Hír-les

  • 5507 válasz
  • 2218563 megtekintés
*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Hír-les
« Válasz #990 Dátum: 2014. Szeptember 25. 23:13 »
friss hír:  :o
http://www.omme.hu/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=1859&Itemid=45

Az ügy súlyára való tekintettel, az írásodat átmásoltam,:  atkairtás /de ésszerűen/ című topic-ba.

Moderátor
« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 26. 07:05 írta atya »

Re:Hír-les
« Válasz #991 Dátum: 2014. Szeptember 26. 06:35 »
Szerintem itt félrementek az információk.
Aki édesharmat mézet pörgetett, azt sem kizárólag a kukorica levéltetüről hordták be.
Más növényeken is van levéltetü. Továbbá az  édesharmat mézben is van nektár eredetű méz.
A vizsgálati módszer jó, és a 7%-os határ is jó. Több mint hatvan éve használt módszer! Mi is közel harminc éve vizsgáltatjuk ezzel a módszerrel a mézet soha nem volt pozitiv a teszt csak most hogy megjelent a nádcukor.

Re:Hír-les
« Válasz #992 Dátum: 2014. Szeptember 26. 07:33 »
Tisztelt Méhészek!
Az OMME hallgat, az ünnepi hangulat mámorában elfelejtettek a méhészekkel törődni.
Látható milyen súlyos problémákkal küzdünk, veszélyben van a megtermelt mézünk értékesítése, az OMME szakmai vezetői meg széttárják a karjukat, nem értik mi bajunk.
Véleményem szerint ez a téma, és a méhegészségügy olyan komoly problémákat vetít elő, hogy csak felháborodásomnak tudok hangot adni az OMME részéről tapasztalható passzív hozzáállás miatt.
Az "érdekvédőinknek" más gondolataik vannak. Beigazolódik, hogy az OMME pénzügyi alapokon működő magánvállalathoz hasonlít. Az eltelt 30 évből az utolsó kettőben megszűnt az érdekvédelem, de arra nagyon vigyáznak az urak, hogy a látszata legalább megmaradjon.
Nagyernyei Attila

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Hír-les
« Válasz #993 Dátum: 2014. Szeptember 26. 07:50 »
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0010_1A_Book_01_Novenyelettan/ch03s02.html
innen származik az idézet:
Idézet
Vannak a C3 és C4 utat átmeneti módon tartalmazó növények, amelyeket az evolúció közbülső állomásainak tartanak. A C4-növények közé tartozik sok egyszikű, különösen füvek és sások, de több mint 300 kétszikű faj is. A legfontosabb C4-es mezőgazdasági növények a cukornád, a kukorica és a Sorghum. A virágos növények 285.000 fajából csupán 0,4% a C4-es növény.
Ebből a 0,4%-ból plusz a valamennyi kukorica édesharmatmézből  származhat az a max. 7% C4 cukor 30 év mérései alapján. Jogilag azért érzem problémásnak a dolgot (felvásárlási szerződésben semmiképpen sem az, hiszen hársmézet sem kötelező venni), mert a klíma átalakulása járhatott azzal, hogy megnőtt a kukorica (köles) édesharmat mennyisége a pergetett mézben. Ha nincs édesharmatra utaló paraméter, akkor hamis a méz jogilag. Megvallom őszintén én még nem láttam édesharmatot kukoricán, de ez semmit nem jelent, attól még lehet. Ha a kölesnek van édesharmata, akkor helyi viszonylatban felboríthatja a 7 százalékot. Egyébként pedig ez is pont azt támasztja alá, hogy az OMME-nak ellenőrzött répacukor beszerzést kellene kezdeményeznie, hiszen van arra esély, hogy emellett is átléphetjük a határt. Szerződéssel Kaposvárral, nehogy dupla áron akarják ezt adni. Erre jó lenne az OMME Kft. Rengeteg cukorrépa lesz szerintem, sosem láttam ennyit vetni, Kaposvárnak nem lesz gond ezt garantálni.

