ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1521634 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Dátum: 2014. Április 01. 23:37 »
Ma hívott egy barátom, hogy Ő szeretne most atkát irtani. Azt mondtam neki, hogy ne kapkodja el, most nagyon nem célszerű, mert minden méhecskére szükség van a fejlődés, szaporodás időszakában.

A fenti mondataimban benne van, hogy azt atkairtó szerek az atkán kívül ölik a méheket is. Még a legkíméletesebbek is!

Most olvastam szlovén kutatóknak az Apidologia újságban 2007-ben megjelent cikkét, amiben szépen bizonyítják, hogy az amitráz és az oxálsav is okoz méhelhullást, sőt fiasítás veszteséget is. Szóval annak a koratavaszi tízen-huszonegy-néhány atkának az elpusztításáért ne áldozzunk fel többszáz méhet és lárvát. Ugyanis nemcsak a kifejlett méhek, hanem a lárvák is pusztulnak az atkairtó szerek hatására.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1 Dátum: 2014. Május 11. 22:26 »
QUQURIQ!

Figyelem!
 Sok volt a fiasítás, sok lesz az atka is! :o
Igaz, ahol bőven volt raj, ott az atkák is feleződtek a rajjal!
Lehetőleg túlzsúfolt vándortanyát kerüljétek.
Akinek akác után akinek nincsen méhlegelője amiről pörgetni lehetne, egy gyors atka irtással jutalmazza a méheit!
Csak az áru méz elvétele után!!!
Figyeljétek a természetes atka lehullást is!

Kiskakas

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2 Dátum: 2014. Május 23. 07:56 »
Sziasztok.
Átnézegettem a családjaimat és nekem tényleg sok az atkám.
Kérdésem ehez kapcsolódna. Védekeznem kell, ez biztos. Alkalmazható ilyenkor az oxálsav szublimálva?
Találok az atka elleni védekezés hazánkban is elterjedt módjairól szakirodalmat valahol? Főleg az oxálsav, hangyasav, tejsav érdekelne hogy mikor lehet, mennyire terheli meg a méhek szervezetét, hagy-e szermaradványt. Létezik olyan hatékony mód (szer) ami a két hordás között időszakában alkalmazható lenne az atka gyérítésére?
Eddig mindig kibírtuk védekezés nélkül napra végéig de ez most nem fog menni.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3 Dátum: 2014. Május 23. 11:05 »
Az atkairtó szerek mindegyike több méhet öl meg, mint atkát. Hogy két példát mondjak, semmivel sem kíméletesebb a méhlárvákkal szemben az amitráz, mint az oxálsav. De ugyanígy a taofluvalinát és a kumafosz sem kíméli a fiasítást. A kifejlett méheket is ölik ezek a szerek, de sokkal erőteljesebben a lárvákat, tehát a nyitott fiasítást. Ezért kell az kezeléseket olyan időpontban csinálni, amikor kevés fiasítás van, vagy a méhveszteség nem okoz jelentős veszteséget a termelésben.

Az oxálsav izzítás azonos hatású az amitráz furettózásával vagy a tejsav furettózással, tehát ezek csak sorozatkezelésben hatékonyak, hiszen a hatástartamuk rendkívül rövid. Előny a gyors munkavégzés. Bár az oxálsav izzításról még ezt se mondhatjuk el, hiszen kaptáronként 2-3 perc a kezelés. Hátránya ennek a módszernek, hogy mind a három szer alkalmazása esetén nélkülözhetetlen a gázálarc használata. Ami persze kívülálló számára végletesen kiábrándító, a dolgozónak meg kellemetlen.

A fenti hátrányok miatt a tartós hatású kezeléseket javasolom, oxálsavas oldat csurgatását, hangyasavas oldat párologtatását, amitrázos lapka, bayvarol lap stb. Ezek hátránya azonban a nagyobb fiasítás veszteség. Éppen ezért célszerű olyankor alkalmazni, amikor a fiasítás kiterjedése kicsi.

