Furcsaságok, érdekességek a méhészetben

  • 36 válasz
  • 8576 megtekintés
Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #30 Dátum: 2022. Október 05. 08:41 »
  ;D fordulj orvoshoz!!!

Mekkora egy gec...  vagy te berci!


mert csak a gyűlölködés megy....

... te meg egy majom vagy.... és én itt be fejeztem veled a beszélgetést..

Valóban, csak a gyűlölködés megy. Te, aki nem ismered Attilát, és mégis, akinek nem októberben kel (x hónap)a szeptember végi "táblás."  Valamiért viszont neked szabad másra ilyen -fent idézett- jelzőket akasztanod. Miért engedi ezt Bicska?

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #31 Dátum: 2022. Október 05. 09:31 »
Sajnos betört a méhészek közé a politikai hangulat,nem elég a baj méhlegelővel,atkával,időjárással,még emberileg is fokozzuk a rossz légkört,ébresztő.

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #32 Dátum: 2022. Október 05. 17:04 »
Jó...végülis a topik címe: Furcsaságok és érdekességek a méhészetben. Beleillik amit irogatsz. Furcsaság is és érdekesség is....és közönséges is. Az a szerencséd, hogy lusta vagyok perelni... :)

Azon meg csodálkozom, hogy ettől kevesebbért is tettek már ki, nagyon gyorsan, fórumtagot és Te még itt vagy?!

Kedves Buksi! Teljesen megértem,hogy próbálod a hangulatot oldani illetve figyelmeztetni,hogy nem ennek/ilyeneknek kellene jelen lennie a fórumon. Igazad van. Azt gondolom,hogy a hangulatért a fórumgazda a felelős. 

Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #33 Dátum: 2023. Július 20. 07:10 »
Először gondolkodtam azon, hogy feltegyem e ide a következő furcsaságot, nehogy hülyének nézzetek.
Annyira extrém dologról van szó, ami számomra megfejthetetlen.
Először is az ominózus család az idén 3x váltotta le az anyját.
Ez a része még ehető a dolognak, bár ez sem gyenge.
Ami ezután jött, és a mai napig tart az pedig a következő.
A harmadik anya is el kezdett petézni (vagy három hete), és azóta is csak petéi vannak, nem lesz belőlük álca állapot!
Annyira furcsának tartom, hogy kétnaponta megnéztem, de változás semmi.
Szépen gyűjtött, a népe kissé már megcsappant, ami egyáltalán nem furcsa, de amint írtam petén kívül semmi.
Az anya ránézésre "normális", de csak petéi vannak.
Találkoztatok már hasonlóval?
A petéket szépen rakja, zártan.
Az tuti, hogy likvidálom, de egyelőre csak figyelgetem.
Nagyernyei Attila

Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #34 Dátum: 2023. Október 05. 07:51 »
Természetesen már a múlt héten végeztem a mézkoszorúk felkarcolásával, a méz már jó helyen van.
Az utolsó család vizsgálatánál sajnos történt egy kis baleset.
Ahogy húztam ki a lépet egy viasz-zúggal megnyomtam egy idei, napraforgó után csendes anyaváltásból született, gyönyörűen fiasító anyát.
Hát mit mit mondjak?
Nagyon el voltam keseredve, mert az utolsó előtti potrohgyűrűje látványosan meglapult, behorpadt de...
és itt jön írásom lényege.
Nem volt éles törés a gyűrűn, de ívesen belapult.
Gondoltam adok neki néhány nap esélyt, és meglátjuk.
Így is történt, de már azt is sikernek könyveltem el, hogy él!
Petézgetett, de a lapulás jó része még megvolt, így nem tudta a petéket a sejt aljára rendesen lerakni, hanem az oldalakra, és rendszertelenül.
Még vártam pár napot, de a következő ellenőrzéskor már ott volt egy másik anya, hogy kicserélem.
És láss csodát.
Adtam neki egy utolsó esélyt, szépen leszorítottam a bal kezemmel a lépre, és rendkívül óvatosan oldalról megnyomtam, megsimogattam!
Sikerült!
A potrohgyűrű visszaugrott, és láthatóan semmi maradandó károsodást nem okozott a gyönyörű, fiatal anyának.
Írtam már arról, hogy néha lehet olyant tapasztalni, hogy kánikulában, amikor meglágyul a viaszsejtek teteje, elvétve (a kövér nagy anyák) háti, és oldalsó potrohgyűrűi alá kevés viasz betüremkedhet.
A 40 éves pályafutásom alatt 7-8 ilyen rendellenességet tapasztaltam, amit arról vettem észre, hogy nem a sejt aljában vannak a peték.
Ezeket az anyákat is meg szoktam "műteni", a siker 40-50 %-os volt.
Ehhez vagy tű kell, vagy egy jókora akáctüske, és finom, óvatos mozdulattal bele kell szúrni a viaszdarabkába.
Ha mellé megy, kapufa.
Tegnap nekem a műtét sikerült, nagyon örültem.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2023. Október 05. 07:57 írta Nagyernyei Attila »

Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #35 Dátum: 2023. Október 08. 16:18 »
Itt egy igazi furcsaság!
A képet most küldte egy hajdúsági méhész.
Az első anyásításnál azt gondolta, hogy nem sikerült, emiatt még egyszer meganyásította!
Már hónapok óta együtt van a két piros anya.
Tehát nem öreg a fiatallal, hanem két idei, néha egy lépen.
Ez valóban furcsaság.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2023. Október 08. 16:22 írta Nagyernyei Attila »

Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #36 Dátum: 2024. Január 02. 18:02 »
Olvastam egy közösségi oldalon, hogy a méheket zavarja a tűzijáték, és a petárdázás, mert jól "hallanak".
Odáig ment a nyilatkozó, hogy ez a telelő méhcsalád teljes pusztulását is okozhatja.
Nézzük:
"A méheknek nincsenek füleik, de a környezet bizonyos rezgéseit képesek érzékelni. Lábaikban olyan folyadékkal teli csatornák találhatóak, melyek képesek felvenni, és a receptorsejtek, végül az agy felé továbbítani a külvilág mechanikai rezgéseit. A csápok is rendelkeznek hasonló funkcióval. Az áramló levegőrészecskék által keltett, főleg alacsony frekvenciájú rezgések stimulálják az itt található receptorsejteket. A csápokon található receptorok pedig épp az ilyen, alacsony frekvenciájú hullámok felfogására alkalmasak."
Tehát a méhek nem hallanak, de zavarja őket a hang által keltett rezgés, légmozgás, nyomáskülönbség, vagy rezgés.
Emiatt kaptárak közelében nem szerencsés a petárda durranása.
Nagyernyei Attila