ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1524142 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2805 Dátum: 2019. Szeptember 20. 13:45 »
Az akác és a vaddohány között kaptak gliceroxos csíkokat.
Egy alkalommal amitrázos kezelést. A napraforgó pörgetéskor a következő gliceroxos csík garnitúrát utána 5 alkalmas amitrázos kezelést. Tegnapelőtt 1 amitráz a 4 ellenőrzött családnál 1, 5, 27, 74 atka. Most elkezdtem kiszedni a csíkokat, már ami maradt belőlük ami mondjuk nem igazán egyszerű feladat. Szerintem ezt már hamarabb kellett volna pár héttel.

Üdv. jani bátya

*

nata

  • ***
  • 175
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2806 Dátum: 2019. Szeptember 20. 15:02 »
Ilyenkor már odaragasztják a keretléchez, stb. Nem egyszerű kiszedni, jövőre én is szeptember elején elkezdem.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2807 Dátum: 2019. Szeptember 20. 17:47 »
Szerintem nem kell kiszedni október vége előtt.A családok két évben is szépen teleltek ki,nem volt téli és kora tavaszi népesség csökkenés sem.A nemzedék váltáson is normálisan mentek át 2017-ben,2018-ban is.Tehát október végén szedtük ki és idén is így tervezzük.Ha tudnám,hogy november elején jó idő lesz,hideg beállta  előttre lehetne ezt a munkát időzíteni.
Ha az idő 12-14 fölé emelkedik,novemberben-decemberben is sok atkát “kaphatunk”,sőt(!!!) akár eszméletlen mennyiségűt.Kisebb rá az esély mint júliustól-október végéig tartó időszakban,mert általában novemberig a rajok és a rosszul kezelt állományok már eldobják a bakkancsot.
Pár éve decemberben,karácsony előtt egyes családoknál sok atka hullott ugyanarra a kezelésre mint amit október végén végeztünk fiasítás mentes állapotban.Akkor még villáztuk,kb. 4 éve kiszedjük az utolsó általában kicsi fiast és ez után kezelünk.Abban az évben a  családok nem fiasítottak-azért tudom mert néztem-mégis újra sok atka
esett le,hangsúlyozom ugyan arra a kezelésre.Na vajon,hogy lehet ez?
Szerintem a meleg novemberben “kintről” jöttek ajándékba.
Nagyon kell figyelni ilyen méhsűrűség mellett.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 20. 19:46 írta Csányi Antal »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2808 Dátum: 2019. Szeptember 20. 17:51 »
üdv. kérdésem az lenne hogy mavrik-al valo atkairtást ki hogyan végzi?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2809 Dátum: 2019. Szeptember 20. 21:23 »
nata !
1/2 NB rendszerrel méhészkedsz és a keretek tetejére a fészekfiókok közé fekteted a csíkokat ?
Azért kérdem mert azt írod :
Idézet
Ilyenkor már odaragasztják a keretléchez,
üdv.: lali

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2810 Dátum: 2019. Szeptember 21. 08:35 »
Nem csak a keretléchez hanem a lépekhez is, amit a lépek kiszedése nélkül nem lehet eltávolítani .Ezért gondolom azt hogy a kiszedés kevesebb háborgatással jár a mostani vagy az elmúlt időben mint a későbbiekben.

Üdv. jani bátya

*

nata

  • ***
  • 175
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2811 Dátum: 2019. Szeptember 21. 12:54 »
nata !
1/2 NB rendszerrel méhészkedsz és a keretek tetejére a fészekfiókok közé fekteted a csíkokat ?
Azért kérdem mert azt írod :
Idézet
Ilyenkor már odaragasztják a keretléchez,

Nem, a léputcába lógatom. Ha még a felső keretléchez ragasztják az oké, de ha az alsóhoz, akkor szakad szét a papír és keretet kell kivenni a csík kivételéhez. Na itt nálunk 0 hordás mellett az nem egyszerű mutatvány.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2812 Dátum: 2019. Szeptember 21. 20:36 »
" Na itt nálunk 0 hordás mellett az nem egyszerű mutatvány."

No ebből a szempontból tényleg reálisabb a későbbi, októberi kiszedés, talán kevésbé kutatnak.
Alaposabban megvizsgálva és értékelve a mai munkámat amit szintén kutatás miatt kellett abbahagyni, bizony arra is gondolhatnék hogy tényleg értelmesebb lenne benthagyni a maradékokat későbbre mert a csíkoknak már csak töredéke látja már el az eredeti funkcióját. A párásabb levegő hatására  nedvesebbek, az ép csíkokon csapatosan mászkálnak a méhek az "édes anyag"-ot keresik, de csak a fészek közvetlen közelében. Ez aktívabb kontaktust jelenthet ami akár aktívabb atkahullást is eredményezhet.Az is eszembe jutott, hogy lehet most kellene még tenni a fészekbe új csíkokat. Mivel a csikok beadása abban az időben történt amikor még kiterjedtebb volt a fias és kevesebb méz volt a kaptárban így a fészek szűkülése miatt a bentlévő csíkok távolabb kerültek a fészektől. A fedett mézes keretek között pedig nem igazán látom értelmét benthagyni. Én 25x3 cm-es csíkokat készítettem az NB kerethez 5 gramm oxál/csík nagyjából. Az egyik kollégám jelenleg keskenyebb csíkokkal próbálkozott a ragaszás és a léplerágás elkerülésére, de még nem konzultáltam vele ez ügyben. Az ellenőrzés meghatározóan kevesebb atkát mutatott mint tavaly ilyenkor kevesebb amitráz használata mellett.

