pontos koncentráció megtalálása), lehet mind három szerves sav kombinációja is.
Kraemer módszer (hosszútávú hangyasavas kezelési módszer).
Kombinált szerves savas módszer (hangyasav,oxálsav, tejsav együttes használata).
KombiAM módszer (hangyasav és majoránnaolaj használata) 1,5ml majoránnaolaj és 1l 15%-os hangyasav együttes használata.
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #123 Dátum: 2014. Augusztus 25. 09:28 »
Intenzívebben bevonhatnánk a méhészkedésünkbe a gyógyító növényeket, így egy kitűnő gombaölő hatású növényt, az angyalfüvet (Archangelica officinalis), mely ernyősvirágzatú, nálunk is termesztett növény illatos kétéves, termésének kivonata erősen gombaölő hatású. Termésdrog 0,5-1,5% illóolajat, 15%zsíros-olajat, gyantát, aromás anyagot tartalmaz. Ajánlatos lenne a költésmeszesedés ellen is kipróbálni.
A gyógynövény kivonatú készítményeket is az atka kártétele ellen lehetne használni. Ilyen lehet még a illóolajos kísérlet eredményeként, az ánizs (Pimpinella anisum), ami ernyősvirágzatú nálunk is termesztett,illatos növény. Tartalmaz 2-5% (80-90% anetoltartalmú) illóolajat, 10-30%zsíros-olajat, 20% fehérjét, kolint. Így az ánizs olaj , vagy levendulaolaj a levendula (Lavandula angustifolia), jó lenne ezeket a növényeket is (nagyobb mértékben) bevonni az atka elleni küzdelembe és több teret engedni ezek kipróbálásához és ismertetéséhez.
Sokkal nagyobb jelentőséget kellene adni a méhészkedés során a természetes alapanyagú szereknek,illóolaj tartalmú készítményeknek,hiszen hazánkban is beszerezhetők csak szélesebb körű tájékoztatást kellene adni róluk,és ismertetni a méhészek körében.
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #124 Dátum: 2014. Augusztus 25. 10:44 »
Elbújnak az atkák a fiasításba.
Kb 60-40% a benti - kinti atkák aránya. Ha nem lennének 5-10 napig dolgozókon, akkor felesleges lenne most védekezni ellenük, csak télen lehetne. Próbálj mást, én fluvalináttal locsoltam, hát az vallatta az atkát rendesen.
Most locsoltál ? Kontrollként használtad az amitrázzal szemben ?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #125 Dátum: 2014. Augusztus 25. 19:26 »
Nekem ezt a kört megspórolták az ismerősök, akik napra előtt sorozatfüstöltek és alig hullott valami. Csurgatásra meg 200 fölött jött le. Én csak pörgetés után kezdtem, rögtön csurgatással, most vannak bent amitrázos lapok de még most is potyog 20-30. Felbontottam 10 családnál heresejteket, de 1 db atkával találkoztam kb 100 sejtből. Azért nem vagyok nyugodt.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #126 Dátum: 2014. Augusztus 26. 08:35 »
Köszönöm, hasznos volt az info. A 60-40 százalékkal azért én vitatkozom. Ha így lenne, akkor szerintem már atka sem lenne. Ez az 5-10 nappal sincs egészen korrelációban. Ha 10 napig kinn van, akkor herefias esetén igaz a 60-40, ha öt napig, akkor ez kb. 75/25 (bent/kint). Dolgozó fias esetén: 10 nap kinn, akkor: 55/45, öt nap esetén: 70/30 az arány.

*

bükk

  • ***
  • 169
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #127 Dátum: 2014. Augusztus 26. 10:09 »

Sokkal nagyobb jelentőséget kellene adni a méhészkedés során a természetes alapanyagú szereknek,illóolaj tartalmú készítményeknek,hiszen hazánkban is beszerezhetők csak szélesebb körű tájékoztatást kellene adni róluk,és ismertetni a méhészek körében.

Kedves atya,moderátor!

Alapgondolat helyes,csupán az e típusú szerek az atka szinten tartására vagy netán megelőzésre alkalmasak.
Na nem most hanem nyáron.
Most a kemény vagy ha úgy tetszik taglózó szerek ideje van az atka elleni védekezésben.

Az meg általános különböző fórumokon hogy ha valaki valahonnan idéz  szó szerint akkor a forrást illik megjelölni,vagy legalább idéző jelbe tenni a leírtakat. ::)
Anélkül olyan plágiumos.

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #128 Dátum: 2014. Augusztus 26. 13:16 »
Kedves bükk!
Látom fent akadtál a tituluson. ;)
Talán számodra is elég lenne, ha csak a nick nevén szólítanád meg a polgárt. Tudod így ennek olyan pejoratív hangzása lehet. /tudhatod, stílus maga az ember/
De eltekintek a dologtól, mert ahonnan jöttél
Idézet
különböző fórumokon
, ott a moderátorok nem vállalják fel magukat ilyen szinten.  ::)
Az írásommal kapcsolatban, bátran elmondhatom neked, hogy csak te látsz a dolgokba többet, mint amennyit kellene.
Egyébként nagyon aranyos vagy, köszönöm a figyelmeztetésedet, jó lehetnél lelki ismeretnek is, de az nekem még van, és tiszta.
Legyen szép a napod.
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #129 Dátum: 2014. Augusztus 26. 15:16 »
Szia Bükk!

 Ha kérhetem felsorolnád, hogy a mostani időszakban Te melyik szereket tartod kemény, vagy taglózó szereknek? Köszönöm!

Nb18

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #130 Dátum: 2014. Augusztus 26. 17:17 »
Atya!

