Hír-les

  • 5507 válasz
  • 2222887 megtekintés
*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Hír-les
« Válasz #1755 Dátum: 2015. Június 28. 04:43 »
Attila!
A fiatalok rengeteg tapasztalattal térnek majd haza :)
Borsod a Tolnai méhészkedésről lesz hangos ;D
Azért kicsit irigykedem szerencsések,hogy ilyen tapasztalt mentorra akadtak:)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Hír-les
« Válasz #1756 Dátum: 2015. Június 28. 09:08 »
Szia Zümi!
Mai programunk, egy rakodó kaptáras méhészet meglátogatása.
Nem "hétköznapi" rakodós, mert hizlalt méztereket használ a KB fiókokon, abból is  kettőt.
Utána egy anyanevelőhöz viszem őket, majd ellenőrizzük a repülős anyát.
Én most úgy látom a család mozgásából, hogy valami nincs rendeben, szerintem nem sikerült, de majd elválik.
Repült már el zárkából anyám, meg párzott anya többször is.
Mindig megkerültek, mert ha ottmaradtam, és nyitva a kaptár, akkor tuti hazajön.
Idén tavasszal letettem egy keretet a földre amelyiken az anya volt, ezt számtalanszor megteszem kezeléskor.
Mielőtt visszateszem mindig ellenőrzöm.
Hát nem volt rajta.
Judittal kerestük vagy tíz percig, mert bomba családja volt, sajnáltam volna ha elvész.
A fűben, több méterre megtaláltam.
Nyúltam feléje elrepült.
Egy darabig láttam, aztán semmi.
Kis idő múlva a kaptár oldalán ismét észrevettem.
Akkor már nem hibáztam, beengedtem a népe közé, a mai napig megvan, szépen dolgozik.
Üdv:Attila


*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Hír-les
« Válasz #1757 Dátum: 2015. Június 28. 18:58 »
Böjte Csaba kapta a MAGYAR szabadság díjat :)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Hír-les
« Válasz #1758 Dátum: 2015. Június 29. 19:56 »
MAjúnius 25.
Csütörtök
napnyugta   =   20:45

Atya!
Szándékosan nem válaszoltam írásodra!
Viszont most reflektálnék rá. A 20:45 szerinted! A vegyszert kibocsájtók szerint meg már negyed órája szórják mai napon a repülőgépről.....
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Hír-les
« Válasz #1759 Dátum: 2015. Június 29. 21:21 »
Nálunk is most volt itt a repcsi! 20:10 kor kezdődött a légibemutató.
Mikor elment kiszaladtam a méhesbe, a kaptárak tetején hanyat fekvő legyek voltak mikor hozzájuk értem megfordultak és elrepültek.

Re:Hír-les
« Válasz #1760 Dátum: 2015. Június 30. 08:22 »
Sziasztok!
Tegnap pároztatók, kölyökcsaládok készítése, anyásítás volt a srácokkal a programom.
Előtte leszaladtunk a Csányi méhészet egyik telephelyére.
Ez mély víz volt a fiúknak.
Itt láthatták a gyorsaságot, a csapatmunkát.
Ha akadály van, Anti azonnal közbelép, és segít.
Milyen akadály lehet egy anyacserénél?
Hát közben volt egy anyaváltás, de az új anya még nem petézik.
Bölcsők.
Kikelt bölcső.
Nem ragozom, tegnap mindennel találkoztunk, ott álltak a srácok mellettem.
Én úgy gondolom, hogy megfelelően összekavartam a gondolataikat az egy hét alatt, és ha hazamennek, letisztulnak a látottak, akkor tudnak dönteni, hogy melyik irányba induljanak.
Fekvő, vagy rakodó?
Esetleg konténer?
Egy biztos, a virtuális szamárlétrából néhány fokot sikerült már kirúgnunk, olyan lökést kapnak, amit szakirodalomból soha nem tudhattak meg.
Sokan azt írják privátban, hogy szerencsés fiúk, hogy nálam lehetnek.
Én is szerencsés vagyok, hogy megismerhettem őket.
Okosak, értelmesek, szófogadók, figyelmesek, segítőkészek és mindenre nyitottak.
Ma ismét keretkészítés, aztán mérlegek egyeztetése, hogy mikor enged el a hárs, napraforgóra.
Holnap, esetleg holnapután vándorlás.
Inkább késtem a szotyiról, de eddig nem bántam meg.
A hársmézet magas áron, kiszerelve kétszer annyiért tudom értékesíteni mint a napraforgót, és ezt is be kellett kalkulálnom.
Nagyernyei Attila


