MÉHÉSZET ujság

  • 55 válasz
  • 41296 megtekintés
Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #30 Dátum: 2014. Július 31. 01:36 »
Azt is írja viszont,... A következő választásokig hátralévő szűk két évben a jelenlegi vezetés joga és felelőssége a szakmát képviselni. Erről jó lenne, ha nem folyna több vita és nem menne veszendőbe erre több energia.

Péter!

Köszönjük a beharangozást, vagy ha tetszik a „téma előzetest”. Sajtóanyaggal viszont csak a megjelenése után lehet érdemben foglalkozni.
 
Az általad megelőlegezett sorok vitathatatlanul érdekes következtetésekre adhatnak okot, kétségtelen, hogy az érdekek mentén történő összeborulást vagy a „csendes váltást” nem nehéz e sorok mentén vizionálni. Szerintem semmi gond nincs azzal, ha gyanúperrel él valaki –mint ahogy ezt teszed Te is-, de várjuk meg a megjelenést, bőven lesz alkalom a felmerülő az ellenérzések kinyilvánítására.

Manapság már annyira bizalmatlanok a méhészek, hogy bármilyen véleményt, javaslatot, csak is erős fenntartással kezelnek. Ha a bizalomvesztés általánossá válik, akkor már nem is nagyon kell ezen csodálkozni… 

Néhány tárgyi tévedést én is látok ebben az előzetesben, de ha minden megkérdőjelezhető véleményt abortálnánk a megjelenése előtt, akkor bizony nehéz lenne tagadni a  cenzúrát.   
« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 31. 01:51 írta Litterae »

Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #31 Dátum: 2014. Július 31. 19:46 »
Litterae!


Egyetértek, hogy sajtóanyaggal érdemben csak a megjelenése után lehet foglalkozni. Viszont annyiszor megtörtént már, hogy megjelenés előtt azt mondtuk egy írásra, hogy ez igen, erre biztos reagál majd valaki legalább néhány karakter formájában és a reakció a méhészek részéről nulla volt. Persze tudom, hogy az olvasók nagy részének a szezonban még olvasni sincs ideje nem hogy írni, de mégis. Ezért gondoltam, hogy megjelenés előtt, amikor már kész a lap, amikor már semmi nem változik benne, amikkor már át van adva a nyomdának egy-egy írást, azaz inkább írásrészletet kiválasztok belőle gondolatébresztésnek. Sok évvel ezelőtt mikor Nikovitz Antal hívott az akkori Méhészújsághoz, a legfőbb érve az volt, hogy milyen izgalmas megjelenés előtt látni a formálódó szaklapot, mindenki előtt olvasni az apróhirdetéseket, egy kicsit bennfentesnek lenni.  Ugyan akkor 1991 végén én mégis inkább a MÉHÉSZET-et választottam, de a gondolat azért igaz, és ezt a bennfentesség érzését szeretném átadni azoknak, akik a méhészfórumok MÉHÉSZET lappal foglalkozó részét látogatják.
Ami a dolog érdemi részét illeti én is úgy gondlom, hogy a jelenlegi vezetés legitim és természetesen az ő joguk és felelősségük a szakmát képviselni. Ha ők jól csinálják az mindannyiunknak jó. Azt viszont nem gondolom, hogy csakis a minden nagyon szép, minden nagyon jó és mindennel meg vagyok elégedve, típusú észrevételekkel lehet illetni a mindenkori aktuális vezetést. Lehet és kell is kritikát gyakorolni csak sosem a személyek mentén hanem témaorientáltan, konstruktívan. A személyi változtatás most nem aktuális, ártana a közösségi érdeknek az egyesületi stabilitásnak. A változtatást akaróknak viszont nagyon el kell gondolkodni azon, hogy akiken múlik a változás elsősorban a helyi elnökök hogy gondolkodnak, mi motiválja őket, mivel lehet meggyőzni őket, és mi taszítja őket. Nagy hibának tartom, hogy az OV-nak nincsenek szakbizottságai, ahol a végrehajtó szervezettől függetlenül alakíthatnának ki szakmai álláspontokat s vihetnék az OV- elé, majd jöhetne a végrehajtás. Egy hasonlattal élve, azért mert van egy minisztérium, amely a mezőgazdaságot irányítja, attól még a mezőgazdasághoz értő választott képviselők nem csak kézfeltartással irányítanak, hanem részt vesznek az országgyűlés mezőgazdasági bizottságának munkájában. Ahogy látom, az egyesületi elnökök országos ügyekben megelégednek azzal, hogy időnként kézfeltartással irányítanak, az országos ügyekben való közösségi alkotó munkában a legtöbbnek nincs se ideje se ereje részt venni. Elég nekik annyi önkéntes, ingyen munka, amit otthon végeznek, a többit meg ráhagyják a központra.  Egyébként írásaidat mindig szívesen olvasom alaposak, tárgyilagosak s kifejezetten szakszerűek.

