ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523290 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #870 Dátum: 2015. Augusztus 10. 00:03 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 21:08 írta kivancsi111 »

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #871 Dátum: 2015. Augusztus 10. 01:47 »
Attila!
Pontosan erről beszélek, ha a sorozatfüstölés amitráz volt. Veszélyes ma már az amitrázra bízni a méheinket. Egyik helyen még jó, máshol pedig ez az eredmény. Vagy úgy gondolod, hogy egy hatástalan Taktic csinálta ezt, és a Mitac pedig rendbe tette ?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #872 Dátum: 2015. Augusztus 10. 09:37 »
Vagy ha egyáltalán volt-e sorozatfüstölés...?!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #873 Dátum: 2015. Augusztus 10. 20:24 »
Én mostanában reggelenként nyomom a furettót. A bayvarolok lassan két hete bent vannak a családoknál, bár tavaszi védekezésre ajánlják.
Alapos vizsgálattal sem láttam szemmel a családoknál atkát, persze ez nem jelenti azt, hogy nincs.
Bár éppen ma egy rácsba szorult méhen éppen láttam egyet amit azonnal elpusztítottam. Egy családnál láttam egy darab herét aminek egy kicsit deformált volt a szárnya, de ezen kívül semmi.

Üdv. jani bátya

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #874 Dátum: 2015. Augusztus 11. 00:03 »
Irido!
Ebben a méhészetben akác után sorozatfüstölést végezetek, és lám azért előkerült néhány atka.
A képen egy állanyás méhcsalád felkarcolt fiasítását láthatjátok.
Nagyernyei Attila
[/q
uote]

Itt már tavaly sem védekeztek normálisan. Ha megtudsz pár konkrét dolgot az ügyről írd le légyszives hagy tanuljunk.


« Utoljára szerkesztve: 2015. Augusztus 11. 00:09 írta robi 75 »
Üdv:robi

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #875 Dátum: 2015. Augusztus 11. 06:39 »
Biztos vagyok benne, itt a fórumozók között is sokan megjárták már atka ügyben, csak mélyen hallgatnak ::)
Szégyen vagy sem, megtudja keseríteni a méhész életét, ha félvállról veszi a gyérítést, vagy nem jó szerrel védekezik(esetleg nem jól alkalmazza!)

W.Zolinak üzenem!
Ha atkát látsz szabad szemmel méheken, már nagy a baj!
Elhanyagolt méhészetekben ahol az atka a "főnők" képes olyanra a család, hogy kiköltözik a kaptárból, mert már nem bírja elviselni a paraziták hemzsegését!!! Na ilyet soha ne láss!

Jenő tavaly leírta nekem privátban hányszor füstölt őszig, majdnem leesett az állam :o
A méhek nagyon sok mindent kibírnak, de nem mindent!
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #876 Dátum: 2015. Augusztus 11. 08:13 »


Jenő tavaly leírta nekem privátban hányszor füstölt őszig, majdnem leesett az állam :o

Ez az egyik legfigyelmeztetőbb jel a toleranciára. Életben hagy sok atkát, melyek utána szaporodnak. Jó hatásfok esetén nincs minek szaporodni.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #877 Dátum: 2015. Augusztus 11. 10:39 »
100 %-os atkairtás a gyakorlatban nincs, mert az vagy súlyos kárt okozna a méheknek vagy a méhésznek okozna elvárhatatlanul sok munkát.

Az atkaszaporodásnak nemcsak éven belüli szaporodási ciklusa van, hanem több éves ciklusa is. A tapasztalatom szerint három éves ciklusa van. Ez a hároméves ciklus családonként más-más ritmusban van, de van azért állományra jellemző ciklus is.

Szerintem Kiváncsi111 méhészetében most pont a ciklus alsó pontja jellemző. Ez nem jelenti azt, hogy országosan hasonló a helyzet.

