ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1533859 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #75 Dátum: 2014. Augusztus 01. 08:38 »
Ok, köszi, akkor majd jobban figyelek...

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #76 Dátum: 2014. Augusztus 01. 11:36 »
Végre egy normális szakmai hír az OMME honlapjáról!
      
Felhívás!    | Nyomtatás |
2014. 08. 01.

Felhívjuk Tisztelt méhésztársaink figyelmét, hogy az OMME központjába érkező információk szerint idén igen jelentős atkafertőzéssel kell számolni. Ennek megfelelően javasoljuk, hogy az elkövetkezendő napokban az élelmiszer higiéniai szabályok betartásának figyelembe vételével mindenki kezdje meg a védekezést ez ellen az igen veszélyes parazita ellen. A felhasználandó készítmények alkalmazástechnikai ajánlásait az elmúlt években megjelent monitoring tájékoztatók tartalmazzák.
Nagyernyei Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #77 Dátum: 2014. Augusztus 10. 21:57 »
Sziasztok!

Ködölőt használókhoz lenne kérdésem! Ti milyen légzésvédőt használtok kezelés közben? Ha esetleg valaki tudna nekem egy címet is adni, hogy honnan tudnám beszerezni az eszközt, annak is nagyon örülnék!

Köszönettel: Nb18

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #78 Dátum: 2014. Augusztus 10. 23:31 »
Én ezt használom:
http://textilcoop.hu/product/legzesvedok/fel-_es_teljes_alarcok/3m_6000-felalarc/

Ezzel a betéttel:
http://textilcoop.hu/product/legzesvedok/3m_szurobetetek/3m_6055-a2/

Papírcsík készítésnél is használom, mert hihetetlen büdös az amitráz.
Szekszárdon van egy szerszámbolt ahol láttam előkotorjam a címet?

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #79 Dátum: 2014. Augusztus 11. 05:51 »
Szia!

Megköszönném a címet,mert a héten többször is megyek Szekszárdra!


*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #80 Dátum: 2014. Augusztus 11. 06:31 »
Papírcsík készítésnél is használom (az álarcot), mert hihetetlen büdös az amitráz.

Csak büdös, vagy egészségkárosító is? Esetleg az amitrázos csíkot is inkább a szabad levegőn javallott elkészíteni?
Üdv: Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #81 Dátum: 2014. Augusztus 11. 08:00 »
Káros az egészségre az amitráz és az oldószer is.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #82 Dátum: 2014. Augusztus 11. 08:40 »
Megtaláltam!
http://www.valentinszerszamshop.hu/index.php/fej-szem-ful-legzesvedelem/maszkok-es-alarcok/alarcok-es-szurobetetek

Valentin-Ker Bt.
7100 Szekszárd, Rákóczi u. 27.
 
Telefon: 74/511-744
Fax: 74/410-910
 
Adószám: 26460813-2-17
Cégjegyzékszám: 17-06-002090
 
e-mail: valentin.ker@t-online.hu
web: valentinszerszam.hu, valentinszerszamshop.hu
 
Nyitva tartás:
H - P: 8:00 - 16:00

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #83 Dátum: 2014. Augusztus 11. 15:23 »
Köszönöm szépen! Ismerem az üzletet, nem gondoltam volna, hogy ezt is árulnak.... :-[ Mégegyszer köszi!

Nb18

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #84 Dátum: 2014. Augusztus 12. 21:49 »
Ma az egyik kaptár aljából spaklival lapátoltam ki a lehullott atkákat!
A folyamatos kezelés ellenére sok az atka.
Mindenkinek azt ajánlom védekezzen, mert a betelelő állományt most kell megvédeni a parazitától.
Tömeges kelés várható. A  lassan szűkülő fiasítás az atkák táplálékforrása, így a most lefedésre kerülő álcákat kell megvédenünk tőlük.  Az atka szívott méhek a tél folyamán elpusztulnak, vírushordozóvá válnak, és a nosema kialakulásában is szerepük van. Az atkától sanyargatott, nyugtalanul telelő méhcsalád tuti nosemás lesz, és akkor bezár a bazár.
Nem elég a fiasítás mentes záró kezelés, (ami nagyon fontos)  most kell "lenyomni" a méhekre nagy veszélyt jelentő atkát. Van aki a tartós hordozókra esküszik, van aki a füstölésre.
Teljesen mindegy, a gyérítésen van a lényeg.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2014. Augusztus 12. 21:57 írta Nagyernyei Attila »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #85 Dátum: 2014. Augusztus 12. 22:52 »
Ebben a boltban lehet vásárolni méhészethez fontos vegyszereket, pl. oxálsavat

Idézet
http://www.azurvegyszer.hu/kapcsolat.html
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #86 Dátum: 2014. Augusztus 14. 16:31 »
Sziasztok!
A második tac-tic csíkot adom a családoknak, én a tartós hordozót választottam atka gyérítés szempontjából!
Előnye, hogy nem kell 3 naponta füstölni! Csak hetente cserélni!! A fiasítást meg folyamatosan vizsgálom a belógatás előtt!

