ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1524046 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #705 Dátum: 2015. Február 23. 21:58 »

......
Nem lehet elégszer megismételni, hogy az atkanépességet a növényvédőszeres permetezés közvetlenül nem érinti, viszont a méheket közvetlenül pusztítja. Sőt vannak gombaölöszerek, amik önmagukban nem mérgezők, de rovarölőszerek hatását fokozzák. Sajnos nem találtam adatot olyan vizsgálatot, ami a taufluvalinát, kumafosz, amitráz és a gombaölöszerek együttes hatását vizsgálta volna.

Ezekre a vizsgálatokra óriási szükség lenne, ......

Látogasson át a "Ződre", ott a Nosema témában megtalálja...
Nem teljesen friss minden anyag, de a bensőjét feszítő kérdésekre részben talán választ kap.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #706 Dátum: 2015. Február 25. 00:04 »
Sziasztok! Norbert vagyok, Fejér megyében élek, és édesapámmal ketten méhészkedünk már egy ideje. A "fater" már régi motoros ,18 éve csinálja az ipart, ért hozzá ehhez kétség sem férhet, de mégsem jön össze nekünk a dolog úgy ahogy eltervezzük. Vagy a legelő gyér, az időjárás nem alakul úgy, vagy a családok gyengék, vagy más élettani dolog viszi el a reményt. Most például az állomány 70%-át elvitte az atka. Tisztában vagyunk azzal, hogy mi hibáztunk, ezért fordulok most hozzátok. Kérdésem tehát ezzel kapcsolatos lenne, Ti méhésztársak hogy védekeztek atka ellen, és mikor, hányszor, stb...? Mi igazából az őszi füstölést részesítjük előnyben, valamint a Mitac atkaölőszert, ami jól bevált, azonban elfogyott, és nehezen beszerezhető. Sokat segítene, ha régi "rutinrókák" tudnának segíteni nekem. Főleg engem érdekel a dolog, rosszul érintett a veszteség, kíváncsi lennék mit javasoltok Ti. Előre is megköszönöm a válaszokat!
Üdv: Norbi

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #707 Dátum: 2015. Február 25. 07:19 »
Norbi,

Sokféle véleményt, módot fogsz itt hallani, mert valóban többféle lehetőség van. Kinek mi a szimpatikus, ki mivel magyarázza módszereit...
Javaslom, hogy olvasgasd visszafelé is a topicot, sok érdekes és hasznos információ található itt, akár még " régi motorosok" számára is... ;)
Ez kényes téma, minden méhészt érint, mindenki érdeke. Minden vélemény, tapasztalat-a negatív is- hasznos. Sőt, még csak az...

*

irido

  • ****
  • 488
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #708 Dátum: 2015. Február 25. 11:00 »
Norbi!
Nagy valószínűséggel olyan atkatörzsetek van, amelyik már ellenáll a füstöléses amitráznak is. Nagyon sokan fognak így járni. Szert kell váltani. Ésszerű dolognak a kumafosz tűnik.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #709 Dátum: 2015. Február 25. 12:05 »
Nagysüti hozzászólásából nem derült ki, hogy az őszön még volt-e neki amitráza a kezeléshez. Továbbá az sem, hogy a napraforgó utáni kezelés megtörtént-e? Ami nagyon fontos, a majd kikelő telelő méhek szempontjából. Az őszi atkairtás enélkül, eső után köpönyeg. Továbbá a kezelések számának, dátum szerinti eloszlásának, és a bejuttatás mikéntjének, dózisának a pontos ismerete nélkül, nem feltétlen állja meg a helyét az ellenálló atkatörzs feltételezése.
A nozemák is pusztítanak, persze az atka és vírusaival karöltve, aztán ki tudja melyik cimbora adta meg a kegyelem döfést a végén.
A füstölés egyébként szerintem is kevésbé hatékony, a furettóval szemben. A taktikkal kezelt papírcsíkokat is kevésbé rágják a méhek, mint régen a mitakosat, mert ez büdös. Márpedig ha nem rágják szét, nem sokat ér.
A füstölés hatékonyságát befolyásolja, hogy a kaptárak mennyire légmentesek zárás után. Hiába zárod a kijárót egy órára, ha a réseken 5 perc alatt kiszellőztetik. Láttam már hajszárítós füstölőt, amely hosszú méteres gégecsővön keresztül fújta be a kaptárba a füstöt. Vajon mennyi amitráz csapódott le útközben, és mennyi jutott a kaptárba?
A szerek legnagyobb bizonytalansági tényezője, sokszor maga a méhész.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #710 Dátum: 2015. Február 25. 13:55 »
Idézet
Most például az állomány 70%-át elvitte az atka.

