Hír-les

  • 5507 válasz
  • 2224040 megtekintés
Re:Hír-les
« Válasz #795 Dátum: 2014. Május 16. 20:02 »
Természetesen örülök a hírnek, bár az előzetes információk inkább tűntek politikai fogásnak a választások előtt, és arról sem sok hír volt, hogy ebben a folyamatban mekkora szerep jutott az egyesületnek.
Azon még agyalok egy kicsit, hogy mekkora előnyt lehet ebből kovácsolni, amit valahogy apró vagy nagyobb pénzre kellene váltani a méhészek számára. Kalocsai lévén az itteni paprika is bekerült a hungarikumok közé, de valahogy a termelők akikkel beszéltem nem sok mindent vettek észre belőle eddíg. No de nem akarok ünneprontó lenni, örüljünk együtt, és reménykedjünk, hogy minél több hungarikumot be tudjanak gyűjteni méheink az idén is, mert eddíg, és az előrejelzések szerint sem lesz az akácmézdömping éve az idei.

Akkor holnap kimegyek az alföldi hungarikum erdőbe egy kis hungarikum begyüjtésre, persze csak akkor ha hagyják a méhek. remélem az időjárás nem lesz akadály. :D

Üdv. jani bátya

Re:Hír-les
« Válasz #796 Dátum: 2014. Május 17. 22:27 »
Orbánék két éve ki is tiltották az akácot
(agrarszektor.hu) 2014. május 16., péntek 14:49 

Címkék: akác méztermelés

A közterületeken nem lehet akácot telepíteni.

 

2012-ben az Orbán-kormány maga intézkedett úgy, hogy az inváziós fajnak minősülő fehér akácot nem lehet telepíteni közterületi fasorokban, és e rendelkezés ma is érvényben van. Más a helyzet azonban a magánerdő-telepítéseknél, ahol az akác felhasználása nem csak megengedett, hanem ma e fás szárú növény számít az egyik legkedveltebbnek. Jelenleg ugyanis nincs olyan támogatási rendszer, amely megfelelően ösztönözné az őshonos fafajok telepítését, ezért sok földtulajdonos gazdasági okokból a jóval gyorsabban növő akácot választja. Az erdészeti hatóság az akáctelepítéseket szigorúan ellenőrzi, ezért szakértők szerint az akácterület növekedése ily módon nem veszélyezteti az őshonos fafajokat. Sokan inkább az akác spontán terjedése miatt aggódnak.

Az előző Orbán-kormány 2012-ben módosította azt a 2008-ban megjelent kormányrendeletet, amely a fás szárú növények védelméről szól. A ma is hatályos 2012-es módosítás lényege, hogy a közterületeken lévő fasorok fahiányát csak a fasorra jellemző fajjal vagy fajtával lehet pótolni, és a fás szárú növények pótlásához nem lehet felhasználni az inváziós fajnak tekintett fehér akácot.

A változtatás szerint tehát az előző kormány az új telepítéseknél maga tiltotta ki két éve az akácot a közterületekről, amelyek közé az állami vagy helyi önkormányzati tulajdonban álló, közhasználatra szolgáló földterületek tartoznak. Azóta azonban az akác kormányzati megítélése gyökeres fordulatot vett, főleg azután, hogy egyes értelmezések szerint az Európai Unió a biológiai sokfélesége megőrzése érdekében „üldözőbe kívánja venni” az inváziós özönnövénynek minősített akácot is.

Bár ezzel kapcsolatban egyelőre semmilyen brüsszeli konkrétum nincs, Orbán Viktor miniszterelnök nemrég kegyelmet kért a magyar akácosoknak José Manuel Barroso bizottsági elnöktől, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter pedig úgy fogalmazott, hogy „nem osztjuk azt a véleményt, ami a balliberális oldalon megfogalmazódik, hogy Észak-Amerikából behurcolt özönnövény lenne az akác”. A miniszter ezzel párhuzamosan levélben kérte az uniós környezetvédelmi biztostól, hogy a fehér akác ne kerülhessen fel arra a listára, amelyen a visszaszorításra ítélt, inváziós állat- és növényfajok szerepelnének. Emellett felvetette, hogy az akácot – az akácmézzel együtt – hungarikummá kellene nyilvánítani, és a növényt fel is vették a hungarikumok "előszobájának" tekintett nemzeti értéktárba.

