ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523927 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #15 Dátum: 2014. Június 21. 22:02 »
QUQURIQ!

Üdvözlet!

Akinek nincsen pergetni valója, csinálhat egy atkagyérítést!
Napraforgóig, belefér egy sorozat aki még nem kezdte el.
Három naponta ködölés. Figyeljétek nagyon az időjárást, mert a túl melegre is érzékeny az Amitráz.
Inkább hajnalban csináljátok, és csak a pontos adagot használjátok!!!!

Kiskakas!

*

bükk

  • ***
  • 169
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #16 Dátum: 2014. Június 22. 12:10 »
Kiskakas!

Néhány napja aggodalmad fejezted ki az élelmiszerek vegyszertartalma(GREENPEACE vizsg. )miatt ami nagyon helyes. A méznél és más méhészeti terméknél ez nem fontos,nem érdekes?
Most amitrázos füstölgetést javasolsz?
Ami vegyszer egyszer bekerül a kaptárba az a szer és a bomlástermékei a méhészeti termékekbe belekerül örökre és abból ki is mutatható.

Magyar közmondások tudod nagyon találóak....vizet prédikál és bort iszik.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #17 Dátum: 2014. Június 22. 22:34 »
Mit javasolsz helyette?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #18 Dátum: 2014. Június 23. 08:52 »
QUQURIQ!

Szép napot Mindenkinek!

Bükk!
Oly kedves a rossz indulatú sugárzás amit árasztasz felém!
Csak azért nem javasoltam a "bio" szublimálós gyógynövény kivonatokat, mert ha nem vetted volna észre, az éjszakai hőmérséklet 10 C alá esik. ezeknek a szereknek van egy optimális hőmérséklete, ahol intenzíven tudnak párologni. Te használjad csak nagy előszeretettel.
Olyan szépen leírtad az amitráz folyamatait!
Igen mindez igaz ahogy írtad!
De jelenleg ez az a szer ami a leghatékonyabb az atka ellen, akár tetszik, akár nem!
A dózis sem mindegy!
Vannak akik megemelt dózissal, mártott lapokkal védekeznek. Vannak akik bent hagyják hónapokig!
Igen, azt el kell ismernem, hogy az amitráznál jelenleg nincsen jobb, ami sajnos vegyszer!
Bios ismerősök is használják.
Nos, ezt jobb nem ecsetelgetni a neten.
Ja, egyébként szeretem a jó bort, és szeretem a jó vizet is!
Azért kérlek, hogy írjad meg az éves atkairtási stratégiádat, mert ha jó, és vegyszermentes, követlek mint Krisztust a hívei!

Üdv. Kiskakas!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #19 Dátum: 2014. Június 23. 11:16 »
Amióta bioméhész vagyok csak oxálsavat használok.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #20 Dátum: 2014. Június 23. 12:40 »
Meg azóta kezd évente-kétévente újra, ha sikerült az oxálsavval lenulláznia az állományát...Olvastuk...

Jó dolog ez a bioméhészet, benne rejlik a gyakori újrakezdés lehetősége... Egyszer próbálja meg a normális betelelést is, akkor nem kell minden tavaszon picsognia, hogy sikerült megfeleznie a télen a családszámát... Tudom, a darazsak... meg a lábtörés... meg a ...

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #21 Dátum: 2014. Június 23. 18:39 »
Arisztaiosz azt az utasítást kapta a MEGBÍZÓITÓL, hogy az oxálsavas atkairtást fikázza. Máskor képes felforgatni az internet végtelen könyvtárát, hogy igazolja álláspontját, de sem a neonikotinoidok, se az oxálsav használatáról nem hajlandó korrekt információt gyűjteni.

Azért fizetik Arisztaiosz komát, hogy a legelavultabb technológiákat támogassa, akadályozza a fejlődést, had pusztuljon a magyar méhészet, merthogy így is túlságosan virágzik? Had fogyjon a fumagilin az amitrázzal agyonkezelt méhészetekben. Aztán meg panaszkodunk, hogy a méreggel szennyezett műlépeken nem fejlődnek a méhcsaládok rendesen.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

bükk

  • ***
  • 169
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #22 Dátum: 2014. Június 23. 21:50 »
QUQURIQ!

