ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3147 válasz
  • 1529879 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2445 Dátum: 2018. Október 31. 19:47 »
Idézet
A szomszéd méhészetek ötször annyit kezelnek mint én, és érdekes módon októberre ott mégis tízszer annyi az atka mint nálam. Pedig ők sem erős paprikát használnak, hanem ugyanazt a 3 hatóanyagot amit én. És azt a több atkát sem tőlem rabolják.

Ezt ugye most valami viccnek szántad? :o :o :o ... akkor jól sikerült mert nevettem egy nagyot. H...ék azok mi? mint itt is mindenki .......
Olvasgat olvasgat az ember de van amit már nehéz szó nélkül kibírni.

Idézet
A papírlapra még annyit tudok mondani, hogy próbáltad volna meg bedugdosni nálam a kaptárak fenekére, ami tele volt építve rengeteg viaszpúppal. Legjobb esetben is kb. 5-10 centit lehetett a kaptárfenékre betolni a papírból.   

Ez meg a másik most mind hig vagy nem, vagy az én méheim deviánsak, hogy nem építenek a hig aljra? ( nem egy van nyugi) Másokat nevetsz ki, és leírod hogy neked sem mind az, ember .... :(

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2446 Dátum: 2018. Október 31. 20:05 »
Tisztelt Uraim!
Az idei Tavaszváró Méhésznapon az első Román előadó napraforgó pergetés után közvetlen leseprést javasolt műlépre, majd a fiasításos lépek kiolvasztását. A lesepert rajt 3,6%-os oxálsavval permetezi és folyamatosan serkenti. Állítása szerint 6 műlépet építenek ki és bomba erősek lesznek a következő évre.
Azt szeretném kérdezni, hogy valaki kipróbálta e ezt a módszert? Privátba is jöhet.

Kösz: Csaba

*

wr

  • *****
  • 900
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2447 Dátum: 2018. Október 31. 20:17 »
Idézet
A szomszéd méhészetek ötször annyit kezelnek mint én, és érdekes módon októberre ott mégis tízszer annyi az atka mint nálam. Pedig ők sem erős paprikát használnak, hanem ugyanazt a 3 hatóanyagot amit én. És azt a több atkát sem tőlem rabolják.

Ezt ugye most valami viccnek szántad? :o :o :o ... akkor jól sikerült mert nevettem egy nagyot. H...ék azok mi? mint itt is mindenki .......
Olvasgat olvasgat az ember de van amit már nehéz szó nélkül kibírni.

Idézet
A papírlapra még annyit tudok mondani, hogy próbáltad volna meg bedugdosni nálam a kaptárak fenekére, ami tele volt építve rengeteg viaszpúppal. Legjobb esetben is kb. 5-10 centit lehetett a kaptárfenékre betolni a papírból.   

Ez meg a másik most mind hig vagy nem, vagy az én méheim deviánsak, hogy nem építenek a hig aljra? ( nem egy van nyugi) Másokat nevetsz ki, és leírod hogy neked sem mind az, ember .... :(
Nem, nem viccnek szántam.  :) Náluk pottyant még 150-200 amikor nálam már csak 7-18. Pedig állítólag ők csinálják jól, én nem értek ehhez (se).  ;D
Vagy meg kellene tanulni olvasni, vagy az olvasottakat értelmezni.  :D Nem ezekkel a kaptárakkal kezdtem méhészkedni ami most van. Amivel kezdtem, meg amivel folytattam, azok fa kaptárak voltak, és egyik alatt sem volt higiénikus. És ha hiszed ha nem, azokat szépen telerakják viaszgombócokkal, teszek majd fel képet egy akkori aljdeszkáról ha megtalálom. Na azon biztosan nem dugdostál volna be papírt... A mostani kaptáraim mindegyike alatt higiénikus van, de ezt is leírtam már csak el kellett volna olvasni. Máshogy nem is lenne értelme, de ezt is leírtam...

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2448 Dátum: 2018. Október 31. 20:41 »
ilyenre gondolsz?

