ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523578 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #930 Dátum: 2015. Szeptember 09. 13:05 »
Kiskakas, ezt a 2,5 napos foretikus szakaszt honnan tudjuk? Lehet, hogy én tudom rosszul, de nekem 5-11 nap rémlik.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #931 Dátum: 2015. Szeptember 09. 15:09 »
QUQURIQ !!!

Kakadu!

Nem véletlen, hogy a ködölést is és a füstölést is 3-3 naponként kell elvégezni pontosan.
Nem lehet egy nappal sem csúszni.
Egy kezelési sorozat 3-3 naponként 6 alkalom!
Én 7 szer kezelek, mert lehet, hogy még napraforgó után van here fias.
Most ez a 3. nap megdőlni látszik!

A Kiskakas!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #932 Dátum: 2015. Szeptember 09. 16:52 »
Nem az elmélettel vitatkozom, az egy dolog, egy másik meg a valós élet. Ritka az hogy sikerüljön a 3 naponkénti füstölés, vagy furettózás. Mert például közbeszól a természet, esőzés, lehűlés. Illetve egyszerűen más kötelezettségek miatt képtelenség. Nem is emlékszem a méhészkedésem 18 éve alatt, mikor sikerült ezt szabályosan összehozni, talán soha.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #933 Dátum: 2015. Szeptember 09. 18:00 »
A füstölés után 1 napig még nem mérgezi az atkát az amitráz?

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #934 Dátum: 2015. Szeptember 09. 21:32 »
QUQURIQ !!!

Én amióta amitrázok, szigorúan 3-3 naponként kezelek!
A családom is tudja, hogy ebben az időben nincs pardon!
Napraforgó után, esténként ködölök, nincsen már hőség, az eső meg csak romantikussá teszi a műveletet.
Ősszel, meg reggelenként ködölök, mert melegszik az idő, este viszont napnyugta után gyorsan hűl.
Több száz családnál nem kockáztat az ember!
A három nap az három nap!
Nincs buli, kirándulás, mozi, színház…stb. csak kezelés!