Miközben így az akác az európai parlamenti választások kampánytémájává vált, erdészeti szakértők szerint megvédése szakmai szempontból is indokolt lehet, mivel magáncélú telepítése továbbra is engedélyezett. Sőt, ma telepítési szempontból az akác számít az egyik legkedveltebbnek, és az új erdősítések jelentős részét e fás szárú növény teszi ki. Ezért az akácot lehet ugyan inváziós növénynek minősíteni, de magyarországi terjedésében a szabályozott telepítések is döntő szerepet játszanak – érvelnek erdészeti szakértők.

Az akác azért lehet divatos növény, mert ma nem működik olyan hatékony támogatási rendszer, amely megfelelően ösztönözné az őshonos fafajok telepítését. Ezért a földtulajdonosok - gazdasági okokból – az akácot választják, mivel így a telepítéstől számítva 15-20 év múlva bevételhez juthatnak, míg például az őshonos bükknél vagy tölgynél erre 50-60 évet kellene várniuk. Az ország egyes régióiban – így például a Nyírségben – az akác egész településeknek nyújt megélhetési lehetőséget tűzifaként vagy egyéb faanyagként, és még több helyen játszik szerepet a méztermelésben.

A telepítéseket az erdészeti hatóságnál engedélyeztetni kell, így – vélik erdészeti szakértők - az akác felhasználása megfelelő kontroll alatt áll. A hatóságok nem adnak ki engedélyeket olyan helyekre, ahol az akác jelenléte valamilyen okból nem kívánatos. Ilyenek például a természetvédelmi területek, amelyeken nem lehet idegenhonos fafajokat telepíteni.

A felmérések szerint a hazai erdőterület ma mintegy kétmillió hektárt tesz ki, amelyen belül az akác több mint 450 ezer hektárral részesedik, vagyis az erdőterület csaknem egynegyedét foglalja el. Sokan már a mostani részarányt is erősen túlzottnak tartják, de most úgy tűnik, hogy az akácosokkal ezután is komolyan számolni kell, mivel általános értelemben a hazai erdőtelepítések további folytatása látszik kívánatosnak.

Ezt az is indokolja, hogy ma Magyarország teljes területének 21-22 százalékát borítja erdő, miközben az uniós átlag 33-35 százalék között mozog, és nálunk is legalább 27 százalékos arányt kellene elérni. Az úgynevezett erdősültség növelésében szakértők szerint a magánerdő-telepítéseknél továbbra is szerepet kaphat az akác, természetesen hatóságilag felügyelt körülmények között.

Bár több szakértő a szabályozott akáctelepítések további szigorítását sürgeti, a komolyabb aggodalmakat ma inkább az akác spontán terjedése váltja ki. Egyes felmérések szerint eléri a 200 ezer hektárt annak a területnek a nagysága, amelyet őshonos növényzet borít, de az akác inváziójával fertőzöttnek vagy veszélyeztetettnek számít. Ökológusok szerint ezért nyilvánvaló, hogy az akác számos helyen a természeti örökséget veszélyezteti.

 

Re:Hír-les
« Válasz #797 Dátum: 2014. Május 18. 00:04 »
QUQURIQ!!!

Szebb napot Mindenkinek!

Most tértem haza egy kis kirándulásból!
Átrándultam a zöldekhez.
Tudjátok, hogy náluk hogyan hívják a repcét?
VEGYSZERNÖVÉNY!!!
JAVASLOM, HOGY MI IS HÍVHATNÁNK ÍGY!
Nagyon találó a kifejezés!!!
Talán így már megértik az OMME központban, hogy melyik növényről is beszél mindenki!
Talán érdemes lenne felhívni a méhészek figyelmét, hogy senki ne vándoroljon repcére!!! Így nem lesz megporzás sem, terméscsökkenés miatt talán a gazdák is meggondolják a csávázós magokat!
Szerintem még a napraforgónk is erre a sorsra juthat, ha ezen is eltűnnek a méheink!
Felteszem a kérdést?
Most mi ér többet?
A jó sok vegyszermentes akácméz, vagy a vegyszernövényről gyűjtött virágpor, némi nektárral és sok mászkáló méhhel!
+ újból fel kell hozni a méheket, hogy legalább vaddohányon vagy hárson termeljenek.
Egy biztos, én soha többé nem megyek vegyszernövényre!!! :P

Üdv. a vegyszermentes mézet szeretne termelni Kiskakas!

