Hír-les

  • 5507 válasz
  • 2224802 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Hír-les
« Válasz #705 Dátum: 2014. Március 31. 20:50 »
Az exportadat 95 %-a tényeken alapul és kb 5 %-nyi a becsléses rész. A tények alapja, hogy a nagykereskedőknek export adatjelentési kötelezettségük van. És ez érdekük is, hiszen kapnak erre támogatást is.

A belföldi fogyasztás részben a bolti forgalomból, de nagyobb részt becslésből születik. A becslés módszertanában van az eb elhantolva. A háztól eladást és a kispiaci forgalmat, tehát a méhész közvetlen értékesítését csak becsülni tudják. Ennek a becslésnek viszont nincs pontos módszertana és nem is lehet.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Hír-les
« Válasz #706 Dátum: 2014. Április 01. 11:00 »
Kedves Geddekas!

Egy kicsit utána "kapartam" a dolgoknak, s a pontosság kedvéért az alábbi információt sikerült összeszednem:
Az export kiszámítása:A szigorú számadású bizonylatokon alapuló, hazai termelésű méz export adatokat az adatszolgáltatásra kötelezett kereskedő szervezetek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) részére megküldik, amely azokat összegzi. [A külkereskedelmi termékforgalom két részre oszlik, az EU tagállamokkal (Intrastat), illetve az EU-n kívüli országokkal megvalósuló (Extrastat) forgalomra. A tagállamokkal lebonyolított forgalom adatait a KSH közvetlenül az érintett vállalkozásoktól gyűjti be, az Unión kívüli kereskedelemről pedig a NAV-tól kap információt. Az Intrastat kiszállításaikról azoknak az adatszolgáltatóknak kell kérdőívet kitölteniük, akiknek az EU tagállamokba történő kiszállításainak utolsó 12 havi értéke meghaladja a 100 millió forintot. Az új adatszolgáltatók kijelöléséhez, a gazdasági szervezetek áfa-bevallásában jelentett adatait használja fel a statisztika. A kötelezettségüknek eleget nem tévő illetve a küszöb alatti vállalatok adatát becsléssel pótolják, melynek alapját az azonos ágazatba tartozó vállalatok jelentett adata képezi. A természetes méz (KN 0409) kiviteli adata 2012-ben 7% becslést tartalmaz. 2012-ben a méz kivitelt jelentő cégek száma nagyságrendileg 40 fölött volt, míg az ezt megelőző két évben, évente mintegy 25 cég jelentette ennek a terméknek a kiszállítását.}
Megjegyzem: Magyarországon nem kapnak a mézkereskedők exporttámogatást!

Belföldi fogyasztás "kiszámítása" pontosítva:Mivel nagyon sok méhész értékesíti a mézét háztól, vagy piacokon, ezért az így eladott mennyiséget csak becsléssel lehet meghatározni. (Ebben az esetben a mennyiség meghatározásához támpontot nyújt a göngyölegforgalmazók által értékesített üveg, vagy műanyagflakon. Továbbá a fogyasztói, vásárlói szokásokra irányuló vizsgálatok összegzése.) Ehhez az adathoz kapcsolódik a hazai élelmiszeripari, illetve egyéb vállalkozások által felhasznált un. „ipari méz” mennyisége, melyet szintén bizonylatok alapján összesítenek. A kereskedelemben forgalomba hozott mézmennyiség a bizonylatok révén szintén pontosan nyomon követhető.
A megemelkedett belső fogyasztásra vonatkozó információk részben meghatározó felvásárló cégektől származnak. (Egyes felvásárlók a cég kérésére ez irányban is kutakodnak.)
Nem én kreáltam a számot.
Ebben az esetben is rossz a "mintavétel módszertana?"

Üdvözlettel: Elemér méhész

« Utoljára szerkesztve: 2014. Április 01. 11:03 írta Elemér méhész »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Hír-les
« Válasz #707 Dátum: 2014. Április 01. 16:08 »
Az export tekintetében 2 %-ot tévedtem, hiszen én 5%-nak gondoltam a becsült értéket, míg ők 7 %-nak. Szerintem túlozzák, de mindegy.
Az export adat tekintetében kicsi hibával dolgozik a KSH. Tehát ebből a nézőpontból a termelés stagnálása igazoltnak tekinthető.

