ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1533491 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2985 Dátum: 2021. Szeptember 24. 09:52 »
Köszi, kipróbálom 2 családon ,lesz ami lesz.
JánosR 


*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2987 Dátum: 2021. Október 16. 21:30 »
Egy kis szombat esti érdekesség: a kaptár aljáról kiszedett glicerox darabka 500 és 50 szeres nagyítással. Elég szépen látszanak rajta az oxál kristályok.
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2988 Dátum: 2021. November 19. 18:43 »
Nem kívánok vitát indítani, csak a véleményetekre vagyok kíváncsi.
A záró kezeléskor használt tau-fluvalinát hatóanyagú (M.... 24 EW) csorgatás receptje nagyon változó.
Először is segíteni szeretnék a használóinak, hogy legalább a méhekben ne okozzanak kárt.
Tehát a keverési arány amiket hallok.
10 liter vízbe 1 ml.
 5 liter vízbe  2 ml
A legkeményebb:
0,5 literbe    0.5 ml.
Állítólag ettől sem lesz semmi gondja a méheknek, de aki még sosem használta, állomány szinten csak akkor kezeljen ha előtte pár családon kipróbálta.
Holnap jó idő lesz, itt az idő a kezelésekre, de nem csak ez van!
Oxál sav, és sorolhatnám.
A fenti nem engedélyezett, házipatikai recept, azért is keringenek a méhészek között különböző tuti keverési arányok.
Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2989 Dátum: 2021. November 20. 17:19 »
Azt gondoltam nagyobb érdeklődés, és véleménynyilvánítás lesz bejegyzésem után.
Ma annyi történt, hogy kaptam még három receptet, de mindenki megjegyezte, hogy ezzel a szerrel való csorgatás a legkíméletesebb, és elég jól "tolerálják" a méhek, nehéz vele lemérgezni őket.
Én ma oxálsavval lecsorgattam őket, itt ismert a receptúra, csak a keverékbe tett cukor mennyisége változó.
Holnap még alkalmas lesz az idő, utána szünet.
Vannak akik a szublimálást, és a csorgatást is +5 fok körül végzik, én ezzel nem értek egyet, de ezt már kifejtettem, hogy miért.
Egyszerűen nem hiszem el, hogy a fürt belsejében, a sejtbe bújt méhen lévő atkát el lehet így érni.
Amikor a méh bebújik a sejtbe, a potrohgyűrű alá belapult atkával mi lesz?
Véleményem szerint simán túléli a kezelést.
Én emiatt szoktam +10 fok felett kezelni, és szerencsés esetben utána még egy picit tudnak is repkedni.
Nekem eddig ez bejött, de mindenki úgy csinálja ahogy jónak látja.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2990 Dátum: 2021. November 20. 20:27 »
Az atka irtáson már rég túlvagyunk. A következő kezelés: akác után.

De, mindenki úgy csinálja ahogy akarja. :)