*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2449 Dátum: 2018. Október 31. 20:51 »
És
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 18:09 írta oszkár »

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2450 Dátum: 2018. Október 31. 22:28 »
Somogyi Csabának:

Igen, ki lett próbálva. Igaz, kicsit módosítva, de szépen működik. Illés Sanyi és jómagam is próbáltam. Ami az elmélethez tényszerűen hozzátartozik:

Kell két telephely, egy, ami üres, egy pedig, ahonnan a lesepert rajokat viszed. Ehhez kell logisztika. Szállító eszköz, fertőtlenített kaptár, rajláda, stb. Enélkül vegyes az eredmény. Sanyi tudta őket vinni, innen-oda, csodaszép lett a méhese, minden család új lépen van, és "bomba" erősek. Én ezt megfelelő autó hiányában nem tudtam megoldani. Leráztam őket, pincéztem, kitakarított, fertőtlenített kaptárakba új keretre, új műlépre kerültek. Viszont ezt a telephelyen lévő teljes állományon nem tudtam egyszerre elvégezni. A nem lesöpört családok "elszívták" a méheket a lesöpörtektől, így nem folytattam. Őszre viszont azok lettek a szépek, akiket lesöpörtem. Úgyhogy nekem ez a jövő. Vettem egy 3,5 tonnás furgont. A két telephelyem megvolt, megvan. Így tavasszal az egész állományt lesöpröm alkalmas időpontban, ami vagy fűz, vagy repcevirágzás. Ez jelentősen függ az időjárástól is. Mi egy korai lesöprést alkalmaztunk, megetettük őket, a lépeket szépen kiépítették. Nyilván, bukunk vele valamennyi repce/galagonya mézet. Akácra viszont olyan családokat vittünk el Sanyinak, hogy az valami csoda volt, és olyan szép hordást csináltak, hogy a szavunk elállt. Ez Cristian (a román előadó) módszerétől abban különbözik, hogy Ő akác után javasolt a méztérből lesepert, lefújt méhekkel 1,5 kg-os rajok készítését, amiket meganyásítunk, majd az általad említett törzscsalád napraforgó utáni lerázását, oxálos permetezését, meganyátlanítását követően egyesíti a kettőt. Kiváló módszer. Új minden, a lépek, az anya, a keretek. Mi annyiban változtattunk, hogy egy lesöprés/lerázás volt kora tavasszal, nem pedig akác után, és napraforgón. Az oxálos permetezése a rajnak viszont kihagyhatatlan. Ez az egyik lelke a dolognak. A lerázott családok semmilyen atka elleni védekezésben nem részesültek napraforó végéig. Az első kezelés során a lehullott atkák száma 0-80 db volt. Szemben a nem leseperteknél 300-400 darabbal. Már ez a szám is beszédes. Arról nem beszélve, hogy közismert, hogy a viaszban halmozódik fel a szermaradvány, a kórokozók spórái, stb. A módszer tehát eredményes. DE!!!!!

Ami nélkülözhetetlen:

-két telephely
-rengeteg műlép
-szállító kapacitás
-rengeteg új, vagy lánggal fertőtlenített keret (részemről az újra szavazok)
-kitakarított, fertőtlenített kaptár
-fertőtleníthető rajláda
-pincézés
-rengeteg, és gyors munka

Hogy megéri-e? IGEN!!!

Szerintem megéri. Sanyival mindenkinek ezt javasoljuk.

Tudom, hogy most sokan lehülyéznek majd.. Bevállalom ;) Igazából erről jövő tavasszal szerettem volna írni, képekkel illusztrálva, de mivel megkérdezted, leírtam most. Cristian Bratu (a román előadó) méhészetét volt alkalmam megtekinteni a múlt héten. Egy szót tudok csak mondani: HIBÁTLAN.

Kicsit hosszúra sikeredett, bocsánat..

Ha van még kérdésed, írj privátban.

Üdv: Bicska
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

*

wr

  • *****
  • 900
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2451 Dátum: 2018. November 01. 07:07 »
ilyenre gondolsz?
Olyanra, de ettől nagyobbak is szoktak lenni, és több is. Soknál szinte a keretlécig ért, szóval némi idegeskedés után kiderült hogy a papírlapos módszert azt nem nekem találták ki.