A belső fogyasztás adatának pontossága? Hát ebben a tekintetben a politikai manipuláltság sokkal erősebb, mint te hiszed. A KSH mindig a lehető leglojálisabb szervezet az épp aktuális takargatni valók tekintetében. Erre bizonyíték a demográfiai adatok értékelése és az abból való következtetés levonása. Minden rasszista felhang nélkül felteszek egy kérdést. Olvastál te már korrekt kimutatást arról, hogy a 14 éves alatti korosztályban a cigányság mekkora részesedéssel van jelen? Pedig ennek óriási jelentősége van nagyon-nagyon sok tekintetben. Az oktatási rendszer, a kultúra változása, várható foglalkoztatási szerkezet stb. Homokba dugják a mindenkori pártelitek a fejüket az ilyen kérdések elől. Miért? Hosszú lenne a válasz, ne ragozzuk.
De térjünk vissza arra, hogy a mézfogyasztás alakulását miért érdeke kozmetikázni a mindenkori kormányzatnak? Egyik válasz, hogy csak. Öröklött reflex a bolsevik időkből. Másik válasz már összetettebb, de eredezik az előzőből. Az ország nem szegény, de a nép igen. Sőt egyre szélesebb a szegény emberek rétege. Tehát a statisztikában a mindenkori kormányzat igyekszik egy kicsit szebb képet festeni a helyzetről, mint ami van. Minél nagyobbak a társadalmi különbségek, minél nagyobb a szegénység, annál erőteljesebb a vágy a kormányzatban, hogy kozmetikázza azokat az adatokat, ahol ez könnyedén megtehető. A becsült adatok köre ilyen.

Te magad mondtad el, hogy a hazai mézfogyasztásnak a kiskereskedelmi adatokon felüli részét becsléssel állapítják meg. Én még nem találkoztam eddig a méz kiskereskedelmi adatsorával soha. Vajon miért? A becsült rész pedig nagyon inog szerintem, hiszen a méz ára nőtt, de azzal a jövedelemmel rendelkező réteg, amelyik potenciális mézvásárló lehet, az elmúlt 10 évben csökkent.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Veszti1982

Re:Hír-les
« Válasz #708 Dátum: 2014. Április 01. 20:11 »
A legyártott OMME üvegek közül mennyi lehetett mézzel megtöltve, ès ebböl mennyi lehet az egy èvre kivetìtett átlag?
A becslèshez ìgy meglehetősen jó támpont lehet.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Hír-les
« Válasz #709 Dátum: 2014. Április 01. 20:31 »
QUQURIQ!

Sajnos még mindig sokan árulnak uborkás üvegben mézet, csak ki kell menni az őstermelői piacokra.
Cukrászoknak vagy sütő üzemeknek meg 50 kg vagy 80 kg -os kannákban szállítanak mézet a méhészek.
A háztól való eladásnál sokszor a vevő hozza az edényeket.
Kiskakas

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Hír-les
« Válasz #710 Dátum: 2014. Április 04. 20:15 »
Na  de komolyan. Itt nem megy semmi olyan egyszerűen, mint a németeknél, vagy akármelyik más népségnél. Ott hoznak egy határozatot, üveg kell, megkeresik a gyártót, és megállapítják az árát, és kész. Akinek kell az viszi.
Itt meg, még az üveggyártásba is valami  nagy üzeletet sejt mindenki, és "nehogy má ne az én haverom gyártsa." Azonkívül aztán egy ilyen egyesület, ahol nem tudni mit csinál  "Mordorba Sauron",/gyűrűk ura/ úgy emelik az árát ahogy akarják.
Bár ma , úgy hallotam, mintha kis rezdület lenne. És valahogy kell az omme felépítését a törvényekhez kell igazítani. Erre az lenne a kérdésem, eddig nem volt hozzáigazítva? Hogyan is van ez akkor? Talán törvényellenesen működött? Nem de, tán nekem van igazam?
Egyszerűen érthetetlen. Én a polgárőrség okán is áttanulmányoztam a Magyarországon érvényes egyesületi törvényt, és ilyen küldötti rendszert nem találtam sehol.
Viszont mindenhol kiemelem. Én nem ismerek senkit. Ezért érdemben én nem is tudok senkit kritizálni. És semmi kifogásom nincs, senki személyével szemben. De azt látom, hogy ez a rendszer, ahogy az omme felépül, valahogy nem klappol.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Április 04. 21:36 írta Nagyernyei Attila »

Re:Hír-les
« Válasz #711 Dátum: 2014. Április 05. 06:35 »
Tisztelt Méhészek!
Ma este rövid beszámolót fogok ide feltenni az OMME küldöttgyűlésén történtekről.
Nagyernyei Attila

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Hír-les
« Válasz #712 Dátum: 2014. Április 05. 19:14 »
Köszönjük!