Természetesen a bioméhészek keze meg van kötve, ők a szerves savakat, tehát az oxálsavat, hangyasavat és a tejsavat használhatják. Ezek atkaölő hatása semmivel se marad el a közismert amitrázétól, de nyilván több odafigyelést kíván az alkalmazásuk, mert könnyebben túladagolhatók és ha meg a szükségesnél kevesebbet adnak, akkor az atkaölő hatás elmarad.

A szerves savas atkairtás után semmiféle szermaradványt nem lehet kimutatni, a viaszban nem oldódnak, későbbi káros hatásuk nincs.

Viszont az amitráz, kumafosz és taofluvalinát kimutatható, sőt a viaszban fel is tud halmozódni és ezzel sokkal később is károsítják a fiasítást. A túl magas vegyszertartalmú viaszból épített lépeken a fiasítás sörétes lesz, a méhcsalád nehezen fejlődik és nozéma megmagyarázhatatlannak tűnő okok miatt akármikor megjelenhet.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #4 Dátum: 2014. Május 24. 08:49 »
Köszönöm válaszodat.
Fentik tükrében gyakrabban fogom bevetni a szerves savakat az amitráz helyett. Azt jól gondolom hogy több szerves savat nincs értelme váltogatni( Pl.: oxálsavat hangyasavval )? Gondolom egyikre sem tud rezisztencia kialakulni.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #5 Dátum: 2014. Május 24. 23:23 »
Valóban nincs értelme váltogatni, mert erre nem tud rezisztencia kialakulni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #6 Dátum: 2014. Május 25. 19:26 »
Köszönöm, nagyon sokat segítettél.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #7 Dátum: 2014. Június 14. 21:12 »
Tisztelt Méhészek!
Az atkairtásról szeretnék néhány gondolatot ejteni.
Akác után, a következő pergetés előtt, érdemes valamilyen atkagyérítést végezni.
Én most a legnépszerűbbről, az amitrázos füstölésről írok.
Sokan sokszor kitárgyalták, de az ismétlés nem árt.
Tehát kezelésnél a gázálarc kötelező.
Ezt vegyétek komolyan,mert az egészség nem játék! A sima porszűrő, vagy papír maszk nem jó.
Úgynevezett félálarc kell, aktív szűrőbetéttel. Minden munkavédelmi boltban alap cucc.
Az atkairtó szer keverési aránya a másik fontos tényező. A Furetto elven működő készülékekbe, 1 liter finomított petróleumhoz kell 50 ml taktikot keverni. Semmi baj nem származik belőle,ha a taktik arányát megnövelitek,de nincs értelme,mert a hatékonyság már nem javul. Az egyik ismert kísérletező méhész vezetőnk, tízszeres túladagolásnál sem vett észre problémát. Ennek ellenére a fent megadott keverési arány a mérvadó.
A szerb ködölő tájékoztatójában 100 ml petróhoz javasolnak 8 ml taktikot.Én is így használom.
Van egy fontos tényező még,ez pedig a hőmérséklet. A meleg, kánikulai estéken kerülni kell a beavatkozást!
A hajnali füstölés szerencsésebb, mert utána tudnak repülni a méhcsaládok. "Kiszellőztetik a fejüket."
Éjszaka kimásznak a kaptár elejére, és a fűbe.
Tehát a hajnali, kora reggeli kezelést személy szerint jobbnak tartom.
Nagyernyei Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #8 Dátum: 2014. Június 14. 21:51 »
Sziasztok!

Attila!
Nagyjából én is így csinálom a ködölést, ahogy leírtad! Tavaly kipróbáltam egy "vékonyabb keverési arányt. 100ml petróleumhoz csak 5 ml taktik-ot kevertem. Ugyanolyan jól takarította az atkát, mint a 10 ml-es.
Valahol olvastam, hogy a petróleumot parafinolajjal helyettesítik. Mi erről a véleményed?