 


Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #32 Dátum: 2014. Július 31. 20:37 »
Szia Péter!
Köszönjük a beharangozót!
Egy gondolatodra reagálnék.
Ezt írod:
"Ami a dolog érdemi részét illeti én is úgy gondlom, hogy a jelenlegi vezetés legitim és természetesen az ő joguk és felelősségük a szakmát képviselni. Ha ők jól csinálják az mindannyiunknak jó."
Az első mondattal egyet értek, a demokrácia szabályai szerint elfogadom.
A második mondatodra az a válaszom, hogy nagyon rosszul csinálják, és ez senkinek nem jó.
Ma este fent lesz egy anyag, egy parlamenti képviselő kérdéseivel a Földművelésügyi Miniszterhez.
Abban az anyagban van egy mondat ez az én beharangozóm.
Nézzük:
Ezt írja a képviselő asszonynak válaszában Dr. Fazekas  Sándor miniszter Úr.
"Jelenlegi tudásunk szerint а mért szermaradékok szintje direkt méhmérgezéshez nem vezet, azonban а szubletáli s hatások – pl. méhek koordinálatlan repülése – létezésére bizonyított megfigyelések
Magyarországon nincsenek."

Hoppá! Ezen civódunk egy éve!
Ebben az utolsó mondatban minden benne van, amiért a jelenlegi OMME vezetésnek mennie kéne!
A nemzetközi kutatások már mindenre választ adtak, a magyar szakmai "érdekképviselők" pedig úgy adtak ki egy közleményt, állásfoglalást, hogy vizsgálatokkal nem tudták alátámasztani.
Ezért alkalmatlanok a méhészeket képviselni!
Nagyernyei Attila

Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #33 Dátum: 2014. Augusztus 30. 20:44 »
Jövő héten jelenik meg a MÉHÉSZET szeptemberi száma, Deákné dr. Paulus Petra: Méhegészségügy a világban c írásában írja….

A francia Jabot Claire a piretroid és neonikotinoid csoportba tartozó növényvédő szer  hatóanyagok előfordulását és megoszlását vizsgálták Franciaország különböző területeiről gyűjtött méh-, méhviasz- és méhkenyér-mintákban. Utóbbiaknak azért van nagy jelentősége, mert a viaszban felhalmozódott vegyszerek folyamatosan érintkeznek a fiasítással, a méhkenyérben jelenlévő hatóanyagokat pedig hosszú időn át fogyasztják a méhek. Mivel különböző fizikai-kémiai tulajdonságú anyagokat vizsgáltak (vízoldékony neonikotinoidokat
és zsírban oldódódó piretroidokat), melyek sokszor csak nagyon kis koncentrációban vannak
jelen az egyes mintákban, ezért új, hatékony és megbízható vizsgáló módszereket fejlesztettek
ki (melyekkel már nanogrammos – a gramm egymilliárd része – mennyiségeket is ki tudnak mutatni). Az első eredmények azt mutatták, hogy a vizsgált méhkenyér-minták 54%-ában, a méhek 31%-ában, a viaszmintáknak pedig 55%- ában találtak valamilyen szenynyező anyagot. Neonikotinoidokat legnagyobb mennyiségben méhkenyér, aztán a viasz, végül a méhek tartalmaztak, míg a legtöbb piretroidot a méhekből, majd a viaszból, végül a méhkenyérből mértek ki. A legnagyobb koncentrációkat a méhviaszban találták. További vizsgálatokat végeznek a hatóanyagok méhek viselkedésére gyakorolt hatásának felderítése érdekében, valamint a vizsgálatok kiértékelését is tartalmazó toxikológiai honlap kifejlesztésén is dolgoznak.

Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #34 Dátum: 2014. Szeptember 28. 18:03 »
Hamarosan megjelenik a MÉHÉSZET októberi száma, Dögei Imre főszerkesztő a következőket írja,


Jubileum – a régi elnökök nélkül


Szeptember 27-én, szombaton az újjáalakulás helyszínén, az egykor volt Agro Hotel – akkori
becenevén Paraszt Hilton – konferenciatermében tartotta alapításának 135., újjáalakulásának
30. évfordulóját az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME). A megjelenteket az augusztusban leköszönt mézkirálynő, Lehóczki Tímea, az esemény háziasszonya köszöntötte, s mindjárt Mészáros László jelenlegi elnököt szólította a mikrofonhoz.

