ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523640 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #105 Dátum: 2014. Augusztus 16. 06:51 »
Az amitrázos belógatós házi eljárásoknál a párolgásnak (ködképzésnek) is lehet jelentősége?

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #106 Dátum: 2014. Augusztus 16. 07:24 »
Szerintem nem. Akkor lehetne, ha a forráspont lényegesen alacsonyabb lenne.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #107 Dátum: 2014. Augusztus 16. 08:53 »
Az atkairtószerek fiasításcsökkentő hatásáról a szakirodalom számos cikkben számol be, de én erre ellenőrző kísérletet nem végeztem, mert nem kutatóintézeti, hanem termelő méhállománnyal rendelkezem, tehát nem tehetem meg, hogy kezeletlen kontrollt állítsak be.

A méhészek elbeszéléséből a mai gyakorlatot úgy látom, hogy néha túladagolják az atkairtó szereket, máskor pedig alul adagolják. A magyar viaszok szermaradványtartalma, toxicitása összességében azt mutatja, hogy túladagolják. De sajnos még túladagolás mellett is lehetnek atka miatti családpusztulások, ha a kezelések ismétlése szabálytalan. Ilyen szabálytalanságnak tekintem a belógatásos módszernél a kanócok, papírok intimbetétek egyéb lóf@szocskák cseréjének gyakoriságát. A tartós hatásnak se kell hosszabbnak lenni, mint a leghosszabb kelési ciklus és egy kis ráadás, tehát 15 nap. Utána minden mérget hordozó anyagot el kell távolítani a kaptárból, mert káros, mérgező hatású a kikelt és ki nem kelt méhekre. Ha az időjárás kirepülésre alkalmatlan, akkor bele se kezdjünk ilyen kezelésekbe, ha bent vannak a kaptárban ilyen hordozók, akkor távolítsátok el, mert mérgez és majd szenvedhetnek a méhek a nozematózistól.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Augusztus 16. 08:57 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #108 Dátum: 2014. Augusztus 16. 10:37 »
Geddekas!
Rendben van, hogy Te nem mérted a fiasításkárosító hatást. Jó lenne, ha belinkelnéd az erről szóló kísérletet. Szerinted elég a tizenöt nap ? Csinálj egy olyan kísérletet, vagy kérdezz utána, hogy ha ezt a második 15 napon át is kezeled, akkor mi lesz az említett arányszámod ? Ha  az első 15 és a második 15 nap potyogása 5 aránylik az egyhez, akkor talán tényleg nem kell több kezelés. Ha már négy az egyhez arány, vagy három esetleg kettő az egyhez, akkor azok a méhek egy tizenöt napos kezeléssel nem fognak tovább élni néhány évnél.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #109 Dátum: 2014. Augusztus 16. 18:32 »
Újabban nem szeretek részletes szakmai cikkeket belinkelni, mert érdemi tartalmi beszélgetés helyett éppen csak az anyámat nem szidják ilyenek kapcsán. Szóval az észrevételek értelmes gondolkodás helyett jobbára kimerülnek a formai kifogások keresésében és nagyon unom az arisztaioszkodásokat. Az internet nyitott és mindenki tud kulcsszavakkal keresgélni. Ha meg nem teszi, akkor ne fikázza a másikat. Nanetti-nek van szép összefoglalása az oxálsavas atkairtási módszerekről. Oxalic acid Nanetti kulcsszavakkal keresgélj és olvass.

Szerintem elég a 15 nap. Erre végeztünk ellenőrző méréseket 2012-ben. 15 méhcsaládot kezeltünk házilag összeállított Apiox recept szerinti atkairtóval. Három hétig ellenőriztük az atkahullást. A 15. napon még az atkahullás értékelhetően több volt, mint a kezelés előtt, de egy héttel később már csak 0 atkát számoltunk az ellenőrző lapon. Az atkairtószer hatására a lehullott atkaszám 80-900 között volt családonként.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #110 Dátum: 2014. Augusztus 16. 20:21 »
Bocsánat én az amitráz fiasításkárosító hatását szerettem volna megtudni. Ha nem, hát nem. Azt írod, hogy recept szerint kezeltél Apiox-szal. Az azt írja, hogy egyszeri kezelés elegendő. Az adag nem emelhető. HA recept szerint adtad, akkor nem csodálkozom, hogy nulla volt az atkahullás. Mert akkor már hatása sem volt. Én folyamatos szerjelenlétről beszélek. A degresszió csak ebben az esetben értelmezhető.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #111 Dátum: 2014. Augusztus 16. 23:24 »
Nemcsak az amitráz, hanem minden atkairtószer, tehát az oxálsav is hasonlóan hat a méhekre. Keress rá kulcsszavakkal.

