ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1529476 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1130
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2550 Dátum: 2018. November 28. 18:57 »
Mo
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 18:12 írta oszkár »

*

neo

  • *****
  • 947
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2551 Dátum: 2018. November 28. 19:04 »
Nem egy "síkon" gondolkodunk,hála az égnek.
Ámen!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2552 Dátum: 2018. November 28. 19:38 »
Kár ezen idegesgedni, mindenki másképp csinálja, de gondolom nincs nagy pusztulás egyikőtöknél sem.

Szerintem is jó az oxálsav, jelenleg a legjobb .... nekem biztosan.
Érdekes amit neo írt korábban, és azt viszont elfogadom, hogy amíg fias van nincs jó atka elleni szer, mert minden csak szinten tart, amíg a fiasban nem írt. Ha innen egyforma lehetőségekkel indulnak a szerek, akkor szerintem az oxálnál a pont, hidegben (ha a fürt fellazul), sürűbben lehet alkalmazni, stb lehet vele kezelni. Volt már próba, hogy 2 x 3 g kapott egy család és semmi baja, de nem volt jobb hatásfoku mint egy egyszeri kezelés.

Polai Richárd esetét meg kirívónak nevezném. Követtem amiket írt pedig, de annyi kezelés, és annyi atka, egy biztos, az nem a szublimálás hibája volt.....

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2553 Dátum: 2018. November 29. 17:46 »
Olvastam a Facebookon:
"Sziasztok! Aki Oxxovaral szeretne zárókezelést csinálni az ne tegye, még a méhészetéből is likvidálja mivel a kezelés után nem kicsi méhveszteséget tapasztaltam."(Bors Csaba bejegyzése)
Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2554 Dátum: 2018. November 29. 18:29 »
Erről beszéltem nyuszomuszo. Még jó hogy nem olvasta az agymeneseidet itt a fórumon. Üdv a való világban!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2555 Dátum: 2018. November 29. 18:33 »
Sziasztok!

Meg tudja nekem mondani valaki mekkora az a külső hőmérséklet amikor a lerakott petét és lárvát is felkajálják a dajka méhek, annak érdekében, hogy a fiasítás leálljon?(mert, már túl nagy erőfeszítés lenne fenntartani a belső hőmérsékletet.
Nem az érdekel, hogy lehet megtudni, hogy van e fias a családban, nyilván a felülről a nejlon nem meleg a család leállt, engem a méhek viselkedése érdekelne most)

köszönöm előre is a válaszokat.
üdv.:
nagycsalád
« Utoljára szerkesztve: 2018. November 29. 19:52 írta nagycsalad »

*

neo

  • *****
  • 947
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2556 Dátum: 2018. December 01. 12:50 »
Majdnem annyiszor kezel 1 hónap alatt mint én egész évben!!!!!
Mit lehet ehhez még hozzáfűzni? Egyáltalán, van-e értelme bármit hozzáfűzni?
Na ma felhúztam a túrabakancsomat, hogy meggyőződjek arról, hogy azért kell nekem annyiszor kezelni egy hónap alatt, mint neked egy évben, mert én nem értek hozzá, és nem irtom ki az atkát előző évben, vagy a szomszédom, aki másfél kilométerre van. Májusban, az akác utolsó napján jártam arra,és borzalmas kutatást láttam. Éppen ott volt, a nyitott fiókok mindenütt méhfelhőben úsztak. Kérdőre vontam, amin elcsodálkozott. Mellékesen megkérdeztem, hogy mivel védekezik atka ellen. Azt mondta, hogy amitrázzal és oxálsavval. Nem érti, miért mondják mások, hogy nem jó az amitráz, nála működik. Nos ez a működés azt jelenti, hogy az akkori ötszáz méhcsaládjából 180 él. Ha él ennyi. Összesen ennyi méh van ott. Ennek  az elpusztult több, mint háromszáz méhcsaládnak az atkái nálam landoltak. Azért majd számolj be róla, ha nálad is ennyi atka landol, akkor a kevés számú kezeléseddel mennyi méhcsaládod marad életben!
Ami a landolás idejét illeti. Ugye Fülemével beszéltünk róla, hogy én a hordás idejére gyanakszom. Azonban, ha belegondolok abba, hogy esetleg az a kutatás, amit májusban láttam, tovább folytatódott, akkor bizony nincs igazam. Azért van jelentősége, mert a Varroa kapu létjogosultságát segítene eldönteni. Hordás közben nem használható, ezért ha akkor  jön be az atka, akkor nem jelent védekezési alternatívát. Esetleg oxálsavval használva. Az elhúzódó pergetés miatti kutatás során történő befertőződést sem nagyon lehet oxálsavon kívül más hatóanyaggal megelőzni, mert nekem is elhúzódhat éppúgy a pergetésem. Hát lesz alkalmam tesztelni a befertőződés idejét a jövőben az biztos. Pár év, és újra ötszáz család lesz ott. Aztán megy a körforgás addig, amíg egyikünk sem tudja már megvédeni  a méheit semmilyen szerrel.

