ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1529841 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1560 Dátum: 2016. Szeptember 24. 12:09 »
Elmondás szerint a Herba 6-os furettos sorozat M után,egy éjszaka alatt 100-as nagyságrendben hoz le atkát...
Azt nem értem,hogy ha csak a leírásában szereplő anyagok vannak benne mitől döglik meg a lehulló atka egy éjszaka alatt...

*

nata

  • ***
  • 175
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1561 Dátum: 2016. Szeptember 24. 12:30 »
Szerb fórumokon többen kételkednek , hogy tényleg csak ezek a dolgok vannak benne. Én is látom, hogy tele vannak ezzel a szerrel a facés fórumok, de szerintem ilyenkor minden szer söpri az atkát, mivel nagyon visszaesett a fias. Van aki 1 hónapja fejezte be a furettós kezelést és csodálkozik, hogy milyen sokat hozott le neki most a Herba Strip.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1562 Dátum: 2016. Szeptember 24. 13:21 »
Egy hónapja fejezte be  :) ez jó, és csodálkozik hogy van atka.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1563 Dátum: 2016. Szeptember 24. 21:40 »
Ujabb elgondolàsok az atkairtàs mentén

Tisztelettel : Bencsik

 

Elképesztő pontosítások az atka irtás körül IV.
Elképesztő pontosítások az atka irtás körül IV.
Bencsik József

