ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1530636 megtekintés
*

neo

  • *****
  • 947
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2610 Dátum: 2019. Május 09. 18:03 »
Anti!
Mástól is hallottam ilyesmi problémát. Konkrétan, hogy bekocsonyásodik, és nem szívja fel a karton. Esetleg, ha nyilvánosan közreadnád ezekre  a választ, azt megköszönnénk.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2611 Dátum: 2019. Május 09. 21:57 »
Üdvözletem !

Mi is szembesültünk a problémával, hogy abszolút nem szívta a folyadékot a söralátét karton,hiába öntöttük rá melegen, de aztán egy kis kísérletezés után megoldódott a gond.

Nem szabad hagyni, hogy kihűljön az oldat ! Vízfürdőben (mi egy befőzőautomatát használunk ) 50 Celsius fokon tartva raktuk bele a csíkokat (egy megfelelő méretű vödörbe,állítva).
Kb. 30 perc után át lett fordítva, majd újabb 30 percig állni hagytuk. Teljesen megszívták magukat, és a híresztelésekkel ellentétben egyetlen-egy sem főtt szét. A kartont a Pantontól vásároltuk. Csepegtetés után, visszamérve a csíkokat 0,5g-on belül volt a szórása a tömegüknek...

Az edény méretét, és a belerakandó csíkok számát ki kell kísérletezni, hogy jól lepje az oldat.

« Utoljára szerkesztve: 2019. Május 09. 22:04 írta Beeznisz »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2612 Dátum: 2019. Május 10. 02:08 »
Anti!
Mástól is hallottam ilyesmi problémát. Konkrétan, hogy bekocsonyásodik, és nem szívja fel a karton. Esetleg, ha nyilvánosan közreadnád ezekre  a választ, azt megköszönnénk.
Neo!

Sajnos én még mindig nehezen írok meg egy ilyen választ,
nincs meg a rutinom.Nem könnyű korrektül,jól(azt megírni amit szeretnék) egy-egy hozzászólást.
Sok időmet elviszi,ezért akadozik Velem a kommunikáció.
Utána meg az internetes jómadarak hiányolják a t betűket.
Nem tudom te,hogy vagy vele,de ha én elolvasom tizenötödször az írásom akkor is találok benne javítandót.
Egyszerűbb lenne azt írnom hallgasd meg az előadásom,de Veled ezt nem tehetem meg,
mert becsülőm az internetes tevékenységed és a méhekkel kapcsolatos tudásod.
A glicerox készítésről.
A helyes keverési arány a kérdésedre a válasz.
Ha kocsonyássá válik az oldat az a túltelítettség jele.
Ugye nincsenek tudományos vizsgálatok ez ügyben,csak a tapasztalati adatokra hagyatkozhatunk.
Én két komoly darabszámú kísérletről tudok,az az argentinoké és az enyém.
A két keverési arány.
Argentin:1 kg oxálsav,1.6 kg (!!) glicerin.Náluk 30 g oxálsavat juttatnak be egy kezelésre.
Az én kísérletem Német Zoli és Csáki Tamás segítségével a következő eredményt hozta.
A felső határ (utána már túltelítetté válik az oldat) a keverési arányban az 1 kg oxálsav 1,2 kg
glicerin.Ebben az arányban szoba hőmérsékleten nem kristályosodik vissza.
Mi 40 ( NEGYVEN ) g oxálsavat juttatunk be egyszerre.
2017-ben ezt használtuk, az akkori söralátét karton papírhoz jó volt,a papírt teljesen átáztatta.
2018-ban olyan papírt kaptunk ami több"anyagot",oldatot szívott fel,ezért a glicerin arányát növeltük
majdnem az argentinok szintjére.
Tehát a ma használt recept:1 kg oxálsavdihidrát,1,5 kg glicerin az oldat.
Ez száz általunk használt lapra elegendő.
A lap mérete:45 cm x 3 cm x 1,5 mm.Az az 1,5 mm-es söralátét kartonpapírból készítve.

A többi részletet légyszíves hallgasd meg a feltett szekszárdi előadásomban,
egyébként mindenkinek ezt javaslom, benne van minden ami a sikeres használatához kell.
Pár hozzászólással előbb meghallgatható,helyesebben fent van a link ahol meghallgatható.
Ha mindent le kell írnom holnap nem ér a bőröm 20 fillért sem.
Szívesen segítek mindenkinek ha elakadtok,írjatok privátban,ott megadom a számom és hívhattok utána.
Azért merem ajánlani a használatát mert a méheink szépek,erősek,az argentin is itt volt,aki szintén jó tapasztalatokról számolt be.

(Neked) Anti

« Utoljára szerkesztve: 2019. Május 10. 02:25 írta Csányi Antal »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2613 Dátum: 2019. Május 10. 05:35 »
Köszönjük szépen Anti!
Üdv:
Attila

*

neo

  • *****
  • 947
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2614 Dátum: 2019. Május 10. 06:22 »
Köszönöm Anti!
Meghallgattam, és meg is fogom még hallgatni! Én még nem csináltam, de mindenképpen tervezem. Azért kérdeztem, mert egyik méhész ismerősömmel történő beszélgetés kapcsán jött elő a dolog. Tehát a túltelítettség volt nagy valószínűséggel az ok. Alapvetően nem túl bonyolult a dolog, tehát viszonylag kevés a hibázási lehetőség, de azért mégis ki kell alakulnia a rutinnak. Nem szabad az első kudarcok után feladni.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2615 Dátum: 2019. Május 10. 09:07 »
Nagyon köszönünk minden ismeretterjesztő anyagot amit a gliceroxról írtatok és közzé adatatok!
A hordozóról is lehetne egy pár szót említeni.
"A kartont a Pantontól vásároltuk" Beeznisz írásában

Elég széles a paletta a kartonok terén, hogyan lehet rákeresni esetleg cikkszám vagy link alapján.