Üdv. Kiskakas!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #935 Dátum: 2015. Szeptember 09. 22:53 »
Na! Azért a tyúkocskád vár otthon, meleg ágyikóval, ugye?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #936 Dátum: 2015. Szeptember 10. 09:01 »
Hát igen persze, a főnököt is ellehetne küldeni a fenébe, amikor elrendeli a folyamatos túlórát, utánna biztosan lett volna elég idő a méhekre  :)  Így néha maradt a méhekre a szombat délután, és a vasárnap. az ember kénytelen alkalmazkodni. Most a rendszeres piacozás amely fix elfoglaltság. Mert ugye valamiből szintén élni kell, a termelés és az értékesítés elválaszthatatlan páros. Akác után hogyan fér be a 6x-7X a 3 naponkénti kezelés? A gyakorlatban ez nállam max 2-3 kezelés. napraforgó után szintén hasonló a helyzet. Mert akkor szoktam kivenni 1 hetes "szabadságom" irány a Balaton. Majd ha hazajöttünk folyt köv. A beesőzés nállunk az agyagos feketeföldön, nem annyira romantikus. A földutak járművel járhatatlanná válnak. Az élet már csak ilyen. Akki nem hajlik, az törik.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #937 Dátum: 2015. Szeptember 10. 14:40 »
Szerintem a foretikus szakasz hossza a legnagyobb talány. A probléma legfőbb oka az, hogy nem tudjuk az atka mennyi időt tölt el a méhen, és mennyit azzal, hogy a lépen keresgéli a bebújásra alkalmas álcát. Ha egyáltalán keresgéli, és nem az álca etetése közben szaglászik, és ha neki megfelelő az álca akkor leszáll a méhről. Ha a foretikus szaksz túlnyomó részét a méhen tölti, akkor óhatatlanul kikeveredik a fészekből, tehát vagy csak úgy képes a fészekbe visszakerülni, hogy gazdát vált (egy fiatalabb méhre ugrik át, hátha az majd visszaviszi őt a fészekbe), vagy leszáll a méhről és vándorútra kel, és saját maga mászik vissza a fészekbe. Ha a másik variáció igaz, tehát, hogy a foretikus szakasz túlnyomó részét a lépen tölti, és nem a méhen, akkor nem kerül ki a fészekből. Ekkor a foretikus szakasz hosszát az az idő jelenti, amennyi idő alatt megtalálja a neki megfelelő álcát. Miért lényeges ez? Utóbbi variáció esetén rövid a foretikus szakasz, hiszen az atkának szinte sosem kell léputcát váltania, mindig lesz azon a lépen olyan fias, ahová be tud menni. Kivéve azt az esetet, amikor az anya leáll a petézéssel, vagy erőteljesen csökkenti azt. Hosszú lesz a foretikus szakasz, ha az első variáció igaz: az atka túlnyomórészt a méhen tartózkodik. Illetőleg itt kell még egy feltétel: az atkának mindenképpen vissza kell jutnia a fészekbe, vagy úgy, hogy nem vált gazdát és az a méh viszi be, amelyiken van, vagy a gazdaváltások révén a fiatal méhekre próbál kerülni. De gondoljunk bele abba , hogy a fészekben folyamatos a kelés, tehát állandóan árral szemben kell az atkát szállító méhnek igyekeznie, ha a fészek közelébe akar jutni. Az is ez ellen szól, hogy az öregedő méhnek egyre kevesebb keresnivalója van a fészekben, annak inkább a mezőre kell mennie (kivéve a virágport szállító méhet). Ha az atka egy ilyen nagy kört ír le a fészekből ki, majd ismét be, akkor nő a foretikus szakasz hossza. Ennek az oxálsav esetén van óriási jelentősége. Ugyanis az oxálsav az első három-négy napban csak az atkák 40-50 százalékát képes elpusztítani. De ha hosszú a foretikus idő (10-12 nap) a hosszú atkavándorlás miatt, akkor az atkák 90 százalékát el lehet pusztítani egy oxálsavas kezeléssel, hiszen ekkor nem tud az atka előle elbújni. Van azonban egy egetverő probléma. Mi van akkor, ha a méh nem viszi vissza az atkát a fészekbe, vagy az atka nem képes arra, hogy a méztérből visszagyalogoljon? Akkor nem arról van szó, hogy megnő a foretikus idő hossza, hanem arról, hogy az ilyen atka már nem fog tudni szaporodni. Ebben az esetben az oxálsav leviszi ugyan a méztérben lévő atkákat, de olyan atkákat, amelyek egyébként nem szaporodtak volna, tehát nem létező atkákat, más szóval virtuális atkákat pusztít csak. Ezek kiöregedtek volna és elpusztultak volna. Az igazi problémát okozó atkák azok, amelyek a fészekben tudnak maradni, és szaporodni tudnak. Ezeket csak kb. 30 százalékos hatékonysággal irtja az oxálsav. Ugyanez érvényes a herelépre is. Ha a herecsapdát a fészek szélére helyezzük, és ezzel megnöveljük a fiasítás nagyságát (mert a hűvösebbet kedvelő herefiassal megnövelhető a fészek, míg az anya vélhetően azért nem petézik ide munkásfiast, mert nem elég meleg annak a fészek széle), akkor szintén egyébként nem szaporodó atkákat késztetünk csak szaporodásra. Ha a fészek közepére raknánk  az építtetőt, akkor azzal nem növelnénk a fészek nagyságát, tehát olyan atkákat tudnánk ide csalni, amelyik egyébként is szaporodna, tehát ebben az esetben valóságos atkákat lehetne pusztítani.
Tekintettel arra, hogy sokan már el is felejtették, hogy mit írtam a hsz. elején, ezért leírom még egyszer: ez az egész attól függ, hogy az atka mennyi ideig tartózkodik a méhen. Az utóbb levont következtetések csak akkor igazak, ha az atka idejének legnagyobb részét a méhen tölti, nem a lépen. De, mint írtam:
Idézet
Szerintem a foretikus szakasz hossza a legnagyobb talány

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #938 Dátum: 2015. Szeptember 10. 16:09 »
Le kéne videózni üvegkaptárban☺.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #939 Dátum: 2015. Szeptember 10. 18:55 »
Sziasztok!