A tárgyban fogalmazott korábbi írásim (www.europaimehesz.atw.hu ) folytán, újabb kérdések, elgondolások, merültek föl előttem, az atkairtás kérdésében. Időközben a Méhész Újság szeptemberi (2016) számát olvasva kiderült, hogy nem vagyok egyedül a morfondirozásaimmal. Tóth Péter és Lendvai Pál egymást követő írásaikat olvasva, a tárgy minden bizonnyal érdekfeszítőnek mutatkozik, legalábbis méhészeti körökben. Elismerésem a szerzőknek valóban érdemleges hozzájárulás az a tárgy megvilágításához. Nos ha már így, akkor engem is arra bátorít hogy folytassam az idevágó morfondirozásaimat.
Bevezetésül hivatkoznék a tárgyban készült előző írásom, ( Elképesztő pontosítások . . . N3) két utolsó, kis szakaszára is.
Nem kéttséges, egy élő kaptárban megszakítás nélkül folynak jellegzetes értesülések, méghozzá, lényegében, két féle módszerrel : rezgéssel és feromon illatokkal. Közöttük, számos és különleges értesülések is amelyekben, csak egy egy működési ágazat érdekelt. Következés képen, feltehető és nem alaptalanul hogy a gondozó, az etető méhek és gondozott lárvák között is, folynak értesülések, és minden bizonnyal, mindkét módon. Ami viszont meglepő ezen viszonyban, hogy az ilyen tényleges értesülések áramlásának ténye könnyen elkerüli a figyelmet. Így az a föntebb jelzett Méhész Újságban (09/2016) megjelent írásokban is, sem kerültek előtérbe. Márpedig azok rendkivül fontos szerepe, alkalmazása, ténylegesnek bizonyul, a méhek és a lárvák között. Mi sokkal több, ezen értesülési folyamatok tökéletesen és tisztán, az élősködők által is, ismeretesek és állandóan alkalmazásra is kerülnek. Például, az értesüléseik folytán, az élősködők, ott jelentkeznek, oda közelednek, törekednek, ahol a szaporodási feltételeik biztosulnak. Ezek a helyek természetesen elérhetők, és pontosan a beszerzett értesüléseik alapján. Amikor az atkát hordozó, gondozó méhecske azon térség közelébe ér ahol a kifejlődött lárvák élnek, akkor az atka leszáll a hordozójáról. Jó -jó de honnan tudja, hogy itt az idő, le kell szállni ha nem pontosan környezetben hangosan, szagosan áramló értesülésekből? Majd a sejtek szélein közlekedve választhat magának szaporodási szándékához illő, tetszés szerinti lárvát. Olyat amilyent már egy ideje nem táplálnak, alkalmas a belopakodásra, olyant amelyet épp most készülnek a gondozók lefedelezni. No lám ezt is tudnia kell az élősködőnek. Márpedig ilyen értesüléseket csakis és kizárólag maga a befedelezésre váró lárva szolgáltat. No persze ilyen értesülések gondozó személyzetnek szolgálnak, és nem az atkának . No lám ez utóbbiak élősködnek az kaptáron belül áramló értesüléseken, azok alapján is !
Dr Yves le Conte az Avignon-i INRA Intézet igazgatója és méhészeti kutatója megfigyelése, és kisérletezései szerint, a szaporodni kivánó atka, belopakodik a lárva sejtbe, annak lefedelezése előtt csakis, 8 – 2O óra időtartam alatt. Számos és rendkivül alapvető értesülések bizonyulnak ezen ellenőrizhető esetből. Az atka tehát lesen áll a már előzőleg kiválasztott lárvasejt szélén és várja, azt az értesülést, azt az időpontot amely lehetővé teszi a belopakodást. Jó-jó, de először is honnan tudja hogy itt az idő a leselkedésre, most már csak a belopakodás időpontját kell kivárni. Később, rövidesen, a sejt ugyanis, be lesz fedelezve. De korábban nem lehet így eljárniuk, előre belopakodni. Pontosan a sejtben uralkodó atkára elviselhetetlen feltételek következtében. A lárvát ugyanis a gondozók táplálják olyan ragacsos tápanyaggal amitől az élősködők irtóznak, egyenesen undorodnak. Ugyanakkor az élősködők, csakis, és kizárólag a hordozók, avagy a kifejlődött felnőtt lárva vérét szívogatva táplálkoznak. A vérszívó varroa tehát csak akkor bújhat a lárva mellé a sejtbe, amikor a lárva « felnőtt » állapotba került és táplálkozása megszűnt. Nem de ésszerűen alkalmazkodó eljárás ? No persze az élősködő is az élő kaptár értesülési « tengerében » él. Mi sokkal több, képes megérteni, kiszűrni magának azokból a rávonatkozókat. Történik az így, gerjesztett különleges, jellemző rezgések, és feromon illatok segítségével. Nos ezek, az atka rendelkezésére is szolgálnak. Amikor tehát a lárva « fölnőtt » állapotba került, akkor értesíti a gondozó szolgálatot a kialakult helyzetet érő, a felnőttségéről, előbb egy különleges feromon illat kiárasztásával, majd megkülönböztethető rezgéssel. Az élő, felnőtt lárva akkor« kikiabál » egy igen fontos helyzetállapotot : felnőttem, nincs szükségem táplálkozásra , tessék lehet, befedelezni ! Ezt a különleges értesülést már várta és mégis értette a szaporodni kívánkozó atka is. No lám, eljött az idő az atkának is a lárvasejtbe való belopakodásra, a szaporodási folyamat elindítására !
De eljött az idő a méhészeknek is, így a Magyar méhészeknek is, egy olyan atkapusztító megtervezéséhez, megalkotásához amely éppen a kaptártérben áramló értesülések áramlásán alapul. Ilyen megfigyelések, eszközök segítségével ha nem is teljesen de gyökeresen és állandóan és folyamatosan megállítja az atkaszaporodási folyamatot. A kínálkozó lefedelezés előtti igen rövid idő, (8-20 óra) nagyszerű alkalomnak mutatkozna igen hatásos közbelépésre. Történhet az ezúttal, minden kémiai szer alkalmazása nélkül, az évadtól függetlenül, kaptárbontás, a méhcsalád zaklatása nélkül, rendkívül alacsony befektetéssel, egyszeri és mindenkorra vásárolt rezgésgerjesztővel, egyben egy helyzetjelző különleges illatanyag segítségével .
Marad a gyakorlati eszközök, megoldások, kellékek, azok a változatainak, tanulmányozása, kipróbálása. Úgy hallottam, hogy az Avigon-i INRA intézetben már vásárolni lehet olyan illatanyagot, ami minden fedett fiasításra jellemző. Valójában azonban olyan illatanyagra lenne szükség amelyet nem a lefedelezés után lehet észlelni, hanem és pontosan olyat amelyet az érett lárva áraszt a lakó sejtjéből, pontosan még a lefedelezés előtt. Különleges értesülés ami azt jelenti, tessék lehet lefedelezni a sejtemet! Feltehető, egészen bizonyos, mert ésszerű, hogy ezen értesítést megerősíti a lárva különleges rezgésekkel is. Ilyen értesítés, az atkának azt jelenti : itt az idő a belopakodásra. Ésszerűen erre az értesülésre vadászik. Ugyanakkor, pillanatnyilag még nem tudok olyan rezgéskeltő készülék létezéséről a méhészeti kellékek között, amelyek képesek lennének a fedett fiasítás “nótáját”, hangját, rezgéseit “zengedezni”! Márpedig ezek a “nótàk” ismerete, gerjesztése, ugyancsak szükséges lenne egy hathatós atkacsapda elkészítéséhez! A magam részéről máris a fejemben egy elgondolás. Marad a kérdés kit érdekel ma Magyarországon, egy szermentes, olcsó, hathatós szer nélküli atkairtás?
Míg a Nottingham-I Műszaki Egyetemen, ugyancsak kísérleti tervek berendezések készítése kerültek napirendre a közelmúltban. Érdekes, megjegyezni, ugyan csak örvendetes hír, Lendvai Pál Úr tollából, a Méhész Újság 09/09 /16 Oldal 22 : »Célok, Tervek, Lehetőségek » befejező fejezet, amely a céljaival, a terveivel, az utolsó mondatával pontosan egybe esik ezen írás terv ajánlataival.
Ugyancsak szabadon, gátlástalanul, továbbítható!
joseph.bencsik@free.fr 2016 szeptember