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Hír-les
« Válasz #994 Dátum: 2014. Szeptember 26. 08:35 »
Idézet
az OMME-nak ellenőrzött répacukor beszerzést kellene kezdeményeznie, hiszen van arra esély, hogy emellett is átléphetjük a határt. Szerződéssel Kaposvárral, nehogy dupla áron akarják ezt adni. Erre jó lenne az OMME Kft. Rengeteg cukorrépa lesz szerintem, sosem láttam ennyit vetni, Kaposvárnak nem lesz gond ezt garantálni.

Szerinted ez miért menne jobban mint az üveg ügy?? Mert az is olcsóbb lett??
Megfelelő embert a megfelelő helyre!! Nekem nem magyarázat az, hogy "a szándék jó volt" ! Ettől több kellene a méhészeknek!!
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:Hír-les
« Válasz #995 Dátum: 2014. Szeptember 26. 09:45 »
Az OMME hallgat, az ünnepi hangulat mámorában elfelejtettek a méhészekkel törődni.
Látható milyen súlyos problémákkal küzdünk, veszélyben van a megtermelt mézünk értékesítése, az OMME szakmai vezetői meg széttárják a karjukat, nem értik mi bajunk.
Véleményem szerint ez a téma, és a méhegészségügy olyan komoly problémákat vetít elő, hogy csak felháborodásomnak tudok hangot adni az OMME részéről tapasztalható passzív hozzáállás miatt.


Igen, az etetésre használt kristálycukrok nem tisztázott répacukor-nádcukor tartalmából eredő kockázat fel nem ismerése megint óriási hiba volt. Alapvető szakmai hiba. Miért tartunk fent sok-sok millió forintért egy szakmainak nevezett érdekképviseleti apparátust, ha ilyen alapvető szakmai kérdésben is csak az események után kullog?  A feletetési időszak már befejeződött, csak az ég tudja, hogy mennyi nádcukor van a kaptárokban országos szinten. Becslésekkel találkozunk egyelőre, van aki azt állítja, hogy az olcsóbb előállítási költségű nádcukrokkal lehetett akciózni, a méhészek pedig nyilván az akciós áron értékesített cukrokból igyekeztek bevásárolni.

Nem kizárt, hogy a jövő év a mézbotrányok éve lesz. Ezt egyszerű szakmai-érdekképviseleti munkával, odafigyeléssel meg lehetett volna előzni. Nem kell ehhez Kft. -főleg nem egy szabálytalanul létrehozott, kérdéses jövőjű- hanem egyszerűen a biztonsággal használható répacukrok csomagolásának a képeit és jelzéseit közzé kellett volna tenni az országos szaklapban illetve a honlapon.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Hír-les
« Válasz #996 Dátum: 2014. Szeptember 26. 09:56 »
Litterae!
Mutass nekem egy ilyen csomagolást! Én azt gondolom, hogy egy jogi személynek kell szerződést kötnie az előállítóval, hogy paraméterként legyen feltétel a répacukor. Vagy beszerzés, vizsgálat és ellenőrzött értékesítés. Egy olyan cukorról, amit már százszor átcsomagoltak csak vizsgálattal állapítható meg az eredete. A kaposvári cukrokon én idén csak N jelűt találtam. Végig kellene utaznom az országot, hogy hol találok másikat? Meg be is engednek a raktárba, hogy az összeset át tudjam nézni! Vagy megrendelem az egyik cégnél, aztán ha nem az: viszlát. Inkább nem fognak velem foglalkozni. Ha egy magáncég foglalkozna ezzel (lehet, hogy kellene ilyent alapítanom), mindjárt dupla áron tudnám eladni a garantált répacukrot.

Re:Hír-les
« Válasz #997 Dátum: 2014. Szeptember 26. 10:07 »
irido: Nem a klíma változása okozta a kukorica mézharmat növekedését, hanem a csávázószerek betiltása. Dugig volt tetűvel már a napra virágzás vége felé.

Re:Hír-les
« Válasz #998 Dátum: 2014. Szeptember 26. 10:14 »
Irido!