*

gewi

  • **
  • 78
Re:Hír-les
« Válasz #1761 Dátum: 2015. Június 30. 20:33 »
Szia Atilla!

Ha időd engedi írnál pár sort arról hogyan készíted a kölyök családokat?
Persze, mások technikájára is kíváncsi vagyok.
Arra lennék kíváncsi hány keretből készül, mennyi népet számoltok hozzá? Mi az a minimális kis család ami fel tud fejlődni ahhoz, hogy elég erős legyen telelésre?

Van olyan befogott rajom ami most 3-4 lépet takar, etetem őket folyamatosan, de nagyon vontatottan építenek.
Ezek még felerősödnek? Az a baj, hogy kiépített léppel nem tudom segíteni őket, mert annak nagyon szűkén vagyok.
Természetesen a témához illő szakmai topiba várom a választ.
Nagy Zoltán

Re:Hír-les
« Válasz #1762 Dátum: 2015. Július 01. 07:34 »
Tisztelt Méhészek!
Hagyományosan, ismét teljesen friss hírekkel van tele az OMME honlapja, több mint 12 ezer méhész legfontosabb információs tudakozója!
A múlt hónap 18-án volt az utolsó bomba hírük, a taglistáról.
Engem az is érdekelne, hogy vetettek e az idén napraforgót, nem vágták e ki az összes hárs fát, mert hír ezekről egy kukk sincs!
Akkora a kuss odafent, hogy  az már süt.
Mi történhetett?
Persze nyugalom és rend a lelke mindennek.
A szakmai stáb megmozdulhatna, mert lassan vége a szezonnak, de fenológiai jelentés az nuku.
Kifogyott a szaktanácsadók fényképezőgépeiből az elem?
Ennyire nem lehet lesz@rni a méhészeket!
A tagdíjlista gondolom nagy hír a vezetőinknek, mert abból éldegélnek nem túl szerényen.
Azért egy aprócska jelentést áhítva várna a sok tagdíjfizető méhész!
Tolna Megyei Méhész Egyesület két és fél milliót fizetett azért, hogy az OMME Hivatal tegye a dolgát, hiába a hivatal nem egyenlő az érdekvédelmi központtal.
Elvárjuk, hogy az írott IB hahotán kívül más, naprakész információhoz is juthassunk.
Ennek hiányában írok néhány sort a jelenleg virágzó növényeinkről.
Na nézzük.
A hárs az idén Tolna megyében szépen mézelt, jelenleg is tart még, de már nem annyira fröcsögnek a lépek, mint néhány napja.
A lépek felső harmadát fedik a méhek, hamarosan lehet pergetni.
A napraforgóról ellentétes hírek szivárognak ki, de általában nem jók.
Hat megbízható mérlegelési adatból négyen, még tegnap este is csak visszahúztak a méhészek!
Kettőnél szerény gyarapodást mértek.
Remélhetőleg a nagy szárazság, és az ismét beköszöntő kánikula miatt ez a tendencia nem folytatódik, sőt megfordul.
A nehézség essen a kaptáraitokba!
Tisztelettel:
Nagyernyei Attila



Re:Hír-les
« Válasz #1763 Dátum: 2015. Július 01. 23:40 »
Kedves Attila!