Szép napot Mindenkinek!

Bükk!
Oly kedves a rossz indulatú sugárzás amit árasztasz felém!
Csak azért nem javasoltam a "bio" szublimálós gyógynövény kivonatokat, mert ha nem vetted volna észre, az éjszakai hőmérséklet 10 C alá esik. ezeknek a szereknek van egy optimális hőmérséklete, ahol intenzíven tudnak párologni. Te használjad csak nagy előszeretettel.
Olyan szépen leírtad az amitráz folyamatait!
Igen mindez igaz ahogy írtad!
De jelenleg ez az a szer ami a leghatékonyabb az atka ellen, akár tetszik, akár nem!
A dózis sem mindegy!
Vannak akik megemelt dózissal, mártott lapokkal védekeznek. Vannak akik bent hagyják hónapokig!
Igen, azt el kell ismernem, hogy az amitráznál jelenleg nincsen jobb, ami sajnos vegyszer!
Bios ismerősök is használják.
Nos, ezt jobb nem ecsetelgetni a neten.
Ja, egyébként szeretem a jó bort, és szeretem a jó vizet is!
Azért kérlek, hogy írjad meg az éves atkairtási stratégiádat, mert ha jó, és vegyszermentes, követlek mint Krisztust a hívei!

Üdv. Kiskakas!

Kiskakas!

Korábbi hozzászólásaiddal szembesítelek csak,ha ez neked rosszindulatú hozzáállás ám legyen.
Mindenesetre ezután semmi erkölcsi alapod nincs hogy más mez.gaz ágazatban vagy az élelmiszeriparban
vállalkozok termékeit vegyszermaradék témában fikázd.
Biosokkal takaródzol ez mentség,?Persze bizonyára ő közöttük is vannak megbízhatóak és szabályszegők is mint minden társadalmi csoportban.
(Itt is írogat egy aki rendre megszegi a bios feltételrendszert.)

Stratégiám egyszerű,nem találtam fel semmit.
Első legfontosabb lépés késő ősszel az atkák lenullázása oxálsavval,ellenőrzés a higiénikus aljdeszkán.
Legközelebb vegyszeres atkairtás csak napraforgó után.Tavasszal-nyáron biológiai atkairtási fogások, oxálsavas kezelés BHC,és folyamatos atkakontroll.Nyárvégén Apivar.
Ja hogy ez munkás és drága.
Kezelési technológiámban törekszem arra hogy a méhcsaládok ősszel minél hamarabb fejezzék be a fiasítást,tavasszal ne induljanak korán.
Műlépeim saját viaszból lehetőség szerint fedelezésből készülnek.
Ezeket persze te is ismered csak hát......

Időjárásról meg annyit hogy a GOLF áramlat köszöni szépen jól van, ezért lett enyhe a telünk itt Európában.
El Nino,(a kisded)jelenség a bajok forrása.

 

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #23 Dátum: 2014. Június 23. 22:32 »
Bükk!

Az vesse rám az első követ, aki nálam szigorúbban tartja be a bio szabályokat. Nem hiszem, hogy van bioméhész Magyarországon rajtam kívül, aki műlépmentesen dolgozik. Tehát mások vegyszergyűjteményét nem kell a rakodókasokban elviselnem és a méhcsaládok szaporodási képességét nem veszélyeztetik. Amennyire tehetem a vegyszernövényeket is kerülöm. Atkairtással se viszek mérget a méhcsaládba.

A magyar méz még az általános amitráz, kumafosz és taofluvalinát használat ellenére is a legtisztább magyar élelmiszer és kiváló minőségű exportáru. Ami rosszalló hírek megjelennek, azok inkább a habverés és irigység körébe tartoznak, semmint komoly szennyezettséget jelentenének. Te is tudod, hogy csak azért van hírértéke ezeknek a laborméréseknek, mert a tejre, húsra van határérték, de a mézre nincs.