Méhésztársak! Mennyire van feldúsulva a családjaitoknál az atka? Láttatok már idén mászkálást atka miatt? Legyen az termelő vagy kölyökcsalád!?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #87 Dátum: 2014. Augusztus 14. 18:34 »
Sziasztok!
A harmadik hétnél tartok az amitrázos papírcsíkkal való védekezésben. 10 családnál számolom a lehullott atkát, melyből 8 termelő család, 2 kölyök.
A 2. héten 6 napig számoltam az atkát. 2 és 33 között volt az elhullás. Találtam a tálcán még élő egyedeket is.
A két kölyökcsaládnál 6-6 atkát találtam. A termelőknél az egyik szélső családban 33 hullott, a többi termelőnél 10 alatt volt a potyogás.
Az első és a harmadik héten 3-3 napon vizsgáltam az elhullást. 10 alatt volt a talált atkák száma.
Úgy tapasztaltam, hogy a csík beadásától számítva az első két napon van jelentősebb atkahullás, a harmadik naptól szinte semmi.
Áprilistól májusig 3 ízben kitördeltem az építtető kereteket.
Felmerült bennem az is, hogy a hangyák elhordhatják a leesett atkákat. Ki fogom próbálni, hogy az atkákat körberajzom jelölőfilccel, visszateszem a tálcát, és másnap megnézem, hogy ott vannak-e ahol jelöltem őket. Ha nem, akkor valószínűleg tényleg elhordják a tetemeket a hangyák.
További három hétig folytatom az amitrázos csíkkal való védekezést.
Üdv: Attila

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #88 Dátum: 2014. Augusztus 14. 21:36 »
Ata!
Csalóka lehet ilyenkor az atkapotyogás. Az az érzésem, hogy atka elmenekül a szer elől. Elsősorban a fiasításba, másodsorban a kaptár azon helyére, ahol kisebb a szerkoncentráció. Vagy a szerkoncentráció csökkent le a kritikus szint alá.Ilyenkor csak tűzoltás van. Az igazi atkaölés ideje akkor jön el, amikor fiasításmentes idő van. Akkor is hatékonyabb a kezelés, ha már csak egy-két tenyérnyi a fiasítás mennyisége, és az is inkább fedett (szeptember vége, október eleje, egy jelentősebb lehűlés után, amikor az anya leáll egy hétre a petézéssel, és nincs nyitott fias). Inkább akkor kell erőltetni a kezelést. Egy biztos, amit most megöltél az nem szaporodik tovább, de nem elegendő, ahhoz, hogy áttelelj.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #89 Dátum: 2014. Augusztus 14. 22:07 »
Köszönöm Irido!
Természetesen lesz majd zárókezelés. Azért tervezem a 6 héten át való amitrázos kezelést, mert az OMME monitoring jelentésben ezt tanácsolják (mármint a hat hetet). A visszafertőződés ellen is nyújt valami védelmet a hat hetes elnyújtott kezelés, azonkívül remélhetőleg kevesebb lesz az atka szívott téli méh...
Számomra is gyanúsan kevés atka hullik. Három fiókon vannak a méhek. Gondolkodtam azon, hogy az az atka, ami lehullik a 2. vagy 3. fiók méheiről, és nem kapott halálos dózist, az megkapaszkodhat az alsó fiók méhein. A tálcán is találtam élő atkát... Segítene ezen, ha hosszában kettévágnám a papírcsíkot, és tennék az első, és a második fiók fölé is? Az adag maradna, csak az elhelyezés változna...
Ha akác után be tudnék iktatni egy 8-10 napos fiasítás mentes időszakot, és kapnának egy oxálsavas locsolást, vagy szublimálást, az nagy csapás lenne az atkákra. Oxálsav esetében tudtommal nincs szermaradék. Nem tudom, hogy szabad-e használni mézeléses időszakban. Egyesek szerint károsan hat a méz ízére, mások szerint nem. Azt is olvastam, hogy az oxálsav szublimálás nem károsítja a fiasítást, és többször is végezhető.  Mit gondolsz ezekről?
Te hogyan kezeled a méheket?
Üdvözlettel: Attila