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1564 Dátum: 2016. Szeptember 24. 23:58 »
Érdekes. Bár kétélű fegyver is lehet ilyen mélységben beavatkozni egy méhcsalád "biomechanikájába".
Más ötlet. Már a rómaiak is tudták, mi kell ahoz, hogy megnyerjenek egy háborút. El kell vágni az ellenséget az élelem, és a harcos utánpótlástól. Hogy jön ez az atka problémához? Úgy gondolom, hogy atka ölő szerek helyett egyfajta atka "fogamzásgátlót" kéne kifejleszteni. Bár lehet, hogy sokkal jobb üzlet a szinten tartás, illetve tüneti kezelés mint a probléma végleges megszüntetése.  :-X Szép estét! P

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1565 Dátum: 2016. Szeptember 25. 13:48 »
Elgondolkodtató! De bennem ott van a kérdés, tavasszal, nyáron amikor rengeteg a fias, minden lépen van minden korú, érdemes e ezt használni. Bármelyik lépen "száll" le az atka találhat megfelelő fiast, de elképzelhető hofy kisebb % ban. Nyár végén megint kérdéses a dolog szerintem. Tényleg érdemes ilyen szinten beavatkoznunk?! Nekem nem tetszene ez az irány az biztos, de mint minden reméljük ez is plussz információhoz juttathat minket.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1566 Dátum: 2016. Szeptember 25. 17:26 »
Üdv. Mindenkinek !
A timol tartalmú atkaölő szerek hatásfokáról ( pl. Api Life Var ), van-e valakinek gyakorlati tapasztalata?
Üdvözlettel : laliméhész
« Utoljára szerkesztve: 2016. Szeptember 25. 20:01 írta lalimeheszet »
üdv.: lali