A biológiai atkairtásnak nevezik a herefias tördelését, de ennek valódi hatékonyságát soha nem tapasztaltam. Le is szoktam már régen róla. Az akác alatti vagy utáni fiasításszünetnek sokkal komolyabb atkairtó hatása van. Az illóolajok hatékonyságára se olvastam igazán meggyőző vizsgálatot. A szerves savak viszont valóban hatékonyak. Ha minden tervek szerint alakul, akkor a tejsav atkairtó hatására is lesz tapasztalatom.

Sokáig hittem abban, hogy az őszi fiasítást vekkeróra szerűe le tudom állítani. A múlt évben és az előző évben sem sikerült elég korán leállítani a fiasítást. A tél végi fiasítás indulást csak vermeléssel lehet késleltetni. A téli napforduló utáni első kirepüléskor a méhcsalád látja, hogy indítania kell a fiasítást és te akármit csinálsz a fészket felfűtik és a fiasítás könyörtelenül elindul. A fiasítás kiterjedése ilyenkor a méhcsalád méretétől és a tápanyagellátottságától függ.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #24 Dátum: 2014. Június 23. 22:50 »
Bükk!

Tudod mi a hatóanyaga az apivárnak?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #25 Dátum: 2014. Június 23. 23:32 »
Természetesen tudja, és le is írta, hogy mikor használja. Korrekt.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #26 Dátum: 2014. Június 24. 21:43 »
A YouTube-on van egy méhészeti kisfilm "Éves forgatásos technológia (Managment of bee colonies by annual rotation)" címmel, amely újszerűen közelíti meg az atkával szembeni védekezést, és az egészséges méhcsaládok kérdését. A módszer lényege, hogy főhordás után a mézelvétellel egy időben minden családból 1 kg népet elvesznek, és ezekből söpört rajokat készítenek, párzott petéző anyával. A söpört rajokat perizinnel (vagy oxál savval) atkamentesítik és fiatal kiépített lépekre telepítik. A megcsapolt családokkal tovább termelnek (1 kg [3.5 NB léputca] méh eltávolítása nem nagy érvágás). A termelési év végén (például napraforgó után) a törzscsaládokat feloszlatják.  Nyolc családonként hét családtól elveszik az összes fias keretet és a nyolcadiknak beadják (ez egy amolyan atka csapda lesz). A többi hét családból söpört rajokat képeznek. Csurgatásos atka irtás és pincézés után a rajokat újságpapíros módszerrel egyesítik azokkal a kis családokkal, amelyeket a főhordás után képeztek. Az egyesített családoknál már csak zárókezelést kell végezni (például oxálsav). A módszer legnagyobb előnye szerintem az, hogy nincs füstölés a kaptárban, a zárókezelést kivéve a kaptáron kívül történik az atka irtása. Vagyis gyakorlatilag nincs szermaradvány a lépekben! A módszer hátránya, hogy munkaigényes. Kisebb állománynál azonban lehet, hogy van létjogosultsága.

Ha valakit részletesebben érdekel, írtam egy vázlatos fordítást (mellékelve PDF-ben), a videóval együtt követve szerintem jól használható.

A videó címe: http://www.youtube.com/watch?v=px3agh67_xI

Mi a véleményetek, lehetne-e ezt a módszert az itthoni méhészeti technológiában is hasznosítani?
Üdv, Ádám

Fészekmézkamrás NB18

*

bükk

  • ***
  • 169
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #27 Dátum: 2014. Június 25. 09:40 »
Bükk!

Tudod mi a hatóanyaga az apivárnak?

Csányi Antal!

Ismered az itthoni legnagyobb mézkereskedőt? :)

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #28 Dátum: 2014. Június 25. 10:21 »
Üdv.!

Valószínű, hogy ismeri, de hogy jön ez ide? :o :o Vagy lemaradtam valamiről???

Nb18

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #29 Dátum: 2014. Június 25. 21:02 »
 QUQURIQ!

Ne, nem maradtál le semmiről!
Bükk csak így menekült ki a válasz alól!
Lehet, hogy így használja az Apivárt is!

Kiskakas!
« Utoljára szerkesztve: 2014. Június 25. 21:41 írta kiskakas »