Üdv.: Nb18

*

bükk

  • ***
  • 169
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #9 Dátum: 2014. Június 15. 11:33 »
Tisztelt Méhészek!
Az atkairtásról szeretnék néhány gondolatot ejteni.
Akác után, a következő pergetés előtt, érdemes valamilyen atkagyérítést végezni.
Én most a legnépszerűbbről, az amitrázos füstölésről írok.
Sokan sokszor kitárgyalták, de az ismétlés nem árt.
Tehát kezelésnél a gázálarc kötelező.
Ezt vegyétek komolyan,mert az egészség nem játék! A sima porszűrő, vagy papír maszk nem jó.
Úgynevezett félálarc kell, aktív szűrőbetéttel. Minden munkavédelmi boltban alap cucc.
Az atkairtó szer keverési aránya a másik fontos tényező. A Furetto elven működő készülékekbe, 1 liter finomított petróleumhoz kell 50 ml taktikot keverni.

Megszívlelendő,fontos gondolatok!A méhész, na meg a fogyasztó egészsége nagyon fontos az utóbbi éppen ezért vesz tőlünk mézet.
Egy dolgot azonban megjegyeznék,remélem nem kizárólag provokációnak tartod. :-X
Ez az atkaírtó módszer-hogy finoman fogalmazzak nem hivatalosan engedélyezett módszer-de kétségtelenül hatásos és olcsó módszer.

Szerintem érdemes lenne a GREENPEACE vegyianyag szakértőjét megkérdezned erről a módszerről meg hatóanyagról,mi erről a véleménye.


Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #10 Dátum: 2014. Június 15. 12:19 »
Bükk!
Természetesen szaktanácsadóként nem "reklámozhattam" ezt a tiltott technológiát.
De a minitoring füzetecskében is van egy mankó, hogy kell papírcsíkba felitatni a takitkot.
A tecnológa tiltott, de a hatóanyag nem.
Az ár a meghatározó, amúgy egyet értek írásoddal.
Utálom ezt a szert, és a periznt is, de ha nincs jobb?

Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #11 Dátum: 2014. Június 15. 13:10 »
Attila!

Van jobb. Az oxálsav. Csak azt még nem próbáltad.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #12 Dátum: 2014. Június 15. 13:36 »
Mi használjuk az oxálsavat,zárókezelésre.Viszont nálam okosabbak azt mondták,hogy egy generáció lehetőleg csak 1x találkozzon a szerrel,na ez számomra jelentősen beszűkíti a a lehetőségeket...
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #13 Dátum: 2014. Június 15. 17:38 »
Attila!

Van jobb. Az oxálsav. Csak azt még nem próbáltad.

Kedves Attila!

Hallgasson Geddekasra, ő már próbálta... Illusztrációul egy beszélgetés néhány részlete, mely Tsanyi és Pter között folyt pár éve a "Ződön". Tényleg,  ő már próbálta...


"pter    Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
 Elküldve: 2011.08.05. 12:00
Az oxálsav bejuttatási módok közül melyik a legkíméletesebb a méhek számára?
Az oxálsav elgázosítása, a lépek permetezése vagy a csurgatás? A múlt évben kaptam segítséget és gázosítással lett megoldva. Azonnali anyaveszteségem nem volt, de tavaszra több család indokolatlanul elpusztult. Most vettem api-ox-ot és azt tervezem, hogy permetezni fogom."


"pter    Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
 Elküldve: 2011.08.05. 20:00

Tavaly tavasszal lecseréltem a méhállományomat egy idős méhésztől vásárolt bio minősítésű állományra. Örültem a váltásnak, de aztán kijöttek a hibái az állománynak. Öreg volt a lépkészlet és semmire való ócskák, korhadtak a kaptárok. Múlt évben nagyon sokat bajlódtam költésmeszesedéssel és költéskövesedéssel. Csináltam sok anyacserét, kezeltem különböző szerekkel, és a legfontosabb a lépeket is cseréltem. Őszre valamennyire rendbe is jött az állomány.

Ősszel jött aztán az atka elleni oxálsavas kezelés. Bár nem tapasztaltam elhullást utána, de lehet, hogy a meszesedésből gyógyulófélen levő családok kapták a nyakukba az oxálsav gőzt és ez így már sok lett nekik, aztán a téli hideget némelyik nem bírta ki."


