ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1524419 megtekintés
*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #810 Dátum: 2015. Június 16. 18:07 »
Sziasztok!
Szakmai tanácsot szeretnék kérni.
Abban a helyzetben vagyok, hogy akác után hordás miatt nem tudok teljes atkairtást végezni. Ettől függetlenül nem akarom ráhagyni a dolgokat. Ámor-akácon egy amitrázos kezelést végeztem (nem volt elvehető mennyiségű termelés). Amit bazira furcsállottam, hogy a két higiénikus aljam egyikén sem találtam atkát (amit hibáztam, csak a kezelés 3. napján ellenőriztem) arra gondoltam, hogy a hangyák elvitték azokat. Egy hete kétnaponta nézem a hig. aljat természetes atkahullás nincs. Télen egy előadáson porcukros atkaellenőrzést ecsetelt egy előadó. Jegyzeteltem, fényképeztem. A módszert – mézesüveg lapkát kifúrást követően rostaszövettel borítottam, - 7,2 üveget fiasításról félig töltöttem méhvel, púpos evőkanál porcukrot hintettem rájuk. Kb. 3 percig hengergettem a méheket a cukorban, azt kővetően a cukrot a szöveten keresztül vízbe öntöttem. A víz felszínén apró szeméten kívül más nem volt, tehát atkát nem hozott ki a cukor. Nem vagyok nyugodt, 5. éve méhészkedek, de hogy kezelésre atka ne lett volna! Aki ismeri a módszert javítsa ki az általam elvégzetteket, hol hibáztam a porcukros ellenőrzésnél. Illetve másnál mennyire hatásos kontrol módszer.
A fenti filmen is porcukros módszer van bemutatva.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #811 Dátum: 2015. Június 16. 19:43 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 21:11 írta kivancsi111 »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #812 Dátum: 2015. Június 17. 15:57 »
 ::) Én már annyi atkát láttam az idén,hogy ezek után már el se merem mondani...
3 garnitúrát száműztem Szibériába,a köztes időben kaptak már oxált is.
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #813 Dátum: 2015. Június 18. 07:09 »
Vannak kedvező, és kedvezőtlenebb évek az atka szaporodására. Nyilván, ez a szomszéd méhészektől is függ. Az akác vándortanyán, sok szomszéd lehet ahonnan kaphatunk atkát. No meg marad ott néhány saját is, a kezelések et túlélve. Idén még én sem láttam atkát, de már egy sorozat furettót kaptak. Ha belefér az időbe megy a többi is, mert elhúzódó napraforgó virágzást vélek.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #814 Dátum: 2015. Június 18. 07:29 »
Mindenkinek üzenem a következőt!
"Nem félünk a farkastól, nem bánt az csak megkóstol."
Nagyon rossz taktikának tartom, ha akác után valaki nem védekezik.
Bizony potyog az atka!
Lehet, hogy 100 méhcsaládból, csak 10-15-nél van jelentősebb létszámú atka, de ezek a családok napraforgó után össze fognak omlani, és az erősebbek prédájává válnak.
Szerintem az atkával nem kéne játszani, hogy kevés van.
Aztán ősszel meg kongatjuk a vészharangot, hogy honnan lett ennyi, pedig alig volt?
Ezt vegyétek egy "esemény előtti tablettának"!
Utána már késő.
Ha nem vagytok hordásban, bizony védekezzetek, mert baj lesz, ez különösen a vándorméhészekre igaz.
Nagy általánosságban nem lehet kijelenteni, hogy az idén kevés az atka!
Egyes méhészetek biztosan megússzák, de ekkora méhsűrűség mellett kétlem.