nagysüti!

Hány családdal teleltetek be?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #711 Dátum: 2015. Február 25. 17:46 »
30 családdal teleltünk, nemrég nyitottuk fel a kaptárakat, 8 (!) család az amire azt mondhatom, megmarad tavaszra. Élelem van, bár hangsúlyozom, úgy gondolom saját hiba okozta ezt, ezért nagyon megtanultuk ezt a leckét. Nem jó módszer az sem, ha sziruppal etetem, egyszerűen nem tudja pótolni a mézet, bár élelem most volt. A napraforgó utáni füstöléses kezelés megvolt, úgy ahogy, mert édesapámnak váratlan betegsége lett, ami akadályozta a folytatását, Én pedig nem tudtam rendszeresen hazajárni. Ma beszéltem egy méhész barátommal, szerinte az oxálsavas kezelés hiánya, a füstölés "félig elvégzése", és a folyamatos cukorlepény adagolás hiánya okozta ezt. Borzasztó látvány volt látni, hogy minden méh le van hullva a kaptár aljára.....fénylett rajtuk az atka. Kérdés, hogy ezek után mitévők legyünk, ez az év a fejlesztésről fog szólni, mert bár leamortizált minket ez a dolog, fel sosem fogjuk adni a dolgot. Ti atka ellen mit tartotok a leghatékonyabbnak?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #712 Dátum: 2015. Február 25. 18:33 »
A füstöléses atka irtás, minimum 5-6 sorozatból kellene hogy áljon, kezelésenként. Az oxálsavas kezelés mivel ezt már (soha nem használtam) zárókezelésként alkalmazzák, ahol rendesen irtottak atkát, ott ez már nem sokat szabad hogy lehozzon. Bár, most lehet hogy pár családdal több maradt volna. A folyamatos cukorlepény adás, nem szükséges, én ilyenről még nem hallottam. Minek? Az időben végzett szirupus etetés, a nyárvégi serkentés, és élelem pótlás módja.
Az atkák ellen most én még, jónak tartom a furettós kezelést. De! Erre mondhatjátok hogy drága és pontatlan. Fillérekből lehet házilag jót, pontosat készíteni. Ebben tudok segíteni. Vagy ha valaki nem akar barkácsolni végül is készen is kapható, ha az elpusztult családok árához, és a közvetet veszteségeket is számoljuk akkor már nem is sok az ára.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #713 Dátum: 2015. Február 25. 18:56 »
Köszönöm a válaszod. Az oxálsavat jónak tartják, eddig csak jókat hallottam róla visszajelzésként. Ami még előfordulhatott, hogy amikor enyhébb idő volt januárban, és nem volt mit gyűjteni, a méhek a szomszédos méhészetbe mentek rabolni, ami erősen atkás volt, mint később megtudtuk. Lehet onnan hozták el a "kórt". A füstölés általában megszokott lenni ősszel, de most tényleg rendkívüli eset volt, hogy nem tudtuk elvégezni. A szirupos etetést én személy szerint annyira nem támogatom méz helyett, rendkívül gyenge minőségűeket is ki lehet fogni, és pénz szűkében az ember néha arra kényszerül hogy hígítsa...az pedig nem egészséges. Valószínűleg az atka már ősszel jelen lehetett, és mostanra már leépítette a méhészetünk legjavát.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #714 Dátum: 2015. Február 25. 19:02 »
Sziasztok. Félek nagyon a tavasztól mert igen cifra híreket hallani az atka kártételéről. Egy akác előtti védekezésen gondolkodom. Van-e értelme? Ha csak építőkeretet használok akácig az megfelelő időben tördelve kezelhető marad-e a helyzet?
Gondolkoztam tejsavas csurgatáson is ha a hőmérséklet megengedné, de tavaj már adtam szegényeknek oxálsavat rendesen, félek többet ártana mint használ. És akkor még nem is írtam hogy a savas tesztjeim nem igazán azt hozták amit vártam pedig igen magas hatásfokot ígértek a netes írások.
Az amitráz mint olyan még mindig ütős de a tavaj akáci mászkálásom után félek alkalmazni-megjegyzem akkor nem használtam semilyen atkaölőt tavasszal.
Vagy halasszam el az egészet akác utánra?
Még megvan az összes családom de a sikeres telelés azért még odébb van.
Várom megtisztelő véleményeiteket.


Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #715 Dátum: 2015. Február 25. 19:36 »
A napraforgó utáni füstöléses kezelés megvolt, úgy ahogy, mert édesapámnak váratlan betegsége lett, ami akadályozta a folytatását

A napraforgó utáni sorozatkezelést 6 alkalommal 3 naponta kell végezni. Ha például hétfőn kezded, akkor hétfő, csütörtök, vasárnap, szerda, szombat és kedd a megfelelő sorrend. Ez pontosan átölel egy fedett fiasításos ciklust, vagyis ha jól csinálod, akkor elvileg a családban tartózkodó atkák zömét eléred. Akkor csinálod jól, ha pontosan betartod az időzítést, különben olyan, mintha nem csináltál volna semmit. Az is lényeges, hogy a kezeléseket minden családnál egyszerre végezd. Ezen kívül még legalább egy úgynevezett zárókezelés is szükséges, amelyet késő ősszel, fiasítás mentes időszakban kell elvégezni, repülésre még éppen alkalmas időben. Itt már nem használhatsz amitrázt, helyette oxálsavas- vagy perizines csurgatás alkalmazható. Ez a minimum, amit az atka ellen be kell vetni, és vannak évek amikor ez sem elég. Például tavaly októberben be kellett iktatnom két füstölést, mert a nyár végi sorozatkezelés dacára nagyon sok volt az atka. Hogy ezt honnan lehet tudni? Egyrészt akác pergetés után, valamint szeptember végén, október elején az állomány 5-10%-ánál célszerű ellenőrzést végezni, és ha sok atka hullik, akkor kezelni kell. Másrészt érdeklődni kell a méhésztársaknál, és az egészségügyi felelősödnél, hogy milyen az atkahelyzet a méhészeted környezetében.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #716 Dátum: 2015. Február 25. 19:43 »
Félek nagyon a tavasztól mert igen cifra híreket hallani az atka kártételéről. Egy akác előtti védekezésen gondolkodom. Van-e értelme? Ha csak építőkeretet használok akácig az megfelelő időben tördelve kezelhető marad-e a helyzet?

Ha jól védekeztél tavaly, és a zárókezelést a megfelelő szerrel és módszerrel, fiasításmentes időben végezted el, akkor szerintem akácig különösebben nem kell aggódnod az atka miatt.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #717 Dátum: 2015. Február 25. 20:37 »
Akác után csinálok egy 3x3 -as kezelést, vagy 3x2 -eset. Gyéritésre szerintem jó . Majd szotyi után jőhet az igazi sorozat kezelések, egészen a hidegebb időig . Záróra pedig az oxált . Ahogy javasolták a prófik .   Űdv .  Antal

