ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1530168 megtekintés
*

T82

  • **
  • 68
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2970 Dátum: 2021. Szeptember 18. 12:57 »
Eddig elég szokatlan az idei atkaszám. Az állomány 80%-ba alig van atka, 10% van, 10% sok van.
A jövő héten szedem ki a tartós hordozókat, és utána tervezek még egy füstölést, + a zárókezelés ha minden jól megy.

Oszkár
Én azonnal kezelnék 1-2 családot azokból ahol a CM van bent, hallottam már pár helyről rossz véleményt.

*

wr

  • *****
  • 900
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2971 Dátum: 2021. Szeptember 18. 16:35 »
Idézet
És ez nekem élég.
Igen. Egészen addig, amíg be nem talász egy olyan családba, ahol egyetlen kezelésre lehullik vagy 600. És igen, nem fogod érteni hogy miért, mert előtte ősszel ott se volt több mint máshol. Jártam egyszer egy olyan helyen, ahol az ötödik után kezdett fogyni, azaz még a negyedik furettóra is 600 pottyant le. Kíváncsi vagyok, hány alkalommal szednéd azt le szublimálással...
Kb. annyiból, hogy már a sav készítené ki a családot!

A zárókezelés nekem kicsit más jelent, én nem olyankor szoktam csinálni amikor már meg sem mozdulnak a méhek, úgyhogy jó lesz az, hidd el. Egyik haver 6 éve zárókezel szublimálással gond nélkül. Részben én is megtettem már, nekem múlt héten volt az előzárókezelés, aztán majd az októberi jó időben jön a tényleges zárókezelés. Én novembertől februárig nem zaklatom a méheket, szó szerint semmivel, nem tépkedem januárban a takarófóliát mint egyesek. Na jó, annyit szoktam én is, hogy januárban meg februárban egyszer végigsétálok és "benézek" a kijárón a sztetoszkóppal.

*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2972 Dátum: 2021. Szeptember 18. 17:23 »
Ne viccelődjünk már!

Akinél 1 kezelésre hullik 600,az mit lát előtte? (sodrott szárny ,lukas sejt ,lovagló atka, here fiasban atka, (amíg van here fias.)
Vagy csak néz ki a fejéből,hogy milyen szépen ténykednek? Néz ,de nem lát!??

A 600 atkának ami CSAK lepotyog,( a többiről nem is beszélve) annak "előjelei" vannak!

Mit csinált egész évben? Sosem volt még ,hogy 600 hulljon nálunk.  A "szomszédból" meg   el sem tudok képzelni,hogy ennyit haza hoznának.  Megtermeli magának az a méhész akinél ennyi potyog!! 

Az amitráz nem készíti ki a családokat? Nem a francokat! Úgy belehet vele fosatni őket hogy az csak na.  Még jó időben is!! Nem kell ahhoz hűvös idő.

"Egyik haver 6 éve zárókezel szublimálással gond nélkül. "  A kérdés csak az! Ki mit nevez zárónak!

November ,december,meg van aki még később! Sőtt hallomat már "nyitó" kezelésről is!!!  :)
 Meg van aki februárban műlépre üti őket! :D

Ezt én is inkább baszogatásnak nevezném!





*

Apis

  • ***
  • 145
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2973 Dátum: 2021. Szeptember 18. 19:02 »
Nem mindegy,hogy "saját nevelésű" vagy "vándor" a szomszédból esetleg.  A fiasok szűkülnek rendesen ,Most már a fogyasztásuk is esik vissza 10-20 dekára,sőt még van ahol kevesebbre.  Ebből arra lehet"következtetni,hogy nincs az atkának hová elbújnia. Csökken az élettere!  A fias leállásáig , (mert ugye zárkázás nélkül is megoldható a fias mentes állapot) kezelünk.  És nem hetente ahogy wr írja szublimálóval,hanem 4 naponta!!!!!!!   

És NEM:(" Nálam a furettóhoz képest csak 40%-ot hozott,"...)  Hanem 40% -al kevesebb potyog két kezelés között!! Lényeg ,hogy csökken! 

Mindezt addig folytatjuk, míg kielégítőnek nem találjuk,és míg élénken röpködnek a méhek!

A legtöbb ami az utolsó szublimálásnál potyogott 72 db atka! Én már ezen is aggódtam!

Estére, ellenőrzéskor majd kiderül mi változik.

Ja Még valami. Van 10család aminél C-M van berakva. Majd október 10 körül esedékes a kivétele. Kíváncsi leszek szublimálás után mennyi atka fog potyogni a családoknál. Mert leszublimáljuk őket 1x az biztos!