*

oszkár

  • *****
  • 1130
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2557 Dátum: 2018. December 01. 14:15 »
És
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 18:12 írta oszkár »

*

neo

  • *****
  • 947
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2558 Dátum: 2018. December 01. 15:17 »
Nem. Egyes-egyedül a kumafosszal lehetett megvédeni a méheimet. Ahogyan meg is tettem.Meg még néhány évig még sikerülhet. Olvashattad: amitráz+oxálsav eredménye: 320 méhcsalád elpusztulása.  A tulaj pedig meg volt győződve róla, hogy hatásos. Biztos hullott az atka a kezeléstől. Csak azt nem tudja, hogy nem az a lényeg, hogy mennyi potyog le, hanem, hogy mennyi marad fenn. Látom ezt Te sem tudod abszolválni.

*

oszkár

  • *****
  • 1130
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2559 Dátum: 2018. December 01. 15:36 »
ő
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 18:11 írta oszkár »

*

neo

  • *****
  • 947
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2560 Dátum: 2018. December 01. 15:45 »
Nem! Ezt a Varroa nevű tantárgyat nem sikerült abszolválni. Az atkairtásból ugyanis következtetni lehet az atkabiológiára. Aztán ha hozzáolvasod,  a sajnos csak angol nyelven elérhető szakirodalmat, akkor össze tudod vetni a következtetéseidet a tudományos megállapításokkal. Ha egyeznek, akkor nem tévedtél. Az enyémek egyeznek. Olyannyira, hogy évekkel ezelőtt leírtam, például ebben a fórumban (irido néven) azt, amilyen adatokat például Polai Richárd, vagy Veszti közölt egy évvel, illetve néhány nappal ezelőtt. Szerinted, ha nem értek hozzá, akkor ez hogyan lehetséges?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2561 Dátum: 2018. December 03. 21:49 »
... Nos ez a működés azt jelenti, hogy az akkori ötszáz méhcsaládjából 180 él. Ha él ennyi. Összesen ennyi méh van ott. Ennek  az elpusztult több, mint háromszáz méhcsaládnak az atkái nálam landoltak.
Egy dolgot nem értek csak, hogy az a 180 család miért nem rabolta le a 320 gyöngét? Miért a te méheid mentek oda lerabolni őket?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2562 Dátum: 2018. December 08. 07:34 »
Sajnos megint kaptam egy rossz hírt, egy zárókezelés után.
Azt tudom tanácsolni annak hasonlóan így jár, hogy kezdeményezzen hatósági mintavételt, és azt egészítse ki fényképekkel.
Nem elfogadható, hogy egy engedélyezett készítmény kárt okozzon a méhcsaládban.
A másik.
Hova ez a nagy kapkodás?
Olvasom, hogy sokan már el is végezték a zárókezelést.
Természetesen azzal egyet értek ahol hét elején 13-14 fok is volt (Zala-Vas megye) ott rendben van.
Véleményem szerint Tolna megyében az elmúlt 10 napban nem volt alkalmas az időjárás semmilyen beavatkozásra.
Bár, érdekes volt számomra is, hogy az egyik közeli méhészetben teljes repülés mellett a vizet is járták.
Ekkor megsasoltam a saját családjaimból vagy tízet, és azok kemény fürtben voltak.
Erre mondta az egyik kolléga a Szekszárdi Méhészklubon, hogy nála is, de ő felébresztette őket.
Megkoppintotta  a kaptárakat.
Hát én ilyent nem tennék.
Nekem az a véleményem, hogy 7-8 fokban nem szerencsés a szublimálás, és a csorgatás sem.
Ezt már többször kifejtettem, de most ismét leírom.
Szerintem ekkor csupán a telelőfürt külső része, (héja) kapja meg a kívánt dózist, a fürt belseje pedig semmit.
Azt ott megbúvó atkák vígan túlélik a hasi potrohgyűrű alatt.
Én is fogok kezelni, de csak akkor ha a fürt meglazul.
Lehet ezzel egyet érteni vagy sem, valószínű én egy kicsit aggódósabb méhész vagyok.
A beavatkozás időpontját mindenki maga dönti el, én biztosan nem piszkálom ilyenkor a méheket.
Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2563 Dátum: 2018. December 08. 15:51 »
Nem vagyunk egyformák.Attila nem,én meg  igen.
A héten szétnéztem a méhek között.
Mondjuk én mindig piszkálom télen is őket.
Tudnom kell mi van a kaptárokban,mi van a családokkal
Öt fok körül már szétnyitom a fürtöt,eddig még soha nem lett bajuk.