Re:Hír-les
« Válasz #713 Dátum: 2014. Április 05. 19:55 »
Várjuk :'(

Re:Hír-les
« Válasz #714 Dátum: 2014. Április 05. 20:52 »
Most értem haza a küldött gyűlésről.
Nagyon ,de nagyon nem értem én mi is folyik itt valójában.
Bercsényi János rákérdezett miért nincs betartva az SZMSZ 55. pontja.
55. Az Egyesület alkalmazásában ,illetve vele rendszeres munkavégzésre vonatkozó szerződésben, valamint folyamatos vállalkozói szerződésben lévő személyek száma az Intéző Bizottságban nem haladhatja meg a három főt az elnök kivételével.
Ezt írja az SZMSZ.
Jelenleg: Fekete József elnökhelyettes  szaktanácsadó
               Tóth Péter szaktanácsadó
               Lászlófi Zsolt nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettes szaktanácsadó
               Egyed Árpád  OMME Magyarország KFT ügyvezető igazgató
Az elnökúr válasza az volt,hogy semmi köze az egyesületnek a szaktanácsadói szerződésekhez mert az MVH.
-val van szerődésük.
Itt akkor most valaki megint nem mondott igazat.
 Az SZMSZ-ből és a 118 2013(XII 16) VM rendeletből egyértelműen és világosan kiolvasható, hogy a szaktanácsadóknak az OMME-val van szerződése és nem az MVH-val. Hiszen az ez irányú támogatást is az OMME igényelheti, ez irányú bevétel szerepel az OMME pénzügyi beszámolójában a bevétel, mind a kiadási oldalon. Ha ez közvetlen MVH-s szerződéssel lenne akkor ez nem szerepeltethető az OMME pénzügyi beszámolóban. Az volt a számomra, a legfurcsább, hogy ezzel a szaktanácsadók is tisztában vannak,-csak tudják kivel kötötték meg a vállakozási szerződéseiket- ennek ellenére hallgattak, pedig ott voltak a teremben.
240 embernek a szemébe ezt így ki mondani, nem tudom minősíteni.
Ezek után lehet csodálkozni ha valaki a bírósághoz fordul

Csodálkozom a pénzügyi beszámoló elfogadásán is , hiszen a küldötteknek kiküldött példányban nem szerepel  a 2013 évre a KFT alapításra költött pénz sem a tervezetben sem pedig a tény oldalon. Annak ellenére,hogy a beszámolóban arra az évre 20 millió forint törzstőkével és tizenhat egész kilenc tized millió apportról írnak.

 Az elnöki és elnökhelyettesi tiszteletdíjak kifizetését a tervezett keretösszegbe való beleférésével indokolták, holott ez nem így volt ha valaki megnézi:
 terv:27 millió367 ezer forint  a valós kifizetés pedig :34 millió201 ezer forint

Az a véleményem, hogy sokan el sem olvasták ezt a beszámolót.