Kedves Kokaska!

Szeretettel ajánlanám a következő kirándulás céljaként a könyvtárt... Persze, ha kicsit többet olvasgat a zöldeknél, ott is találhat válaszokat a bensőjét feszítő problémákra...
Ha célirányosan kapirgál, rájöhet, milyen bugyuta a javaslata, mely szerint meg kell büntetni a gazember, méhgyilkos gazdákat azzal, hogy a méhészek nem vándorolnak a repcére, napraforgóra... Geddekasi "mélységű" e javaslat... Az OMME portálon is hirdetnie kellene...

A káposztarepce termékenyülési, megporzási viszonyai jól kutatott terület, a jelenleg termesztett fajták, hibridek  öntermékenyülők, ráadásként a bibe és a portokok egyszerre érnek, s a portokok a bibével azonos magasságban helyezkednek el, a bibe a saját virágportól jól termékenyül. Free és Nuttal kísérletei óta tudott, hogy a repce rovarmegporzás nélkül is kitűnően terem, mi több, izolációs kísérlettel azt is sikerült bizonyítani, hogy a megporzó rovaroktól izolált parcellák ugyanúgy termékenyültek, mint a méhek által látogatott izolálatlan parcellák. A rovarmegporzás előnyösen hathat ugyan az ezermagsúlyra, s némileg növekedhet a magvak csírázási erélye is, de a méhes megporzás előnyét kísérleti úton nem tudták bizonyítani. Benedek és munkatársai egyenesen kijelentették: a repce méh-vonzó tulajdonsága, "méhlátogatottsága ugyanis nem elsősorban a növénytermesztés, hanem főként a méhészet vonatkozásában előnyös." Magyarán: a méhésznek érdeke, hogy legyen repce, mert a méhcsaládok tavaszi, akácra történő felkészítésben a repcének nagyon fontos szerep juthat, különösen azokon a területeken, ahol a kora tavaszi virágpor-ellátottság nem megfelelő. Nem a gazda-méhész ellentétet kellene szítani, hanem a párbeszéd fontosságát kellene hangsúlyozni, az vihetné előre a közös ügyet. Az ilyen demonstratív butaságnak, mint a "megporzási bojkott" csak vesztesei lehetnek, nyertesei nem. Vélelmem szerint a vesztes elsősorban a méhészet lehetne...

Azt is nehezen tudom elképzelni, hogy a méhek is hajlandók lennének a "bojkottra", a repce köztudottan a legvonzóbb méhlegelők közé tartozik, ráadásul a vetésterülete is akkora, hogy a repce termesztésére alkalmas területeken nehéz olyan röpkörzetet találni, melyben nincs repce vetve... A területének utóbbi két évben történő csökkenése érzékenyen érintette a méhészeket, hiszen a jelenlegi méhsűrűség mellett szüksége van a méhészeknek minden hektár nektár- és pollenszolgáltató méhlegelőre. A hazai szántóterületből (2013-ban 4,3 millió hektár) a repce és a napraforgó 800 ezer hektárral részesedett... Erről kívánná "elvándoroltatni" a méhészeket...? Az összes szántóterület több, mint 20 %-ártól szeretné távol tartani a méhészeti ágazatot...? No, brávó...!

Az már csak költői kérdés, hogy a neonikotinoid hatóanyagú csávázószerek időszakos -és várhatóan végleges- betiltása után mivel igyekszik majd támadni a "vegyszerlobbi uszályába keveredett" OMME ügyvivői testületet...? Bízvást vélhetjük,sikerül megtalálnia azt a "fogódzót", mely a további "érdekérvényesítésének" jó kapaszkodója lehet, mert a csávázószerek "reklámozásának" vádja az idei évtől már nem igen áll meg. Furcsa, hogy Tóth Zoltán higgadt és kompromisszumra hajló megoldási javaslata milyen süket fülekre talált itt, az "érdekképviselet" fellegvárában...