Üdv. jani bátya

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2813 Dátum: 2019. Szeptember 21. 21:57 »
Én ketté vágtam a 3 cm-es csíkokat. Így gazdaságosabb. A hossza maradt a 35-cm.
Ebből 34-cm lóg le. Felül árral kilyukasztom, ebbe helyezek egy fogpiszkálót és így lógatom a léputcákba, lehetőleg pontosan középre, a lépektől egyenlő távolságra. A ragasztás így minimális.
A méhészeti on-farm kutatói hálózat tapasztalata alapján a hideg, párás, őszi időjárás beköszöntével a csíkokat ajánlott eltávolítani.
üdv.: lali

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2814 Dátum: 2019. Szeptember 22. 20:01 »
Az akác és a vaddohány között kaptak gliceroxos csíkokat.
Egy alkalommal amitrázos kezelést. A napraforgó pörgetéskor a következő gliceroxos csík garnitúrát utána 5 alkalmas amitrázos kezelést. Tegnapelőtt 1 amitráz a 4 ellenőrzött családnál 1, 5, 27, 74 atka. Most elkezdtem kiszedni a csíkokat, már ami maradt belőlük ami mondjuk nem igazán egyszerű feladat. Szerintem ezt már hamarabb kellett volna pár héttel.

Üdv. jani bátya

Hogy értékeled a csíkokat? Nekem a 74 átka nem tűnik olyan kevésnek, figyelembe véve, hogy egy sorozat amitráz is volt.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2815 Dátum: 2019. Szeptember 22. 21:22 »
Hát igen nem kevés, de nem is túl sok. Ha a tavalyi évet veszem alapul ilyentájt szinte számolhatatlanul jött egy egy kezelés után annak ellenére hogy a napraforgó után 2 x5 sorozatot is csináltam amitrázzal. Utána meg az első fagyokig szinte folyamatosan 3 naponta. Inkább azon gondolkodom mi okozhatja ezt a szórást, mert az 1 és 74 között is rengeteg a különbség. No de majd holnap okosabb leszek talán,ma szert váltottam, most az amitráz is ellenőrzésre kerül. Szóval az a véleményem, hogy pénteken jött futárral a következő szériához az alapanyag az elkövetkező szezonra.

Üdv. jani bátya

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2816 Dátum: 2019. Szeptember 23. 20:08 »
No most légy okos domokos. Tegnap este fújtam őket . Ma délután ellenőriztem.
A múltkori családok azonos sorrend 2, 3, 300+, 37. A lecke feladva. Ezek szerint nem lehet még vége a védekezésnek. A harmadikat 300-ig számoltam de attól több volt, nem lényegesen de több volt. A fiasítás egyre kevesebb nyitott már szinte jelentéktelen. Hát úgy néz ki nagyon résen kell lenni. Két nap múlva újabb fújás de több családot kell bevonnom az ellenőrzésbe.

Üdv. jani bátya

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2817 Dátum: 2019. Szeptember 26. 22:59 »
Tegnap este fújás amitrázzal. A mai számolás eredménye. 1, 2, 62, 7. Három újabb családot vontam be az ellenőrzésbe azok eredménye 5,7,8. Szerintem nincs nagy probléma, ami van az orvosolható. Nálam nem indultak be az anyák, szépen csendben egyre kevesebb petét raknak.

Üdv. jani bátya

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2818 Dátum: 2019. Szeptember 27. 08:07 »
Én is észrevettem, hogy van egy-két család, ahol magas volt az atka szám. A legmagasabb: három fújás után alkalmanként 100. A negyedik fújás után 37, megy lefelé. A többségnél 10 alatt.
Ugyanaz a kezelés volt a családoknál. Amitrázzal füstölök, augusztusban Mavrikos zsepik.
2,5 kérdés:
- Mi a minimum hőmérséklet, ahol amirázzal füstöltök? (Ez szerintem főképp a hobbi méhészeknél kiélezett probléma. Reggel, amikor dolgozni megyünk, még nem lehet fújni, este meg már nem lehet. Napközben kell valahogy lopni egy kis időt, már aki megteheti...)
- A másnap hajnali hőmérsékleti minimumot figyelembe veszitek? Az mennyi?
Üdv: Attila
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 27. 16:34 írta ata67 »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2819 Dátum: 2019. Szeptember 27. 14:33 »
Én ma 9-kor kezdtem. Akkor volt 11fok. Engem az érdekel, hogy utánna tudjanak repülni, este meg ne legyen fagy.