"Zárókezelés". Az a "klasszikus" (decemberi jó időben") meg felejtős!!! Nem tetszett a méhek viselkedése!!  Egyszer volt ,de soha többet!!
A decemberi szublimálással szétfújhatod a telelő fürtöt is , vannak családok amik nem húzódnak ismét vissza igazi fürtbe+ hiába van másnap jó idő, járnak ki vízért akár 6-8 C-on is kb 1 hétig. + Még laza fürtnél is csökken a hatékonysága.

*

wr

  • *****
  • 900
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2974 Dátum: 2021. Szeptember 18. 19:27 »
Idézet
Ne viccelődjünk már!
Ezt mondom én is, épp erről beszélek! Annál az egy családomnál ahol ezres !!! nagyságrendben volt atka, ugyanúgy néhány atkával ment télbe mint az összes többi! És, ha hiszed ha nem, egyetlen sodrott szárnyú méhet sem láttam abban a családban sem, de még csak atkát a méhen sem! Mégis ennyi van benne! Akkor hogy? Honnan? Hihetetlen ugye? Pedig igaz! Még mindig 200 fölött potyog róla, most szeptember közepén is! Miközben, az összes többinél már 10 alatt van.
Idézet
Az amitráz nem készíti ki a családokat? Nem a francokat! Úgy belehet vele fosatni őket hogy az csak na.
Pontosan, és ugyanúgy a szublimálással is! Ezért nem 2 meg 4 naponta csinálom, hanem hetente. Van aki 2 naponta fújja az amitrázt, és utána hívja a méheüst mert mérgezése van! És nem érti mitől...
Ez a sok közül az egyik dolog ami nálam simán benne van az állatkínzás kategóriában, amikor a méh"ész" decemberben zárókezel (meee há jó idő van), aztán január elején még utózárókezel! A márciusi átvizsgálással együtt ismét kezel! Akkor mit csinált előző évben? Már a mostani éjszakai hidegekben is nyugalomban vannak a méhek, össze vannak húzódva, na nem úgy mint a mínuszokban, de majdnem olyan mintha telelnének. Ilyenkor bármiféle beavatkozás meg kaptár nyitogatás nagyobb kárt okoz mint hasznot. És ez akkor sincs másként amikor decemberben megmozdulnak mert van éppen 12 fok kint. Van. Páran repkednek is. De a zöme akkor is csomóban van.

*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2975 Dátum: 2021. Szeptember 18. 20:30 »
Apis!  Ugyan ezt tapasztaltam! Igaz csak 1x csináltam +még a fogyasztásuk úgy megnőtt,mintha április lenne!

Ezért írtam :" Figyeld őket ,és megtudod mit tesznek,miért nem jó nekik"! "soha többet".

Ezek a későn"záró kezelt" családok igen nyugtalanul telelnek!!  Van aki észreveszi,és van aki nem! ;)

*

Apis

  • ***
  • 145
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2976 Dátum: 2021. Szeptember 18. 20:41 »
Idézet
Ne viccelődjünk már!
Ezt mondom én is, épp erről beszélek! Annál az egy családomnál ahol ezres !!! nagyságrendben volt atka, ugyanúgy néhány atkával ment télbe mint az összes többi! És, ha hiszed ha nem, egyetlen sodrott szárnyú méhet sem láttam abban a családban sem, de még csak atkát a méhen sem! Mégis ennyi van benne! Akkor hogy? Honnan? Hihetetlen ugye? Pedig igaz! Még mindig 200 fölött potyog róla, most szeptember közepén is! Miközben, az összes többinél már 10 alatt van.
Idézet
Az amitráz nem készíti ki a családokat? Nem a francokat! Úgy belehet vele fosatni őket hogy az csak na.
Pontosan, és ugyanúgy a szublimálással is! Ezért nem 2 meg 4 naponta csinálom, hanem hetente. Van aki 2 naponta fújja az amitrázt, és utána hívja a méheüst mert mérgezése van! És nem érti mitől...
Ez a sok közül az egyik dolog ami nálam simán benne van az állatkínzás kategóriában, amikor a méh"ész" decemberben zárókezel (meee há jó idő van), aztán január elején még utózárókezel! A márciusi átvizsgálással együtt ismét kezel! Akkor mit csinált előző évben? Már a mostani éjszakai hidegekben is nyugalomban vannak a méhek, össze vannak húzódva, na nem úgy mint a mínuszokban, de majdnem olyan mintha telelnének. Ilyenkor bármiféle beavatkozás meg kaptár nyitogatás nagyobb kárt okoz mint hasznot. És ez akkor sincs másként amikor decemberben megmozdulnak mert van éppen 12 fok kint. Van. Páran repkednek is. De a zöme akkor is csomóban van.
Atkaraj? Ha már ennyi atkánál sincs sodrott szárny.