Üdv. jani bátya
 

Re:Hír-les
« Válasz #715 Dátum: 2014. Április 05. 21:25 »
Jani bátya!
Én már semmin nem lepődök meg.
Teljesen jól tudod a szaktanácsadókkal az OMME köti a szerződést. Velem is így volt, és az óta is így van.
De ne aggódj, Dr. Mészáros László kijelentette, hogy örül az ügyészségi vizsgálatnak, ami jelenleg zajlik.
A szünetben megkérdeztem Egyed Árpádot miért nem válaszolt a kérdésemre.
Először kijelentette, hogy az OMME Kft. az OMME tulajdona, és ez a méhészeké, a felügyeletét az EB gyakorolja.
Azt viszont személyiségi jogának megsértésnek vélte, hogy kimondta az OMME elnöke, a fizetését.
Bruttó 500.000 Ft. Nem tudom kedves Méhészklub tagok, de én úgy emlékszem, hogy 100.000 Ft-ról volt még szó az őszi OV-n. Hiába az infláció. Megkérdeztem mi van az üvegek után kapott 2 Ft-al? Válasza, azt kapjuk most is.
Csak nem az OMME,hanem a Kft. Tehát az OMME-t a Kft. megalapítása miatt kár éri!
Ki törődik ezzel? A Kft. is a miénk. És nagyon jól gazdálkodik ám. Null szaldós! Azt jelenti, hogy a bevétele és a kiadása egálban van. Ez az igazi gazdasági társaság a tagdíjainkból.
Mi drágábban kapjuk az üveget, az OMME-t kár éri, de a Kft. virul. Ez így maga a tökély.
Mindent megmagyaráztak.  (Emlékeztetőül az OMME 4 év alatt 20 millió forintnál is többet kapott az üvegforgalom utáni 2 Ft-okból.)
Egy darabig fog a mutatvány működni, de meddig?
A monitoring vizsgálatokba még három főt vettek be. A biológus kolléga szerintem a csúcs.
Neki réges-régen tudomása volt a neonikotinoidok káros hatásáról. Hallgatott.
Jaj a legfontosabbat kihagytam.
Mindjárt az elején volt egy új napi rendi javaslat. Az, hogy napirendre lehessen tűzni a küldöttek 10%-ának a szavazata szükséges. Majdnem 50% volt! És láss csodát, ha nincs ott az OMME által megrendelt ügyvédnő, az OMME elnöke nem ad helyt a javaslatnak. Ez a mostani vezetésünket minősíti.
A küldöttgyűlés egyébként simán lement, az ellenzék nem aktivizálta magát.
A nagy örömüket nem kívántuk megzavarni.
Nagyernyei Attila

Re:Hír-les
« Válasz #716 Dátum: 2014. Április 05. 22:30 »
Van is minek örülni , én is örülök a bruttó 745 ezer nettó 600 ezer forint fizetésnek havonta, még ha nem is az enyém/Lehet csak öt kaptár méhet hagynék, terápiás céllal/
Nem emlékszem, hogy az előző elnöknek ennyi lett volna, de egy hónappal ezelőtt az hangzott el az OV.-n hogy annyi mint az előző elnöknek.
Most ennyi lett megszavazva anélkül hogy erről akár egy szó is esett volna.

Üdv. jani bátya
« Utoljára szerkesztve: 2014. Április 05. 22:35 írta jani bátya »

Re:Hír-les
« Válasz #717 Dátum: 2014. Április 05. 23:49 »
"OMME gazdálkodás

A fenti fejlesztésekre vonatkozóan, valamint az OMME Vezetőség kiemelten jó gazdálkodásának alátámasztására ismertetem minden Méhésztárssal a főbb pénzügyi adatokat.  Számokkal igazolt, hogy az OMME Intéző Bizottsága minden méhész érdekét képviselve megfelelően gazdálkodik a tagdíjak befizetését követően rendelkezésre álló pénzkerettel. A főbb könyvelési adatok az alábbiak:

2012-es pénzügyi záró adat:                                       164.228.000.- Ft

2013-as várható pénzügyi záró adat:                      188.700.000.- Ft

Az OMME, így valamennyi Méhésztársunk érdekében 188,7 millió Forinton felül további 20 millió Forinttal Kft-t alapítottunk! Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem, hogy 2013-ban, az egyesület történetében először, az önálló egyesületeknél maradt az alaptagdíjak fele! Ez újabb, közel 9 millió Ft-ot jelent. Mindezekre tekintettel és a számadatokat összesítve megállapítható, hogy az OMME 2013-ban a tőkéjét több mint 40 millió Forinttal növelte!

Egyértelmű, és számadattal alátámasztott az OMME teljes Vezetőségének szakszerű és eredményes gazdálkodása."
Az előzőek az OMME honlap 2014 január 18-án megjelentekből valók.

Most már látható a pénzügyi beszámolóból ,hogy az előzőekben idézett beszámoló nem fedi a valóságot.

