ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523623 megtekintés
*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2385 Dátum: 2018. Szeptember 28. 22:32 »
Kedves Belphegor,

Érdeklődnék, hogy ennek a brutális atka mennyiségnek nem volt-e valami látható jele. pl. csökevényes, sodrott szárnyú méhek ill. tájoláskor röpképtelen egyedek? Érdekesnek tűnik ekkora atka terhelés, valami nyomának szükséges lennie.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2386 Dátum: 2018. Szeptember 29. 07:39 »
A helyzet összetett. Számos oka van, ami egyszerre jelentkezett vagy csúcsosodott ki.
Természetesen voltak előjelei. Ahol az én méheim vannak -mint még sok helyen máshol is- irgalmatlan sok család van. Csak a röpkörzetemben több ezer. Ehhez társul, hogy akácra még többen is ide vándorolnak a környékre. Számtalan kóbor raj és hasonlók. És hát nyitott szemmel jár az ember a környéken és tudtam, hogy másnál milyen problémák vannak. Akkor már éreztem, hogy nálam is gond lesz előbb-utóbb. Tavaly előtt 12 családom pusztult el tavaszra. (ez már intő jel volt) Annak ellenére, hogy nálam nem jellemző a téli családveszteség. Hosszú évek óta nem pusztult el családom. Gondok persze adódtak de nem az atka vagy az élelem miatt.
Az erős családjaim pusztultak el, ahol 1 ill 2 éves anyák voltak, sok fiasítással. A szaporulat (fészkes böngészett rajok érett bölcsővel) és az új anyás családok, amiknek bölcsőt adtam azoknál nem volt jellemző a pusztulás. Ezeknél kimaradtak fiasításos időszakok amikor is az atka abban az időben nem tudott szaporodni és az amitrázos füstölés is hatékony volt a fiasítás mentes időszakban. Ahol gond volt ott már képtelen voltam megfékezni az atkákat. Mindennel próbálkoztam, talán túl agresszíven is. A családok nyár végére gyengébbek lettek és egy bizonyos idő után hirtelen teljesen összeomlottak. Jellemzően elhagyták a kaptárakat. Méhek nem maradtak benne. Volt amelyiknél megtaláltam az anyát egy fél maréknyi néppel. Voltak nyilván csonka szárnyú és atkaszívott méhek, persze.
Tanulságok vannak természetesen.
Kifejezetten hasznos, ha a családoknál nyáron előidézünk mondjuk 2 hét fiasításmentes időszakot. Ez nem akkora kiesés nyáron egy termelő családnak, hogy ne tudná magát őszre utolérni. Ebben az időszakban nem tud a sejtekbe bújni az atka, hatékonyan lehet írtani az ismert módokkal.
Tanulság még a családok tavaszi atka elleni kezelése. Ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy le tudjuk nullázni az atkák számát akár a zárókezelésnél.
Az idei évig tavasszal nem használtam atka ellen semmit sem. Idén márciusban, a két jelentősen hideg időszak között a megmaradt családok (amikkel viszont nem volt gond, tehát vagy elpusztult vagy jó család maradt) kaptak egy füstölő csíkot. Nem volt náluk atka!!! Ez a februári márciusi hidegnek is köszönhető talán. Aztán áprilisban 2 alkalommal locsoltam őket Bee Vitallal.
Tanulság az is, hogy jobb ha a másoknál tapasztalt figyelmeztető jeleket komolyan veszi az ember (más "kárából" tanulni)
Ha a családoknál több ezres nagyságrendben szaporodik el az atka az nagyjából menthetetlen lesz.
Ugye most kérdés, hogy szaporodhat el ennyire egy méhészetben az atka annak ellenére, hogy füstöl, ködöl meg locsol az ember...? Elszaporodhat. Elég hozzá 80-100 kóbor raj az erdőben, amiket nem kezel senki. Elég hozzá pár száz család, amivel nem foglalkozik a gazdája és más családok rabolják.

Attila! :-)
Végül is azért írtam le az esetemet, hogy tanulságos legyen mások számára is. Az, hogy történhetnek olyan dolgok amikről korábban azt hittük, hogy az velünk biztos nem fordul elő. Hogy sok minden előfordulhat még a legjobb családban is.
Nem voltam boldog a tavasszal, de természetesen helyrehoztam az állományt.
Ismerek számtalan méhészt, akinél mindig minden rendben van. Atka sincs nála, pusztulás sincs, anyátlan család sincs, rekordokat pörget, alig tölt időt a méheknél mégis fullosak a családjai.... Csakhát ez nem egészen igaz. Mert ilyen nincs.

Meg aztán lehet azt is mondani, hogy ez aztán "milyen hülye hozzá", meg még le is írja... ::)
De azt is leírtam, hogy én magam is ezt gondoltam sokáig másokról. Hogy milyen hülyék hozzá...
Amíg nálam is meg nem történt a dolog.
Ez történt.