*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2977 Dátum: 2021. Szeptember 18. 21:44 »
 Annál az egy családomnál ahol ezres !!! nagyságrendben volt atka,ugyanúgy néhány atkával ment télbe mint az összes többi!  (MÚLT)

 "Mégis ennyi van benne!" "Még mindig 200 fölött potyog róla, most szeptember közepén is!"(JELEN)

Akkor most 2 családról beszélünk!

Kitelelt az aminél 1000 hullott?    Amiben most hullik 200 fölött, abban van fiatal atka?

"Mégis ennyi van benne!"   Ha "VAN" akkor nekem ez zavaros ! Ha ,VOLT akkor érthetőbb. 

"Akkor hogy? Honnan? Hihetetlen ugye? "   Hogy lehet így a "megoldáson" gondolkodni? :-\


*

wr

  • *****
  • 900
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2978 Dátum: 2021. Szeptember 19. 10:00 »
Mit nem értesz? Tavaly ősszel ebben sem nagyon volt több atka mint a többiben. Annyi a különbség, hogy ez a család negyedmagával rabolni járt tavasszal (láttam, felírtam), de a többinél nem nőtt meg látványosan az atkaszám csak ennél az egynél. És még akác után sem nagyon látszott, csak a szotyi után, ahol ugye elkezdett megváltozni a népesség és a kikelt atkák aránya, és hirtelen jóval több atka lett a méheken mint előtte (mert a népesség fogyott, a fiasból kikelt atkák száma meg nőtt).

Nem tudom olvastad-e Jenőt a ződön. Most akkor 5 éve minden rendben van a szublimálással, vagy közben vettél méheket? Bár végül is amit írtál az igaz, mert attól még vannak méheid folyamatosan, hogy közben hébe hóba kell hozzá venni valamennyit...
Én itt akkor azon gondolkoznék el, hogy miért. Ha nincs mérgezés, meg atka gyötrés, (meg egyéb stressz), meg megvan a család anyja, akkor ott nem lehet olyan, hogy család pusztul el. Egy sem pusztulhat el! Nekem is ment pár családom a levesbe tavaly ősszel, de én legalább tudom az okát. Az atka volt...

*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2979 Dátum: 2021. Szeptember 19. 12:15 »
Még nem olvastam ,de fogom!  Jenő mondhat bármit,majd ha olvasom neki is leírom ugyan ezt!

Tudja Ő is pontosan ,hogy miért vettem 10 családot! Nem azért mert kipusztultak! Erősíteni kellett a fias keret!  Mint ahogy azt is tudja,tőle is akartam venni söpört méheke napraforgó előtt,egy pár éve!

 Nincs hébe -hóba! Egyszer vettem ! Akkor is fölösleges volt!! Mert lefagyott az ákác tavaly!! :)

Miért voltak gyengék tavasszal?  Amiatt a "kevéske" napraforgó hordás miatt!! :)

Amikor azon "sírok",hogy július végén -augusztus elején nincs fias a családokba (soknál pete sem!!!) És Jenő meg már júliusba etet, húst termel télre! Akkor min csodálkoztok,hogy erősíteni kell  egy párat tavasszal!?  Ja hogy akkor is szarok voltak! azért hordtak fészekre. Én meg ráültem a mérlegre,azért emelkedett 62kg-ot! :)

Az idén is 5 család hordott 1 hordó mézet.   Most is "szarok" a szaporítás meg kimondottan! :)

De még nem mentem mézet venni hozzá, mint közös ismerősötök! Valami hangyasavas,úgy rémlik!

Ebből vonjak én is le következtetéseket?  Van aki méhet vesz erősíteni,van aki meg mézet!!   :) :)        "Én itt akkor azon gondolkoznék el, hogy miért." :D :D


Ragozhatjuk tovább is!!

"Annyi a különbség, hogy ez a család negyedmagával rabolni járt tavasszal (láttam, felírtam)," 

Csak egy kérdés! Akkor miért nem irtottad le, hiszen még jó idő volt lehetett kezelni( akár hangyasavval is)? :)

Még valami: Hogy ezt megértsd . Július elején vedd el az összes fiast a családtól az anyát meg ne engedd petézni,csak majd augusztus legelején!     
 