Az én olvasatomban irido hozzászólása példásan bemutatja, hogy mennyire fontos egy jól időzített zárókezelés! A jó időzítésnél nem a napszakra gondolok, hanem arra, hogy a családoknál általánosan ne legyen már fiasítás.

Nb18

*

nyuszt

  • ***
  • 130
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #940 Dátum: 2015. Szeptember 10. 20:20 »
Irido  !  Többször felvettél már egy-egy gondolatsort,amelyek még megválaszolatlanok. Nem csak a foretikus szakaszra gondolok.Szó volt már a  toleranciáról az atkák viselkedéséről,szaporodásáról és több más témakörről is a méhbetegségek, paraziták kapcsán.A kérdésem az lenne:Ezek az elképzelések,teóriák a külföldi szakirodalomban sem tisztázottak ?Esetleg már folytak ilyen megfigyelések,csak még magyar nyelven nem jelentek meg ?   Üdv:nyuszt

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #941 Dátum: 2015. Szeptember 10. 20:21 »
QUQURIQ !!!

Nb 18!
Igen, csak addig meg kell élnie a családoknak a záró kezelést!

Irido!

Nekem az utolsó verziód válik lehetségesnek.
A minap hívott az egyik méhész barátom. Bio méhész. Panaszkodott, hogy évek óta használja az oxálsavat, eredményesen. Most viszont kevesellte a lehullott atkák számát. kölcsön kért egy furettót és leködölte próbaként a családokat. Azt mondta, hogy volt ahol 500 atka is leesett! Más nem bio méhésztől is hallottam, hogy csak gyérítésre használja az oxálsavat.
Én két naponként kezdem ködölni a családokat, de csak az 1/3 át. a többit a régi rendszer szerint.
A „két napozással” viszont, 9 alkalom szükséges a fiasítás átfogásában (8,5 nap pontosan)
Mi a véleményed?

Üdv. Kiskakas!

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #942 Dátum: 2015. Szeptember 10. 21:44 »
Ezek az elképzelések,teóriák a külföldi szakirodalomban sem tisztázottak ?
Nyuszt!
Alapvetően nem találkoztam olyan szakirodalommal, ahol ez felszínre került volna. Igaz, hogy nagyon nem is kutakodtam utána. Ami eddig kezembe akadt, az arról tanúskodik, hogy teljes a sötétség ebben az ügyben. Azt azért hozzá tenném, hogy a teória kifejezés  hibás. Alapvetően egy logikai levezetés lehetséges alternatíváiról van szó. Vagy egyik dolog van túlsúlyban, vagy a másik. Több alternatíva nincs. Tehát bármelyik következtetés igaz lehet. Pusztán arról van szó, hogy nem tudjuk, mi zajlik valójában a méhcsaládban. Ezt a konkrét dolgot mondjuk nagyon könnyen lehetne igazolni: nagyon atkás család fészkét elvinni, és külön-külön le kellene kezelni a mézteret és az elvitt fészket nyáron. Kiderülne, hogy az atka vajon megtalálható-e a méztérben ? "Sajnos" én ezt nem tudom megcsinálni, mert nem szaporodik fel (a tavalyi évet kivéve) olyan mennyiségben az atka, hogy mérvadó lenne a kísérlet. De nincsenek kétségeim, hogy lesz majd olyan időszak, amikor meg fogom tudni csinálni. Tavaly azért nem csináltam meg, mert csak a télen vettem számításba a lehetséges alternatívákat. Így az oxálsavat is. Mindaddig, amíg nem találkoztam azzal a grafikonnal, amit Geddekas tett fel az előadásában. Abból kapásból az jönne le, hogy fiasításos időben nincs értelme oxálsavat használni. Pusztán azt gondoltam végig, hogy esetleg milyen tényezők játszhatnak szerepet, ha esetleg mégis. Találtam ilyent, ami passzol azzal, hogy azért nincsen több tízezer atka a családban, mert nem szaporodik mindegyik. Ha szaporodna, és  nem csak a munkásfiasban, hanem ne adj isten a herefiasban is, akkor a 2-3 hónapos élettartammal bizony ennyinek kellene lennie. Ami viszont teljesen biztos, hogy nem így van. Egyébként itt van egy amerikai szerzőtől egy  modell (Randy Oliver), amelyben szintén úgy kalkulál, hogy a fiasításban csak az atkák fele található. Tehát pontosan azt írja le, amit én is feszegetek.
http://scientificbeekeeping.com/sick-bees-part-12-varroa-management-getting-down-to-brass-tacks/
Rá kell kattintani a cikkben levő képre, aztán léptetéssel elő lehet hívni egy táblázatot, amelyben % in brood címszó alatt maximum 60 szerepel. Ez pedig pont a fészekben lévő méhek aránya a teljes kaptár méheihez képest. Illetőleg a fiasítás csökkenésével ugyanígy csökken a százalékos arány is. Ez is azt fejezi ki, hogy nem szaporodik mindegyik atka. A kérdés, hogy vajon miért nem ? Talán pont azért, mert nem a fészekben (ősszel pedig nem a fias közelében) vannak ezek az atkák.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #943 Dátum: 2015. Szeptember 11. 09:37 »
Most akkor 2 vagy 3 naponta végzünk atkairtást? Tehát a két alkalom között 1 vagy 2 nap marad ki?