MÁS
Szerintetek ez a forróság amit átéltünk ezen a nyáron, javította vagy rontotta az atka szaporodási esélyeit?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #878 Dátum: 2015. Augusztus 11. 12:08 »
Szerintem a forróság rontotta, ha előbb kelt a méh, és így kevesebb ideje volt az atkának. A több éves ciklust elfogadom, már csak a téli időjárásbeli különbségek, a méhész atkairtási motivációi miatt is. Igazából az első mondatod is igaz: a gyakorlatban nincs. De az indoklással vitatkoznék. Vegyünk egy enyhe téli periódust, amikor előtte hideg volt, tehát kikelt a fias, és nincs új (mondjuk 90 százalékban). Ekkor töredék mennyiségű vegyszerrel lehet elvégezni a kezelést, mint nyáron. Ilyenkor egy kezelési ciklus egy kezelést jelent, nyáron egy kezelési ciklus 7*2 naponta esetén hétszeres vegyszerterhelést. A méhész munkája:  x alkalommal történő egy kezelés sokkal kevesebb, mint x alkalommal történő 7 kezelés. Az indoklás helyesen szerintem az, hogy a feltételek együttállása nincs meg: megfelelő időjárás novemberben és decemberben is. Novemberben, hogy leálljon a fias, decemberben, hogy elegendő alkalommal lehessen kezelni. Vagy másik verzió: decemberben elég idő arra, hogy a fiaselvételt is meg lehessen oldani a kellő számú kezelés mellett.
Van azért ennek az egyenletnek egy másik megoldása is: hány méhcsaládot kell lekezelni? Hármat, harmincat, vagy háromszázat egy méhésznek. Hármat le lehet kezelni, háromszázat nem. Van még egy másik bökkenő. Térben vagy időben az ország minden méhésze össze van kötve. Úgyhogy a képen szereplő méhész Jenőnek éppúgy szomszédja, mint a mostani szomszédja. Csak három év távlatában. Csak akkor nem lenne szomszédja, ha innen egy atka sem tudna kikerülni. De ha röpkörzetenként nem egy méhész van, akkor ez a feltétel nem teljesül (a jelenlegi állomány 95 százalékának kell ehhez kipusztulni). Akkor sem tudna kikerülni, ha az illető  (és mindenki, ahová eddig eljutott ebből a méhészetből atka) az összeset elpusztítaná. Tehát le lehet vonni a következtetést, hogy az az atka elleni védekezési gyakorlat három éven belül bezárul, amivel az említett méhész élt. Ha az egy hibás Taktic volt, akkor az , ennek nincs jelentősége, mert kiküszöbölhető, ha nem hibás Taktic volt, akkor nem hibás Takticnak ez az adagja nem lesz folytatható. Nyilván vannak alternatív megoldások. Még. Addig, amíg el nem fogy az összes megoldás. Mert a megoldások száma sem végtelen.

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #879 Dátum: 2015. Augusztus 11. 20:36 »
T. fórumozók! Atka irtás terén minden jóindulatú intelmet vegyetek komolyan az itt leírt ciklusok valamilyen formája mindannyiunkat érint ha tudomásul vesszük ha nem! A 100%-ról annyit,a kertészetben a védendő lény nem rovar,mégsem lehet elpusztítani a károkozót:atkák(takácsatkák,levélatkák,gubacsatkák,tripszek és még sorolhatnám) kizárólag gyérítésről beszélhetünk! Folyamatos védekezésekkel tarthatók kordába,ezek nem igazán látható lények. A méheink ellensége jól látható de ha látjuk ezeket a méheken vagy a sejteken az már atka kór,a család szinte halálra itélt a kártevő jelenlétét nem simán szemrevételezéssel itéljük meg. Vannak csapdák teszt kezelések a kártevők kimutatására. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a kór komolyan vételét és az ellene való szakszerű,hatékony,ellenőrzött védekezést!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #880 Dátum: 2015. Augusztus 11. 21:47 »
Szia Izso60! Mélyen egyetértek veled meg a többiekkel is. Írd már le légyszives néhány mondatban mivel és mikor irtod vagy ritkítod az atkát egy szezonba?  Néha ugy érzem bábeli a zűrzavar ebben a témában. Majdnen mindenki másképp csinálja de a többségnek csak sikerül valahogy kordában tartani másképp nem lennének már méhek az országban
Nem akarok a témában vitatkozni de szivesen elolvasnám legfeljebb írok egy okét. Előre is köszönöm.
Üdv:robi

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #881 Dátum: 2015. Augusztus 11. 22:31 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 21:08 írta kivancsi111 »

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #882 Dátum: 2015. Augusztus 12. 05:19 »
Jenő!
Itt a lényeg! Az általad közölt hullási görbe: az első sorozat 300, a második sorozat első füstje 5-10, akkor 7-et feltételezve, összesen 35-70.  Ez abban a határban mozog, ahol nincs tolerancia. Ha a második sorozat is 300 lett volna, akkor ott már az  toleranciát jelentett volna.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #883 Dátum: 2015. Augusztus 13. 08:03 »
Tegnap megrendeltem az új ködölőt :)
Már csak egy jó minőségű(ez évi) 1 dl Mitacot kell még hozzá valahonnan szerválnom!
Egyre kevesebb a bizodalmam a tactic kapcsolatban ezért úgy gondoltam, hogy dupla dinamitot vetek be :D
Nem szeretnék abba a hibába esni(méhcsalád vásárlás ::)) Kicsi az esély, hogy ajándékba kapnék családokat, inkább védekezem hatékonyan :-X
Remélem azért potyog kevés atka, mert kevés van idén.....
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #884 Dátum: 2015. Augusztus 16. 21:01 »
Tisztelt méhésztársak,

az ötödik amitrázos füstölésen vagyok túl, átlag 5-15 atkát tudok megszámolni a higiénikus aljakon.
Taktikot használok. Nálatok mi a helyzet? (Egész napraforgó alatt - 1 hónap - benn volt 5 család alatt
a higiénikus alj - nem találtam atkát!?!!)

Köszönettel: Kerekes.Batya