Nagyernyei Attila

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #815 Dátum: 2015. Július 18. 16:02 »
Tisztelt Kivancsi111!                                                                                                                                                      Ha nem akartok ne aggódjatok: sem TE sem a Misi az atkák miatt az aggódás ugyanis semmilyen értelemben nem segít rajtatok és a méheiteken sem. A nulla atka szép álom de ilyen méhészet nem létezik ezt jól véssétek az agyatokba! Az hogy nem tudtok egy darab halott atkát produkálni komoly félelmet kelt bennem hát még a nálam képzettebb felkészültebb méhészekben, van mitöl tartanunk úgy tűnik az atkán kívül is.A visszafertőződésről pedig annyit mindenki figyelmébe: az atka sereg legütősebb hányadát mindenki maga állítja elő magának! Azután pedig ha nem tesz meg mindent a ritkításuk érdekében tavaszra keresi a magyarázatot hogy már megint ki volt a hibás vagy bűnös a méhei pusztulásáért.                                                                                                                              Üdv.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #816 Dátum: 2015. Július 18. 17:02 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 21:10 írta kivancsi111 »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #817 Dátum: 2015. Július 18. 18:39 »
Ne haragudj kolléga! Mivel leírtad a nem nagy durranás 5-6 t mézedet viszonyításkép írd már oda hány családtol légyszi. :D no nincs bennem rosszindulat de kíváncsi vagyok ha má így alakult.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Július 18. 18:46 írta robi 75 »
Üdv:robi

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #818 Dátum: 2015. Július 18. 20:52 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 21:10 írta kivancsi111 »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #819 Dátum: 2015. Július 18. 22:28 »
Ez az év eddig valamiért nem kedvezett az atkáknak, de aki napraforgó után nem csinál atkairtást, komoly hibát követ el.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #820 Dátum: 2015. Július 19. 01:25 »
Kivancsi111!  Köszi. Ez így kerek. A video jo láttam már régebben képben vagyok :D.
Üdv:robi

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #821 Dátum: 2015. Július 19. 21:46 »
Sziasztok!
A kánikulában látom sokan olvasgatnak bennünket, így írásra sarkallnak.
Az atkairtást-gyérítést is szüneteltessétek ebben a ku..va melegben!
Az illóolajos készítmények meg egyszerűen veszélyesek.
Az egyik méhész azért hívott fel, hogy képzeljem betette a timolos lapokat, és a méhek reggelre kint tanyáztak a kaptárak előtt, a fűben.
Az amitrázzal való védekezés is veszélyes!
A szer a magas hőmérséklet miatt felaktiválódik, komoly veszteséget okozhat a méhcsaládoknak.
A méhcsaládokat ebben az észveszejtő melegben tilos a kezelés alatt lezárni, annak ellenére, hogy ezt állatorvosok előadásaikban ajánlják.
Igen ám, de nem kánikulában!
Várni kell, amíg egy kicsit enyhül.
Akinek nagyon szükséges, füstöléssel hajnalban védekezzen, szerintem akkor nem lehet különösebb gondja.
Hangyasavas, illóolajos tuti szereket most felejtsétek el, mert viszi a méheket is, meg ezek is kiűzik a lakókat a kaptárból.
Az étolajos,amitrázas papírlapok, és tartós hordozók ideje lassan lejár, mert a laborok már felnőttek a feladathoz.
Nekünk pedig ahhoz kell felnőnünk, hogy élelmiszert állítunk elő.
Hogy adunk oda jó szívvel olyan mézet a gyerekeinknek, ismerőseinknek, ha nem biztonságos a technológiánk?
Ezzel kéne az OMME-nak is foglalkozni, mert nagyon kevés a lehetőségünk az atkák hatékony irtására.
Erre kéne szánni az összes kutatásra szánt pénzt, mert a méhegészségügy mindennél fontosabb.
Nagyernyei Attila

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #822 Dátum: 2015. Július 20. 08:57 »
Sziasztok!

Az étolajos,amitrázas papírlapok, és tartós hordozók ideje lassan lejár, mert a laborok már felnőttek a feladathoz.