No, de bízzunk abban, hogy egy idő után a higgadt többség szeme felnyílik, s rájön, mi is az igazi érdeke, s ki az, kik azok, aki(k) azt képviseli(k)...

Re:Hír-les
« Válasz #798 Dátum: 2014. Május 18. 06:29 »
Arisztaiosz!
A csávázószerek reklámozása az OMME részéről nem vád,  hanem címlapon olvasható tény.
Ez apró különbség.
Szerintem kortyolhattál Te is belőle kicsit,ha ennyire tetszik. De hogy a és méheket sem félted?
Bár mindig elfelejtem, hogy ezzel a megkövült szemlélettel az Ó korból írogatsz, akkor meg nem voltak ezek a gyilkos szerek.
 A gyomirtó is"Kapazin" volt csupán, az meg esetleg a tenyered törte fel.
Nagyernyei Attila



Re:Hír-les
« Válasz #799 Dátum: 2014. Május 18. 08:09 »
Arisztaiosz!
A csávázószerek reklámozása az OMME részéről nem vád,  hanem címlapon olvasható tény.
Ez apró különbség.
Szerintem kortyolhattál Te is belőle kicsit,ha ennyire tetszik. De hogy a és méheket sem félted?
Bár mindig elfelejtem, hogy ezzel a megkövült szemlélettel az Ó korból írogatsz, akkor meg nem voltak ezek a gyilkos szerek.
 A gyomirtó is"Kapazin" volt csupán, az meg esetleg a tenyered törte fel.
Nagyernyei Attila

Kedves Attila!

A pörköltbe-való klubtárs szakmailag megalapozatlan kijelentésére adott válaszom tartalmát, mondanivalóját nem negligálja az ilyetén -meglehetősen dadogósra sikeredett- "riposzt"... Egy klubvezetőtől telhetne többre is, ha a szakmára és nem a görcsösen mantrázott "monnyonle" paradigmára fókuszálna. Ideje lenne jobbára a szakmaiságra koncentrálnia, abban Ön sokkal jobb lehet, mint a "szakma-politikában".

Mentalitása nem a méhészeti ágazat érdekeit szolgálja, hiszen nem betemetni igyekszik a "lövészárkokat", hanem mindinkább mélyíteni, pedig lehetett ideje konstatálni: az ágazat szereplőinek többsége nem kéri ezt a típusú "érdekvédelmet". Ha igazán maradandó nyomot szeretne hagyni az annalesekben, akkor szakmai tekintélyének és kapcsolatrendszerének latba vetésével a párbeszédnek igyekezne prioritást adni, például az Agrárgazdasági Kamarán keresztül. Nem gazda-méhész ellentét szítására van ugyanis szükségünk mostanság, hanem szoros, az egymás méltányolható érdekeire fókuszáló együttműködésre...

A növénytermesztés, növényvédelmi szakma, erdészet, fogyasztóvédelem, állategészségügy nem ellensége a méhésznek. Partnere. Ezzel szembe menni pedig ostobaság és az ágazat érdekei ellen való vétek. A gazdák és a méhészek többsége látja ezt, az Ön folyamatosan konfrontáló tevékenysége mögé ezért nem zárkózik fel a szakma. Tudom, nem innen, az "ókorból" küldött üzeneteim alakíthatják, módosíthatják tevékenységének fő csapásirányát, de miután egyszer kijelentette, hogy a Klub minden véleménynek helyt kíván adni, én a klubvezetés, és néhány hangadó ellentétes instrukciói ellenére itt szeretném a saját véleményemet elmondani. Az ne tévessze meg, ha ez a hangsúlyozottan magán-véleményem történetesen néha egybevág mások véleményével, szemléletével, ez csak azt jelenti, hogy néhány kérdésben egyezik a véleményem másokéval.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Hír-les
« Válasz #800 Dátum: 2014. Május 18. 14:08 »
Arisztaiosz soha nem értett az érdekvédelemhez, miért éppen most világosodna meg a gönyűi kocsmahivatalban összegyűjtött okosságok miatt, meg Cserényi Péter állatorvos utasítására?