Pécs alatt kedden az időjárás alkalmas volt szublimálásra.
A fürt fellazult 13-14 C*,éjszaka sem volt fagyos,így egész délután
a méheket turtuk egyik kollégámmal.
Állomány szinten a záró kezelésnek nevezett atka elleni védekezésnek nem sok értelme,haszna lett volna.
A családok 60-70 % újra fiasít.Pedig semmi nem indokolja a fiasítást.A családok nagy része népes,az eddigi
kontroll,ellenőrző kezelések nem mutatnak sok atkát,egy-kettő hullik.
A fedett fiasok még nem kelnek,fiatalok, nagy részét most fedték be.
Érdekes,hogy úgy két hete indultak újra,akkor kezdték a peterakást,akkor,amikor a tél eddigi leghidegebb napjai voltak,éjjel -8.

Az egyik méhész kollégával találkoztam pénteken.
Kérdezem mi a helyzet a méheknél,meg vannak-e.
Mondja meg vannak,két hete zárókezelt.
Következő kérdésem az volt,hogy nézte-e a fiast.
Hát azt nem,de szerinte ilyenkor nincs fias.
Lehet idén szerencséje volt az elején leírtak alapján,de az utóbbi 10-15
évben az én tapasztalatom az,hogy a tél folyamán a családoknál bármikor lehet fiasítás.Minél atkásabb az állomány annál inkább.
Így gyakorlatilag lehetetlen hatékonyan záró kezelni.A családok egységesen nagyon ritkán hagyják abba fiasítást.

Péntek délután is kutakodtam,úgyan azt találtam másik telephelyeken is.Sajnos a családok úgy 2/3-a neveli a új egyedeket.
Hidegebb volt mint kedden,a fürt tömöttebb volt.
Mindkét nap a megbolygatott családoknál ha volt fias kivilláztam és
szublimáltam.Kíváncsi leszek az eredményekre.

Nagyon nagy szükség lenne az összefogásra az atkaírtásnál is.
Legjobb lenne egy országos összefogás.
Az őszi fiasítás mentességet mindenki megcsinálhatná és
utána egy időben lehetne kezelni.
Két módszerrel is el lehet érni,hogy ne legyen fias.
Az egyszerűbb:kiveszem,kivillázom.Jobb kikapni mert akkor az atka 80-90%-át egyből likvidálni lehet.A viaszolvasztóban már nem sok méhet tesz tönkre.
A bonyolultabb:anyazárás 24 nappal a kezelés előtt.
Akár kalitkába van zárva az anya akár keretre a cél elérhető.
Ha az országban mindenki csinálná októberben ezt a technológiát.akkor sokkal könnyebb lenne méhészkednünk.
Előbb vagy utóbb mindenki úgyis ráfog kényszerülni a fias mentes
állapotot létrehozni,mert nem fog bírni úgysem az atkával.
Mit szóltok hozzá?


Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2018. December 08. 17:51 írta Csányi Antal »

*

oszkár

  • *****
  • 1130
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2564 Dátum: 2018. December 09. 11:19 »
Ez
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 18:11 írta oszkár »