Szabadépítményes méhészkedés

  • 85 válasz
  • 46485 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #30 Dátum: 2016. Augusztus 21. 12:05 »
Köszönöm. Megtartom. De ha kipróbálod, megtudod és te is megtarthatod.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #31 Dátum: 2016. Augusztus 21. 12:57 »
Ok egyszer kiprobálom lehet .

*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #32 Dátum: 2016. Augusztus 21. 13:07 »
Remélem nem sértetem meg vagy ha mégis akor bocsánatot kérek .

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #33 Dátum: 2016. Augusztus 21. 17:20 »
Általában azok szokták ezt a kérdést feltenni, akinek eszük ágában sincs szabadépítményes méhészkedést csinálni. Azoknak meg bármit válaszolok, belekötnek. Ha szerintük sokat írok, az nem tetszik nekik, ha meg kevesebbet, akkor meg az nem tetszik nekik. Vagyis bármit írok jönnek a kéretlen rosszindulatú megjegyzések. Nyaljanak sót.

Most is leírtam a július végi fészek méretét és már kapom rá a megjegyzéseket, hogy az lehetetlen. Erre is azt tudom mondani, hogy próbálja ki vagy nyaljon sót. Nem érdekel a véleménye, ha rosszindulatú.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #34 Dátum: 2016. Augusztus 22. 09:40 »
Egy idei "rajt" rakodókasba telepítettem, kíváncsiságképpen. Érdekes dolog, az biztos.
Ha nem én csináltam volna kutyafuttában a gyűrűket, még szép is lenne (mármint emberi szemmel nézve), de így, hogy a méhek telipakolták a léceket, lécek közét, meg ahol csak jónak gondolták, most eléggé kusza a felső gyűrű  :)
Másképp nézve viszont, ha nekik így volt jó, akkor legyen így. Jövőre, ha előjönnek tavasszal, már rendesebben fogok hozzá a gyűrűkészítésnek.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Augusztus 22. 12:39 írta Jam Clerk »
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #35 Dátum: 2016. Augusztus 22. 11:52 »
Gyere el hozzám és néhány alapfogást megmutatok, megtanítok, amit érdemes betartani. Például: Mit kell csinálni, hogy ne legyenek kuszák a lépek, hanem szépen keretsorosan épüljenek? Miért fontos, hogy a rakodókas függőleges legyen? Miért nem szabad 1 kg alatti rajjal indítani? Miért érdemes a fiaslépek átszabásával indítani a rakodókast és miért vagy mikor nem érdemes? Miért nem érdemes fiaskeret áthelyezéssel indítani a rakodókast? Használhatunk-e műlépet vagy nem? Ha igen, akkor mennyit, mikor és hogyan? A méhcsalád fejlesztésének mik az alapszabályai? Hogyan célszerű a család vizsgálatakor a gyűrűket elválasztani egymástól és hogyan nem?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #36 Dátum: 2016. Augusztus 22. 12:30 »
A kuszaság indokát sejtem, mivel ahogy írtam is, magam ütöttem össze a gyűrűket, és eléggé érdekes külalajuk és belső kialakításuk lett, a lépek gerinctávolsága (főleg a szélén) meglehetősen esetlegesre sikerült (de legalább párhuzamosak), így nem csak a lécekre építkeztek, hanem mivel volt még ott hely, így a gyűrű falára is húztak egy fél szakaszt. Gondolom, ha méretpontosan tudtam volna barkácsolni, nem lenne ilyen az eredmény. Ettől eltekintve szépen beépítették a rendelkezésükre álló teret, bár a neten megtalálható leírásban írott 3-5 kiépített gyűrű helyett jelenleg inkább olyan 2.5 gyűrűt használnak (noha van még alattuk gyűrű, műlépcsíkokkal). Azt is elismerem, hogy az első pár naptól eltekintve nem etettem őket, tehát ami van a kasban - viasz, méz, fiasítás -, azt június óta mind maguk oldották meg. A nagyobb arányú élelem-kiegészítést a többi családhoz hasonlóan tudom csak megoldani, bár gondoltam arra is, hogy nem ártana szeptember elejéig is "pöckölgetni" őket, pipás etetéses kisadagú sziruppal, hogy kicsit még építkezzenek lefelé, mert szerintem egyelőre (de telelésre szinte biztosan) kevés ez a bő 2 gyűrű.
Annak örülök azért, hogy sok fiasításuk van még mindig, de ez nem csak erre a családra igaz, hanem a többire is.
Nem fiaskerettel indítottam, és nem is annak átszabásával, hanem egy közel "rendes" méretű család átrázásával akác után (amikor egyébként sem lett volna fias a fészekben), de ez már így alakult, ha ez gond, akkor késő bánat.