Attila!
Kicsit vitába szállnék veled! A zöldön írogattam róla többet is, ha valakit érdekel nézze meg az atka topicban(cerana néven). A lényeg: a szermaradék mennyisége egyenesen arányos a bevitt mennyiséggel. Az étolajos Takticos lapok hatóanyagtartalma lényegesen elmarad pl. az engedélyezett Apivartól. Tehát ez utóbbiból származó szennyeződést a laborok hamarabb meg fogják találni. A tolerancia kialakulása miatt(tolerancia: egy bizonyos mennyiségű hatóanyag tartalmat el tud viselni, ezért abban a koncentrációban a szer nem hat, de ennél magasabb szinten még igen). Valószínűleg a toleráns atka lebontja a szert. Van egy meghatározott mennyiségű enzimkészlete, amely óránként képes egy adott mennyiséget lebontani. Ha az egy óra alatt bevitt mennyiség a bontási kapacitás alatt van, akkor a szer nem hat, ha felette, akkor igen. Az Apivar max. 1 mg hatóanyagot ad le egy óra alatt , egy Antivaros füstölés, egy óra lezárásnál 20 mg-ot juttat be. Tehát a kisebb bevitel, a szakaszosság miatt, klinikai tolerancia esetén inkább szolgálja a kisebb szermaradékot, és a hatékonyságot. Sajnos az étolajos-papírlap (30 mg/hét) még az Apivarnak is csupán  a hatodát jelenti az egy órás bevitelnek, és 120-ad részét az Antivarnak. Tehát nem a szermaradék miatt nem ajánlatos vele kezelni, hanem a tolerancia miatt. A kijáró zárása: elvileg azt szolgálná, hogy a bevitt hatóanyag ne távozzon idő előtt. Furetto esetén gyári ajánlás a nyitott kijáró. Lehet, hogy ennek van toxicitásbeli oka, az alkalmazott petróleum miatt. Nincs sok tapasztalatom vele, ezért csak óvatosan a Furettós zárással! Teljesen igazad van, hogy főleg nem ebben a kánikulában!

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #823 Dátum: 2015. Július 20. 10:50 »
Tisztelt Izso60!
Idézet tőled! "van mitöl tartanunk úgy tűnik az atkán kívül is"
Való igaz! Van mitől tartani. Kis tanmese; magamnak   ;). Biztos ismered, de leírom. Bemondja a rádió; Vigyázat! Egy örült az autópályán szembe megy a forgalommal, erre felszisszen emberünk: - mi az hogy egy!!!
Feltételezem gondosan elolvastad írásom. Egy témában segítséget kértem, (amit mentorom kiváncsi111) nem tudott megadni. Mégpedig a porcukros atka ellenőrzéssel kapcsolatban. Szívesen venném ezirányú tapasztalataidat. Kritikád nem kértem, és úgy, hogy nem ismersz, nem tudod mi módon végzem atkaellenes tevékenységem igen felesleges is.
Biztos rosszul látom, de sokan segíteni nem tudnak, vagy nem akarnak, de kritikai megjegyzéseket, és az észt az osztják, ha kell, ha nem.
Akik kivételek azoktól elnézést kérek!
 Üdv.: Misi, a méhtartó

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #824 Dátum: 2015. Július 20. 12:42 »
A magam részéről a nulla atka témakörébe nem szólnék bele. van pro és kontra érv. A kontra lehet a tolerancia, de ha más módszer is negatív eredményt hozott, akkor a pro felé hajlik a dolog. A pro mellett pedig az szól, hogy adott esetben a méhésztársadalom  egy része, aki tavaly kellőképpen megijedt, erőteljes téli atkairtást végzett. Ha állományszinten nem is, de az állomány bizonyos hányadán el lehet érni atkamentességet. Magyarul a szórás változott meg.  Erőteljes kezelés után  a pluszvariáns és a mínuszvariáns családoknál egyaránt jelentős atkalétszám csökkenés van. Valójában szerintem ez a járható út az atka elleni stratégiában: télen akár négy zárókezelés. Az, hogy ezekben a konkrét esetekben mi a helyzet,szeptemberre úgyis kiderül. Remélem mindannyiunk okulására az érintettek el fogják mondani. Én is így fogok tenni.