Látom, megsütött a Nap, mert megint elindult nálad a vezérhangya a fenológiai jelentések kapcsán. Kevesebbet kellene kitenned magad az UV-sugarak romboló hatásának.
Szerintem az kritizáljon, aki maga is használható információkkal képes szolgálni, mert a te tájékoztatóid sem érnek egy ütet taplónyit sem. A hétvégén nem tudtam ellenállni a kísértésnek, s meglátogattam szépséges megyéd több tájegységét is. Nem szeretném azt hazudni, hogy látogatásom elsődleges célja a te fenológiai jelentéseid kontrollja lett volna, ezért bevallom, hogy a fő csapásirány az idei "Kadarka-túra" volt az Iván völgyben, s a többi, régtől fogva ismert és látogatott pincészetek felkeresése. Nos, a túra ragyogóan sikerült, nagyon szép, üde és innovatív Kadarkákkal, szerethető fuxli és rosé-borokkal, néhány emlékezetes "Nagy Kadarkával" (pl. Vidáék 2013-as "öregtőkése", melytől Prantnerék 2013-asa sem igen maradt le), de igazán szívhez szóló volt Heimann Zoliék prezentje is, mely a hagyományok ápolásának és a fiatalos szőlész-borász szemlélet ötvöződésének ragyogó példája volt. A kaják is kitűnőek voltak, de miután elsődlegesen nem gasztronómiai irányultságú e Klub, igyekszem leküzdeni a késztetést, hogy Tolna s azon belül Szekszárd borászati értékelésében merüljön ki jelen hozzászólásom. Hozzáteszem, talán jobb volna, ha így tennék, de akkor soha nem tudom megindokolni, miért kötöttem már esmeg belé a te "fenológiai jelentéseidbe".
Nos, néhány hete folyt közöttünk egy csevej a hársakról, melyek virágzási sorrendje tárgyában nem sikerült konszenzusra jutnunk, sem veled, sem az engem folyamatosan Lászlóffyként megszólító mega-haveroddal. Nos, ha már felétek jártam, mondok: spilázzuk már meg azokat a városi hársakat, melyeket az én Klubvezetőm semmi pénzért nem hajlandó lefotózni a levél fonáki oldaláról! Bevallom, Szedresre nem mentem be a Garay utcába identifikálni az ott virágzó hársakat, de Szekszárdot gyalogosan bebarangolván arra a megállapításra jutottam, hogy Irido virágzási sorrendje Szekszárdra is érvényes. A nagylevelű (Tilia platyphyllos) már sehol nem virított, a kislevelűből (T. cordata) találtam néhány példányt, melyek szinte egybe virágoztak az ezüsttel (T. argentea). A két utóbbit járták rendesen a méhek ( a nagylevelűt értelemszerűen nem, lévén azon még atka-fertőzést sem találtam, ráadásul már legalább két hete elvirágzott). Ha már amúgy is jöttem- mentem, hát Taklerék után kiszaladtam Szálkára a Lajvér borházba is. Sajnos horgászatra már nem volt időnk, de ha már arra járok, a tavat (és a Trófeát) semmi pénzért ki nem hagynám. A helységnévtábla után közvetlenül (tudod, a sorompónál) rögvest találtam három fiatal kislevelű hársat is, teljes virágzásban. Gyakorlatilag ha nem lettek volna rendesen begyökeresedve, a méhek tövestől hordták volna haza őket, bár a Trófeával szemben álló ezüst hárs sem panaszkodhatott a délelőtti látogatók elmaradása miatt... Találtam természetesen Szedres környékén is kislevelűt, oda, s hazafelé be se kellett mennem Szedresre, Jánosmajor felé a 63-as út szélén ott virított a kis csökött T. cordata, a levélfonák érzugaiban a bájos rőt szakállacskáival. Nos, legalább sikerült meggyőződnöm, hogy a hársak Tolnában tudják a dolgukat, a következő alkalommal majd egy Cirfandli-túrát tervezek Pécs környékére, hogy a baranyai hársak virágzási sorrendje se maradjon titokban előttem...

