ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523277 megtekintés
*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #60 Dátum: 2014. Július 27. 11:29 »
Tisztelt Méhészek!
Kezdő méhészként óvatosan szólok eme témához.
Méhész barátom, illetve 4 éves méhtartói tapasztalatom azért leírom.
Elfogadom az OMME monitoring vizsgálatait, miszerint igen sok a viaszba, többek közt a műlépekben is a szermaradvány.
Ezért próbálok alternatív atkaölő technikákat keresni a lehető legkevesebb méreg felhasználásával.
Leírom az elmúlt évben alkalmazott technológiám.
Amitrázos papírcsík (1dl. étolaj 10 ml. T. 100 db. papírcsík) 2 db./család.
Hunor/12-es kaptárban tartom méheim, ezért nálam bevált a 2db. papírcsík alkalmazása.
-   szept. 16. kontrol család -  1/. 34 db. atka, - 2/. 5 db. atka,
-   szept. 21. kontrol család -  1/. 15 db. atka, - 2/. 10 db. atka,
-   szept. 26. kontrol család -  1/. 40 db. atka, - 2/. 7 db. atka,
Oxálsavas szublimáció 2 -3 g/cs:
-   okt. 8. kontrol család -  1/. 6 db. atka, - 2/. 2 db. atka,
-   nov. 12. kontrol család -  1/. 118 db. atka, - 2/. 50 db. atka,
-   dec. 28. kontrol család -  1/. 17 db. atka, - 2/. 11 db. atka,
A két higiénikus aljjal rendelkező családnál márc. 27-én papírcsíkos kontrol  4 – 1 db. lehullott atka.
Idei évben napraforgó után – aranyvesző előtt július -18. – 22. – 26. Amitrázos sorozatkezelés 3X.
Csak az első kezelés eredményét tudom, mert méheim messze vannak és az első sorozat végéig voltam ott – 1/. 89 db. atka, 2/. 64 db. atka.
Következőkben csak Oxálsavas szublimációt tervezek végezni szept.- okt. és december hónapokban.
Mindenki saját felelősségére végezzen kísérletet! Oxálsav alkalmazásánál egyéni védőeszköz használata fokozottan ajánlott!
Üdv.: Misi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #61 Dátum: 2014. Július 27. 13:05 »
15 C fok alatt már jobb nem piszkálni a méhcsaládokat semmilyen atkairtó szerrel. Ha kora ősszel rendes hatékonysággal irtottad az atkát, akkor csak bajt csinálsz egy decemberi kezeléssel.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Veszti1982

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #62 Dátum: 2014. Július 27. 13:53 »
A cseh ködölő (ha jól emlékezem acetonnal) a leírás szerint -5 fokig használható. Olyankor mi történik??

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #63 Dátum: 2014. Július 27. 20:33 »
Nemcsak az én véleményem, hogy akkor ne kezeljük a méheket atka ellen, ha utána nem tudnak kitisztulni rendesen, hanem Fendrik doktornak is. És gondolom nemcsak a kettőnk véleménye ez.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #64 Dátum: 2014. Július 27. 21:02 »
Geddekas!
Folyamatosan figyelem a meccset.
Nagyon okos gondolatod az utolsó.
A Méhészklub hozzászólásait is vissza lehet olvasni.
Néhány éve nappali 16 fokban kezelt amitrázzal (Furttoval) egy megyebeli méhésztárs.
45 méhcsaládot csukott be. Mi volt a gond?
Borult idő volt, az enyheség ellenére a méhek nem mozogtak. Másnap reggel komoly fagy.
A méhek nyugtalanok voltak a hidegben nem tudtak fürtbe húzódni, mert nem tudták "a fejüket kiszellőztetni".
Nosemában egy hét alatt elpusztultak.
Nagyon fontos a külső hőmérséklet, és ha egy mód van rá a kezelés után repülhessen a méhcsalád.
Ellenkező esetben komoly veszteséggel kell számolni.
Nagyernyei Attila

*

Veszti1982

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #65 Dátum: 2014. Július 28. 08:37 »
Én csak azért kérdeztem rá, mert a VAT-1 ködölővel a Varidol bejuttatása acetonos oldatban csak 10 fok alatti időjárásban engedett. Ez nyilván abban az időszakban történik amikor már az éjszakák lehűlnek, de napközben még felmegy a hőmérő 15-18 fokig.
Bár magam még nem használtam a cseh ködölőt, de beszélgetve olyanokkal akik használják, nagy dicséret és megelégedés övezi, így komoly szándékkal érdeklődöm ez iránt.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #66 Dátum: 2014. Július 28. 20:41 »
A ködölő masináról nem tudok véleményt nyilvánítani, de mint biológus nem támogathatom a 15 C fok alatti atkairtásokat, mivel az atkairtók mindegyike egyben a méhekre is többé kevésbé károsan hat, és a kártétel ellen 15 C fok felett a méhek jobban tudnak védekezni, mint kirepülésre, tisztulásra alkalmatlan időjárási körülmények között.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #67 Dátum: 2014. Július 31. 08:33 »
Sziasztok!
A 44-es hozzászólásomban kifejtettem a házi patikákban készített atkairtókról a véleményem.
Ezt most is fenntartom. A Zöld fórumon "néhány zöld fülű" pancsikál, és érdeklődik a papírcsíkra itatott amitráz hatásáról.
Legjobban az tetszik amikor "nedvesen" ajánlják rakodó kaptárak fiókjai közé.
Hol az OMME szakmai pallosa?
Ki huny szemet a viaszunk ilyen mérvű szennyezése felett?
Igen, mert lehet, hogy ebből a szermaradványoktól csepegő viaszból készült műlépet pont én fogom megkapni.
Micsoda fini lépes méz alap!
A házi pancsolmányokat is lehet úgy alkalmazni, hogy minimális mézkoszorú, és viasz szennyezést okozzon, csak ehhez az OMME "szakgárdájának" sürgősen tájékoztatni kéne a méhészeket a helyes használatról.
Mondjuk az is egy kicsit ciki volna, mert pont azzal rúgnának alá egy jó korát a Magyar Méhészeti Nemzeti Programnak.
Tehát patt helyzet van, addig amíg a mézexport nem bukik meg a sok okos méhésztől, akik esküsznek a saját módszerükre.
Erre nagyon igaz, hogy mindenki másként csinálja.
Szerintem nagyon veszélyes irányt vett a nyilvános pancsolások hirdetése.
Nagyernyei Attila