Én úgy gondolom, hogy nem aprópénzért dolgoznak az egyes „érdekképviselőink”. Ha nekem egy jól megfizetett alkalmazott azt akarja elmagyarázni, hogy miként nem tud megoldani egy alapvető szakmai problémát, akkor azt tudom mondani, hogy erre én nem vagyok kíváncsi. Ha nem tudja megoldani a feladatot, akkor álljon fel és kergessen máshol lepkéket!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Hír-les
« Válasz #999 Dátum: 2014. Szeptember 26. 10:29 »
Litterae!

Sajnos nem sok-sok millióért tartjuk fenn őket, hanem többszázmillióért. Ennek egy része a tagdíjunk, amit persze most szépen lassan a kft felél, a másik része a Nemzeti Program, ahol meg a közös bűnök miatt titkos összekacsintás van az MVH és az OMME között.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Hír-les
« Válasz #1000 Dátum: 2014. Szeptember 26. 10:30 »
Takács úr! Elnézést, nem akartam a kukorica mézharmattal félrevinni a témát, szerintem a zöld fórumos hozzászólóktól eltérően sokan vagyunk, akik értik a cikkének a jelentőségét és fontosságát. De cukorvásárlás ügyben mi nem sokat tehetünk, ha nem tudjuk, mit veszünk, a figyelmeztetést köszönjük, még jobban figyelni fogunk rá. Sajnos, nem csak egy megyét terítettek meg tavaly nádcukorral, hanem az egész országot. Alig lehetett néha elcsípni répacukrot, engem az eladók egyszer majdnem kiátkoztak a Metróból, amikor elkezdtem átpakolni a raklapokról a cukrot és kiszedtem alulról a répacukrot. Én úgy tapasztalom, hogy sokkal több a polcokon a nádcukor, mint a répa, a legtöbb méhész meg erre nem is figyel. Ezért fontos a felhívása.
A kukorica édesharmattal csak arra akartam felhívni a figyelmet, hogy ez ettől az évtől egy másik probléma lehet. Higgye el, nem a levegőbe beszélek, tömeges hordás volt róla, 100 mázsát simán össze tudnék szedni ismerősi körben. Lehet, hogy még nem jutott el a felvásárlókhoz, de hamarosan biztosan el fog. A nádcukortartalmat ezért kérdeztem és nem azért, mert ilyen mézharmatba akarnék nádcukrot etetni. Hanem mert ugye ugyanaz a cukorfajta és ugyanez jutott eszembe már a pergetés közben, hogy ebből gond lehet, mivel egyszíkű növény. Szóval erre a mézre valami más minősítési rendszert kell kitalálni. Azt feltételeztem, hogy az ilyen eredetű mézre van külön szabály és az eredetiségét nem a C4-es cukor alapján vizsgálják, hanem valami más beltartalmi értékek szerint. Azt is érdemes végig gondolni, hogy ha mostantól ilyen tömeges hordás is lehet erről, akkor az más mézekben is megjelenhet C4-es cukorként, pedig nem etetésből származik. Az igaz, hogy ez szerencsére nyár végén, napraforgó után jelentkezik, így viszonylag jól elkülöníthető, legfeljebb tavaszra maradhat belőle a kaptárban, az meg talán már nincs olyan nagy arányú, hogy a tavaszi mézben gondot okozzon. Egyébként érzékszervi vizsgálattal nagyon egyszerűen felismerhető, "brutális" íze van, nem hasonlít egyik ismert hazai virágmézre sem, még a kukorica íze is érzik rajta. Inkább keserű, mint édes, teljesen sötétbarna színű, a hordóban fekete.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Hír-les
« Válasz #1001 Dátum: 2014. Szeptember 26. 12:55 »
a biztonsággal használható répacukrok csomagolásának a képeit és jelzéseit közzé kellett volna tenni az országos szaklapban illetve a honlapon.
Litterae!
A honlapon ez még most is fellelhető: http://www.omme.hu/portal/index.php?searchword=n%E1dcukor&option=com_search&Itemid=
http://www.omme.hu/portal/index.php?option=com_search&Itemid=99999999&searchword=n%E1d+cukor&submit=Keres%E9s&searchphrase=any&ordering=newest

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Hír-les
« Válasz #1002 Dátum: 2014. Szeptember 26. 13:58 »
A kukorica mézharmat jelenléte aszálykor természetes, de esős időben indokolatlan.