Az emberi történelem mindig is úgy zajlott és mindig is úgy fog zajlani, hogy vannak ellentétes érdekek. RÉGEN NEM VOLT a növénytermesztők és a méhészek között ellentétes érdekek. MA VANNAK. Persze ebből az ellentétből összességében a növénytermesztő jöhet ki vesztesen, hiszen a rovarporozta növényeknél két dolog nem lecserélhető a növény faj és a megporzó rovar. Ha olyan "tökéletes" növényvédelmet csinálnak, ami az állatvilágot kiírtja, akkor a rovarporzású növények nem termeszthetők.

A növénytermesztőknek be kell látniuk, hogy az élni és élni hagyni mezőgazdálkodás lehet csak eredményes. Ma sajnos az őszinte együttműködés helyett a burkolt és nyílt erőszak zajlik. A most zajló erőszak célja, hogy legyen méh az ő növénykultúrájukon, de a vegyszerezés okozta károk költségét fizesse meg a méhész. Hát ez csak ideig óráig működik. Addig működik, míg a méhészek tudatossága, érdekérvényesítési képessége gyenge. Az én célom, hogy a méhészek tudatossága növekedjen, az érdekérvényesítési képességük erősödjön. 20 milliárd Ft vagyonvesztést él át a magyar méhészeti ágazat és legalább 5000 tonna export árualap csökkenést. Ezt kell elismertetni a növénytermesztő lobbival és tárgyalni kell a kompenzációról vagy a növénytermesztési technológia változtatásáról.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Hír-les
« Válasz #801 Dátum: 2014. Május 19. 06:04 »
Arisztaiosz!
Valóban nem szeretném betemetni a lövészárkokat.
Ezt jól látod. De miért is támadok? Ezerszer leírtam, sokszor kielemeztem.
Soha nem fogok a vegyszerek használata mellett kampányolni!
Az a szörnyű,hogy ezért pont az érdekképviseletünk vezetővel kell harcolnom.
Klubvezetőtől telhetne többre is?
Nekem ennyire telik. Tiltakozok ahol csak tudok.
Én a méheket féltem, és nem érdekel ha ezért az OMME vezetőket kell "vágnom"!
Elmúlt az az idő,hogy a véleményemet  azért ne merjem kifejteni,mert  esetleg nem kapok fizetést.
Akinek most más a véleménye mint a jelenlegi vezér karnak, az nem kívánatos személy. Ezért kussol mindenki, vagy a véleménye olyan "nyalókás". Az én szám és a lelkem tiszta, és ez mindennél többet ér.
A  marhaságodra meg nem kívánok reagálni. Vagy súgták, de mindenképpen nagyfokú tájékozatlanságra utal, sőt rosszindulatú,de Tőled nem várható más.
Nagyernyei Attila
 

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Hír-les
« Válasz #802 Dátum: 2014. Május 19. 19:49 »
Az OMME vezérkarának felelőtlensége újra megnyilvánult. Semmilyen figyelmeztetést nem adott ki az OMME, hogy a repce neonikotinoiddal csávázott vetőmagból kelt ki és ezért a méhekre veszélyes.
Nagyos sok méhész hívott fel, hogy a méztérből a méhek a repce végére kiürültek és megjelentek a mászkáló fiatal méhek is. A herék is mászkáltak.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Kitin

  • *****
  • 934

Re:Hír-les
« Válasz #804 Dátum: 2014. Május 22. 21:15 »

Re:Hír-les
« Válasz #805 Dátum: 2014. Május 26. 16:21 »
Talpra Méhész hív az élet
Itt az idő nincs kímélet
Szegényedünk vagy megélünk
Veszélyben van Méhész létünk !


*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Hír-les
« Válasz #807 Dátum: 2014. Május 27. 14:12 »
Már megint ilyen jó üzlet a méhészkedés???? 100 családtól 8 millió forintot csal ki az úr minden évben?
Hát akkor érdemes belevágni.... :'(

Re:Hír-les
« Válasz #808 Dátum: 2014. Május 27. 18:21 »
Matekból se lehet a legjobb,az ilyen számítógépek nem sokáig fogják a méheiket fuvarozni !!

Re:Hír-les
« Válasz #809 Dátum: 2014. Május 27. 20:04 »
Azért papiron milyen szépen meg lehet gazdagodni, csak hát  egy kis méreg, a természet amit mindig ki hagynak  a számításból ! Pedig ha  hozzá adnák már nem is olyan csábitó !