Mérföldkövek címmel, az egykor volt elnökök emlékeztek volna vissza a múltra, ám a három
évtized alatti összesen hat élő elnökből személyesen egyedül Szatmári János jelent meg, ő
„mentette meg a régiek becsületét."Az elhunyt elnökök – Balogh József, Nagy Béla, Sajermann Géza – és a többi örök méhészmezőkre távozott egyesületi tag emlékére néma felállással emlékezett a közönség.

A harminc éve összehívott küldöttgyűlés 1984. június 23-án volt, akkor 2840 fő alapította meg a Magyar Méhész Egyesületet. Mészáros László szerint minden elnök egy-egy mérföldkövet helyezett a méhészegyesület szellemi székházába. Valakinek, valamikor mindig le kellett ütni a billentyűket, rendre azoknak a méhésztársaknak, akik a méhészek érdekvédelmi szervezetének első emberei voltak – példálózott az elnök. Johann Sebastian Bachra, a zenetörténet egyik legnagyobb egyéniségére utalt, akitől rajongói egyszer kérték: fogalmazza meg a zeneszerzés lényegét. – Egyszerű dolog – felelte a mester. Leülök az orgona mellé, időnként leütöm a billentyűket, és magától játszik a hangszer. (Bach 1750 júliusában halt meg, ám a zongora, az orgona billentyűzetének mintájára, csak a 18. század után alakult ki.)
Nagy érdeklődés fogadta Nikovitz Antalnak, az egyesületi szervezkedés faltörő kosának felszólalását. Megbékélve, csendesen beszélt az emberi társadalom és a méhek közösségének munkamegosztáson alapuló hasonlóságáról. Beleszületett a méhészkedésbe, teológiát végzett, majd a gödöllői méhészeti intézethez sodorta az élet. Ott méginkább megismerkedett a méhek és a méhészek világával, s elkezdte hirdetni a méhészkedés igéjét. A legszebb szakmáról tartott rövid mondanivalóját e szavakkal zárta: „Nagyon legyetek büszkék az igénytelennek látszó kis állatkákra, így ti lesztek a társadalom legigényesebb alkotói."

Az írás folytatása a lap 20. oldalán található


*

atya

  • *****
  • 1043
Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #35 Dátum: 2014. Szeptember 28. 19:58 »
Idézet
hat élő elnökből személyesen egyedül Szatmári János jelent meg, ő
„mentette meg a régiek becsületét."

Vajon miért?? Én kíváncsi lennék az indokokra is!
Szerintem nem a régi elnökök becsületével kell foglalkozni , az meg van, köszöni jól van.
Itt úgy látom az OMME jelenlegi vezetésének a becsületéről lehet szó. Amit misem bizonyít jobban,  hogy csak egy volt elnök ment el a bulira.
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #36 Dátum: 2014. Október 23. 12:28 »
                   A kislány dobozba zárta a méhkirálynőt,de ahogyan a többi méh reagált az elképesztő!


Egy kanadai kislány , hazaérve az iskolából egy méhkirálynőt talált a lakásukban. Mivel ő nagyon félt a csípéstől, ezért arra gondolt, hogy amíg szülei haza nem érkeznek, addig lefedi egy műanyag dobozzal méhecskét, és majd a szüleivel szabadjára ereszti a méhet. Egyetlen tényezővel nem számolt..
hogy a királynő olyan feromonokat bocsájt ki magából, ami a több tízezer dolgozó méhet arra ösztönzi, hogy védjék őt, és menjenek “dolgozni”, azaz virágport gyűjteni. A szülők egy profi méhészre bízták a dolgokat aki berakta a méhkirálynőt egy kaptárba,és becsalogatta hozzá a több 10,000 méhecskét is.:)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #37 Dátum: 2014. Október 29. 20:45 »
Hamarosan megjelenik a MÉHÉSZET novemberi száma, a lap főszerkesztője szokásos Tájoló rovatában a 4. oldalon a következőket írja,