Ha lenne labor lehetőségem, akkor természetesen megvizsgálnám, hogy van-e a méhek testén 15 nap után mennyire csökken az oxálsav kristályok száma. Azt feltételezem hogy marad még oxálsav kristály a testfelületen, hiszen nem véletlen, hogy nyáron teljes nemzedékcsere után lehet csak a következő kezelést megcsinálni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #112 Dátum: 2014. Augusztus 23. 21:24 »
Sziasztok!
Nézegettem ma a méheket, egyik fias kereten láttam a fészek szélén kb. 15-20 fedett herefiasítást. Kifogattam őket, és 30 db atkát számoltam meg rajtuk... Volt amelyikben 3 atka is volt. Ha lecsökken a fiasítás, nagy pusztítás lesz...
Az is lehet, ha egy- két tenyérnyire csökken a fiasítás, akkor egyszerűen kivillázom, az már valószínűleg úgyis erősen atkaszívott népesség lesz. Ezt követően védekezem oxálos csurgatással. 
Leszűkítettem a kijárókat 5*2 cm-re. Mit gondoltok, nem szűkítettem túl korán? A kaptárak többségénél higienikus aljdeszka van, arra gondoltam, ott úgyis jön be levegő.
Üdv: Ata

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #113 Dátum: 2014. Augusztus 23. 21:26 »
Jó estét Méhésztársak!
Több méhész keresett, hogy ismét lát a kaptárak előtt sétáló méheket.
Hamarosan körbetelefonáltam a hiteles méhészbarátokat, és valóban mindenki kisebb-nagyobb "sétafikálásról" számolt be.
Egy méhész jelezte, hogy ő nem tapasztalt ilyent. Kimentem hát hozzá. Este 6 órakor még nagy nyüzsit találtam a fűben. Most jöttem meg tőle, segítettem neki füstölni. Holnap megtudom az eredményt.
Vigyázat a Tac-Tic atkaölővel gond lehet. Ne legyetek nyugodtak, hogy nincs atka ha nem potyog tőle.
Én eredeti Mitac-al füstöltem annál a méhésznél, aki állította, hogy kevés az atkája.
100 lehullott atkánál egyik családjában sem volt kevesebb, szűk 2 óra elteltével a füstölés után.
Az atkairtó szerek hatékonyságát nem árt ellenőrizni.
Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #114 Dátum: 2014. Augusztus 23. 21:53 »
Ha lecsökken a fiasítás, nagy pusztítás lesz...
Mivel védekezel? Mert én azonnal kezelnék egy másik szerrel.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #115 Dátum: 2014. Augusztus 23. 21:58 »
Három héten át tettem be amitrázos papírcsíkot. A legnagyobb atkahullás 30 db volt. Elbújnak az atkák a fiasításba.
Ott nem éri el őket az amitráz.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #116 Dátum: 2014. Augusztus 24. 06:57 »
Attila!
Mitacot honnan szereztél ? A Taktic füstölés volt, vagy papírcsík ? Mekkora volt az adag a Mitacos füstölésnél, és a Takticos kezelésnél ?

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #117 Dátum: 2014. Augusztus 24. 11:32 »
Valaki próbálta már a(Tac-Tic+étolajat) redőny gurtnis belógatós kivitelben?
Gondolom sokkal strapabíróbb lenne mint a 3*21 cm papírcsík! Van olyan család ahol hamar szétrágják sajnos! Meg újra fel is lehetne használni ha épségben maradna a gurtni!

Tapasztalat?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #118 Dátum: 2014. Augusztus 24. 22:25 »
QUQURIQ!

Lehet, hogy egy kicsit emelni kellene a hatóanyag mennyiségén?
Próbát, csak 2-3 családnál érdemes csinálni!!!
Persze alá papírlap és ellenőrzés!!!
Más szert is próbáljunk ki mint az Amitráz!

Kiskakas!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #119 Dátum: 2014. Augusztus 25. 00:07 »
Elbújnak az atkák a fiasításba.
Kb 60-40% a benti - kinti atkák aránya. Ha nem lennének 5-10 napig dolgozókon, akkor felesleges lenne most védekezni ellenük, csak télen lehetne. Próbálj mást, én fluvalináttal locsoltam, hát az vallatta az atkát rendesen.