 

*

neo

  • *****
  • 939
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2387 Dátum: 2018. Szeptember 29. 08:18 »
Belphegor!
Az első szavadtól az utolsóig egyetértek Veled.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2388 Dátum: 2018. Október 07. 18:37 »
A kakaskukorékolás rovatunkból ide átemeltem a témát.
Ugye azzal "vádoltak", hogy én (Klubvezető) is azt állítom, hogy az atka képes ugrani.
Nézzünk bele egy kutatási témába!
" ....A természetes atkahullás felméréséhez higiénikus aljdeszkákat használtunk. A higiénikus aljdeszka a kaptár alján a méhek életterétől egy taposóráccsal legalább két centiméterre elválasztott tálca. Működési elve azon alapszik, hogy az atkák egy centiméternél nagyobbat nem tudnak ugrani: ha elvétik a célpontot és leesnek a tálcára, akkor onnan már nem tudnak visszajutni a taposótálcára, nem tudnak visszamászni a méhekre, és két-három órán belül éhen pusztulnak...." (Irodalomjegyzék:Amsler T,Schmid L.2009:Varroakontrolle in der Bioimkerei,FiBL Merkblatt. Arbeitsgem eincshaft der Institute für Bienenforschung e.V, 2007: Varroa unter Kontrolle, EDV-Nr.:432"

Egyelőre ennyit találtam, amit ("a hülye") kutatók állítanak.
Üdv:
Nagyernyei Attila


Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2389 Dátum: 2018. Október 07. 19:25 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 20:23 írta kivancsi111 »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2390 Dátum: 2018. Október 07. 20:02 »
Hiába, meg kell hajolnunk előtted.
Vesztettem.
Soha nem gondoltam volna, hogy te már a kutatóknál is többet tudsz.
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 889
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2391 Dátum: 2018. Október 08. 08:48 »
Bennem életem során, pusztán tapasztalati úton alakult ki az a kép, hogy minél okosabb valaki annál hülyébb. Mert a kutató ha nem lenne hülye, akkor nem állítana eleve abszurd dolgot.
Idézet
Működési elve azon alapszik, hogy az atkák egy centiméternél nagyobbat nem tudnak ugrani: ha elvétik a célpontot és leesnek a tálcára, akkor onnan már nem tudnak visszajutni a taposótálcára, nem tudnak visszamászni a méhekre, és két-három órán belül éhen pusztulnak
Ezzel a kijelentéssel csak az  a baj, hogy már a működési elv is feltételezett, meg egyébként is, hogy a fenébe működne? Nem kell az atkának ugrabugrálni, ha van még ereje fogja magát és a higiénikus peremén szépen visszamászik. Ezt csak akkor nem tudná megtenni, ha a higiénikus pereme védve lenne az atka mászása ellen, valami ragaccsal vagy akármivel. De nincs. Na ehhez meg elég a józan paraszti ész is, de a "kutatónak" abból sem sok jutott.
Majdnem olyan mintha azt állítaná, hogy ha az asztalra nem tudok felugrani akkor biztos felmászni sem. És még publikálja is a marha, inkább maradt volna csendben... Arról már nem is beszélek aki ezt még el is hiszi.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2392 Dátum: 2018. Október 08. 14:57 »
Az a baj , hogy  az atka nem tudja: a tálcának van pereme amin fel lehet mászni....

*

wr

  • *****
  • 889
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2393 Dátum: 2018. Október 09. 08:56 »
Persze hogy nem tudja, azért van a döglött atkák zöme a peremnél.  ;D

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2394 Dátum: 2018. Október 09. 15:23 »
Én ezt nem tapasztaltam... bár nem nagy családszámmal dolgozok( 35 db, és nincs mindenhol tálca)

*

trobi

  • *
  • 35
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2395 Dátum: 2018. Október 09. 16:09 »
Csak vicc vót... ;D

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2396 Dátum: 2018. Október 09. 17:23 »
Amitráz- taglózó szereknél sávos hullás megfigyelhető, oxálsav szublimálás esetén ezt nem vettem észre- sokszor láttam még élő- haldokló atkát mely akár ki is juthat a peremig ami megállítja és feldúsul ezen a részen...

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2397 Dátum: 2018. Október 12. 00:08 »
Mit tegyek - kérdezte barátom - mert furettóztam este és reggel tömegesen a kaptár előtt mászkáltak a méhek?

Vegyél elő egy háti pefmetezőt. Mosd ki jól, akár többször, hogy semmi méreg ne lsgyen benne. Töltsd fel tiszta vízzel. Menj végig a kaptársor előtt és a mászkáló méheket  permetezd végig.

Aztán egyenként minden család léputcájába is permetezz vagy csurgass tiszta vizet, családonként 2-3 dl-t.

Minden mérgezés esetén legjobb gyógyszer a híg szirupos etetés. A méregtelenítés nem sikeres víz és cukor nélkül. Erre az esetre iy igaz.

Jó éjt
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2398 Dátum: 2018. Október 12. 20:18 »
H
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 18:00 írta oszkár »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2399 Dátum: 2018. Október 17. 19:42 »
Sziasztok!
Ma kimentem atkát irtani,az egyik családnál amikor kihúztam a tálcát hogy letakarítsam arra lettem figyelmes hogy egy marék méh van rajta egy jelöletlen anyával. Nem lehet a családé mert az meg van festve . A tálcákat nem szoktam teljesen betolni fölé tudnak menni a méhek. A kérdésem az lenne  lehet idegen raj ami ráhuzódott a családra?