ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1523807 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #45 Dátum: 2014. Július 24. 09:29 »
Minden atkairtás több méhet pusztít (a BHC is), mint atkát és ezért kell gondosan tervezni és végrehajtani.

Csak augusztus végén és októberben szoktam atkát irtani. A csurgatás után 15 napon keresztül hullik az atka. Eleinte több hullik, de folyamatosan csökken a lehullott atkák száma. Az összes lehullott atkaszám családonként változó, 80-800 közöttit mértem.

Az oxálsav égési sérülést okoz az atka tapadókorongos lábán és ezért nem tud ellene rezisztencia kialakulni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #46 Dátum: 2014. Július 24. 16:56 »
Köszönöm Geddekas!
Én túl vagyok az utolsó pergetésen, ma tettem be a méheknek az amitrázos csíkot.
Utánaolvasva úgy látom, hogy a ködölés után a 2. legjobb hatásfokú védekezés (90 % fölötti).
A viaszban visszamaradt szermaradvány a papírcsíkos módszernél a legkisebb. Ez sem egy elhanyagolható szempont!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #47 Dátum: 2014. Július 24. 17:49 »
Szia Ata! Milyen papír kell hozzá, és mennyi idő alatt hordják ki? Hol olvastad, hogy így a legkisebb a szermaradvány?

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #48 Dátum: 2014. Július 24. 19:16 »
Sziasztok!
OMME honlapon>nemzeti program>”monitoringvizsgálatok” címszó alatt megtalálható több év vizsgálati eredménye.
Érdemes olvasni, elemezni az ott leírtakat.
Levan írva az atkairtás módszerei, azok eredményessége.
Igen elgondolkodtató, hogy alapból a műlépekben milyen mennyiségű vegyszermaradék van.
Ha belegondoltok; ezen szennyezett környezetben fejlődnek, születnek méheink.
http://www.omme.hu/portal/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=144&Itemid=340

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #49 Dátum: 2014. Július 24. 22:13 »
Szia Mortimer!
Végre megtaláltam!
http://www.omme.hu/portal/download/atkaolo.pdf
A 13.-14. oldalon található a szermaradékok részletezése.
A táblázatot csatolom.
Irodai dossziét vágtam szét. Egy dossziéból 20 db csík jön ki. Tavaly rajzlappal próbáltam, de azt túl hamar szétrágták a méhek. A dossziéból készült csík kitart egy hétig, azután kiveszem a maradékot (ez a technológia szerint fontos a rezisztencia kialakulásának elkerülése végett). 3 hétig védekezem, majd két hét szünet. Utána valószínűleg, hogy csak két hétig teszek már be amitrázos csíkot. Szeptember közepénél járunk akkor.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #50 Dátum: 2014. Július 24. 22:21 »
Bemásolok egy másik táblázatot, a 2009-es OMME Monitoring kiadvány 17. oldalán található.
Úgy látom ott az Antivar a győztes a "legkevesebb szermaradék" versenyben.
http://www.omme.hu/portal/download/monitoring.pdf