Köszönettel LA

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2616 Dátum: 2019. Május 10. 09:23 »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2617 Dátum: 2019. Május 10. 09:51 »
A túltelítettséghez még egy kis infó:

Mi a kezdetektől fogva az eredeti argentin recept alapján csináljuk az oldatot, ami kevésbé telített, mint Antaléké (1000 g glicerin , 600 g oxálsav-dihidrát/  80 csík). Véleményem szerint, ezért ezzel nem lehet gond...
2016-ban még szürke lemezből vágattunk csíkokat, az könnyebben felszívta hidegen is.
A szürke lemezről kiderült, hogy NEM MEGFELELŐ, mert állítólag vegyszereket is adagolnak hozzá.
Egy biztos: Piros színe lett tőle az oldatnak . Erről több külföldi beszámolóban is olvasni...

A sörkarton nem színezi az oldatot. 13 Celsius fokos műhelyben a 60 C-os oldatot ráöntve a lapokra 48 óra múlva is alig szívott fel belőle, hideg volt neki. Valóban úgy nézett ki, mintha megkocsonyásodott volna, de mint fentebb írtam biztosan nem a túltelítettség miatt. Itt is hivatkoznak a hőmérsékletre: https://www.madarasimeheszet.hu/gyogyszer-gyogyhatasu-keszitmeny/324-soeralatet-karton-csomag-50-db-csik.html

"A vödröt lezárjuk és szobahőmérsékleten 20-30°C között tároljuk, alacsonyabb hőmérsékleten a glicerin meg merevedik és nem szívódik be a papírba, magasabb hőmérsékleten a papír szétmállhat."

NEKÜNK 50C-on jól működött a dolog, nem mállott szét a csík.


*

neo

  • *****
  • 947
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2618 Dátum: 2019. Május 10. 11:11 »
Én is köszönöm Beeznisznek a hasznos információkat. Alapvetően magam is a hőmérsékletre gondoltam, azonban a konkrét érték már a tapasztalat része. Meg az is, hogy miként biztosítjuk az 50 fokot.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2619 Dátum: 2019. Május 30. 16:19 »
Üdv. Egy vödörben áztatnám az 1,5 mm vastag söralátét csíkokat. Az összehajtásnál észrevettem, hogy ekkor lényegében megtörik a lap, csak a fele vastagsága marad egybe, és így csak annyi tart. Ezt a részt nem is merem beáztatni, gondolom akkor ott mégjobban elgyengül, elszakad, és leesik a kaptár aljára. Vagy így is felkúszik a glicerox a törésig? Illetve ha nem ázik ott át, akkor lehet, hogy a méhek direkt ott fogják rágni, és azért esik le?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2620 Dátum: 2019. Május 30. 17:57 »
Véleményem és a tapasztalat is azt mutatja, hogy a lap kevésbé vagy egyáltalán nem oxálos részét /ha van ilyen/ kezdik ki a méhek és ez miatt idő előtt a kaptár alján landolhat.

Üdv. jani bátya

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2621 Dátum: 2019. Május 30. 20:24 »
Köszönöm Jani bátya. Akkor eszerint mindenhol be kéne gliceroxozni. Akkor viszont nem málik szét a hajtásnál?
Innen rendeltem:
https://www.panton.hu/hu/termekeink/soeralatet-karton/1-5mm-es-soralatet-karton-75x100cm/303

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2622 Dátum: 2019. Május 30. 21:08 »
Mortimer!

Eddig több mint 120 ezer db gliceroxos lapot
tettünk be 2 év alatt a méheinkhez.
Egyetlen egy sem szakadt le.
Húsos ládában áztatjuk,majd lecsepegtetés után,még úgy
“taknyosan”,nyálkásan meghajtva rakjuk be,dugjuk be két léputcába a családokhoz.Csáki Tamás úgy fogalmazta meg “mint lovas a lovon”.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2019. Május 30. 22:57 írta Csányi Antal »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2623 Dátum: 2019. Május 31. 01:15 »
Köszönöm Anti.
Akkor viszont nálam vagy jó lenne, vagy nem, mert én meghajlítottam (megtörtem) szárazon, ahogy írtam, így csak a fele vastagság tart, a külső él eltört. Gliceroxosan valószínűleg  nem törik el.
 Ezt nem dobom el, a biztonság kedvéért  a hajtásnál kap egy csík celluxot odatűzőgépezve. A következő garnitúrát meg majd gliceroxosan hajlítom.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2624 Dátum: 2019. Május 31. 13:37 »
Én most akác után 3 alkalommal fogom kezelni a méheket BVHC-el, ugye ez is oxálsav-hangyasav tartalmú, a nyár folyamán viszont  tervezem a gliceroxos lapok használatát. Nem lehet baj abból, hogy így sokat érintkeznek az oxálsavval?