ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523533 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2895 Dátum: 2020. Augusztus 26. 20:25 »
Szerintem meg pont káros a glicerin nedvszívó hatása ! Glicerox vagy gyári oxistrip mindkettő szivacsként szívja magába a vizet , ezért a berakott csíkok még jobban felpuhulnak !

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2896 Dátum: 2020. Augusztus 30. 23:10 »
Sziasztok!

Szublimox-hoz nagyjából hasonló oxálsav szublimálót készítek saját felhasználásra.
Kérdésem, hogy a párologtató kazán anyagának mi a legjobb? -> saválló-rozsdamentes, vörösréz, sárgaréz, nem-rozsdamentes acél?
A gőz kivezető cső anyagának mit érdemes használni? vörösréz, sárgaréz, ...?
Fenti kettő anyagot milyen kötéssel érdemes "összeházasítani"? -> hegesztés, menetes furat, ...?

Köszönöm a válaszaitokat.
Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2897 Dátum: 2020. Augusztus 31. 12:32 »
A csőnél van egy olyan jelenség, hogy képes beleszilárdulni az oxálsav. Ezért olyanra kell csinálni, hogy minél melegebb legyen. Vörösréznek kell lennie, ami a lehetőségeket figyelembe véve minél rövidebb és nagyobb falvastagságú legyen. Viszont, ha a kaptárra fúrt lyukon akarsz szublimálni, akkor a cső érjen át a kaptárfalon, mert különben a lyukba szilárdul bele az oxálsav. Én így jártam, bár lehet, ha a furatot felfúrom nagyobbra, mint a mostani 9 mm, akkor nem szilárdulna bele.
A kazánhoz minél nagyobb felületen csatlakozzon a cső,  amit valami jó hővezető forraszanyaggal lehetne megoldani. Ha a kazán után derékszögben hajlani kell a csőnek (én ezt kerülném), akkor a belső sarokhoz is kell forrasztani egy réz betétet.
Én a csövet vastagon körbekentem még hőálló tömítőpasztával is, a hőszigetelés miatt.
« Utoljára szerkesztve: 2020. Augusztus 31. 12:39 írta Mortimer »

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2898 Dátum: 2020. Szeptember 01. 08:55 »
Köszi Mortimer.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2899 Dátum: 2020. Szeptember 20. 13:09 »
Szeretnék tanácsot kérni : Idén először alkalmaztam Glicerox csikokat saját készitésüeket . Mostanra részben vagy egészében lerágták a méhek . A kaptárak alján sok a miszlikbe rágott törmelék . Hogyan távolithatom el egyszerűen és ügyesen úgy ,hogy elkerüljem a nagymértékű kutatást ?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2900 Dátum: 2020. Szeptember 20. 13:28 »
Mi csak október végén,november elején szoktuk az aljakat kitakarítani,illetve a maradék csíkokat kivenni.Addig is a méhek a ledarált “cuccon” keresztül közlekednek az alsó kijáró miatt.
Talán hatásos így is az atka ellen.
Mi örülünk neki,hogy ott van.

Ekkor már nincs kutatás.Könnyű dolgozni velük,kivesszük az utolsó fiast,mézkészletet,népességet ellenőrizzük.Ha van fias akkor a legkönnyebb keretben van.
Ezt már többször leírtam.
YouTube-ba beírod,hogy glicerox,ott egy szekszárdi előadásom fel van rakva,abban valószínűleg beszélek erről is.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2020. Szeptember 21. 14:29 írta Csányi Antal »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2901 Dátum: 2020. Szeptember 21. 12:51 »
Köszönöm a segitséget !

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2902 Dátum: 2020. Október 01. 09:44 »
Kedves méhészek!
Kérlek segítsétek a szakdolgozati munkámat az alábbi kérdőív kitöltésével. Névtelen és körülbelül 5 percet vesz igénybe.
Köszönöm!
http://kerdoivem.hu/kerdoiv/1092501929/

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2903 Dátum: 2020. Október 01. 21:07 »
Üdv. Mi a véleményetek arról, hogy lehet-e ilyenkor, illetve érdemes-e bvhc-nel csurgatni? Gondolok arra,hogy oxálsavas és a zárót is API OX-al akarom végezni. Köszönöm a válaszokat.