Ami meg a méhészek fenológiai tájékoztatását jelenti: fölösleges azon görcsölni, hogy a méhlegelőkről érkezik-e jelentés. A méhész majd elbattyog, s megnézi, hogy virágzik-e már a közelében napraforgó, vagy más egyéb. Nagyfiú már, képes eldönteni, mozduljon-e. Nem teutánad, s nem a szaktanácsadói hálózat biztatására köllenék indulnia. Gondolom, senki nem vágtázik üstöllést Szekszárdra akkor sem, ha leírom: a városban a Körösi Csoma Sándor és Semmelweis utcák között vasárnap kivirágoztak a Koelreuteria fák, vándoroljatok reájuk, Tisztelt Méhészek...! Az IB újság nagyon értékes  és korrekt cikket közölt (többek között) a napraforgó hibridek méhészeti értékéről dr. Zajácz Edit tollából. A "Tisztelt Méhészeknek" ilyen, s hasonló tájékoztatásra van szükségük, nem arra, hogy Nagyernyei Attilánál fröccsen-é már a napraforgó. Különösen azon esetben, hogy sem fajtát, sem talajtípust, sem hőmérsékleti-és csapadék- adatokat nem közölsz, mikor a "mérlegről" beszélsz. Fröccsenjék Isten áldásával! Fedjék a méhek azt a bitang hársot is! Az sem érdekes, milyen levelű... Csak fedjék! A tájékoztatás nem ott kezdődik és végződik, ahol azt te véled, hanem ott, ahol az a 12 000-17 000-es méhész-közösség számára egyaránt hasznos információt jelent. Nem az az érték, amit te a "váltóláz" következményeképpen annak vélsz, hanem az, amit a méhészek közössége annak ítél. Lassan beláthatnád azt is, hogy nem mega-méhészetekkel, azok technológiájával kellenék kecsegtetni a tanulni óhajtó méhészpalántákat, mert amikor oda hordod őket, nem a realitások mentén adsz nekik irányt. Az egykori "Főnököd" (Boss) legnagyobb tévedése az amerikás stílus és nagyságrend hazai népszerűsítése volt. Ha mennie kellett, elsősorban e miatt kellett mennie, kevesen ártottak többet a magyar méhészetnek, mint ő... Nem hiba, hanem egyenesen bűn, ha valaki ennek mentén akar irányt mutatni a mentoráltjainak.

A "nehézséget" meg ne nagyon kívánd a méhészeknek. A "nehézség" az archaikus népi nyelvben elsősorban betegséget, kórságot, bajt, hercehurcát, macerát, bonyodalmat, fennakadást, problémát, dilemmát, bökkenőt, mizériát, nyűgöt, komplikációt jelent. Nem ezzel kellene megtisztelni a "Tisztelt Méhészeket", mert közöttük találhatók olyanok is, akik érzékenyek a nyelvi finomságokra. Ha jót akarsz kívánni, kívánj nekik eredményes, gazdag, hozamos esztendőt, miként Arany János vagy Nagy László köszöntői szólnak. Nos, azok nem "nehézséget" kívánnak, s én sem azt kérném rád a Teremtőtől, hanem fröccsenő napraforgó és illatos hárs-mézet, jó piacot, de elsősorban lelki békét és megnyugvást, hiszen jelenleg láthatóan e két utóbbinak szenveded leginkább híját. Mint Arany mondá az Alkalmi versben: "Adjon Isten, ami nincs...!"
 

Re:Hír-les
« Válasz #1764 Dátum: 2015. Július 02. 00:27 »
Egy biztos,az nem kérdés fröccsen-é még Petro!
A napraforgó az akác vagy általa úgy kedvelt hárs nektárjának
fröccsenése lenne ilyen biztos!
Bízhatunk benne,csalódnunk nem kell !!!
Vajon Petro és Cserényi vagy Nagyernyei,Bross,Csányi nevek fognak
elhangzani a messzi jövőben, ha a majdani méhészettel foglalkozók
valami értéket próbálnak a múltból kibányászni?