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2991 Dátum: 2021. November 23. 08:33 »
A hét végi varroa atka elleni kezelésekről jönnek a hírek.
Azok adnak pontos információt akiknél higiénikus aljak vannak, és tudják számolni az "áldozatokat".
Így számomra is meglepő, hogy az egész évben gondosan védekező méhésztárs is kiugróan magas lehullásokról számolt be oxálsavas csorgatás után.
Szombaton kezelt, és 10-350 atka hullott le családonként tegnapig. (És még legalább egy hétig fog valamennyi potyogni.)
Volt aki az egész állománynál az utolsó fiast kivillázta, baromi nagy munkával.
Ő elmondta, hogy közel fele méhcsaládjánál semmi fias nem volt, de talált olyant is ahol, gyerektenyérnyi nyitott fias, és nyitott tenyérnyi fedett volt.
A kivillázott fiasban is eltérő volt az atkák száma, soknál semmi, volt olyan viszont, hogy egy kelés előtti méhecskén három atkát talált.
Azoknál a méhcsaládoknál ahol 350 atka hullik le 2 nap alatt, és nem kezelt volna a méhész, súlyosan károsodtak volna, vagy teljesen összeomlanak.
Évtizedek óta küzdünk az atkával, és nincs bomba biztos módszer, vagy ha van is, a kezelés nem engedélyezett szerrel történik.
Mint tudjátok én emiatt többször felemeltem a hangom (házipatika) ami mára sokat változott.
Csípősen szeretném megjegyezni, hogy a "tiltott szernek" kikiáltott készítménnyel kezelő, nem uniós méhészek is az unióba értékesítik a mézük nagy részét.
Akkor mi van itt?
A választ rátok bízom....
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 901
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2992 Dátum: 2021. November 23. 12:50 »
Idézet
Akkor mi van itt?
Sötétség, az van itt. Néha beleolvasok a ződbe is, hogy épp ki mit csinál atka ellen amikor azt már régen el is kellett volna felejteni, na ott még nagyobb sötétség van. Akinél ilyenkor 350 atka pottyan le, az megnézheti tavasszal a családjait, de valószínűbb hogy nem kell ott már nézegetnie semmit sem. Ezeket az atkákat nem most kell leszedni, hanem a nyáron, a nyár végén kellett volna. Kimentem szombaton a jó időben, csak azok a családok mozdultak meg amikre sütött a nap, a többi fürtben volt. Biztos élvezték volna ha nyakon öntöm őket savval.
A napi 350-es potyogás augusztusban is soknak számít, nemhogy november közepén. És ha ilyenkor ennyi pottyant, ráadásul csurgatott oxáltól ami nem éppen hatékony, akkor ha fellazulna a fürt egy nagyobb melegben, és befurettózna az illető, nem vagyok benne biztos hogy nem pottyanna-e le hozzá még vagy 600db. Tavasszal meg van 30%-os veszteség, és a méhész széttárt karokkal áll a dolog előtt.
Pedig ugye, a fő probléma, a mérgezés az az idén teljesen elmaradt a szárazság miatt, így akinek vesztesége lesz az semmire nem foghatja, kizárólag az atkára, vagyis saját magára.
Majd ha állandósul már a hideg, lehet hogy teszek be ide egy képet, annak a családomnak a tepsijéről amelyikről közel 3000db atkát szedtem le az idén. Időben, nem most! Csak azért, hogy látszódjon a morzsalékon hogy hány keretpáron telelnek. Köszönik, jól vannak, nem estek össze, de még csak gyengébbnek sem tűnnek. Talán azért nem, mert mire a telelőnépesség kialakult addigra már csak pár darab atka maradt rajtuk.
A múltkori mavrikos írásodra azért nem reagáltam, mert így kezdted, hogy nem akarsz vitát indítani, így én ezt elfogadtam, nem is vitatkoztam vele. Aki rosszul csinálja annak majd úgyis fel fog tűnni előbb vagy utóbb.

*

Apis

  • ***
  • 147
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2993 Dátum: 2021. November 23. 18:34 »
A hét végi varroa atka elleni kezelésekről jönnek a hírek.
Azok adnak pontos információt akiknél higiénikus aljak vannak, és tudják számolni az "áldozatokat".
Így számomra is meglepő, hogy az egész évben gondosan védekező méhésztárs is kiugróan magas lehullásokról számolt be oxálsavas csorgatás után.
Szombaton kezelt, és 10-350 atka hullott le családonként tegnapig. (És még legalább egy hétig fog valamennyi potyogni.)
Volt aki az egész állománynál az utolsó fiast kivillázta, baromi nagy munkával.
Ő elmondta, hogy közel fele méhcsaládjánál semmi fias nem volt, de talált olyant is ahol, gyerektenyérnyi nyitott fias, és nyitott tenyérnyi fedett volt.
A kivillázott fiasban is eltérő volt az atkák száma, soknál semmi, volt olyan viszont, hogy egy kelés előtti méhecskén három atkát talált.
Azoknál a méhcsaládoknál ahol 350 atka hullik le 2 nap alatt, és nem kezelt volna a méhész, súlyosan károsodtak volna, vagy teljesen összeomlanak.
Évtizedek óta küzdünk az atkával, és nincs bomba biztos módszer, vagy ha van is, a kezelés nem engedélyezett szerrel történik.
Mint tudjátok én emiatt többször felemeltem a hangom (házipatika) ami mára sokat változott.
Csípősen szeretném megjegyezni, hogy a "tiltott szernek" kikiáltott készítménnyel kezelő, nem uniós méhészek is az unióba értékesítik a mézük nagy részét.
Akkor mi van itt?
A választ rátok bízom....
Nagyernyei Attila
Itt EU-s és nem EU-s mézek keveréke van, a horvátoknál és az olaszoknál rá kell írni a származási országot és az arányt is a címkére. Gondolom ezt nem a méztöltők lobbizták ki maguknak. A szerbek megcsinálták a maguk mézkiszerelőjét így drágábban adják el a méhészek az akácot mint mi.Kanadában csak egy egyetemen van kb 30 főállású méhkutató, nálunk a NÉBIH évek óta nem hozza nyilvánosságra a kulturnövényeken tapasztalt mászkálások elnéptelenedés okait, de jövő évben is lesz “ződ szám”. Amúgy meg engedélyezett a repce teljes virágzásban neoval való permetezés méhkímélő technológia nélkül.( mospilan).