"tsanyi    Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
 Elküldve: 2011.08.06. 11:25

[idézet, pter írta:]
Saját készítésű gázfejlesztő készüléke van. Egy kemping gázpalackkal hevített kuktát alakított át gáztartállyá és ebből adagolta a gázt. Előre belemérte a kristályos oxálsavat. Idős gépészmérnök és a fiával aki meg vegyész, tervezte meg a szerkezetet. Én nagyon veszélyes eszköznek tartottam, mert nem volt rajta nyomásmérő és biztonsági szelep. Közel se mentem, amikor dolgozott vele. Abban viszont teljesen igaza volt neki, hogy rendkívül gyorsan lehet vele dolgozni. Kb. úgy lehet vele haladni, mint a furettóval. [pter id. vége]

Ebből még nem derült ki mennyi oxálsavat adagoltatok kaptáranként.
Elnézést, de ez a te kezelésed vicc kategóriába tartozik.
Hogy lehet egy gőzt adagolni, aminek se a nyomását,se a hőmérsékletét, se a tömegét nem tudjátok?????
Zárt térben hevítünk egy anyagot, aminek a bomláspontja közel van a szublimációs hőmérséklethez, sem fázisdiagramot sem a bomlási hőmérséklet nyomásfüggését, semmit nem ismerünk. De hiába is ismernénk hisz semmi nem szabályozható ..... Ezt nevezem készüléknek.

Tehát egész szezonban, egyetlen ilyen ráolvasás szintű atka elleni kezeléssel, engedted telelőbe a méheid.
Szerinted mitől pusztultak el????

Ja a különböző méhészeti oldalak tele vannak vaporízerekkel, itt a topicban is van néhányról kép videó. Mindegyik mért tömegű oxálsavat szublimál légköri nyomáson. Működnek."


"pter    Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
 Elküldve: 2011.08.07. 07:15
[idézet, tsanyi írta:]
Ebből még nem derült ki mennyi oxálsavat adagoltatok kaptáranként. [tsanyi id. vége]

Amint írtam, (sajnos az indulatod vezérelt és nem figyelmesen olvastad írásom) ELŐRE BELEMÉRTE A KUKTAEDÉNYBE AZ OXÁLSAVAT. Ha atka okozta volna nálam a téli pusztulást, akkor mostanra már egy méhcsaládom se lenne, és ebben az évben nem tudtam volna több mint háromszoros családszám növekedést elérni.

MÁS:
Tegnap a jászberényi mézvásáron láttam egy oxálsavas készítményt, amit fiasításos időszakban is lehet használni. Ki mit tud róla. 1 l-es oldat volt és oxálsav mellett citromsavat is tartalmazott. Permetezni és csurgatni is lehet. A sportcsarnokban sarokban volt a pultja. Egy idős állatorvos ajánlgatta. Sajnos nem kértem tőle szórólapot és a termék nevét sem jegyeztem meg. Emlékezetem szerint német készítmény volt.


"tsanyi    Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
 Elküldve: 2011.08.07. 11:59

[idézet, tsanyi írta:]
Ebből még nem derült ki mennyi oxálsavat adagoltatok kaptáranként.[tsanyi id. vége]

[idézet, pter írta:]
Amint írtam, (sajnos az indulatod vezérelt és nem figyelmesen olvastad írásom) ELŐRE BELEMÉRTE A KUKTAEDÉNYBE AZ OXÁLSAVAT.......[pter id.vége]

