ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1531463 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #855 Dátum: 2015. Augusztus 04. 21:14 »
Sziasztok!
A szerb füstölő, most lett jó!
Eddig voltak vele apró bosszantó dolgok, de a gyártó nagyon rugalmasan kijavította.
A régebbi típusoknál nem a gyári reduktor (gázégő) volt, hanem egy műhelyben fabrikált.
Ezzel sok gond volt, a gáz-levegő arány miatt.
A spirált nem melegítette fel egyenletesen.
Én "kiheréltem" őket, és használhatóvá tudtam tenni, de ez a gond most megszűnt.
A sárgaréz dugattyú segítségével nagyon pontosan adagolható a mennyiség, azzal még soha nem volt gondom.
A tetején lévő átlátszó tartályban mindig tudjuk ellenőrizni, hogy mennyi cucc van még.
Én bátran merem ajánlani, Tamásiban megkaphatjátok, vagy a Web áruházukban megrendelhetitek.
A hatóanyag mennyiségéről, és keverési arányról a készülék mellé adnak tájékoztatót.
Egyszer már említettem, hogy a végén lévő fúvókát le kell venni.
Ez egy mozdulat csupán.
Satuban, vagy kalapáccsal ráütve lapítsátok össze egy kicsit a spirál végét.
Így a nyomás csökken, és nem egy helyre nyomja be ezt a förtelmet.
Gázálarc kötelező, anélkül ne álljatok neki!
Nagyernyei Attila
 

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #856 Dátum: 2015. Augusztus 06. 21:31 »
R I A D Ó!
Na, most van atka vagy nincs atka?
Mai híreim.
Egy dombóvári méhész hívott, hogy örül a Méhészklubnak, mivel ha nem olvasta volna el intelmeimet már nem lennének méhei.
Egy kísérletet végzett.
Előírás szerűen elkészítette a T...-os papírcsíkokat, úgy ahogy abban a bizonyos kiadványban olvasta.
Nem volt megelégedve a potyogással, mert napi 5-7 atka hullott csupán, de látott szárnyatlan, csonka, sétáló méheket.
Bevetette a nehézfegyverzetet.
Ugyan ezt a csíkot, most M..-al csinálta.
1 nap múlva 500 az-az ötszáz atka hullott!
A Tic-Tac szájszag ellen jó, ennyit ér a fordítottja is!
Nézzük a következő bizonyítékot.
Név nélkül mondjuk, hogy Józsi bácsi panaszkodik, hogy nem viszi a T..-ik az atkát.
Erre szóba kerülök, hogy én mit javasoltam, aztán jöttek az átkok, mert éppen most nem vagyok szimpi Józsi bának.
Én meg azt üzenem neki ne utálja a papokat, mert ha most nyúlt csak a kemény szerhez, a méheit csak a jó Isten menti meg.
Mindenki okulására!
Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #857 Dátum: 2015. Augusztus 07. 14:50 »
Nálunk furettoval azért takarít a szer,szájszag ellen inkább nem próbálnám ki... ;)
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #858 Dátum: 2015. Augusztus 07. 20:22 »
R I A D Ó című írásom után sokan keresnek, hogy "Mit-tac-ar"a titokzatos M betű.

Lindzzy meg van elégedve a Tac-Tic-al, hát használja.
Éppen négyen hívtak fel, és most olvastam egy privát üzenetet.
Ebből idézek.
"Basszus, beszartam annyi atka hullott le egy óra múlva."
A telefonos megkeresések is hasonlók voltak.
Biztosan igazatok van, hogy had hulljon a férgese, viszont ezzel továbbra is az a bajom, hogy előtte a sajátjaim hazaszállítják a kirabolt mézzel együtt az ázsiai migránsokat.
Én szóótaaam..
Nagyernyei Attila