Bükk nem a tituluson akadt fenn, hanem azon, hogy félrevezető tartalmak jelennek meg a Klubon, ráadásul a forrás megjelölése nélkül, és a moderátor által jegyezve. Messzemenően nem az ön lelkiismeretét igyekezett  ébresztgetni, mindössze azt mondta, hogy ha valaki idéz valahonnan, azt nem árt forrásmegjelöléssel tenni, mert ha beüti a keresőszót: pl. "Malathion a méhészetben", a Google rögtön az ön Klubon elhelyezett írását idézi... Feri érthetően leírta azt is, hogy a nagy "alternatív védekezési" nekibuzdulás sok tájékozatlan méhészt képes megtéveszteni. Ráadásul az ön egyik idézete is bakis, a Malathion-nak soha nem volt fluvalinát-tartalma. A Malathion egy organofoszfát inszekticid és akaricid, az adatlapja szerint méhekre kontakt módon 0,27 mikrogramm/méh-egyed, orálisan 0,38 mikrogramm/méh az LD 50-es értéke. A  nagyobb koncentrációban adott Malathion a méhekre ezek alapján erősen toxikus hatású, s nem csak az atkát, de a méheket is öli... Fluvalinátot a Mavrik tartalmaz, nevezetesen éppen 240 g/l tau-fluvalinátot (nem tao-t, miként Geddekas "sajtóhibájában" szerepel)...

Ennyit a "jereváni rádió" közölte híranyagokhoz hasonló "tájékoztató" gondolatokhoz abban az időszakban, mikor valóban nem a gyógynövény-kivonatok és alternatív illóolajos készítmények használatának van az ideje, hanem a hatékony atkagyérítésnek... A lelkiismeretével meg kezdjen, amit akar, Bükknek pedig inkább köszönje meg, ha bölcsen és egyáltalán nem konfrontatívan rávilágít a hiátusaira. A Méhész Fórumon pedig -lásson csodát- a moderátorok, adminisztrátorok igenis felvállalják magukat. Ha netán átlátogatna Atyám, a Fórum kezdőlapon kattintson rá "A csapat" feliratra a Fórumok felsorolása alatt (tudja, ahol a "Fórumsütiket" is törölheti...) Tudja, ők nemigen szeretnek "villogni" alázattal vállalt és teljesített funkciójukkal, de kilétük egyáltalán nem képez "atomtitkot", s miként megtapasztalhatta, névvel is készségesen felvállalják magukat. Ja, és ha nem tévedek, mintha egykor ön is "onnan jött" volna át ide...

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #131 Dátum: 2014. Augusztus 26. 20:31 »
Arisztaiosz!

Mivel az írásaim ebben a topic-ban jelentek meg, (és nem valami cím eléréséhez, vagy megvédésére tettem vele kísérletet) csupán figyelemfelkeltés célzatú volt. És pont
Egy szóval nem mondtam és írtam, hogy most ezzel a technológiával - technológiákkal kell az atkát irtani, vagy gyéríteni.
Valóban, lányos igyekezetemben, (mely a témához kapcsolódik) nem jelöltem meg a forrást. Mos tmár látom hiba volt, és látom azt is, hogy kinek. /ez legyen a legnagyobb hibám/
Itt most bepótolom, és remélem ezzel hozzásegítettem a nyugodt estéhez.

http://www.pointernet.pds.hu/organic/organic_honey/organic_honey_vedekezes.html

Egyéb iránt valóban a "zöld" volt az első, és akkor az egyetlen olyan fórum, ahol lehetett volna érdeklődni, tanulni, és netalántán tapasztalatot megosztani másokkal. Igaz a kezdeti megpróbáltatások miatt én döntöttem akkor úgy, hogy egy jó ideig nem látogatom. Tehát én is, és sokan mások is, ott kezdtük el.
Számomra nincs ezzel semmi baj. Sőt a mai napig átrándulgatok hozzájuk.
A moderálásról meg csak röviden annyit szeretnék megemlíteni, hogy jelen platformon, talán egyedül az én " nevem "
jelenik meg egy egy moderálás alkalmával. Ellentétben a másik platformon, ott csak annyi jelenik meg, hogy moderátor, vagy a mindent látó szem. Aztán mindenki csodálkozik, hogy ki lehetett aki moderált. Látja Arisztaiosz itt ez nem így működik.
 
« Utoljára szerkesztve: 2014. Augusztus 27. 04:32 írta atya »
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #132 Dátum: 2014. Augusztus 27. 06:46 »
Végeztünk egy gyors közvélemény-kutatást.
Akinek nem volt zavaros a tactic,az meg van elégedve a "belógatás" eredményével, akinek zavaros volt,az már kevésbé.Füstölésnél nem volt ilyen gond.Elvileg...
Hallottam egy "okosságot",hogy hogyan lehet megszüntetni a zavarosságot.Nem próbáltam ki,mivel nem igazán tiszta a számomra,hogy a dizájnjavítás változtatná-e a hatóanyag tartalmat és,ha igen,akkor milyen irányba.Viszont elgondolkodtam azon,hogy ha én "ismerek" egy verziót,akkor a gyártó,forgalmazó,vagy aki éppen pénzt akar csinálni a szerből valószínűleg tud még ennél több trükköt is.Kérdés,hogy emiatt kellene-e módosítani a "tuti" recepteket,vagy jó minden így,ahogy van.
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

*

bükk

  • ***
  • 169
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #133 Dátum: 2014. Augusztus 27. 09:11 »
Nb 18!

Amitráz,fluvalinat.

atya!

Egy moderátortól az átlag méhész azért vár valamit szakmailag. :)
Nézz utána hány éves információkat idéztél fel.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #134 Dátum: 2014. Augusztus 27. 10:16 »
Köszi Bükk, én is az amitrázt szorgalmazom.