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #718 Dátum: 2015. Február 25. 21:01 »
Nagysüti!
Sokan azt vétik el, hogy akácpergetés után azonnal nem állnak neki az atkagyérítésnek!
Ez szarvas hiba. Sokszor írtuk már itt, hogy a berögződött technológiákat mindig korrigálni kell.
Nagyon sokan évtizedekig úgy védekeztek az atka ellen, hogy csak napraforgó után kezeltek, majd zárókezeléssel zárták az évet. Ez volt a 2014-es év legnagyobb hibája, és ebben szerintem ludas az OMME szakmai vezetése is!
Nézzétek meg mikor fújtak riadót a drágáink?
Ekkor már rég baj volt! Irtózatosan későn eszméltek föl, de nekem ez nem fura.
Mintavételeknél ők még alszanak, amikor más országok kutatói már a laborban vizsgálódnak.
A szakmai érdekképviseletnek szerintetek mi lenne a dolga?
Naprakész információk juttatása a tagdíjfizető méhészeknek!
Ez éppen nem naprakész, nem szakszerű, más baj nincs is vele.
Akkor minek tartjuk őket, ha ekkorákat hibáznak?
Nézzétek vissza írásainkat mikor kezdtük el mi a riadót?
Nem szeretném leírni mennyit érnek,mert egy etikai vizsgálat már talán lesz ellnem.
Majd utána.
FELHÍVÁS!
Posted 2014-09-29
Felhívjuk Tisztelt méhésztársaink figyelmét, hogy az OMME központjába érkező információk szerint idén igen jelentős atkafertőzéssel kell számolni. Ennek megfelelően javasoljuk, hogy az elkövetkezendő napokban az élelmiszer higiéniai szabályok betartásának figyelembe vételével mindenki kezdje meg a védekezést ez ellen az igen veszélyes parazita ellen. A felhasználandó készítmények alkalmazástechnikai ajánlásait az elmúlt években megjelent monitoring tájékoztatók tartalmazzák.

Na már most ne csak magatokban keressétek a hibát, de az is van egy veszteség mögött.
Kamikaze!
A tavaszi atkairtásnak semmi értelme, vagyis több a kára mint a haszna.
Kutatások bizonyítják, hogy az amitráz bevitelének hatására jelentősen csökken a méhanyák petézése.
Ezt Dr. Hegedűs Dénes előadásából is megtudhatjátok.
Akác után azonnal védekezni!
Ez legyen a szemetek előtt, és ellenőrizni a lehullást.
Ne nyugodjatok meg ha kevés a lehullott atkátok.
Fiast villázni, keresni a ganét.
Csak így tudjuk felvenni velük a harcot.
Az építőkeret használatát nagyon jónak tartom,magam és sok profi méhész is használja.
De erre nem bíznám a méhcsaládjaim életét.
Egy kiegészítő biológiai védekezés, sok atkát be lehet cserkészni vele, de mellette szükséges a kezelés.
Nagyon sajnálom azokat a méhészeket akik így megjárták, de ne keseredjenek el.
Ezt vegyék egy szakmai pofonnak (amit részben az OMME-tól is kaptak) majd aztán változtassanak rajta, hogy máskor ez ne történjék meg.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2015. Február 25. 21:04 írta Nagyernyei Attila »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #719 Dátum: 2015. Február 25. 23:28 »
Köszönöm a válaszát Uram! Semmiképpen sem adjuk fel, saját kárán tanul az ember a legjobban. Oda fogunk figyelni, és mindent megteszünk azért, hogy visszatérhessünk egy nagyobb állománnyal. Addig is ezt a kis népességet fogjuk ellátni tisztességesen. Még egy olyan kérdésem lenne a Nagyernyei Úrhoz, hogy a füstölés mellett, Ön melyik atkaölő szert részesíti előnyben, illetve alkalmazza?
« Utoljára szerkesztve: 2015. Február 25. 23:40 írta nagysüti »