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #859 Dátum: 2015. Augusztus 07. 21:15 »
Attila!     Többször olvastalak már sőt előadásodat is végig hallgattam mikor még hunoroztál. Megmondom őszintén a méhészeti technológiánk olyan mértékben tér el egymástól hogy ez miatt nagyon sok mindenben nem tudok veled együtt gondolkodni,érteni,de: amit az atkáról annak irtásáról irsz az igazán tuti és maximálisan követhető sőt követendő!!! Megjegyzem vannak itt olyan MÉHÉSZEK mint a kiváncsi 111 Azt irja egy darab atkája nincsen,most tehát vagy a szeme vagy a szája nem jó,vagy Mi nem értünk semmit a lovakhoz.Nem hiszem el ugyanis hogy jul. aug.-ra ne lenne atka bármelyik méhészetben,mégha ez akár tradicionális méhészet is. Ha a szeme nem jó vagy nem akar jól látni ill. a szája nem jó,nem mond igazat azzal csak árt mindannyiunknak és erre nem jogosit fel senkit az hogy hány családot tart. Elnézést hogy hozzá szóltam írásaitokhoz,sűrűn nem fog előfordulni. Üdv. minden jó szándékú kollégának!!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #860 Dátum: 2015. Augusztus 07. 22:06 »
Izso 60!
Köszönöm a korrekt hozzászólásodat.
Az én Hunoros módszerem nagyon munkás, és biztosan lett volna abban is egy csomó fejleszteni valóm.
Soha nem mondtam, hogy a legokosabb, legügyesebb vagyok.
Vannak dolgok amire magamtól jöttem rá, és másoktól is tanultam.
Ilyen például a Méhészetben megjelent etető módszerem.
Azt egy dombóvári méhésznél láttam, és átalakítva alkalmazom.
Az atkairtásban nincs pardon.
Nem szabad fél vállról venni, mert megbosszulja magát.
Most kell a méhekről teljesen letakarítani ezt a parazitát, aki most áll neki, hát nem tudom.
Sokan kérdezik, hogy ennyi éve együtt vagyunk az atkával és mégsem tudjuk legyőzni?
Véleményem szerint azt is kéne kutatni, hogy egy atkanőstény mennyi petét rak mostanság.
Szerintem jóval többet mint amikor beköszöntött hozzánk.
A szaporodási rátáját ismertük, de szerintem ezt a folyamatos irtás miatt megtöbbszörözte, talán így próbál védekezni.
Természetesen ez csak feltételezés, de valahogy hamarabb "csúcsra ér" a létszámuk, mint évekkel ezelőtt.
Ezerrel kéne kutatni az új hatékony készítményeket, úgy, hogy egyre jobban vissza kéne szorítani a kemény szereket, konkrétan az amitrázt, ami egyelőre a leghatékonyabb.
Ez már tudomány.
Én gyűlölöm, hogy gázálarcban kell kezelnem, de döntenem kell.
Használok mindenféle kenceficét és nem lesznek méheim, vagy visszatérünk a régi módszerekhez, a füstöléshez.
Végül is az amitráz sok engedélyezett atkirtóban megtalálható.
Az általánosan alkalmazott füstöléses technológia nem annyira.
Ez így van évek óta, de azért beszédes, hogy mennyi szerb ködölő (füstölő) fogyott el néhány nap alatt.
Nagyernyei Attila



Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #861 Dátum: 2015. Augusztus 07. 22:45 »
izso60,

Azért csak szólj hozzá a témákhoz ha van kedved/időd. :-)

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #862 Dátum: 2015. Augusztus 08. 06:51 »
Szia izso ! A családjaimnál én sem látok atkákat , de ez nem azt jelenti hogy nincs is rajtuk . A védekezést pedig minden képpen el kell kezdeni ! Akác előtt is fűstőlők egy sorozatot , pedig nem is látom hogy van -e atka vagy nincs .  Űbv . Antal

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #863 Dátum: 2015. Augusztus 08. 07:35 »
Attila!
Ez így nem korrekt. Azt írd le, hogy hány mg volt a Tak-Ticból egy lapon, és hány mg Mitaccal ? Tolerancia esetén ennek van jelentősége , nem a készítménynek. Annak csak akkor, ha a Tak-Tic a nem megfelelő tárolás miatt veszített a hatóanyag tartalmából. Illetőleg lehet még egy szempont: a Mitacos lapokat sokkal intenzívebben rágják az én megfigyelésem szerint. Ekkor is arról van szó, hogy azonos időegység alatt több szabadul fel. Én tavaly bontatlan Mitaccal Furettóztam szeptember-október hónapban 17-szer, és még mindig megmaradt 300 atka. Veszélyes játék manapság az amitrázra bízni a méheinket. Mitacra vagy TakTicra, Apivarra vagy Biowarra tök mindegy. Lehet, hogy ma még jó, holnap már nem biztos.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #864 Dátum: 2015. Augusztus 08. 17:06 »
Irido!
Az OMME monitoring kis-könyvben minden le van írva.
Én a figyelmeteket szerettem volna felhívni csupán a veszélyre,de éppen ma kaptam egy telefont, hogy csak néhány atka hullik mi ez a pánikkeltés.
Változtatok a stílusomon.
Felejtsétek el, hogy szóltam!
Semmi házipatikai receptet nem vagyok hajlandó kiadni.
Indokom a következő, most már öt év távlatából elmondhatom.
Még szaktanácsadóként a Paksi Méhészklubban percízen elmondtam a papírcsíkos, étolajos, amitrázos atkairtót.
Úgy ahogy akkor a vezető szaktanácsadó nekünk előadta, és sok ezer méhész alkalmazta.
A 100 csíkra adtam a "receptet".
És láss csodát, egy mindent tudó méhész egy méhcsaládhoz tuszkolta be a 100 csíkot!!!!!!!!!!!!!
Egy életre megtanultam, hogy csak értelmes méhészeknek adom ki ezeket a veszedelmes adatokat.
Egyébként mindenki úgy védekezik ahogy akar, de utána ne panaszkodjatok.
Nagyernyei Attila
 