*

Apis

  • ***
  • 147
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2994 Dátum: 2021. November 23. 18:43 »
A hét végi varroa atka elleni kezelésekről jönnek a hírek.
Azok adnak pontos információt akiknél higiénikus aljak vannak, és tudják számolni az "áldozatokat".
Így számomra is meglepő, hogy az egész évben gondosan védekező méhésztárs is kiugróan magas lehullásokról számolt be oxálsavas csorgatás után.
Szombaton kezelt, és 10-350 atka hullott le családonként tegnapig. (És még legalább egy hétig fog valamennyi potyogni.)
Volt aki az egész állománynál az utolsó fiast kivillázta, baromi nagy munkával.
Ő elmondta, hogy közel fele méhcsaládjánál semmi fias nem volt, de talált olyant is ahol, gyerektenyérnyi nyitott fias, és nyitott tenyérnyi fedett volt.
A kivillázott fiasban is eltérő volt az atkák száma, soknál semmi, volt olyan viszont, hogy egy kelés előtti méhecskén három atkát talált.
Azoknál a méhcsaládoknál ahol 350 atka hullik le 2 nap alatt, és nem kezelt volna a méhész, súlyosan károsodtak volna, vagy teljesen összeomlanak.
Évtizedek óta küzdünk az atkával, és nincs bomba biztos módszer, vagy ha van is, a kezelés nem engedélyezett szerrel történik.
Mint tudjátok én emiatt többször felemeltem a hangom (házipatika) ami mára sokat változott.
Csípősen szeretném megjegyezni, hogy a "tiltott szernek" kikiáltott készítménnyel kezelő, nem uniós méhészek is az unióba értékesítik a mézük nagy részét.
Akkor mi van itt?
A választ rátok bízom....
Nagyernyei Attila
Itt EU-s és nem EU-s mézek keveréke van, a horvátoknál és az olaszoknál rá kell írni a származási országot és az arányt is a címkére. Gondolom ezt nem a méztöltők lobbizták ki maguknak. A szerbek megcsinálták a maguk mézkiszerelőjét így drágábban adják el a méhészek az akácot mint mi.Kanadában csak egy egyetemen van kb 30 főállású méhkutató, nálunk a NÉBIH évek óta nem hozza nyilvánosságra a kulturnövényeken tapasztalt mászkálások elnéptelenedés okait, de jövő évben is lesz “ződ szám”. Amúgy meg engedélyezett a repce teljes virágzásban neoval való permetezés méhkímélő technológia nélkül.( mospilan).
Atka témában meg a wr-el értek egyet év közben kell tudni eredményesen atkát írtani. Ősszel is kell atkár írtani de lehetőleg ne amortizáljuk le vele a telelő állományt ezzel csak 6 hónapos “duracelt merítjük le, vírusok viszont maradnak.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2995 Dátum: 2021. November 23. 19:23 »
Ezt írja Wr:
"Néha beleolvasok a ződbe is,....... na ott még nagyobb sötétség van."
Hát én ezért nem olvasom jó ideje.
Annak a kollégának viszont bombák a méhei ahol egy családnál 350 atka hullott le oxálsavas kezelés után.
Eddig!
Érted wr, eddig.
Mert mit is írtam?
"Szombaton kezelt, és 10-350 atka hullott le családonként tegnapig."
És ezt te, hogy forgattad ki?
"A napi 350-es potyogás augusztusban is soknak számít,....."
Tehát szombaton kezelt ez minimum 2 nap, de délelőtt kezelt, ezért két és fél nap, csak a pontosság kedvéért.
Még egyszer mondom, írom, közlöm, hogy bombák a kolléga méhei, amolyan irigylésre méltóak.
De te láttad, és így hoztál ítéletet.
Tavasszal tisztulókirepülés után le fogom fotózni, és felteszem ide.
Precíz, nagyon jó szakember, a szomszéd méhészetet viszont az ottani eü. felelős felszámoltatta a hatósággal.
Erről már itt is olvashattok, de neveket nem írnék, mert a feljelentősdi nem az én asztalom.
Ja és nála a kezeléskor 13 fok volt a fürtök teljesen lazák, így a csorgatás tökéletes.....szerintem.
Üdv:Nagyernyei Attila