Szerintem nem mindegy, hogy füstölünk, vagy ködölünk. A füst rövidebb hatás, hamarabb eloszlik, a ködölés viszont a kicsapódó petrós cseppek révén sokáig kifejti a hatását. 1 nappal később még teljesen biztosan, de 3 nappal később is láttam már lehullani és az aljon vergődni atkát. Vagyis ködölésnél nem marad nyitott időszak olyan sok 3 naponkénti alkalmazás esetén sem. Én így csinálom, tehát 2 nap marad ki. Ha pl. hétfőn ködölök, akkor kedden még sok atka potyog, ezért szoktam 24 óra után számolni. Csütörtök a következő, vagyis csak a szerda és a csütörtök ködölés előtti időszaka esik ki, az meg kevesebb, mint a 2,5 nap.

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #944 Dátum: 2015. Szeptember 11. 19:17 »
Üdv. Mindenkinek!    Valóban ahogy Tamás írta: nem mindegy hogy füstölünk vagy ködölünk de,ha és amennyiben a technológiánk megfelel az előírásoknak mindkét eljárás tökéletesen elfogadható és jó hatékonysággal öli a kártevőinket. A füstöléskor bezárjuk a kijárót és várjuk míg átforgatják a hatóanyagot a méhek. Ez tökéletes eljárás kis állományban ma is megállja a helyét! A ködölés nagyon gyors (hatékony)nagy állományok rövid idő alatt kezelhetők,magam is ezt alkalmazom de,tudom,és nem tudom hogy Ti tudjátok-e hogy ezzel a módszerrel állítjuk elő magunknak a legtöbb rezisztens atkát. Itt ugyanis nem zárjuk be a kijárót, és megkérdezném a képzettebb kollégákat, tudjuk-e hány másodpercre van szüksége egy normál állapotú méhcsaládnak egy teljes levegőcseréhez? A holnap kómába mászkáló atkák adják a rezisztencia alapját csak a tökéletesen elvégzett zárókezelések mentenek meg minket a tragédiától ahol a zárókezelés sem tökéletes ott halljuk a híreket a 400-500 családos állományok máról holnapra történő összeomlásáról. A 3 napos ciklusnak jónak kell lenni! Ha ma megöljük az atkát aki a fedett fiason kívül van akkor holnap nem lesz aki bebújjon,esetleg ugyebár születni fognak újak akik még nem bújnak mindjárt vissza.Következésképp nem sok jelentősége van a foretikus szakasz talányának sem, ha következetesen betartjuk a három napos ciklusokat. Aki ezt nem érti vagy nem veszi komolyan ( elmegy inkább nyaralni) az nem csak magára, minden méhtartóra veszélyt jelent. Biztosan látott már mindenki piroson áthajtó sofőrt vagy autópályán szemből autózót ugye nem csak magára nézve kockázatos cselekmények,pedig Én vélek felfedezni kőztük egyenlőség jelet.  Szép estét mindenkinek.           UI.A másnap aljdeszkán agonizáló atka nem újszülött Ő a túlélő nem a köd  másnapi hatása, a tegnapi gyengesége.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Szeptember 11. 19:37 írta izso60 »