Csányi Antal

« Utoljára szerkesztve: 2015. Július 02. 00:34 írta Csányi Antal »

Re:Hír-les
« Válasz #1765 Dátum: 2015. Július 02. 08:10 »
Kedves Petronius!
Nem gondoltam, hogy a szekszárdi borok ilyen ártalmasak.
Hamar szaladj orvoshoz, mert igen súlyos betegségben szenvedsz.
Ezt a szőlőkabóca okozza, és rövidlátást, esetenként vakságot, de mindenképpen irigységet okoz!
Ennyi baromságot összehordani komoly teljesítmény.
Minden sorára tudnék reagálni, de annyira szánalmas, hogy nem koptatom hiába billentyűket.
Már csak az a kérdésem mi ezzel a förtelmes hozzászólásoddal a célod?
Egyébként nagyon szép eredményt várok a nagy levelű hársról, viszont nyáron nem szoktam bort fogyasztani mert hamar megárt.
Biztosan jókat röhögnek cinkos cimboráid, hogy
"Jó beszótá Arisz ennek a majomnak.." vagy hasonló, de ez mind azért van csupán mert az etikai bizottságnak olyan jelentést állítottam össze, hogy kicsit jobban fogy a toalett papír.
Ha pedig önálló gondolatit fogalmaztad meg, elmegyek a borászokhoz és feljelentem őket, mert ez egy agymódosító ital amit veled megitattak.
Én ebben nem hiszek, mert az említett borászokat személyesen is jól ismerem, kiválók a boraik.
Itt másról van szó.
Sokan bepróbálkoztak már nálam, de általában az irigységet, és a rosszindulatot érzem írásaid mögött.
Mentorod bajban van, gondolom ezt Te is tudod.
Ha nem, hamarosan tájékoztatni fog, mert az etikai bizottság meg fogja kérdezni.
Ez a bumeráng effektus.
A feljelentő (panaszos) ellen indítanak etikai, esetleg súlyosabb vizsgálatot?
Ez már nem az én asztalom, inkább foglalkozom a fiúkkal.
Nem gondoltam, hogy ennyire irigy vagy, hogy nem láthattad a Csányi méhészetet.
Nagyernyei Attila


*

tsá

  • *
  • 31
Re:Hír-les
« Válasz #1766 Dátum: 2015. Július 02. 11:39 »
"Nehézséget" a kaptáraidba jelentése, értelmezése a "gyengébbek" - nyelvi finomságra érzékeny autszájderek kedvéért, okosítására.
Egy kis segítség http://wikiszotar.hu/wiki/magyar_ertelmezo_szotar/Neh%C3%A9zs%C3%A9g.

"Nehézség
nehézség (főnév)

Akadályozó tényező, amely egy feladat elvégzését, megoldás kigondolását, tulajdon megszerzését lassítja azzal, hogy az eredetileg elvártnál nagyobb erőfeszítést igényel az eredeti cél elérése......
További részletezés
1. Viszonylag nagy súly, ami miatt egy tárgy fölemeléséhez vagy elmozdításához nagyobb erőfeszítés szükséges......" stb.

Tehát, ha egy méhész nehézséget kíván a méhésztárs kaptáraidba, az azt jelenti, hogy nagy legyen a méhésztárs  kaptárainak, kereteinek súlya! Nem csak úgy "l'art pour l'art", hanem a benne lévő méz, miatt!!!! (Olyasmi ez mint a "kéz és lábtörést", "egy kalappal"). Ugye nem kell tovább magyarázni.....
Persze a szakzsargon értelmezése csak egy szakembertől várható el, azaz emelt már meg nehéz kaptárfiókot stb, s nem csak zöldségeket beszél a levegőbe.

Üdv tsá
« Utoljára szerkesztve: 2015. Július 02. 11:52 írta tsá »