Rendkívüli küldöttgyűlés

Az OMME Országos Vezetősége október 11. ülésének határozata értelmében 2014. november 16-ára összehívta az egyesület rendkívüli küldöttgyűlését. Az eseményre Gödöllőn kerül sor, az OMME Kongresszusával azonos időpontban és helyszínen. A rendkívüliséget az egyesület ismételt közhasznúvá nyilvánítása , valamint az OMME új alapszabályáról való döntés indokolja. Röviden így summázható a legutóbbi OMME OV munkájának érdemi része. Természetesen történt más is, ami e sorok íróját – az egyesületi rendezvényeken mostanában nem először –, déjávu (mintha már átéltem volna) érzéssel tölti el. Amikor 1986 márciusában a Méhészet szaklap élére sodort az élet, még javában tartottak az akkori MME összejövetelein az indulatos civódások. Nos, mintha megint ilyesmit érzékelnék: a levegőben szinte tapintható a feszültség, amelyet az OMME IB szerint egy tucatnyi sikertelen, elégedetlen ember gerjeszt. De nem csak ők! Komoly vidéki egyesületek tekintélyes vezetői is szót emeltek olyan egyesületi jelenségek miatt, amelyeket – finoman fogalmazva – nem tartanak szerencsésnek. A Szatmár és Térsége Méhész Egyesület elnöke higgadt hozzászólásában így vélekedett: „Olyan feszültségeket érzek, amelyek szétrobbanthatják az OMME-t." A Békés Megyei Göndöcs Benedek Méhész Egyesület képviselője egyebek mellett a következőket mondta: „Az utóbbi években elnyűttünk három elnököt, de az OMME új alapszabályának ügyében nem jutottunk semmire." A Palóctáj Méhész és Környezetvédő Egyesület vezetője szóvá tette: „Az OMME vezetésétől közhasznúság ügyben komolyabb előterjesztést vártam." Aki figyelt,
az törésvonalat érzékelhetett az IB-tagok véleményeiben is. Míg az OMME elnöke vonakodott a közhasznúságtól, addig általános alelnöke kiállt az egyesület közhasznúsága mellett. Jelzésértékű az OV „billegő határozatképessége is. Az esemény elején nem volt meg a határozatképességhez szükséges 119 OV tag 50% + egy fős létszáma, később 63 fővel vette kezdetét a munka. A szavazatok összegzésénél azonban ez a létszám soha „nem jött ki." Vajon a gyönyörű indián nyári nap győzhette le sokak kötelességtudatát? Utóbbiról így morfondírozott egy neve elhallgatását kérő elnök: „Akik nem jöttek el, azok vajon miként tájékoztatják az egyesületi tagságot az OMME második legfontosabb döntéshozó fórumán elhangzottakról?"

Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #38 Dátum: 2014. Október 29. 20:54 »
Péter!
Köszönöm szépen az információt, felelevenítetted bennem az OV-n elhangzottakat.
Épp az előbb olvastam a Méhész újságban is a beszámolót az OV-ról, a 30. oldalon. Hát valahogy az fogalmazódott meg bennem, hogy annak írója mintha valami más OV-n járt volna.
Pl:" Az egyesület közhasznúságának témakörét, úgy érzem a hozzászólók javarészt érzelmi alapon közelítették meg". Hát ezen kiakadtam, ezen kérdésnek fel sem szabadott volna merülni ha az un. vezetés az alpszabály és az előírt szabályzatok szerint végzi a reá bízott feladatokat. A szakmailag felkészült úriember mint már írtam mintha akkor tért volna magához , hiszen az előtte szólók már cáfolták minden szavát, szerintem csak a szereplési vágy és a vezetés felé mutatott megfelelési kényszer irányította szónoklatában.

Üdv. jani bátya
« Utoljára szerkesztve: 2014. Október 29. 21:04 írta jani bátya »

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #39 Dátum: 2014. Október 29. 21:52 »
Álmomban tenisz mérkőzésen voltam. Ültem a nézőtéren, mellettem sok sok mezei omme tag. Lenn a pályán pattogott a labda, hol az egyik térfélen, hol pedig a másikon.
 A csapatokat, amelyek meglehetősen nagy vehemenciával próbálták a földbe döngölni egymást, nem ismerte a nézők legnagyobbik része, ezért meglehetősen közönyösen viselkedtek. Akik ismerték őket egy páran, a pálya szélén ültek, és kiabáltak befelé.
Egyszerre az adogatás olyan gyors lett, hogy kiesett a rágó a szánkból.
Már nem emlékszem mi lett a meccs eredménye, csak arra, hogy sokan össze gyűrték a jegyet, és morogva, hogy ezt is megint ők fizették, elballagtak haza.

Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #40 Dátum: 2014. Október 29. 21:57 »
Jani bátya!
Annyira tisztán látod a helyzetet, hogy a gondolatunk is azonos.
Most akartam arról írni, hogy az IB újság főszerkesztője melyik gyűlésről tudósított?
Valahogy "kifelejtette" Dr. Fendrik Péter hozzászólását, ami példaértékű  közhasznúságunk megítélésében.
Annyira gyűlölik Fendriket, hogy fel sem fogták miről beszélt?
Legmegdöbbentőbb számomra, hogy "kifelejtette" Fekete József alelnök közhasznúságról szóló beszédét!!!!!!!!
Milyen tájékoztatás ez tisztelt méhésztársak?
S Ú G O K!
Egyoldalú! Amit az IB hallani, olvasni kíván! Hát vegyétek már észre, hogy ez az újság csak egy álca!
Valójában egy üzenőfalnak használják, és torzítják a számukra kényes híreket! A fenti kifelejtés ennek épületes példája!
Csak van ám egy bibi! Itt vagyunk mi Feketék-Fehérek! Úgy utálnak bennünket, hogy arról fogalmatok sincs.
Mit is ír Dr. Mészáros a gőzölgő dicshimnuszában?
Egyszer már idéztem ma, de úgy tetszik:
"A jól lerakott alapokon egy nagy létszámú, erős OMME működik."
Mit is ír a MÉHÉSZET szaklap felelős szerkesztője? Ezt idézi:
„Olyan feszültségeket érzek, amelyek szétrobbanthatják az OMME-t."
Egy témát ennyiféle képen értelmezni?
Nem oly rég a hitről írtam.
Kinek hisztek, az 50 éve piacon lévő MÉHÉSZET-ben megjelent írásnak, vagy a törzsi sámántáncot járó elnökünknek, és a tagdíjunkból fizetett főszerkesztőnek?
Aki ezt nem látja át, az vagy vak....vagy elmentek neki.....
Nagyernyei Attila

 


« Utoljára szerkesztve: 2014. Október 29. 22:02 írta Nagyernyei Attila »

Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #41 Dátum: 2014. Október 30. 07:57 »
Tisztelt Méhészek!

Dr. Fendrik Péter megkért, hogy a következőket tegyem közzé.

Visszautasította előző gondolatom azon részét  ahol azt írom, hogy őt gyűlölik.
Kérte, hogy másként fogalmazzak, ne vagdalóddzak.
Az Ő véleménye szerint félnek tőle, mert sárosak!
Félnek attól, amit az OV-n is kifogásolt alkalmazott kutatásokhoz kapott 50 milliós keret nem lett megpályáztatva, és ezt számon kérik tőlük. Kérdezi, hogy a viasz toxinmentesítésének vizsgálatához miért kellett a terepjáró?
Megemlítette, hogy tegnap este kapott egy anyagot az OMME-ból melynek felirata:
                                             "BELSŐ HASZNÁLATRA"
Gyakorlatilag titkos.
Szerintetek mi van benne? Az lapszabály tervezet egy példányban. Azért lesz zárt ülés...... de majd megtudjátok.
Megígértem neki, hogy én sem írok róla többet, de vérlázító a tervük!

Ettől kezdve csak a magánvéleményemet fogalmazom meg.
Mi lehet az alapszabályunkban titkos?
Miért lett az ülés Zárt?
Miért rontják még a levegőt?
A tagdíjfizető méhész nem ember?
Mit képzelnek ezek az emberek?
Álljunk már a sarkunkra és meséljük el nekik, hogy

"A jól lerakott alapokon jelenleg egy nagy létszámú erős OMME működik" (idézet az elnöktől)

És képesek vagyunk arra, hogy véget vessünk ennek a hazudozásnak, és az ámokfutásnak!

Nagyernyei Attila



*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #42 Dátum: 2014. Október 30. 08:22 »
Sziasztok!

A következő a véleményem az Elnök Úr kijelentéséről:
-jól lerakott alapok: ebben ők nem vettek részt, úgyhogy nem kéne vele kérkedni.
-nagy létszámú OMME:kíváncsi vagyok, hogy Np nélkül mennyien lennénk.
-erős OMME működik: az erős elé tennék egy még szót és inkább azt írnám, hogy "OMME vezetés élősködik".

Szóval én ezt így írtam volna le:
Az elődeik által jól lerakott alapokon egy nagy létszámú még erős(?) OMME vezetés élősködik!
Remélem, hogy a mondat végét rövid időn belül múlt időbe tehetjük!

Nb18
« Utoljára szerkesztve: 2014. Október 30. 09:30 írta Nb18 »

Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #43 Dátum: 2014. Október 30. 14:13 »
Na most lehet hogy én vagyok a hülye megint és a tudatlan, de ha a küldöttek minket képviselnek és nekik van joguk az új alapszabályt elfogadni akkor ugye a mi véleményünkkel egyetértésben helyi szervezet többsége) és nem a saját fejük szerint szavaznak. Akkor egy új alapszabály tervezet miért titkos?

Re:MÉHÉSZET ujság
« Válasz #44 Dátum: 2014. Október 30. 14:30 »