Szabadépítményes méhészkedés

  • 85 válasz
  • 46511 megtekintés
*

kocsa

  • *
  • 13
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #75 Dátum: 2017. Január 16. 23:23 »
Igaz nem szabad építményes, de ide illik a legjobban.

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #76 Dátum: 2017. Január 18. 21:18 »
Szerintem ebben eltévednek :)

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #77 Dátum: 2017. Február 13. 08:56 »
A rakodókasos méhcsaládok jól bírják a hosszú telet. Fiasítás nincs náluk és méz még mindíg bőséges. Élelempótlás nem szükséges. A családok többsége vagy elől vagy középen van, de volt olyan család, ami olyan mélyen lent volt a mézkoszorú alatt, hogy csak a zúgásuk volt hallható, de a helyüket nem lehetett megállapítani.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #78 Dátum: 2017. Április 26. 10:28 »
Belebotlottam a neten egy videóba, amelyen "műlépkészítés házilag" történik. A végeredmény egy-egy sima viaszlap, dombornyomás nélkül. Ez a "középfal" alkalmazható a szabadépítményes "eszköztárban" (legalább lépkezdeménynek), vagy ez is kizárt, ha típustisztán tekintünk a szabadépítményre?

A használat mellett szóló érveim esetleg azok lehetnének, hogy ebben az esetben továbbra is a saját (méhészetből származó, általuk készített, "hozzáadott adaléktól mentes") viaszból/viaszra készülnének a lépek, és a dombornyomás elhagyása esetén továbbra is a méhek határozhatják meg, hogy milyen sejteket húznak ki, viszont megkönnyítenénk a kezdő lendületet. Viszont ez az utóbbi ellene szóló érvek között is ugyanúgy említhető lenne, azaz a könnyítés (ami, mint tudjuk, az Erő Sötét Oldalát jellemzi), illetve az esetleges szermaradványok rendszeren belül való "visszaforgatása".
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #79 Dátum: 2017. Április 26. 10:55 »
Szoktunk használni műlépcsíkot, műlép háromszöget, viaszba mártott háromszög lécet. Mindegyik megoldás jó. Ezeknek a feladata nem a lépek pótlása, ahogy a teljes műlép esetén szokás, hanem a lépeket rendezetten építését segíti.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #80 Dátum: 2017. Április 26. 13:29 »
A kérdés inkább arra utalt volna, hogy az elfogadható-e szabadépítményesként, ha ilyen sima viaszlapot teszek be nekik a leendő lép (közel) teljes terjedelmében, vagy ez már "műlépezésnek" minősül, függetlenül attól, hogy nem kész, dombornyomott és "külsős" viaszból készült műlépet kapnak, hanem a saját viaszukat kapják részben vissza, és csak a sejtfalakat kell rátenniük?
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #81 Dátum: 2017. Április 26. 14:54 »
Nem kellene ennyire ortodox módon megközelíteni ezt a kérdést. Próbálkozni kell ezzel is, azzal is, a méhek úgyis megadják a választ. Ha meg tudod csinálni magad a viaszlapokat jó minőségben, akkor szerintem csak nyerhetsz vele, mert így a méhek egységnyi idő alatt több lépet tudnak kiépíteni, hiszen többlet "építőanyag" áll a rendelkezésükre. Mivel a hazai méhlegelő szakaszos jellegű, ezért az építésre alkalmas időszak elég rövid. Azokban az országokban, ahol a szabad építményes méhészkedés jobban elterjedőben van, ott inkább a hosszan tartó folyamatos, de kisebb mértékű hordás a jellemző. Így ezeken a helyeken az építésre alkalmas időszak sokkal hosszabb, mint nálunk. Ezt is érdemes figyelembe venni.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #82 Dátum: 2017. Szeptember 06. 15:49 »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #83 Dátum: 2018. Május 22. 16:34 »
Régen írtam, mert nagyon elfoglalt voltam a méhekkel is meg sok egyéb feladatom is volt.

A rakodókasról nagyon régen írtam. Ez a tél és ez a tavasz igazolta a jóságát. A raodókasos családok sokkal jobban bírták a telet és a tavaszi fejlődésük megelőzte a keretes méhcsaládok fejődését. A legerősebb méhcsaládról készítettem egy fotót is, amit feltettem a facebook oldalamra is,
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1728057247282364&set=a.126594927428612.33081.100002343161407&type=3&theater&notif_t=feedback_reaction_generic&notif_id=1526996863488360

De megpróbálom ide is feltenni. Jelenleg ez a család 10 gyűrűn van, de hárs végére lehet, hogy 12 gyűrűs család lesz, amiből - pontosan még nem tudom, de valószínűleg 4-6 gyűrű mézzel lesz tele. Ez természetesen kiugró eredmény, de azért a többi rakodókas se gyenge.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #84 Dátum: 2018. Május 23. 07:38 »
Miért kell hülyíteni neked is a népet?
Van értelme ennek?
Most mondd el mi is történt! :'(

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szabadépítményes méhészkedés
« Válasz #85 Dátum: 2018. Május 23. 17:38 »
Ez a család 5 gyűrűn telelt, amiből a legalsó gyűrű csak aféle kapu, vagyis nálam nem a kijáró előtt lógnak fürtben a méhek, hanem a legalsó gyűrűben. Télen a legalsó gyűrű a szélfogó. Szóval 4+1 gyűrűn telelt ez a méhcsalád. Március végén kapott egy gyűrűt. Aztán akác előtt kapott 2 gyűrűt. Megtelt és ezért akác alatt is kapott két gyűrűt. Két nap múlva megnéztem és akkor fotóztam le, mert láthatóan birtokba vették azokat is.

Ez akác végi fotó. Holnap vagy holnapután bontom meg ezt a tornyot és meglátom, hogy mire mentek a plusz 2 gyűrűvel.  De majd csak június közepén bontom le a tornyot, addig még lehet, hogy a hárs miatt kap egy újabb gyűrűt, de az is lehet, hogy nem. Majd meglátom. 

A rakodókasokban legfeljebb 5 gyűrűn szokott lenni fiasítás, de ott is maximum 6 lépen a 10-ből, a többi vagy üres vagy herés vagy mézes.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.