*

Veszti1982

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #68 Dátum: 2014. Július 31. 08:42 »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #69 Dátum: 2014. Július 31. 09:25 »
Veszti 1982!
Természetesen ezt a kimutatást ismerem.
Nem erre gondoltam amikor aggályaimat fogalmaztam meg.
Szerinted hányan olvassák el ezeket a kis könyveket?
Amikor a méhészklubok rendszeres látogatója voltam, kérdéseket tettem fel az általad közölt atkairtási vizsgálati eredményekről.
Megdöbbentő volt a méhészek tájékozatlansága.
(Majd Karácsony meg újév között elolvasom..... nekem van jó módszerem, amíg az működik kit érdekel..)
Ez pont az a kategória mint a kaptár vagy keretjelölő chip őrület.
Néhány százaléka használja a méhészeknek.
Van megoldás mindkét téma hatékonyabbá tételére.
Semmi mást nem kell tenni, csak egy országos kampánykörutat szervezni (na nem önfényezőt) és a helyi méhészklubokon elmondani  a technológiát. Abból ért a méhész. Ott a szaktanácsadói hálózat, a méheü. felelősök hada.
A szakiknak most úgyis pauza van, mert a méhanya támogatások lezártával az új NP-ig nem igen van mit tenniük.
A többi keret ugyanis kimerült. Ez egy óriási hibája a felső szakmai vezetésnek, hogy egy ilyen gárdát nem használ ki megfelelően. Ez tőlem egy kicsit faramucinak tűnhet, de véleményem azért lehet.
Nagyernyei Attila 

*

Veszti1982

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #70 Dátum: 2014. Július 31. 09:44 »
Az aki kérdez a fórumon, már annyival előrébb van, hogy legalább érdeklődik a helyes megoldás iránt.
Neki érdemes belinkelni ezt a kimutatást, mert nagy valószínűséggel el fogja olvasni. Pontosítok: Bele fog olvasni.
Valahol a méhészklub sem képes eljuttatni a teljes méhész társadalomnak a hasznos információt, mert a legforgalmasabb klubestéken sem jelenik meg a tagság fele. Sajnos épp az a fele hiányzik a szakmai fórumokról aki "tudja a tutit" pl az atkairtásból.
A méheü-s had már szélesebb körrel találkozik, sőt mondhatni majdnem minden méhésszel, de talán Vivaldi fogalmazta meg, hogy ott is vannak olyanok akik a kocsmában egy sör mellett töltik ki a vizsgálati lapokat. Lehet, hogy épp ezeknek az embereknek kellene egy kis ismeret frissítés, de épp ők azok akik: nekem van jó módszerem, amíg az működik kit érdekel...
Tökéletes megoldás soha nem lesz, mert emberek vagyunk ahányan, annyi féle gondolkodással.
Az atkairtásra nagyon tetszett az a felvetés, hogy azonos röpkörzetben egyszerre kezelni, de ez is csak utópia.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #71 Dátum: 2014. Július 31. 10:13 »
A méhegészségügyi hálózatot lehet a legjobban szervezni ilyen információk terjesztésére. Volt is képzés a megyénkben, de azon nem az ilyen technikai, megvalósítható dolgokról volt szó, hanem hatóságosdiról, jogi jellegű és szervezési kérdésekről. Szóval praktikus hasznosítható információátadás sajnos nem történt.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #72 Dátum: 2014. Július 31. 12:07 »
Sziasztok!
A 44-es hozzászólásomban kifejtettem a házi patikákban készített atkairtókról a véleményem.
Ezt most is fenntartom. A Zöld fórumon "néhány zöld fülű" pancsikál, és érdeklődik a papírcsíkra itatott amitráz hatásáról.
Legjobban az tetszik amikor "nedvesen" ajánlják rakodó kaptárak fiókjai közé.

Nem kellene közölni vele, hogy az így nem jó, gondolkodjunk egy kicsit?!  Így Attila Ön is szemet huny a szennyezés felett. :-X

*

Veszti1982

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #73 Dátum: 2014. Július 31. 12:12 »
Nem jön át az irónia? Vagy csak nekem tűnik annak?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #74 Dátum: 2014. Július 31. 19:01 »
Kakadu!
Légy üdvözölve közöttünk!
Aztán vége is van a jó híremnek.
Veszti 1982 megértette az idéző jelbe tett gondolatomat.
Majd lassan bemelegszel, és fordulatra jössz.
Most cseppentél bele a Méhészklubba így nem gond, ha nem érted a hozzászólásom lényegét.
Üdvözlettel: Nagyernyei Attila