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1567 Dátum: 2016. Szeptember 25. 19:50 »
Igen elgondolkodtató amit fentebb olvastam.
 A kérdés az, hogy ha létre jön az ezen az elven alapuló módszer, hogy  lehet azt alkalmazni, 200 családos vagy a fölötti méhészetben.
 A másik morfondírozásra okot adó, hogy nincs e összefüggés egyes gyógyszerek gyakoribb alkalmazása, és az atka szám hihetetlen növekedése között.
 Valamint mennyire befolyásolja az atka szám növekedését a gyakori vándorlás, és az évi 4-5 pergetés által okozott stressz.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1568 Dátum: 2016. Szeptember 26. 07:57 »
Üdv Mindenkinek!b
Valaki ismeri,használja a Herba strip illetve a Super strip elnevezésű Szerb atkairtókat?
Vélemények érdekelnének róla.
Nem ismerem, csak hallottam róla...
Azt hazudták a havernak, hogy lehoz 1000 atkát egy nap  ;D ;D ;D ::)
Na akkor én nem kérek, mondtam.
Amúgy meg, ha igaz, hogy kakukkfű meg fekete üröm, akkor a hatóanyagok a timol, és a tujol. A timolt tudjuk milyen atkaírtásra, a tujolt meg a franc tudja...

*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1569 Dátum: 2016. Szeptember 27. 04:42 »
Tôbet mint a taktikos rajz lap .

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1570 Dátum: 2016. Szeptember 27. 07:48 »
Nem étolajjal hanem vízzel kell készíteni, taktik helyet jobb lenne hozzá a Mitac 20-as, nem áztatott hanem a teljesen felitatott módszerrel. Csontszárazra szárítva, a fészekbe belógatva, szétrágták a méhek, ez hatásos volt. Kiegésszítő kezelésnek használtuk.

*

barger

  • ***
  • 173
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1571 Dátum: 2016. Szeptember 27. 08:27 »
Robotur!

Megadnád a pontos receptet?
Baranyi Gergely

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1572 Dátum: 2016. Szeptember 27. 08:40 »
Tisztelt "patikus" Méhészek!
Kérem, hogy a tuti recepteket privátban közöljétek.
Köszönöm szépen.
Az engedélyezett készítmények az OMME honlapjáról letölthetők.
Ne adjatok teret a honlapunk támadásának.
Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1573 Dátum: 2016. Szeptember 27. 08:56 »
Rendben nem is tettem, egyébként az OMME honlapjáróól letölthető valamelyik évi  Monitoring vizsgálatban találtam, a receptet gondolom hogy ott hozzáértőbbek írták, mint én.  :'(

*

barger

  • ***
  • 173
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1574 Dátum: 2016. Szeptember 27. 09:18 »
Robotur mond valamit. Ne haragudjatok meg de az egész engedélyezett készítmények lista a készüléklistával és a támogatási rendszerrel együtt úgy sz@r ahogy van.
A furetto a támogatott készülékek listáján van, de hozzá tartozó engedélyezett szert már nem lehet kapni. Agyrém. Ezen kívül tudtommal az oxálsav kristályos formája szintén nem hivatalosan engedélyezett készítmény. Bizonyára van aki megveszi az Api Oxot meg a Dany's BienenWohl-t, de úgy sejtem a legtöbben inkább elkészítik saját maguk a keveréket. Persze a támogatott hivatalosan kapható szerekkel nem lehet például szublimálni. A szublimátor meg szintén támogatott.
A hab a tortán valóban az amit Robotur is említ. Így kapásból egy hivatalos 2009-es atkaölő szerek összehasonlító vizsgálata jut eszembe amit az OMME készített. Az említett tanulmányban is szerepel az amitrázos papírcsík. Ami még érdekesebbé teszi hogy a "házi patikából" származó csík jobban teljesített a teszten mint a gyári társa. Szintén szerepel a vizsgálatban a Mavrik.
Még sorolhatnám az ellentmondásokat. A fent említettek fényében először az OMME háza táján kellene sepergetni. Utána számon lehetne kérni a szabálytalanságokat.
Én kezdő méhész vagyok, teljességgel lehetséges hogy én gondolom rosszul, szóval nyugodtan javítsatok ki.
Baranyi Gergely