A felajánlást köszönöm, valószínűleg élni fogok vele, mivel a jövő évre úgy tervezem, hogy ami szaporításom lenne, azt ilyen rakodókasokba telepíteném (aztán ősszel vagy összerakom a gyengébbeket, és lesz néhány teljes értékű kas, tavaszra tartalékcsaládnak, vagy visszarakom a népet a "rendes" kaptárakba), így talán a legegyszerűbb számomra megoldani a teljes állomány "bővülési" igényének kihasználását, és ehhez már jól jönne némi komolyabb gyakorlati útmutató is.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Augusztus 22. 12:47 írta Jam Clerk »
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #37 Dátum: 2016. Augusztus 22. 13:28 »
Szeptemberben már csak nagyadagú és az 1:1-nél töményebb sziruppal kell őket etetni. Akkor már a serkentéssel öregíted a méheket és az áttelelő képességüket rontod. Ezért nem javasolom a pipást szeptemberben. A pipás egyéb évszakban, de főleg nyári időszakban jól használható.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #38 Dátum: 2016. Augusztus 22. 13:58 »
Amúgy a pipás etetővel nem is lehet beadni a sűrűbb szirupot szeptember elején? Ha jól emlékszem, Örösinél olvastam a 8 : 5-ös arányt, ami 1 kaptárra számolva 1 : 0,625 (1 szűk mézesüveg) arány, ha így teszem be pipással (esetleg másfélszer-kétszer ennyit téve a flakonba, meg picivel nagyobb lukat fúrva a kupakra), abból nem telelőélelem lesz? Tavaly tálcással etettem, idén gondoltam arra, hogy kipróbálom ezt a módszert, akkor ne is ezzel tervezzek? Tudom, hogy ez a kérdés nyilvánvalóvá teszi, hogy kezdő-szinten vagyok, de amikor vettem, nem kérdeztek rá, hogy mikor és hogyan használnám, evidensnek vették, hogy tudom, mire veszem, a termékleírásban meg csak annyi van, hogy szirup etetésekor 1 darab 2 milliméteres lyuk kell a kupakra, azt már nem írták mellé, hogy kizárólag tavaszi-nyári időszakban használható :(
« Utoljára szerkesztve: 2016. Augusztus 22. 14:03 írta Jam Clerk »
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #39 Dátum: 2016. Augusztus 22. 15:43 »
 Jam Clerk !
Simán használhatod most is a pipás etetőt!
A sűrűbb sziruphoz valóban nagyobb furat kell és kész.
Óriási előnye, hogy nincs tőle kutatás, nappal is etethetsz.
A kijáró azon részét ahol a méhek járnak, gondosan szűkítsd le.
Sokszor használtam ebben az időszakban a rakodóim etetésénél, soha semmi gondom nem volt vele.
A furat nagysága perdöntő.
A sűrű sziruphoz ki kell kísérletezni, de emlékeim szerint nekem 2 db. 2.5 mm átmérőjű furat volt a kupakokon.
Egyébként a gyártó több kupakot adott, amik előre már ki voltak a különböző méretre fúrva.
A kölyökcsaládoknál az egyik furatot leragasztottam.
Nagyernyei Attila

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #40 Dátum: 2016. Augusztus 22. 16:20 »
Köszönöm a választ!
A kupakokat sajna magamnak kell fúrnom, mivel az "ócóbbik" fajta etetőt vettem, amelyikbe keményfalú üdítős flakont kell állítani. A másik fajtához azt írták, 1 literes a tartálya, ami szerintem téli etetéshez kevés (bár ha napközben is lehet vele etetni, akkor másnak még lehet, hogy jó, az én utántöltési lehetőségemhez viszont kevés, csak egyszer tudok kimenni egy nap). Az üdítős flakon viszont jóval nagyobb, az 1.75 literes például szinte ideálisnak tűnt az 1:1-arányú szirup esetén, ezért is választottam ezt a fajtát, de ha ezzel sincs gond, akkor nincs gond  :)
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #41 Dátum: 2016. Augusztus 22. 16:37 »
Ha van a közeledben szikvizes,akkor attól lehet szerezni jutányosan elég erős flakonokat (műanyag "szódásüveg"),mi a pepsis üveg kupakját szoktuk átlyukasztani 2-3 ponton szöggel.(Igen modern technológia tudom,de működik.)  ;D Simán elhordják belőle a sűrű szirupot is.Ha időbe nekiáll az ember 2 naponta 1 liter sűrű sziruppal is perfekt be lehet etetni,szerintem.  ;)
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #42 Dátum: 2016. Szeptember 08. 15:00 »
A szabadépítményes méhészkedés keretein belül az általam ismert két irányzaton (mármint a rakodókason illetve a Phil Chandler-féle "NB-jellegű" fekvőkaptáras változaton) túl akadnak egyéb elképzelések, működő fajták is?
Tudom, google a barátom, de hátha más már találkozott egyéb lehetőségekkel.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Szeptember 08. 15:05 írta Jam Clerk »
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #43 Dátum: 2016. Szeptember 08. 16:07 »
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #44 Dátum: 2016. Szeptember 08. 17:02 »
Úgy értettem, hogy gyakorlati szempontból is használható, egyszerű, hozzánk közelebb álló fajta ;)
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.