Nemcsak a neonikotinoidok, hanem minden rovarölőszer pusztítja a tetveket. Ha tripszek ellen permetezik a kukoricát, akkor is eltűnik a levéltetű.

Egyébként meg ha a neonikotinoidok eltüntetik a levéltetveket, akkor az annak bizonyítéka, hogy a guttációs cseppben mindenképpen, sőt akár a kukorica pollenjében is előfordulhat, tehát a fiasítást is képes károsítani a neonikotinoid.

Nem olvastam még olyan cikket, hogy a méhek lárvája milyen dózisban viseli el a neonikotinoidokat. De gyanakszom, hogy nagyon érzékenyek. Ez évben volt egy neonikotinoidos kísérlet, amiben azt tapasztaltuk, hogy virágzás alatt csak pete és fedett fias volt, nem láttunk nyitott fiast a lépekben.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Hír-les
« Válasz #1003 Dátum: 2014. Szeptember 26. 14:42 »
a biztonsággal használható répacukrok csomagolásának a képeit és jelzéseit közzé kellett volna tenni az országos szaklapban illetve a honlapon.
Litterae!
A honlapon ez még most is fellelhető: http://www.omme.hu/portal/index.php?searchword=n%E1dcukor&option=com_search&Itemid=
http://www.omme.hu/portal/index.php?option=com_search&Itemid=99999999&searchword=n%E1d+cukor&submit=Keres%E9s&searchphrase=any&ordering=newest

Irido!

Igen az archívumban. De ha komolyan gondolod, hogy az archívumból előkotort, három évvel ezelőtti helyzetre kiadott tájékoztatás az azóta lényegesen megváltozott cukorkínálatban biztonságos eligazítást ad a méhészeti ágazat teljes spektrumában –lásd a nem OMME történészek és az Internet eléréssel nem rendelkezők táborát is-, akkor nekünk nem nagyon van miről beszélnünk.

Megkérnélek, ha ebben a témában még produkálni kívánsz valami hasonlóan védhetetlen ökörséget, akkor azokat szedd össze egy csokorba! Talán egyszer majd eljutsz addig a felismerésig, hogy egy szint után már nem bosszantó, hanem sértő, ha ilyen módon akarsz hülyének nézni valakit vagy valakiket. 

Re:Hír-les
« Válasz #1004 Dátum: 2014. Szeptember 26. 16:59 »
Tisztelt Méhészek!
Nézzétek a friss híreket az OMME honlapján!
Ez van első helyen.
      
Aktuális
"Tájékoztatás a kis kaptárbogár európai megjelenéséről
2014. 09. 26.
A NÉBIH a következő levéllel fordult egyesületünkhöz amit ITT olvashat el."

Kiskakasunk ezt az  OMME által talált friss hírt már rég leközölte nálunk.
      
 Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #569 Dátum: 2014. szeptember 24. 22:55


Ezek alapján biztosan állíthatjuk, hogy a "Kakashíradó" is előrébb jár mint az OMME szakértői csapata.
Rohannak az események után. Még jó, hogy vagyunk mert nagyon elkényelmesednének.
Sebtiben el kezdte őket érdekelni a cukor ügy is. A véletlenek egybe esése mondhatnátok.
Itt még valaki hisz a mesékben? Árgus szemekkel figyelik beírásainkat, és az OMME honlapján közlik cselő-botló
válaszaikat. Mi hónapok óta elemezzük a fontos szakmai kérdéseket, és lám az OMME "ízlelő bimbói" is megmozdultak. Valamit kellett böffenteniük, mert a pór nép lázong a semmittevésük miatt.
A tegnapi titkos IB-ről megint nem tudtok semmit.

Nagyernyei Attila