*

wr

  • *****
  • 900
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2452 Dátum: 2018. November 01. 07:17 »
Idézet
Arról nem beszélve, hogy közismert, hogy a viaszban halmozódik fel a szermaradvány, a kórokozók spórái, stb.
A szerek igen, de a spórák azok nem a viaszban halmozódnak hanem a bábingben, meg a nedves helyeken. Az a román egyesítős módszer még hihetőnek tűnik, de hogy leseprek egy családot napraforgó után, aminek aztán lesz 6 kiépített kerete (ezek szerint annyin telel át?) fiasítása egy ideig semmi, és hogy az aztán majd még bomba erős is lesz ezt szerintem Te sem hiszed el.  :D
Az akác utáni leseprést sokan alkalmazzák, jó dolog, de azért azt nem kell elfelejteni, hogy a túlzásba vitt építtetés sem tesz jót a méheknek. Nekem van ugye 3x9 keretem, ebből a 9-et lazán kiépítik a családok egy évben, de hogy mind a 27 keretet minden évben kiépíttessem velük az enyhén szólva is túlzás. A bábinges fészeklépeken van a hangsúly, azokat kell kihajítani a kaptárból. Ez meg működik seprés nélkül is, méztéri fiók feletetve, azon telelnek és indulnak tavasszal, fészeklépek pedig elszedve.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2453 Dátum: 2018. November 01. 07:27 »
Sziasztok!

Múlt héten végignéztem a családok fészeklépjeit.
Volt jónéhány család, ahol fél-1tenyérnyi fedett és nyitott fias is volt.
Ezeket a lépeket elszedtem és tartalék léppel pótoltam: fenti fiókban majdnem tiszta mézes, alul üres, vagy csak részben mézessel.
Ezután párologtattam oxálsavval, hogy meggyőződtem róla, nincs fedett fias.
Különben irtogathatok, ők meg kitermelgetik maguknak az atkát.
Persze, azóta már lehet, hogy a buzgóbb családoknál megint lesz valamennyi fias.
Lehet látni vízhordó méheket is.
Jelenleg a kerettakaró fóliát is levettem, szellőzők kinyitva sarkig (fél NB).

Üdv.: Attila

*

wr

  • *****
  • 900
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2454 Dátum: 2018. November 01. 08:55 »
Egy méhészetben akkor sem lehet elérni a nulla atkaszámot, ha a környéken 3km sugarú körön belül nincs másik méhészet, és kóbor raj sem egyetlen odúban sem. Persze próbálkozni lehet, csak az már nem méhészkedés lesz hanem valami egészen más, annyi energiaráfordítással amennyit elképzelni sem szeretnék. Aki úgy gondolja hogy ez őneki valóban megéri, csinálja.
Ezt úgy lehetne csak megcsinálni, hogy gázkamra, ezen minden egyes család, minden egyes méhegyede egyesével átsétál, majd műlépre kerül. És mint írtam, nincs a közelben méhészet, kóbor raj, vándorméhész. Vajon mennyi esélye van ennek? Kb. nulla.
És akkor még mindig ott vannak a darazsak, amik hátán közlekedik az atka.  ;D

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2455 Dátum: 2018. November 01. 15:39 »
Ma szép volt az idő! Védekeztetek valamivel atka ellen? Ki mivel?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2456 Dátum: 2018. November 01. 16:50 »
.
« Utoljára szerkesztve: 2018. November 09. 06:49 írta deGonosz »

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2457 Dátum: 2018. November 01. 22:24 »
Én is valami hasonlót alkalmaztam, némi rozét, meg a szőlőből megmaradt párlatot helyeztem be.
Hamár a fiam 7 éves lett.....

Nb 18

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2458 Dátum: 2018. November 02. 09:36 »
Akác előtt sepertünk le idén is. Napraforgón 1,5 kilóssal biztosan nem működik.
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

*

neo

  • *****
  • 947
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2459 Dátum: 2018. November 02. 09:51 »
Egy méhészetben akkor sem lehet elérni a nulla atkaszámot, ha a környéken 3km sugarú körön belül nincs másik méhészet, és kóbor raj sem egyetlen odúban sem.
Azt én is írtam már, hogy gyakorlatilag mindig tudtam atkát leszedni a kezelések alkalmával. Tehát   egy család kivételével  nekem sem volt nullás hullásom az elmúlt 10 évben. Előtte pedig nem figyeltem ennyire.
Ennek ellenére én azt állítom , hogy lehet szedni. Kérdem Tőled, hogy szerinted mi az oka annak, hogy a méhész mégsem tudja leszedni? Tehát 100 atka közül miért lehet 99-et elpusztítani és egyet pedig nem? Ugye ezt állítod?