ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1530296 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2880 Dátum: 2020. Augusztus 08. 11:50 »
Okozhat- e gondot az, ha szublimáláskor a méztérben még van pergetésre váró méz?
Vagy inkább hagyjam meg tartaléknak a jövő évre ? (ebben az évben júniusban például kifejezetten jól jött néhány mézes keret)

üdv.: lali

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2881 Dátum: 2020. Augusztus 08. 20:42 »
Semmi baja nem lesz a méznek!!!!!
Üdv:Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2882 Dátum: 2020. Augusztus 09. 17:13 »
Semmi baja nem lesz a méznek!!!!!
Üdv:Nagyernyei Attila

Tehát emberi fogyasztásra is alkalmas lesz ?
Nem halmozódik fel benne az oxálsav ?

« Utoljára szerkesztve: 2020. Augusztus 09. 17:24 írta lalimeheszet »
üdv.: lali

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2883 Dátum: 2020. Augusztus 09. 20:11 »
Nem!
Semmi bajt nem okoz.
Az oxálsav óriási előnye, hogy a természetben sok növényben (mint például a sóska) megtalálható.
Egy igazi bio védekezési szer, csak a hatékonyságát kell alternatív szerekkel ellenőrizni.
Üdv:Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2884 Dátum: 2020. Augusztus 10. 18:24 »
Köszönöm.
üdv.: lali

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2885 Dátum: 2020. Augusztus 11. 06:53 »
Ha valaminek szezonja van az bizony az atkairtás.
Nem tudom eleget hangsúlyozni, de egy szerre ne bízzátok a méhcsalád megvédését.
Még pénteken  hívott egy méhésztárs, hogy lát már sodrott szárnyú, sőt szárnyatlan mászkáló méheket is, de atkát viszont nem.
Mondtam neki, hogy csináljon próbafüstölést.
Másnap visszahívott, hogy néhány atka potyog csupán.
Tegnap előtt aztán betett egy népszerű tartós hordozót.
Estére 200 atka hullott tőle.
Én szótam....
Nagyernyei Attila

*

furkesz123

  • *
  • 8
  • Furkesz
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2886 Dátum: 2020. Augusztus 11. 09:19 »
Emelé jön az észnélküli szunyo irtás

*

ati22

  • **
  • 51
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2887 Dátum: 2020. Augusztus 20. 07:51 »
Üdvözletem,mindenkinek.
Csányi úrtól szeretném ,kérdezni,hogy a glicerox csíkoknál voltak e olyan próbálkozások,hogy kevesebb oxál savval készítsék el ezeket?
Ezt azért kérdezem,mert amióta bent vannak nálam a csíkok,azóta eléggé sokat isznak a méhek,A folyamatos napi fél literes serkentés ellenére állandóan tele van az itató szomjas méhekkel. Ha valaki másnak is lenne ezzel kapcsolatban tapasztalata,azt szívesen meghallgatnám.


Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2888 Dátum: 2020. Augusztus 20. 08:14 »
Ati22!
A véleményem szerint a serkentés miatt sok az álcád, és annak kell a víz.
A gliceroxos csíkról már írták többen, hogy használata esetén megnő a méhek vízigénye.
Remélem Anti is fog válaszolni.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2889 Dátum: 2020. Augusztus 20. 15:47 »
Hamarosan.
Most vettem észre az írást, családi perpatvar lenne,ha tovább gépeznék.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2890 Dátum: 2020. Augusztus 21. 09:34 »
Ati22!
Most,hogy többet gondolkodtam a kérdésed egy részén,igazából nem tudok válaszolni rá.
A többlet vízfogyasztás lehet szimplán a nagy melegtől is,hiszen a víz párologtatása segítségével védekeznek ellene méheink.
Vagy ahogy Attila írja a nagy mennyiségű nyitott fiastól is.
A víz mennyiségének fogyásàt különösebben nem szoktam figyelni.
A glicerox-os lapokat szikkasztás után,melegben kell berakni a méhekhez,amikor az időjárás előrejelzés 4-5 napig ,egy hétig jó időt igér.Így aztán eleve nehéz a válasz.A hűvösebb,párás időben berakott lapok károsítják,károsíthatják a méhcsaládjaink.Mindenki vigyázzon  ez ügyben.

A kérdésed másik része.
Igen vannak próbálkozások annak érdekében,hogy kisebb dózisokat kelljen bejuttatni a családokhoz.
A Magyarországon oxálsavban legtöbbet tudó Németh Zoli is  kísérletezik ezzel.Elég rég beszéltem Vele.Úgy tudom az év végén már tud eredményt mondani.Beszélek Vele és majd írok róla.
Kráner Ferinek van egy tavalyi nagy kísérlete.Most lesznek eredményei,mert eddig nem tudta a rengeteg fényképen levő atkàt digitálisan számolni.
“Fent van” itt is,kérdezzetek Tőle.