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #51 Dátum: 2014. Július 24. 23:11 »
Az oxálsavas atkairtásnak nincs szermaradványa. Néhány hét alatt maradandó nyom nélkül eltűnik és hatékonysága legalább olyan jó, mint az amitrázos kezelésnek. A munkaigény se több.
Az OMME vezérkara nem támogatja az új módszereket, ezért nem favorizálja. Hazai kutatói vizsgálatok is csak szórványosak az oxálsavas irtásról.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #52 Dátum: 2014. Július 24. 23:34 »
Köszi Ata!
Érdekes, hogy egyszer az Antivar hagyja a legtöbb szermaradékot, a másik vizsgálatnál meg a legkevesebbet. A lámpabeles védekezés elég sok szermaradékot hagy a vizsgálat szerint, én idén ezért akartam inkább füstölni. Viszont ez a papírcsík jóval kevesebb amitrázt vesz fel, úgyhogy asszem mégis ''lógatok'' majd egyet. Gondolm az étolaj-amitráz arány ugyanaz, mint a lámpabeles verziónál.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #53 Dátum: 2014. Július 25. 08:02 »
Szívesen.
A kanócos módszer nagyon sok amitrázt vesz fel az áztatás során, de egy helyen olvastam, hogy jó része benne marad.
A két táblázatot pont ezért másoltam be, mert ellentmondó értékek is vannak bennük.
Ahogy végigolvasod a Monitoring jelentéseket évekre visszamenőleg, azt is megfigyelheted, hogy ugyanaz a szer némileg változó hatásfokkal működik az évek átlagában. Múlhat ez azon, hogy mennyi a fedett fias, hiszen a ködölés, és sok más módszer abban nem hat. A papírcsíkos megoldás viszont hetente megújuló, elnyújtott hatással bír. Ennek szerintem nagy haszna van a mostani rablásveszélyes időszakban.
Geddekas!
Kérdezném, hogy milyen mértékű fiasítás pusztulást tapasztalsz az oxálsavas kezelés után?
Gondolom a fedett fiasításban nem hat az oxálsav, viszont max. kétszer ajánlatos vele kezelni. A 15 napon át tartó hatást nem értem. Kontakt hatású szerről van szó. Ilyen hosszú ideig nem tudják magukról letisztítani? Talán erről lehet szó...
A zárókezelést én is oxállal végzem.
Üdvözlettel: Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #54 Dátum: 2014. Július 25. 11:45 »
Sziasztok!

ata67!

A kérdést ugyan nem nekem szántad, de azért én is belekotyogok ha nincs ellenedre! Véleményem szerint az oxálsavas kezelés (csurgatásos módszer) fiasításmentes időszakban fejti ki kellőképpen a hatását. Tehát a fiasítást nem károsítja és elegendő egyszer kezelni vele. Az én receptem szerint szirupban kell feloldani, így jobban tapad a szer. A 15 napos hatást nem tudom alátámasztani, mert sosem figyeltem naponta a lehulló atkák számát,de az biztos, hogy egy jól eltalált kezeléssel következő évben nem nagyon kell foglalkozni az atkával az augusztus végi szeptember elejei gyérítésig.
 A kanócos, vagy kartoncsíkos módszert régebben próbáltam, de nekem nem nagyon tetszett. A hatása egész tűrhető volt, de a nyomai a kaptárban még következő évben is látszottak. Mármint azokon a kereteken, ahová tettem a csíkot. Néhány éve a ködölést használom gyérítésre, először kölcsönkészüléket használtam, de tavaly óta már saját ködölőm van. Ami tetszik benne, hogy a 70 családot kb 20-25 perc alatt le tudom kezelni.