Kíváncsi vagyok kell -e erősítened tavasszal?  És ezt még fokozd álomlányszintre!  Na ha ezt megcsinálod, akkor kooperálj ,miért is vettem 10 családot!
« Utoljára szerkesztve: 2021. Szeptember 19. 12:46 írta oszkár »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2980 Dátum: 2021. Szeptember 20. 05:39 »
Idén vegyszeres védekezésem atka ellen 4 db szublimálás, július-augusztus-szeptember, kezelésenkénti átlagos potyogás állományszinten kb. 3 db atka (0-10).
Tavaly is hasonló volt. Viszont a novemberi és decemberi záróra volt 3 család, ahol 30-70 lejött. Azok kaptak még egy fújást, és 0 potyogott.
Hallom, vannak méhészetek, ahol szintén kevés atka van idén, tehát lehet, ez egy ilyen év. 2 éve én használok építtető keretet, kicsit speciálisabban, mint mások, szerintem ez is szedi ki az atkát. De majd az idő eldönti.

*

wr

  • *****
  • 900
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2981 Dátum: 2021. Szeptember 20. 09:06 »
Oszi! Azért nem irtottam ki, mert én tavasszal nem szoktam atkát irtani, akácpörgetés után kezdem. Akkor is csak óvatosan, mert néha 1 hét múlva már hordás van, abba meg ugye nem fújunk bele. Most már legalább van lehetőségem ilyenkor is irtani, mert ott a hangyasav, ami még akár hordásban is használható, mert semmilyen nyomot nem hagy a mézben sem. Tehát, leginkább a szotyi utáni irtás szokott eddig a fő csapásirány lenni, csak ugye amelyiknél sok atka van, azoknál már az késő.

Ne értsd félre, én nem vagyok a szublimálás ellen. Erre az őszre kaptam kölcsön egy provapot, azzal játszadozom. Csak azt mondom az eddigiek alapján, hogy ez nem fogja megváltani a világot, szóval csak óvatosan a kijelentésekkel, mert közel sem olyan hatékony mint a mérgek. Akkor meg hogy véded meg kizárólag szublimálással a méheket az atkától, ha vannak olyan esetek amikor még a mérgekkel sem sikerül?
Nem személyesen olvastam (csak mondták) hogy Randy Oliver a szublimálás után egyetlen oxálkristályt sem talált a belső fias lépeken. Épp ott, ahol elvileg a legtöbb atka van. Ugye milyen érdekes? Akkor hogy szedi onnan le? Tudom, majd odaviszik a lábukon... Viszik a lóf...t.

A napraforgós írásod meg egyértelmű, nem véletlenül alkotta meg Boczonádi annak idején az NB24-est, mert ő is rájött, hogy ha jó hordás van akkor kis kaptárral nem lehet mézelni, mert az anya ki fog szorulni mindenhonnan, aminek nem lesznek jó következményei a család későbbi népességére meg a betelelésre nézve. Ezért jó a rakodó, mert ha akarom 1 fiókos, ha akarom 2, ha akarom akkor meg akár 4 fiókos.
És, miről beszéltünk múltkor? Hogy a mézet a fiasítás köré teszik. Aztán, viszik onnan távolabb, mert ugye a fias sejtekbe nem tudják tenni. Na de csak addig nem, amíg az ki nem kel, mert ha kikel, azonnal behordják oda is. Egy adott méretű kaptárt nem lehet tovább bővíteni mert véges a térfogata, de a rakodót azt lehet, legfeljebb létrával teszed rá a fiókot. :-)
Ezért szoktam erősen értetlenkedni, amikor valaki 20 keretes hunorral "méhészkedik". Mekkora hordás lehet akkor ott? Na meg, hogy fejlődik ki benne egy olyan család, aminek olyankor 2,5 fióknyi lépet kéne már takarni?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2982 Dátum: 2021. Szeptember 23. 09:30 »
 Checkmite-ot, be szabad ilyenkor rakni? Nem késő? Amúgy csak 2-3 családot akarok kontrollálni. Másik: olyat mondott az egyik kolléga ,hogy a fiatal anyákból több elpusztult.
A tapasztalatotokra lennék kíváncsi. Én még nem használtam a készítményt.
Köszönettel: JánosR

*

T82

  • **
  • 68
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2983 Dátum: 2021. Szeptember 23. 21:25 »
Nekem "kicsit" gyanús, DE a szerb leírásában benne van hogy ősszel és télen is alkalmazható.

A méhészkedés fekvő kaptárban című topikban írta Gábor1985 tegnap hogy ő október közepén tervezi kiszedni a CM-et.
« Utoljára szerkesztve: 2021. Szeptember 23. 21:56 írta T82 »

*

leo

  • ***
  • 199
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2984 Dátum: 2021. Szeptember 23. 23:50 »
Én használtam tavaly is.A mindig gyengébb kaptáraknál, felső kijárósaknál a gyanús sokatkásoknál és közben füstöltem is. Jó a tapasztalatom.Nem volt anyavesztés.Persze, ez csak kb 30 kaptár.Ez kilenc év tapasztalatán alapul. Régebben nem tudtam, miért gyenge a gyenge.Próbáltam figyelni.