Nagy gond,hogy semmilyen nagy kutatása nincs gliceroxnak,legalábbis én nem tudok róla.A mi méhészetünkben 3 éve nem volt más atka elleni szer használva.Még a zárókezelésként használt oxál szublimálást sem csináltuk már két éve,mert annyira kevés atka marad október végére,november elejére.Mivel ilyen eredményes a gliceroxos kezelésünk,és a méheknek sem árt ha melegben,szikkasztva használjuk,ezért aztán nem kísérletezek a kisebb dózissal.



Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2020. Augusztus 21. 09:47 írta Csányi Antal »

*

csumi

  • *
  • 30
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2891 Dátum: 2020. Augusztus 21. 10:37 »
...amióta bent vannak nálam a csíkok,azóta eléggé sokat isznak a méhek,A folyamatos napi fél literes serkentés ellenére állandóan tele van az itató szomjas méhekkel.
Nem lehet, hogy a serkentő eleségben nem oldódott fel a kristálycukor teljesen és a maradék szilárd részt próbálják meg feloldani a hordott vízzel?

*

ati22

  • **
  • 51
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2892 Dátum: 2020. Augusztus 21. 13:41 »
...amióta bent vannak nálam a csíkok,azóta eléggé sokat isznak a méhek,A folyamatos napi fél literes serkentés ellenére állandóan tele van az itató szomjas méhekkel.
Nem lehet, hogy a serkentő eleségben nem oldódott fel a kristálycukor teljesen és a maradék szilárd részt próbálják meg feloldani a hordott vízzel?
Nem, teljesen oldott,jól elkevert 1:1-es szirupot adok nekik.Az oxáltól isznak szerintem,vagy amit Attila írt,hogy sok a nyitott fias,Sajnos nem tudok rájönni én sem.De Két éve mikor még szublimáltam ilyenkor,Akkor is ittak nagyon,talán még ennél jobban is.

*

ati22

  • **
  • 51
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2893 Dátum: 2020. Augusztus 23. 20:31 »
Ati22!
Most,hogy többet gondolkodtam a kérdésed egy részén,igazából nem tudok válaszolni rá.
A többlet vízfogyasztás lehet szimplán a nagy melegtől is,hiszen a víz párologtatása segítségével védekeznek ellene méheink.
Vagy ahogy Attila írja a nagy mennyiségű nyitott fiastól is.
A víz mennyiségének fogyásàt különösebben nem szoktam figyelni.
A glicerox-os lapokat szikkasztás után,melegben kell berakni a méhekhez,amikor az időjárás előrejelzés 4-5 napig ,egy hétig jó időt igér.Így aztán eleve nehéz a válasz.A hűvösebb,párás időben berakott lapok károsítják,károsíthatják a méhcsaládjaink.Mindenki vigyázzon  ez ügyben.

A kérdésed másik része.
Igen vannak próbálkozások annak érdekében,hogy kisebb dózisokat kelljen bejuttatni a családokhoz.
A Magyarországon oxálsavban legtöbbet tudó Németh Zoli is  kísérletezik ezzel.Elég rég beszéltem Vele.Úgy tudom az év végén már tud eredményt mondani.Beszélek Vele és majd írok róla.
Kráner Ferinek van egy tavalyi nagy kísérlete.Most lesznek eredményei,mert eddig nem tudta a rengeteg fényképen levő atkàt digitálisan számolni.
“Fent van” itt is,kérdezzetek Tőle.

Nagy gond,hogy semmilyen nagy kutatása nincs gliceroxnak,legalábbis én nem tudok róla.A mi méhészetünkben 3 éve nem volt más atka elleni szer használva.Még a zárókezelésként használt oxál szublimálást sem csináltuk már két éve,mert annyira kevés atka marad október végére,november elejére.Mivel ilyen eredményes a gliceroxos kezelésünk,és a méheknek sem árt ha melegben,szikkasztva használjuk,ezért aztán nem kísérletezek a kisebb dózissal.



Csányi Antal
Köszönöm szépen,Csányi úrnak a mindenre ki terjedő válaszát.Nekem is jó tapasztalatai vannak a gliceroxos csíkkal.Ez már a második szezon amikor használom.Eddig nekem bevált,azért egy záró kezelést szoktam csinálni más szerrel.De tavaly se sok mindent tudott már lehozni a záró kezelés.Köszönöm még egyszer a válaszát.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2894 Dátum: 2020. Augusztus 26. 12:57 »
Kedves Mindenki,

megválaszolnám a megnövekedett vízfogyasztásos kérdést. Mindenféle kémiát mellőzve, lényegében a glicerin egy vízmegkötő anyag, ami a környezetéből, levegőből megköti a párát vagy vizet. Ezért is képes nagyon sokáig hatni, mert oldva tartja az oxált. Ezáltal erőteljesen szárítja a kaptár levegőjét. Ezért szűnik meg a családoknál a költésmeszesedés is, mert a gomba a párás levegőt szereti, így számára nem kedvező környezetbe kerül. Amire tényleg figyelni kell, hogy szépen legyen kiszikkasztva, mert én is kapkodva nedvesen tettem be és családonként 50-100 méhet vitt magával. Én se használtam tavaly más szert és idén se fogok, szépen viszi az atkát, a családok minden gond nélkül teleltek és egészségesek voltak.

Tisztelettel: Berényi István