Szabadépítményes méhészkedés

  • 85 válasz
  • 46509 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #15 Dátum: 2015. Február 04. 07:42 »
Idézet
az emberi hülyeség határtalan
Ez a véleményed a rakodókasról?
Szerintem meg az emberi alkotóképesség is és a véleményalkotás is ösztönös és határtalan.

Érdemes megnézni az interneten, hogy miket csinál ez az ember, mert a gömbkaptár mellett más fejlesztései is vannak. Nem hiszem, hogy termelési célra fejleszti ezeket. Tanulságosak lehetnek viszont a tapasztalatai.

A rakodókas viszont nem kísérleti, hanem termelési célokra készült. Előképe volt a gyűrűs kas, ami egész Kárpát medencében évszázadokon keresztül használt volt. A szabadépítményes jellege miatt pedig pontosan az olyan állományfertőző beavatkozások - mint pl a pergetés, lépcserék stb - kerülhetők el, amiről tegnap beszélgettünk. Továbbá a gyors lépcsere miatt a lépekben sem tud annyi méreg vagy kórokozó felhalmozódni, mint a hagyományos kaptárainkban. Természetesen ez nem kommersz tömegárut termel, tehát piaci szerepe soha nem lesz akkora, mint a keretes kaptárnak, de akkor sem hülyeség.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Február 04. 08:10 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #16 Dátum: 2015. Február 04. 10:27 »
Sziasztok!

Hát biztos nem hülyeség amit ez a jóember csinált. Nekem nagyon tetszik,, mint forma. Hogy mennyire használható  a mindennapokban azt nem tudom, (mert még nem dolgoztam ilyennel és rakodókassal sem) de az látszik, hogy a kidolgozás profi.

Nb18

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #17 Dátum: 2015. Február 04. 10:56 »
A Kósa Lajos féle hengerfészkes forgó kaptár is profi, de oly bonyolult, hogy nem tud elterjedni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #18 Dátum: 2015. Február 04. 11:48 »
Nem a bonyolultsága miatt nem terjedt el. Más oka van annak. Mégpedig az, AMIRE kitalálták, arra nem jó. Mert az atkának nem mondták el a célt ;D Meg ugye a rajzást a bölcsők visszarágatásával megszüntették, de a méhek újak építésébe kezdtek, így a rajzásra való készülődés következménye a kotlás nem maradt abba.
Nem értem, a normális emberek miért nem dolgoznak a jól működő rendszerekkel ahelyett, hogy hülyeségeket találnak ki, aztán azokhoz tömegével gyártatják a drága szükséges eszközöket, majd pl. mint a NB feldarabolása után a szükséges sugaras pergetőket, melyeket óriási előnyként beállítva ál teóriákat hitetnek el a kezdő társaikkal. Meddig lehet még a hülyeséget fokozni? Komolyan mondom naponta annyi butaságot lehet olvasni, hogy gyakran a hozzászólások emésztése közben nem tudom vajon csak viccel a szerző, vagy az ideg rendszerét teszteli azoknak, akik ebből élnek.
 Gömbkaptár :o. Meg a sok voda helyett vodka.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #19 Dátum: 2015. Február 04. 12:34 »
Egyszer meglátogattam Kónya Lajos forgófészkes méhészetét.

A hengerfészek lépjeiben valóban léctől-lécig fiasít az anya tavasszal és a méz valóban felkerül a méztérbe.

Kónya Lajos elmondta, hogy a kotlást nem állítja meg a fészek forgatása, de a rajzást valóban késlelteti. A forgatás miatt eleinte valóban kiürítik a bepetézett anyabölcsőket a méhek minden forgatáskor, aztán valahogy rájönnek, hogy tengely irányba vízszintesen kell a bölcsőt húzni és akkor bizony kirajzanak. Tehát jóval később, de valóban ki tud rajzani a forgófészkes kaptár is.

Hogy az atka ellen mennyire véd a fészek forgatása? Hát nem emlékszem rá, hogy igazán meggyőző érvet mondott volna.

Bemutatta a kaptárt és az alkatrészeket. Csak konténerben igazán működőképes. Nagy munkaigényű precíz megépítést igénylő, bonyolult, terepi viszonyok között gyakran meghibásodó rendszer.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

igi

  • *
  • 26
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #20 Dátum: 2015. Február 04. 13:41 »
A Kónya féle forgófészkes kaptár tökéletes,egyetlen hibája a fordulat.A fészekkeretek fordulatát  addig kellene emelni míg az atka el nem szédül,ezen a fordulaton a kotlás is meg szünne és a méz is felkerülne a méztérbe.

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #21 Dátum: 2015. Szeptember 18. 19:22 »
"A világon két dolog végtelen: a világegyetem és az emberi hülyeség. Bár az elsőben nem vagyok biztos."
Albert Einstein


Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #22 Dátum: 2015. Szeptember 18. 20:19 »
Ezt mért és mire írtad? ???
Üdv:robi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #23 Dátum: 2015. Szeptember 18. 22:44 »
Nehogy meglepődj! Sima provokáció.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #24 Dátum: 2015. Szeptember 18. 22:50 »
No csak az lepett meg hogy majdnem 8 honapja nem írt ide senki semmit. Azt hittem hogy valamit olvashatok.
Üdv:robi

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #25 Dátum: 2015. Szeptember 19. 01:20 »
Én is azt hittem...

*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #26 Dátum: 2016. Augusztus 14. 17:22 »
Azt szeretném meg kérdezni hogy egy szezonba menyi viaszt  termel?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #27 Dátum: 2016. Augusztus 15. 01:00 »
Ha csak ez érdekel, akkor valójában téged nem érdekel.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #28 Dátum: 2016. Augusztus 16. 11:12 »
Egyáltalán nem panaszkodhattam a rakodókasos méhcsaládjaimra. A méhcsaládok természetes fészekképzése látványosan megvalósult bennük. Egész nyáron gyönyörű nagy csúcsára állított tojásdad formájú fészket tartottak fenn a méhcsaládok, aminek magassága 40-48 cm, vízszintes legnagyobb átmérője 30-35 cm volt, tehát a fészek négy egymás fölötti gyűrűn helyezkedett el és 6-8 lép szélességű volt. Fölöttük voltak és vannak a lépesmézes gyűrűk, amiből nyilván a legalsó, tehát a fészek fölötti gyűrű nem vehető el, mert erre az élelemre szükség lesz télen.

A méhcsaládok mostani életszakaszában a fészek átmérője látványosan csökken, a méhek a kikelő fiasítások helyére gyűjtenek, illetve oda hordják be a szétszórtan távolabbi lépeken levő fedetlen mézet. Érdekes módon a fészek függőleges átmérője lényegesen nem változott, tehát most is négy gyűrűt foglal el, azzal a kis változással, hogy a fészek alsó részén is megjelent a méz és virágporkoszorú.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #29 Dátum: 2016. Augusztus 21. 10:47 »
Akor tartsa meg  magának!