Nb18
« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 25. 11:51 írta Nb18 »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #55 Dátum: 2014. Július 25. 12:34 »
Mivel termelő méhállományom van, ezért olyan kísérleteket nem végzek, amivel veszélyeztethetném a méhcsaládok termelő képességét. Ezért kezeletlen kontroll csoportos vizsgálatom nincs. Viszont külföldi kutatók végeztek összehasonlító vizsgálatot és az ő eredményüket olvastam. Amitrázos és oxálsavas kezelés hasonló mértékű fiasítás csökkenést okozott tavaszi felfejlődő időszakban. Ezért írom állandóan, hogy akkor kell végezni atkairtást, amikor a legkisebb a fiasítás vesztés veszélye, pl. söpört raj, szűz vagy új anyás család, nyár vége, ősz stb. És ez érvényes BÁRMELY atkairtó szerre.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #56 Dátum: 2014. Július 25. 12:41 »
Akinek van kihúzható higiénikus fenékdeszkája leellenőrizheti, hogy mennyire tartós a hatása az egyes kezelési módoknak. Mi ezzel ellenőriztük, hogy az oxálsavas csurgatásnak 15 napig biztosan van atkaölő hatása. Éppen ezért elégséges oxálsavas csurgatás esetén egy nyárvégi és egy őszi kezelés évente.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #57 Dátum: 2014. Július 25. 14:53 »
Ezek szerint bátran lehet használni Api Oxot pl most, aztán késő ősszel zárókezelésnek Laci?
Vagy jobb kombinálni ősszel meg Perizinnel?
« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 25. 18:38 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #58 Dátum: 2014. Július 25. 17:36 »
Mortimer!
Bemásolom az amitrázos papírcsík elkészítését ( az "Atkaölõ szerek hatékonyságának összehasonlító vizsgálata" című dokumentumban található.
Idézet:
"Amitráz (rajzlapos hordozón étolajos higításban alkalmazva). Az említett hordozó darabonként 30 mg amitráz hatóanyagot tartalmazott. A készítményt a két fészekfiók közé, a keretlécekre fektetve helyeztük el és hetente cseréltük ki őket. A csík mérete 3 x 21 cm-es, 100 db rajzlapcsíkot 24 ml
Tak-Tik + 75 ml étolaj elegyével itattuk fel. A nedves papírlapkákat 12 órán keresztül újságpapírba csavarva szikkasztottuk. Családonként egy-egy ilyen csíkot helyeztünk be az alacsonykeretes kaptár fészekfiókjai közé, az alsó keretsor felső léceire, a fias zóna közepére. Ezeket a csíkokat hetente, 10 naponta cseréltük. Figyelem! A csíkoknak ezzel a módszerrel történő elhelyezése csak az osztott fészkű családok esetében ajánlott. Az „egybefészkes" családoknál javasoljuk a csíkoknak a
fias lépek közé való függesztését."

NB18!
Saját tapasztalatom még igen csekély, ezért csak az olvasmányaimra, (fórumbéli is), és megfigyeléseimre támaszkodhatok.
A kevés szermaradvány miatt választottam a papírcsíkos módszert. Nekem fél NB rendszerem van, így a két fiók közé fektetem a csíkot.
Idézet a fent megjelölt dokumentumból:
"A kísérleti családokban mért többi atkaölő szer szermaradékait a 3. táblázat mutatja. Ennek alapján az amitráz kimutatása csak a bomlástermékei formájában volt lehetséges, amiről elmondható, hogy a legmagasabb szermaradékszinteket a 12 füstöléssel történő bejuttatásával „sikerült" elérnünk. Ugyanakkor a papírcsíkos hordozóval való alkalmazás csak szerény szermaradék-értékeket mutat. Ezek képezik az amitráztartalmú alapkezelések szélső értékeit. Az áztatott papírcsík vonatkozásában az alacsony szermaradékok szintje valószínűleg annak köszönhető, hogy a hordozó nem érintkezett közvetlenül a lépekkel, mert azt a keretlécekre fektettük. Az Apivar csík környezetében ez már nem volt elmondható, itt még tavasszal is 2 mg/kg szerdózist mértünk a lépekben."

Idézet:
"Amitráz (Furetto típusú ködölőberendezéssel kijuttatva). Ezzel a technikával 11 kezelést végeztünk.
Az alkalmazott védekezések magas számát az amitráztartalmú füstölőcsíknál leírtak itt is indokolták.
A különbség csak annyi volt, hogy a Furettóval kezelt családokat nyitott kijáróval füstöltük
le. A kijuttatott szer dózisa 9 mg amitráz/család/füstölés."

A papírcsíkos módszernél a bevitt amitráz mennyisége lehet, hogy akár duplája a ködöléshez képest, de a szermaradék lényegesen kevesebb a vizsgálatok szerint.

Üdvözlettel: Attila

« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 25. 21:25 írta ata67 »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #59 Dátum: 2014. Július 25. 23:18 »
Szívem szerint most még nem oxálsavaznék. De ezt sokan sokféleképpen látják.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.