A 2013-as bevétel 470millió 102 ezer ebben benne van az előző évi maradvány 164millió228 ezer
                 kiadás   293 millió 901 ezer
maradvány             176millió 201 ezer
ebből ha kivonjuk a Kft-nek átutalt 20 milliót, mert ezt az összeget a pénzügyi beszámoló nem tartalmazza akkor csak 156 millió 201 ezer forint marad ami nemhogy 40 millió forintal több hanem 8 millióval kevesebb mint a januári induló összeg volt.De ha esetleg a KFT értékét számoljuk akkor is csak 12 és nem 40 millió a gyarapodás ami véleményem szerint csak pozitív nulla. A matematikailag kiszámolt 2013 évi maradvány a 2014 évi bevételi tervnél már
181millió 990ezer forint összeggel szerepel, nem tudom miből adódik a különbözet cca 5millió.
5millióval magasabb bevételből 22millióval kevesebb eredmény,mint az előző évben.
Ez kérem szépen  eredményes gazdálkodás?

Most akkor hogy is van ez?

Üdv. jani bátya
« Utoljára szerkesztve: 2014. Április 06. 00:10 írta jani bátya »

Re:Hír-les
« Válasz #718 Dátum: 2014. Április 06. 11:34 »
Azért el lehet gondolkodni, vajon véletlen e, hogy a 2013-as pénzügyi beszámoló forintálisan nem tartalmaz egy forintot sem a Magyar Méhész kft.-vel kapcsolatban, holott ezt a kft-t 2013 novemberében alakították és előtársaságként működött is, tehát költségei is voltak amelyeket az OMME finanszírozott.
A 2014-es tervezetben viszont a kft-kel kapcsolatban 61millió 725 ezer forintal terhelik meg a költségvetést, melyet ugyan valamelyest kompenzál a bevételi oldal Magyar Méhész kft kölcsön rendezése sor 16 milliós bevétele.
Sehol nem szerepel viszont a 16,9 millió forintos apport, hogy miből van,honnan jött vagy egyszerűen csak van és kész. Ha ez forintosítható akkor ezen tőkét is fel kellett volna tüntetni a kiadási oldalon szerintem.
Sajnos a bevételi oldalon nem látok betervezve egyetlen egy forintot sem vállalkozási tevékenység bevétele címszó alatt vagyis a kft nem fog a tervek szerint hasznot hajtani 2014-ben a tulajdonosának az OMME-nak.
Viszont nonszensznek tarom a kft ügyvezető úr fizetésével kapcsolatos személyiségi jogokra való hivatkozását.

Üdv. jani bátya

Re:Hír-les
« Válasz #719 Dátum: 2014. Április 06. 20:44 »
Jani bátya!
Nem tudom miért, talán az OMME-s üveghez való kötődésem miatt az bosszant a Kft-ben a legjobban, hogy eltűnt a 2 Ft amit az OMME kapott. És van ám még egy kis csacskaság üveg ügyben. A Kft (nem Orosháza) öncélúan felemelte az üveg árát! Azon túl, hogy ez pofátlanság, még jól be is csaptak bennünket!
Utólag bánom, hogy ezt tegnap nem kérdeztem meg Egyed Árpádtól, bár a feltett kérdésemre sem válaszolt.
Biztosan üzleti titok, a mi pénzünkből. Mondja már meg valaki, hogy mi a jó nekünk a Kft-ből?
Az OMME-t biztosan kár éri. Az üvegekből befolyt összegnek integethetünk. Én csak a küldött társaimon vagyok megrökönyödve, hogy ezt simán elnézik. Néhány év múlva remélem nem fognak keseregni.
Mit mondott az ügyvezető?  (A tiltott hangfelvétel készítése miatt lejegyeztem.)
"2013. február 13-án végleg bejegyezték a Kft-t. (Mondjuk az OMME elnöke a kampánykörútjain teljesen másról beszélt.)
A Kft.  az egyesület fennhatósága alatt van, az OMME ellenőrző bizottsága látja el a Kft.  felett is a felügyeleti jogot.
Fő tevékenysége a Méhész Újság színvonalas kiadványa, ezt a tagdíjunk ellenében meg is jár mindenkinek."

Jaj mikor ezt egy ellenzéki képviselő mondta, hogy nekiestek. Az ügyvezetőnek mindent szabad.
Mondjuk ezt eddig is tudtuk, hogy lett az újság,  milyen púder szöveg kíséretében.
Nem baj, lényeg az,hogy az elnök örül az ügyészségi vizsgálatnak.
Nagyernyei Attila