Bocs nincs bennem indulat. Te írtál úgy, hogy azt lehet sejteni, hogy az oxálsav párologtatást tartod felelősnek a családjaid pusztulásáért.
Leírtál egy módszert ami nem stimmel. Vagy a módszer vagy a leírás. Nem tudom melyik.
Azt szerettem volna megtudni mennyi oxálsav volt a családonkénti adag, de ezt vagy nem tudod, vagy másért nem voltál hajlandó leírni több kérdésre sem.
Egyébként ~2g/család az adag amit én használtam, ennél nincs se anyával, se családdal probléma.
Az nem lenne egy gyors és hatékony módszer, hogy minden alkalommal egy teljes kuktát felmelegíteni 2g oxálsavval, majd lehűteni.
Ha pedig több család adagját szublimáltátok el egyszerre, és ebből adagoltátok, akkor pontosan azok a dolgok állnak amit mondtam.
Komoly vezérléstechnikai bravúr lenne, változó nyomásértékek közt, gázégővel, a kondenzációs és bomlási hőmérséklet közt tartani ezt a rendszert amiben még az anyagmennyiség is időről időre változik. Ráadásul ebből a gázból pontosan 2 grammokat kiengedni ..........
Élnék a gyanúval, hogy ilyen módon a családok igen különböző adagokat kapnának. Ebből pedig már következhet anyapusztulás stb,stb

Tehát indulat legfeljebb annyi van bennem, hogy egyszeri kísérlet után amiről még csak azt sem tudod mekkora oxálsav mennyiséggel végeztétek osztod az észt megint. De ez már megszokott. "


"pter    Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
 Elküldve: 2011.08.07. 14:20

[idézet, tsanyi írta:]
Leírtál egy módszert ami nem stimmel. Vagy a módszer vagy a leírás. Nem tudom melyik.
Azt szerettem volna megtudni mennyi oxálsav volt a családonkénti adag, de ezt vagy nem tudod, vagy másért nem voltál hajlandó leírni több kérdésre sem.[tsanyi id. vége]

Szerintem abszolút nem ész osztás, ha az ember kérdez.
Már leírtam, hogy miért nem tetszett a módszer, de nem volt más választásom, mint az, hogy elfogadom. Egyszerre max 30-50 családra való kristályos oxálsavat tett a tartályba és azt hevítette fel az általa jónak látott hőfokra. Arra a hőfokra, aminél már gázállapotba megy át az oxálsav. Ekkor kezdődött a kezelés, ami annyiból áll, mint a furettónál, hogy benyomta a csövet a kijárón és kiengedte a gázt a kuktából a csőbe, amikor elégnek tartja a kifújt gőzt(gázt), elzárta a csapot és utána tovább állt. Az adagolás szemre-fülre történik, tehát éppen annyira pontos vagy pontatlan, mint a furettó esetében. Kezelés közben 20 család után egyszer újra hevítette a tartályt. A kezelés gyorsasága imponáló volt, de a kétségeim nekem is ugyanúgy megvannak, mint teneked. Nem véletlen, hogy ezt a módszert elvetettem és a változtatás mellett döntöttem."


"pter    Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
 Elküldve: 2011.08.07. 16:55

[idézet, pter írta:]
....... Az adagolás szemre-fülre történik, tehát éppen annyira pontos vagy pontatlan, mint a furettó esetében. ..... [pter id. vége]

[idézet, tsanyi írta:]Kérlek ne sértegesd a furettót használó méhésztársakat!!!!! [tsanyi id. vége]

Te se sértegess. Néhányszor már leírtam, de te továbbra is rám testálod ezt a "kuktás" módszert és elengeded a füled mellett a tiltakozásomat. EZ NEM AZ ÉN MÓDSZEREM!!! Valószínűnek tartom, hogy kis mértékű túladagolás történt. Egyszer átéltem. Kibírtam. Talán a méheim is kibírták, talán nem annyira. Ez benne volt a pakliban. Most itt leírtam. Szerintem ez így volt korrekt. Ha valaki próbálkozik hasonlóval, tanuljon belőle.

Egyébként ne dicsérgesd annyira a furettózást se. Átéltem azt is néhányszor, amíg nem a bio méhészetet választottam. Nem volt ott semmiféle különleges pontosság meg fecskendő vagy mi a fityfene. Igaza van annak, aki azt mondja, hogy az amitráz a buta méhész okos gyógyszere. Szemre-fülre ment az is. És jó volt. Ha túladagoltuk volna, akkor legfeljebb néhány órára kiköltöztek volna a méhek a kaptár homlokfalára. De szerencsére nem sikerült túladagolni és az atkák is potyogtak.