*

nata

  • ***
  • 175
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2904 Dátum: 2020. Október 02. 09:14 »
Én most végeztem a szublimálással, fias már szinte alig van. Még 2 BVHC-t kapnak idén és ennyi.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2905 Dátum: 2020. Október 05. 06:29 »
Szervusz Ekecs!
Ha van még fiasod, ne csorgass, várd meg, hogy mind kikeljen. A BVHC szerintem kiváló készítmény, kár, hogy már nem forgalmazzák. Abban az esetben, ha a meglévő fiasításod minimális mennyiségű és egy keretben van, ki is veheted azt a keretet és a helyére legalább feléig mézeset tegyél, és már csorgathatod is.

Üdv: csaba

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2906 Dátum: 2020. November 22. 12:14 »
Kristályos oxálsavból csináltam oldatot, 1 liter víz, 200g cukor, 50g oxálsav, elkeverget és gatya.
1 óra mulva már locsoltam is, 1 hete, 0 fiasítás mellett.
Rossz hír hogy van atka.
Jó hír hogy dolgozik a szer rendesen, vitte le mint a rongyot, ebbe még sosem csalódtam.
Amúgy meg nagyon szkeptikus vagyok az atkával, mindenre van pró és kontra egészen döbbenetesen szélsőségesek is.

.


Üdv:robi

*

T82

  • **
  • 68
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2907 Dátum: 2020. November 22. 21:19 »
Import vagy saját, mivel kezeltél eddig?
Mért vagy szkeptikus az atkával,
én csak az atkaölő szerekkel vagyok az.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2908 Dátum: 2020. November 24. 07:09 »
Akik figyelik az itteni írásokat nekik "atkaügyileg" nincs mitől tartaniuk.
Azonban van egy olyan "konzervatív", régi begyöpösödött technológiát a mai napig sztároló méhészcsapat akiknél most is komoly gondok vannak.
Bocsánatot azért nem kérek a meredek fogalmazásomért, mert néhány éve még én is az ő táborukat erősítettem.
Részben azért hibáztam mert a Nemzeti Programunk által kínált, valamint a hagyományos atkairtó készítményekre hagyatkoztam, és vakon bíztam bennük.
Hibáztam!
Igen is van a piacon hatékony védekező szer, ez részben az a glicerox, és részben olyan aminek nevét csak azért nem írom le, mert a gyógyszer forgalmazók akik belőlünk élnek rögtön feljelentenének.
Sajnos mint az "embergyógyászatban" az atka elleni védekezés is valakiknek nagy üzlet, és még az sem gond ha nem hatékony.
Soraimat azért írom, mert tegnap jutott tudomásomra, a fent említett két tábor közül kiknek jók a méhei.
Most megy a kapkodás, hogy mit is csináljak.
Akiknél jelenleg a kezelés hatására százával hullanak az atkák, bizony jó esélyük van arra, hogy azok a méhcsaládok a tavaszt nem érik meg.
Teljesen más szemléletet kell kövessünk az atkák elleni védekezésben, ami részben meg is valósult már.
A fiataloknak a mostani helyzet természetes, így tanulják meg a szakmát, persze akkor ha jó a mentoruk.
Amennyiben csak egy tutit sztárol a "tanár ÚR", mondjuk az amitráz hatóanyagú cuccokat akkor bizony gond lehet.
Van ahol még mindig működik, de van ahol már semmit nem ér, főként azért is mert nehéz  hozzájutni, és az eredetük is kétséges.
A minap olvastam egy szakmai cikket, hogy gőzerővel kísérleteznek új készítményeken, és folyamatosan monitoringozzák a méhcsaládokat, persze nem itthon.
Az elmúlt 10-15 évben mi magyarok ezt kihagytuk, pedig volt rá évi 30 milliócskánk.
Csak remélni tudom, hogy hamarosan ebben is változás lesz, és nem kell a méhészeknek pancsolniuk, vagy fű alatt tiltott készítményeket beszerezniük.
Közel 40 éve sanyargat bennünket az atka, és állandóan kicselez, sokszor úgy érzem futunk az események után, amit az atkák által okozott állományelvesztések alá is támasztanak.
Jó lenne már ez irányban megnyugodni, és csak a termelésre koncentrálni.
Nagyernyei Attila

*

leo

  • ***
  • 198
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2909 Dátum: 2020. November 24. 22:20 »
 "Van egy olyan "konzervatív", régi begyöpösödött technológiánk a mai napig sztároló méhészcsapat akiknél most is komoly gondok vannak."
Akkor mi az és mit nem kellene tennünk ahhoz, hogy méheink jól legyenek. Vagy titok? A glicerox? Hol hol az OMME?