ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1532279 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2940 Dátum: 2021. Május 08. 12:39 »
Ezen már "túl van" sok mindenki. Ne kísérletezz vele!!  Az erős paprikával se,mint ahogy a februári műlépre rázással se!

Vannak kiforrott atka irtási technikák!!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2941 Dátum: 2021. Május 12. 17:51 »
Szervusz Taza!
Nálam a rajok, mert sajnos volt bőven, már megkapták a Varromedes csorgatást. A termelő családok akác után szublimálva lesznek oxálsavval.

Üdv: csaba

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2942 Dátum: 2021. Június 23. 08:46 »
Sziasztok! Kérdésem lenne. Akác után raj állapotba raktam a családokat. Anya maradt kijáró bogarakkal,a fias fiókot elvettem (1/2nb). Anyás rész egy két füst,fias rész csurgatás bee vitallal. Én ezt úgy szokom,hogy egy kaptár alsó két fiók ,felső két fiók hermetikusan elzárva. Kicsit megcsúsztam sok visszament alúlra. Nem ez a lényeg mert úgy is összeengedem őket. Kikel az összes fias lecsurgatom. De most egy jó fiók másfél marad fenn. Mennnyi bee vital kellene ezeknek szerintetek? Az az igazság,hogy az elmúlt években füstöltem ezeket is csak most csurgatnám. Köszönöm a válaszokat.

*

wr

  • *****
  • 901
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2943 Dátum: 2021. Július 16. 09:14 »
Kicsit megkésve...
Ha nincs kánikula inkább használj hangyasavat mint bármi mást. Ez nem füstölés és nem is szublimálás. Ez nem csak maszatol, ez tarol...
Mellesleg beöltöznöd sem kell, pólóban és rövidnadrágban csináltam. Azaz tuk, mert hárman, párhuzamosan teszteltük egymástól függetlenül, és nagyjából ugyanolyan következtetésre jutottunk. Ez az egyetlen szer ami valóban képes hatékonyan irtani az atkát és ami semmilyen módon nem szennyezi sem a mézet sem a viaszt (nem fújsz , nem csorgatsz, nem dugdosol se petróleumot, se oxálkristályokat a keretekre, de még rovarölőt se).

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2944 Dátum: 2021. Július 16. 15:08 »
Milyen párologtatót használtok?

*

wr

  • *****
  • 901
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2945 Dátum: 2021. Július 16. 15:33 »
Semmilyet, de erről nem szeretnék itt beszélni és privátban sem. Aki használni akarja majd kikísérletezi magának, én a Bercivel okoskodtam össze privátban (ezúton is köszönöm neki) hogy mit és hogyan kéne. Az biztos, hogy az itthon (magyarul) fellelhető információk 90%-a úgy hülyeség ahogy van, szóval úgy ne.

*

buksi

  • ****
  • 319
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2946 Dátum: 2021. Július 16. 20:48 »
wr. most jobban érzed magad,remélem

*

leo

  • ***
  • 199
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2947 Dátum: 2021. Július 16. 22:46 »
A hangyasavval már a múltkor felkeltetted az érdeklődésemet.Ügyes vagy.Próbálok tájékozódni a témában.Megértem, hogy ezt nem lehet csak úgy feldobni a neten.Ez az OMME dolga lenne.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2948 Dátum: 2021. Július 16. 23:16 »
Régebben én is kísérleteztem a hangyasavval, külföldről rendeltem a Liebig-dispenser-t: https://www.youtube.com/watch?v=F4ueZsMoXpg

A párologtató felület egy perforált papír, amelynek felületét a környezeti hőmérséklethez és a fészekmérethez kell igazítani. Közvetlen közelében néhány napos álcák elpusztulhatnak, a fedés előttiek jobban bírják. Lehet kísérletezni az elhelyezéssel. Egy-két idősebb anya elpusztulhat. (leírás: https://www.andermatt-biovet.com/wp-content/uploads/2019/05/instructions_Liebig-Dispenser.pdf )
Kezelés után a petézési ütem rendben volt, nem hagyott alább.

Van még ezen kívül több módszer is, egyedileg érdemes kísérletezni, tapasztalni, megfigyelni, ebből lehet tanulni újat.

*

Axoa

  • *
  • 34
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2949 Dátum: 2021. Július 19. 16:37 »
Én 2 naponta este szoktam nekik tömegoltóval, felülről, méztéri keretekre adni 10ml 85%-os hangyasavat, sima összehajtogatott papírtörlőre. Higi aljakat bezárom, csak a szűkebb kijárón fog párologni.

*

wr

  • *****
  • 901
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2950 Dátum: 2021. Július 20. 06:27 »
Több baj is van azzal...
- Hangyasavas kezelést nem ismétlünk 2 naponta, legkorábban is 7-10 nap múlva, és csak ha szükséges.
- A 10 ml akkor is kevés ha közvetlenül a fiasítás közelébe rakod, mert hogy oda kell.
- A működésének lényege a savgőz, ha odateszed a méztéri keretek tetejére, kb. nem csináltál semmit, mert a fiasítás közelébe érve már olyan gyenge gőz lesz csak, amibe akár bele is szagolhatsz, az meg nem viszi le az atkát sem.

Onnan fogod tudni hogy jól csináltad-e, hogy úgy háromszor-négyszer annyi atkát fog lehozni mint a furettó, és úgy ötször annyit mint egy szublimálás. Ez a mára mutogatott 28 fok épp tökéletes hozzá, aki már netán kitekerte a szotyit az már csinálhatja is.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2951 Dátum: 2021. Augusztus 01. 15:08 »
Sziasztok,

Ebben a videóban szeretném megosztani az oxálsav szublimálással kapcsolatos tapasztalataimat, illetve megemlítek néhány fontos szempontot amire érdemes figyelni:
https://www.youtube.com/watch?v=xPXNHsbAkd8

*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2952 Dátum: 2021. Augusztus 18. 11:27 »
Kihalóban az atka populáció?

Igaz ,hogy csak "részeredmény"!    Első szublimálást követően ,a potyogást nézve 4 napra.

20 család kontrollálva. A legtöbb hullás 12db,( ez egy szélső család) a többinél: 1-2, 5-6, 10,. Ki mit tapasztal?

A szélsőséges tavasz, és a rettentő kánikula eredménye lenne?  Na meg akác után a kezelésé is! :)

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2953 Dátum: 2021. Augusztus 18. 13:07 »
Forgó után 5. Kezelésnél járok (szublimálás)
Az 1. után a legtöbb ami hullott 9db, a többinél 3-4db.
Azóta a kezelések utáni nap csak 1-2 atka hullik az olajos fehér lapra. Amitrázzal is kontroloztam eközben kétszer és ugyan így 1-2db.
Sodrott szárnyút még idén nem láttam szerencsére, persze akác után is kaptak egy sorozatot, igaz akkor nem számoltam.
Na de rengeteg a fedett fias, ezek a kezelések csak gyérítenek nem irtanak. Szeptember 20 körül megy be a chekmite.

*

T82

  • **
  • 68
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2954 Dátum: 2021. Augusztus 18. 13:26 »
A múlt héten kezeltem először az idén, füstöltem.Az eredmény: 0, 3, 20, 150, 15, 10, 4, 18, 22, 7,....
Kollégánál a tartós hordozó egy hét alatt átlagosan 50-60 atkát hozott le.
Remélem visszajönnek azok az idők amik 5-10 éve voltak.