Az oxálsavnál a túladagolás nemcsak atka, hanem a méhek pusztulásával is jár. Nálam nem azonnal történt a pusztulás, mert két hét múlva még a családok nyugodtak voltak (anyátlanságot jelző zúgás nem volt), de a sejtésem szerint a méhcsaládjaimnál az oxálsav is közrejátszott a téli pusztulásban. Kockázatosabb az oxálsav, mint az amitráz, bár egy nagy előnye van: Nem rákkeltő. És ma már ez fontos szempont."


"tsanyi    Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
 Elküldve: 2011.08.07. 18:39
 
[idézet, pter írta:]
Te se sértegess. Néhányszor már leírtam, de te továbbra is rám testálod ezt a "kuktás" módszert és elengeded a füled mellett a tiltakozásomat. EZ NEM AZ ÉN MÓDSZEREM!!! Valószínűnek tartom, hogy kis mértékű túladagolás történt. Egyszer átéltem. Kibírtam. Talán a méheim is kibírták, talán nem annyira. Ez benne volt a pakliban. Most itt leírtam. Szerintem ez így volt korrekt. Ha valaki próbálkozik hasonlóval, tanuljon belőle.

Egyébként ne dicsérgesd annyira a furettózást se. Átéltem azt is néhányszor, amíg nem a bio méhészetet választottam. Nem volt ott semmiféle különleges pontosság meg fecskendő vagy mi a fityfene. Igaza van annak, aki azt mondja, hogy az amitráz a buta méhész okos gyógyszere. Szemre-fülre ment az is. És jó volt. Ha túladagoltuk volna, akkor legfeljebb néhány órára kiköltöztek volna a méhek a kaptár homlokfalára. De szerencsére nem sikerült túladagolni és az atkák is potyogtak.

Az oxálsavnál a túladagolás nemcsak atka, hanem a méhek pusztulásával is jár. Nálam nem azonnal történt a pusztulás, mert két hét múlva még a családok nyugodtak voltak (anyátlanságot jelző zúgás nem volt), de a sejtésem szerint a méhcsaládjaimnál az oxálsav is közrejátszott a téli pusztulásban. Kockázatosabb az oxálsav, mint az amitráz, bár egy nagy előnye van: Nem rákkeltő. És ma már ez fontos szempont. [pter id. vége]

No részemről zárnám az értelmetlen vitát. Veled mindig az.
Az én kaptáraim közelébe sem engednék olyan embert aki szemre meg fülre kezeli a méheket. Az enyémet különben is magam csinálom.
A furettósokat pedig tényleg ne sértegesd!!! Ha olvasnál is, nem csak írnál elolvashatnád a parasztfurettó topicban, hogy a fiuk épp arról értekeznek, hogy tudják pontosra beállítani a házi készítésű ködölőket.
Felénk mérőhengerrel vagy más pl. mosószerhez adott mérőpohárral mérik ki a petrót és orvosi fecskendővel a taktic-ot.
Nálad azt is el tudom képzelni, hogy ez is szemre meg fülre ment ........
Az elmúlt 5 évben, hányadik új állománynál tartasz????

Hogy tudjad. Az oxálsav 2 szeres túladagolása nem okozott gondot 2 családomnál ahol próbáltam. (Igaz véletlenül)
Részemről ezzel zártam a témát."

Segítségképpen: Pter név az Geddekas egyik levitézlett nickje a "Ződön"...

Szemmel láthatóan ő próbálta. Láthatja, írása is van róla...
A múltkor meg már kutatta, vizsgálta is, ha jól emlékszem, akkor éppen "organoleptikusan", ha nem tévedek...

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #14 Dátum: 2014. Június 15. 21:50 »
Itt leírtam, hogyan nem jó használni az oxálsavat. Azt bezzeg aljas módon nem idézed, amikor leírom, hogyan érdemes használni az oxálsavat. A rosszindulat köde miatt nem látod. Te bajod egykomám!
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.