ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1524235 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2325 Dátum: 2018. Augusztus 14. 20:34 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 20:25 írta kivancsi111 »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2326 Dátum: 2018. Augusztus 14. 20:41 »
Rendben. Akitől vettem ezzel a szerrel hasznàlta , azt mondta neki bevàlt. Ezèrt írattam ki receptre a dokival mert csak receptre adták ki a szert. Nem tudtam hogy ezt nem lehet hasznàlni....

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2327 Dátum: 2018. Augusztus 14. 20:48 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 20:25 írta kivancsi111 »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2328 Dátum: 2018. Augusztus 15. 11:28 »
Még én sem találkoztam ezzel a szerrel, de hallottam, hogy max két évig érdemes felhasználni (esetedben idén és jövő ilyenkor). Volt olyan, hogy harmadik évben füstölés után nem hullott atka, amiért egyesek büszkén húzták volna ki magukat, hogy mekkora méhészek, nincs atkájuk, viszont akitől hallottam, annak volt annyi esze, hogy ilyen csak a mesében van. Ezért vett új idei szert, ami után hullottak az atkák ahogy ilyenkor elvárható. Persze tárolástól is függ, de nem érdemes kockáztatni.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2329 Dátum: 2018. Augusztus 15. 12:40 »
Az elég bátor aki két évig meri használni. Minden évben újat kell venni. Az ideiekre pedig különös figyelmet kell fordítani, mert több helyről is hallottam, hogy a frissen vásárolt már most úgy néz ki mint amelyik megromlott. Zavaros, meg kettévált, leülepedett. Na azzal én biztos hogy nem fújnék egyet sem.
Keresni kell itthoni kapcsolatokat (mert vannak), ők rendszeresen szállítanak külföldről az M betűvel kezdődőből. Ott van a pultok alatt, de ilyet én sosem írtam le, most sem, le is tagadom.  :o

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2330 Dátum: 2018. Szeptember 08. 20:08 »
Aki
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:56 írta oszkár »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2331 Dátum: 2018. Szeptember 12. 07:22 »
Úgy tünik, nincs végső megoldás atka ellen, de az ellen lehetne tenni, hogy ne forduljanak elő tömeges méhpusztulások, mint tavaly télen. Összefoglaltam Randy Oliver meglátásait ezzel kapcsolatban, vannak benne érdekes és lényeges meglátások, pl. a mesterséges szelekció, vagy hogy a varroa problematikája csakis a négyes csoportban keletkezik, lásd: http://magyarmezogazdasag.hu/2018/09/09/vegso-megoldas-e-termeszetesmesterseges-szelekcio-varroa-ellen

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2332 Dátum: 2018. Szeptember 12. 15:34 »
Érdekes a cikk, a megoldás mégis nem ennyire egyszerű számomra. Ahhoz, hogy a méhünk genetikailag úgy alakuljon át, hogy a varroát tolerálni vagy elpusztítani tudja, ennek jelentősen a génjeiben kell lenni. Jó irány a tisztító hajlamra válogatás, de a genetika hosszú idő alatt képes ilyen mérvű változásokra. A genetika vonalán tíz-húsz év nem idő, ide pedig még több is kellene. Kérdés hogyan várhatjuk ezt ki. A genetikai módosítás művi úton pedig nem tudom, mennyire célravezető. Vajon mekkora kárt tennénk vele? Összességében jó lenne e?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2333 Dátum: 2018. Szeptember 14. 07:30 »
De az sem járható út, hogy egyre nagyobb a leadásra kínált pergetett mézek amitráz "terhelése".
Lassan véget kell vetni a lámpabeles belógatós vegyszerbombáknak, mert tönkretesszük vele az eddig híres magyar mézminőséget.
Véleményem szerint az oxálsav helyes út, és ami nagyon jónak tűnik ennél a szernél, nem tud kialakulni a rezisztencia.
A tartós hordozóknak mindig az az átka, hogy egy idő után hozzászoknak az atkák, és bármennyire is növeljük a dózist, kibírják.
Most is forgalomban van egy népszerű, egyszerű tartós hordozó, de csak óvatosan vele.
Akik több éve használják, ellenőrizzék más hatóanyaggal a potyogás.
Az oxálsavnál ilyen probléma nem fog kialakulni.
Ha valakinek leégetik a kezét, lábát, száját valószínű hogy elpusztul, ahhoz hozzászokni sosem fog.
Ezért látom úgy, ha az hogy az oxálsavval való védekezés technológiája teljesen letisztul, akkor a mézünk minőségével sem lehet gond.
Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2334 Dátum: 2018. Szeptember 14. 07:54 »
Idén eddig nekem a szublimálás nem jött be. A családok népesek, és a tálca mellett kinyomják szinte az összes oxálgőzt. Szublimálás után 3 napig potyogott 10 atka, utánna a Mavrikos csurgatás lehozott 50-et. Tavaly jobban potyogott a szublimálástól az atka, pedig akkor sem voltak sokkal rosszabbak a családok, és a kaptáraimon sem voltak kisebbek a rések. Csurgattam is oxállal, akkor sem jött le sok. Nekem furcsa ez az egész. Lehet, mégiscsak kialakul valamennyi tolerancia? Gondolom ennél is lehet, hogy valamelyik atka nem kapja meg az ölő adagot.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2335 Dátum: 2018. Szeptember 14. 08:48 »
Mortimer,

Milyen eszközzel szublimálsz?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2336 Dátum: 2018. Szeptember 14. 11:18 »
Gázossal.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2337 Dátum: 2018. Szeptember 14. 12:36 »
Attila!

Úgy tudom az oxálsav hatásmechanizmusát még
nem sikerült tudományosan bizonyítani ennél fogva azt se tudhatjuk
kialakulhat-e rá rezisztencia .
Még mindig gyerekcipőben járnak az oxálsavas atkaírtási technológiák.
Az elején vagyunk még mindig,még csak tavaly csináltuk meg a tartós hordozós változatokat.
Ezt írod:
Az oxálsav a helyes út,ami nagyon jónak tűnik ennél a szernél,hogy nem tud kialakulni a rezisztencia.
Remélem így lesz.
Idén nagyon jó a glicerines söralátétes oxál hatékonysága.

Csányi Antal

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2338 Dátum: 2018. Szeptember 14. 13:54 »
Antal!
Ilyenkor lehet még betenni söralátét kartont? Eddig csak amitráz kezelés volt...
Egyébként, ha akarok kontroll amitrázt füstölni, akkor ki kell venni a kartont?

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2339 Dátum: 2018. Szeptember 14. 14:15 »
Nem tudom megmondani.
Az on-farm konferencián abban egyeztünk meg,hogy amíg jó idő van használható.
Hidegben,hideg éjszakáknál árthat. Próbáld meg Csáki Tamással vagy Németh Zolival felvenni a kapcsolatot.
Most,hogy jövő hétre jó időt,nyári meleget mondanak,talán használható lenne.

Csányi Antal