Re:Hír-les
« Válasz #1767 Dátum: 2015. Július 02. 11:49 »
Kellemes délután és sikeres munkát minden méhésznek!
Nem akarok én senkit bántani de ne haragudj meg petronius nem tudom a kötekedésnek léteznek határai de ha vannak azokat 100% osan átszaggattad jár a piros pont. Arról lenne szó hogy az előző üzenetben kevesebb értelmet találni mint némelyik eb ürülékben. Hol is kezdjem, először is azzal indítasz hogy milyen jól megy neked ide oda járkálsz iszogatni, eszegetni túrázgatni egy MÉHÉSZETI FÓRUMON nem is tudom manapság a szőlőknek maximum a permetezéséről kéne beszélni mert szerintem elég sok gondot okoz drága méhecskéinknek. Aztán írsz a hársakról egy köteg dumát a hársak virágzási sorrendjéről, szerintem az ilyet pm-ben sokkal civilizáltabb lenne rendezni. A végére a csattanók a fenológiai jelentésről írtakon jót kacagtam az Attila véleményem szerint arra akarta a figyelmet terelni hogy a méhészek a tagdíjat nem "mások"  gazdagítására szeretnék költeni hanem arra hogy esetleg tegyük fel akáckor ne keljen felmenni biztos(100%) eredményért pl:Nógrádba ellenőrizni a virágzást, hanem a méhészeket elvileg támogató szervezet ezt biztosítaná, de persze ha neked majd lessz kedved akkor nyugodtan írd le a telefonszámod majd akkor hívnak a méhészek szívesen úgyis bizonyítottad tudásod a hársakról:), és ha már itt jársz majd akkor linkeld be a Magyarországon vetett napraforgók teljes listáját és a talajtípusokat is ahová vetve lettek úgyis látszik van időd rá ne az Attilát gyesztráld vele:/. Ja és látom ebből a rengeteg idődből sajnos nem telik hogy vissza olvasd a hír-les topikot és sajnálatos módokon nem értesültél mennyi helyen jártunk eme óriási, remeken működő ámde úgy látszik egyeseknek nem tetszendő méhészetbe. És az hogy elvitt oda azzal megmutatta hogy lehet így is csinálni de ő nyíltan mondta hogy ő neki ez már nem való, de te biztos jobban tudod az ilyeneket még nála is:). A nehézséges írásod leverte a biztosítékot ne haragudj meg még én 16éves fejjel is tudtam hogy ez egy mondás a méhészek között a szerencsés méhészetre utalva tudod(irónia) de lehet te ilyeneket nem tudtál tanulni mert a hársakról szerzett tudásod elfoglalja a helyet fejedben:/ Ja és nem is azt jelenti amit írtál a kifejezés még szó szerint se;)
Gyengébbek kedvéért:http://wikiszotar.hu/wiki/magyar_ertelmezo_szotar/Neh%C3%A9zs%C3%A9g
Az egészből nekem egyáltalán nem tűnt fel a piszkálódás ,de tényleg nem 
További jó munkát a szorgos méhecskékkel minden fórumozónak.
"Férfi-e az ki nem teszi jobbá a világot?"

"Térdelj le!
Ne rettenj meg soha ellenségedtől;légy bátor s erényes hogy szeressen Isten;az igazat szóld mindig még ha az életeddel is fizetsz érte;véd meg az elesetteket és légy igazságos"
"Bárcsak a világ eltűrné az olyan különcséget mint a gáncstalanság

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Hír-les
« Válasz #1768 Dátum: 2015. Július 02. 13:09 »
Tisztelt Petro!
Piszkálódás helyett, miért nem látogattad meg Attilát, ha már egyszer Szálkán jártál? Biztosan nem hajtott volna el! Sőt koccinthattatok volna egy karakteres pohárka Szekszárdi borral, mivel úgy is tegező viszonyban álltok :)
Egy kis szakmázás is belefért volna(méhek vs mézelő növények)
Nagyon tetszenek növénytani ismereteid, viszont szívesen olvasnám méhekkel való tapasztalataidat is.
Pl: Hogy sikerült az akác? Lesz elvehető mennyiséged hársról? Napraforgó mézel felétek? Mennyi méhcsaláddal méhészkedsz? Stb....
Zárásként: NEHÉZSÉGET a kaptáraidba, felénk ez a módi :D

Üdv: Zümi

 
« Utoljára szerkesztve: 2015. Július 02. 13:14 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Hír-les
« Válasz #1769 Dátum: 2015. Július 02. 14:08 »
Sziasztok!

Jellemző erre a borvirágos orrú ződségesre, hogy parancsra beleköt a több évtizedes ,méhészek által használt jókívánságba... Szerintem fogalma sincs, hogy mit jelent, csak ezt írta elő a mára a cimborája, hogy kössön bele egy számára semmit sem jelentő kifejezésbe.

Nb18