 
« Utoljára szerkesztve: 2015. Augusztus 09. 06:46 írta Nagyernyei Attila »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #865 Dátum: 2015. Augusztus 08. 23:33 »
Egyetértek.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Augusztus 09. 00:25 írta robi 75 »
Üdv:robi

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #866 Dátum: 2015. Augusztus 09. 10:27 »
Attila!
Most nem  arról beszéltél, amit én kifogásoltam. Te azt mondtad, hogy a Taktic a hibás, a Mitac a jó. Erre én felhoztam egy ellenpéldát. Nyilván nem lehet az egekig emelni az adagot. A bevált kezelési formát kell választani, amely magasabb dózisú. Legnagyobb a füstölésé. A 30 mg-os papírcsík eleve olyan alacsony adag, amit nem lett volna szabad sosem alkalmazni. Én csak arra lettem volna kíváncsi, hogy az illető ugyanannyi ml-t adott Mitacból is, mint Takticból ? Ekkor közel dupla adagot juttatott be. Az is lehet a különbség oka. Az, hogy hol-mennyi atka hullik, az elsősorban a téli kezelés eredményességétől függ. Ahol kevés, ott ellenőrizni kell azt is, hogy az adott kezelés megfelelő hatékonyságú-e , vagy tényleg kevés az atka?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #867 Dátum: 2015. Augusztus 09. 12:59 »
Irido!
Természetesen megkérdeztem, hogy milyen volt a papírcsíkra juttatott keverési arány.
A "M"-ból kevesebbet tett, mert abban 20%-os az amitráz a "T"-ikban meg 12,5%-van.
Ezt füstölésnél is figyelembe kell venni.
Linddzy meg van elégedve a "T"-al, viszont rajta kívül ezt mástól nem hallottam.
Akkor fer ezt kijelenteni, ha mellette próbálta a másikat is, és akkor kijelenthető, hogy egyik vagy másik hatékonyabb.
Ennek alapja az, hogy ellenőrizni tudjuk a potyogást, de ez annyira alap, hogy szóra sem érdemes.
Sokan úgy jelentik ki, "nincs atkám", de nem is ellenőrizték!
Ami már biztosnak tűnik a "M"-tac borotvál, a "T"-iknak viszont változó a hatása.
Én ennek okát nem vagyok hivatott vizsgálni, és lehetőségem sincs, emiatt választottam a biztosat.
Nem szeretnék saját méhészetemen kísérletezni.
Tényleg mi van az OMME méheivel?
Atkairtás, pergetés, ki kezeli őket?
Semmit nem tudunk róluk, nagy a csend.
Ami már biztos információnak tűnik, a méheket egy bennfentestől vették, és a családokat is egy prominens személy rokona nézegeti.
Több infót nem csepegtetek, mert úgyis sok van a rovásomon, és egy újabb etikai vizsgálatot indítanak ellenem, ha ezt is megszellőztetem, mert van akiknek ez kínos.
Nagyernyei Attila

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #868 Dátum: 2015. Augusztus 09. 19:46 »
Tehát figyelembe vett egy fontos dolgot. Én a magam részéről azt nem értem, hogy sokan csörgő Mitaccal kezelnek eredményesen, amelyek már akár tíz éve gyártottak is lehetnek, a mindig frissen beszerezhető Taktic pedig elveszíti a hatóanyagtartalmát? Erre lenne képes a különböző vivőszer? Ezt nem igazán tudom felfogni, de ha így van, akkor ezt ellenőrző vizsgálatokkal lehetne csak kideríteni. Mivel egyik sem engedélyezett, ezért nincs élő ember, aki ezt el merné indítani. Ezért  jobb híján mondom azt, hogy tessék kellően óvatosnak lenni a Mitaccal is. Az atka  jónak tűnő potyogása ellenére, lehet, hogy csak a szaporulatot pusztítjuk vele is. Ekkor nem mindegy, hogy 2000 atkánk van, vagy száz. Ha Mitacos kezelés után most nyáron kontrollként mást vetünk be, tolerancia esetén nem lesz különbség látható. Az sem visz le újabb atkákat, mert a toleráns atkák a fiasban vannak. Csak a párhuzamos kezelés lehet perdöntő. Illetőleg a több cikluson át tartó megfigyelés: milyen az atkapotyogás dinamikája. Ha végig egyenletes, akkor baj van. Akkor jó, ha a második ciklusban az elsőének a hatoda esik csak le . Az első esetben mindig annyi szaporodik, amennyit elpusztítunk, a másodiknál a szaporodó atkákat is meggyérítettük.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #869 Dátum: 2015. Augusztus 09. 22:45 »
Irido!
Ebben a méhészetben akác után sorozatfüstölést végezetek, és lám azért előkerült néhány atka.
A képen egy állanyás méhcsalád felkarcolt fiasítását láthatjátok.
Nagyernyei Attila