*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2996 Dátum: 2021. November 23. 21:29 »
Játék a szavakkal!? :)

"A napi 350-es potyogás augusztusban is soknak számít,....."  persze,hogy soknak számít!

"Szombaton kezelt, és 10-350 atka hullott le családonként tegnapig."      "Tehát szombaton kezelt ez minimum 2 nap,".    MOST, november vég felé a 350 lepotyogott atka nem sok!!?? :o Még,ha 2,5 nap alatt pottyant is rengeteg! 

Bombák ,vagy sem.!? Kezelt volna hamarabb! Főleg ,ha a szomszédban "atkabánya" volt. Már régen nem röpködnek intenzíven.

Gondolom azért káromkodott mikor meglátta a (2 napi)350 -es potyogást.

"Ja és nála a kezeléskor 13 fok volt a fürtök teljesen lazák, így a csorgatás tökéletes.....szerintem."

Ebben azért nem lennék biztos!  Sőtt!!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2997 Dátum: 2021. November 24. 00:37 »
Tovább nem fogom erőltetni az igazamat.
Ezt írja wr:
"Ja és nála a kezeléskor 13 fok volt a fürtök teljesen lazák, így a csorgatás tökéletes.....szerintem."
"Ebben azért nem lennék biztos!  Sőtt!!"

A szekszárdi dombvidéken egy délre mutató löszfal védelmében nem illik megkérdőjelezni a 13 fokot.
Egyébként rém egyszerű, tele van a környék az időkép mérőpontjaival.
Ezért nem szívesen írok én sem mostanában, mert aki ilyenbe beleköt az még másra is képes.
Egy gondos méhészről beszélünk, különösen azért is védelmembe veszem mert a barátom.
Sokan örvendenének az idén, és más években is az ő eredményeinek.
Befejeztem.
Nagyernyei ttila

*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2998 Dátum: 2021. November 24. 09:04 »
Mindenre IS!képes. :)     "így a csorgatás tökéletes.....szerintem."

Nem a hőmérsékletet kérdőjeleztem meg!!! Hanem a "tökéletességet"!

Csurgatás után Most éjszaka, hány  fok volt?? :) Az időkép szerint 0- mínusz 6 a környéken.

"JÓ" ez nekik!!? Így csurgatás után pár nappal.

" Sokan örvendenének az idén, és más években is az ő eredményeinek."

Itt a "pároztatók is hordanak sokat" mondták már nekem. Mégsem jó a méheknek a kései atka irtás!!  A gondos méhész ,még ha barátod is tudhatná ezt!

Nézze csak meg a viselkedésüket,és a fogyasztásukat!!!    Ha nagy múltú,tapasztalatokkal teli ,rutinos,elismert méhész,akkor ezekből "tud olvasni" és levonja a következtetéseket!

Röviden: időben kell atkát irtani! Nem baszogatjuk ilyenkor őket.

Tudod, a "méregkeverőknek" sem hittél,és csak beláttad igazukat.
Kezdőként csak figyelem a méhek viselkedését, és próbálok tanulni belőle.

Meg különben is ! "Nincs időm záró kezeltetni. Megyek pecázni. Kell a süllő karácsonyra! :) :)







*

buksi

  • ****
  • 319
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2999 Dátum: 2021. November 24. 09:22 »
Van olyan elismert méhész szakember,aki 2 szer is záró kezel,hallottam az előadásán,akkor ő is .......... .Nem értem miért kell  belekötni mindig másba,vagy ez már jó magyar szokás?
Örüljön mindenki,akinek sikerül a védekezés,de ne feledje,itt bármi bármikor megtörténhet,mert nem csak atka van.