Méhészkedés konténerben

  • 61 válasz
  • 42899 megtekintés
Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #45 Dátum: 2020. December 27. 14:25 »
Gondolom nekem is céloztad az egyik megjegyzést az "öszvér kaptárt".
Azért lenne egy kérdésem hozzád.
Mit jelent nálad a ...."Főhordás előtt 8 táblás fiasnak kell lennie."?
Amennyiben válaszolnál, azt megköszönném.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #46 Dátum: 2020. December 27. 15:24 »
A Kontener fűtött, egész télen a belső hőmérséklet 0-+5 között van(mint a pincézés, vermelésnél).
Február elején meg kapják a családok a virágporos lepényt, melegvizet, valamint a fűtést 25fokra emelem. Március közepe/ vége táján mikor már több ki repülésre alkalmas időjárás is van, van egy  nagyobb kiegyenlítés ekkor dől el, hogy később fias kereteket tenni kell e be, vagy venni kell el és mülépeseket rakni be helyettük. Eddig csak az utóbbit tapasztaltam. Szerintem a lényeg, hogy főhordás előtti héten maximális kelő fias mennyiség legyen a fészekben.

Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #47 Dátum: 2020. December 27. 15:41 »
Ismét az a kérdésem, hogy ezen mit értesz?
"Szerintem a lényeg, hogy főhordás előtti héten maximális kelő fias mennyiség legyen a fészekben."
A főhordás ugyanis egy tág fogalom.
Először azt írtad, hogy "Főhordás előtt 8 táblás fiasnak kell lennie."
Most pedig, hogy:
"..hogy főhordás előtti héten maximális kelő fias mennyiség legyen a fészekben."
Szerintem ezt egy kicsit ragozzuk.

Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #48 Dátum: 2020. December 27. 16:05 »
Persze, mert a kelő méh nem egyből gyűjtő, hacsak nincs mit csinálnia. Főhordás felénk akac, napraforgó.

Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #49 Dátum: 2020. December 27. 16:18 »
Mivel privát üzenetben is beszélgetünk, elmondanám az én verziómat, de ezt már hosszasan kifejtettem, valamint előadásaimban központi téma.
Tehát nem mindegy, hogy a főhordás megkezdése előtt egy héttel, a dandár előtt egy héttel, vagy a virágzás megkezdése előtt egy héttel van 8 NB táblás fiasunk.
Talán elég lenne a válaszomhoz rákeresnem régebbi írásaimra, de a lényeg, ha korlátozzuk az anyát, a dandár megkezdésére kell időzíteni az ÖSSZES FEDETT FIAS kikelését.
Nem egyszerű történet, mert az időjárás tényező sokszor bekavar, és vagy ellőre tolja virágzás és a hordás kezdetét, vagy késlelteti.
Még az sem mindegy, hogy milyen virághoz "lőjük" be a 8 táblás fiast, mert akár túl is csordulhat a nép, és felüti a fejét a tömeges rajzás.
Szerintem ez egy jókora téma, és végre kaptártípustól független.
Akik ezt megértik és jól csinálják, szép eredményekre számíthatnak.
Akik nem értik, ők általában az erdő leterhelésére, az időjárásra fogják sikertelenségüket.
Egy a lényeg, aki nem figyeli a virágot és nem jó korra hangolja be a családok maximális gyűjtő erejét, általában nem magukban keresik a hibát.
Ilyenkor még az sem győzi meg őket, hogy a mellette lévő méhészet sokkal jobban teljesít.
Ez van, nem vagyunk egyformák.
Senkit nem bántva a minap hallgattam egy más témában Rost Andrea operaénekest aki ezt mondta:
"A tehetségeseket kell segítenem, a többiek úgyis lemaradnak akár mekkora energiát fektetek beléjük."
Ő ugyanis a fiatal énekespalántákat válogatja, és tanítja.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #50 Dátum: 2020. December 27. 16:49 »
Viszont most én kérdeznék ha lehet.
Eddig anyarácsot nem használtam, és a hízlalt méztéri keret ellenére is felment az anya petézni ami terhes, plusz munkát eredményez.
Anyarács használata mellett elég lehet e egy építő keret berakása rajzás gátlásra?
Létezik e valamilyen technikai fogás ami az esetleg elmézesedett fészek keretekből a méheket e méz felhordására készteti a méztérbe?

Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #51 Dátum: 2020. December 27. 17:26 »
Ugye itt kezdenek a dolgok komolyra fordulni, és lassan még a kétkedők is megértik miért címkézem az ilyen rendszereket "öszvérnek".
Azért mert ezekkel csak a gond van!
Elmézesedik a fészek és nincs hova tenni?
Hát persze, mert nem egyformák a lépek...ez kapufa.
Az "ÉK" vagy építő keret némileg segít a rajzásgátlásban, mint minden olyan technikai húzás ami az építést segíti.
A fészek elmézesedése már sokkal nagyobb gond, gyakorlatilag csak sajnálni tudlak.
Anyarács használata kötelező, véleményem szerint  nélküle nem lehet korszerűen méhészkedni.
Hogy elehet a méheket arra kényszeríteni, hogy az elmézesedett lépekből a mézet a méztérbe hordják?
Én egy rókafarkú fűrésszel megoldottam, és az NB fészek lépeimből kora tavasszal a tisztuló kirepülés után azonnal levágtam 9 cm-t!
Azért bátorkodok ilyen kritikusan fogalmazni, mert ezen a vízkeresztségen már átestem.
Ekkor minden ilyen gondom megoldódott, mert a RAKODÓ KAPTÁR LEGNAGYOBB ELŐNYE A LÉPÁTFÜGGESZTÉS LEHETŐSÉGE.
Akik ezt tagadják ők is tudják, csak vagy nem merik meglépni, vagy így is "elbogarásznak", a pergetett méz mennyiségével pedig elégedettek.
Én többet szerettem volna, de többet is teszek érte.
A főhordást (pláne olyant mint az idei) csak drasztikus anyakorlátozás mellett tudom elképzelni, legyen az rakodó vagy fekvő kaptár.
Ekkor lehet olyan eredményt elérni amikor nincs ok a panaszkodásra.
Tudom majd jönnek a kommentek, hogy ennyi meg annyi termett a nem egyenlő lépes kaptáraimmal is.
(Itt nem " nagylaszlobp" nick nevű méhésztársra utalok!)
Hát ha a kolléga azzal meg van elégedve, meg a rajzással sincs gondja akkor mi a baj?
Ekkor szoktam úgy zárni előadásim alatt a témát, hogy mi van akkor amikor akácvirágzás kezdetén párzatlan anya van a családban? (Mondjuk nem a rajzási láz miatt, hanem csendes anyaváltáskor.)
Gyakorlatilag rajzás kicsukva, az egész csapat raj állapotban került, minden méh dolgozik, mert mire jön a dandár, nincs fias.
A méhek súgnak, hogy lehet nagyot pergetni, csak hallgatni kell rájuk.
Nagyernyei Attila


Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #52 Dátum: 2020. December 27. 19:12 »
Értem és köszönöm a tanácsot, de nem fogadom el. :) (tisztelettel: a rókafarkú a gyümölcsösbe való nem a méhészetbe)
Az elmézesedett kereteket valamint a plusz fiast fellehet használni a fekvőben lévő tartalék családoknál.(Plusz munka, plusz bevétel) Az anya nélküli mézeltetés valóban kiváló rajzás gátló és hordás serkentő fogás, viszont a konténerben a felfestett jelek, terelők ellenére is nem biztos a párzás(ból hazatalálás), és ugye a megüresedett fészek keretekbe méz fog kerülni.
Elvonatkoztatva a különböző lépmérettől, van olyan fogás, ismer hallott valaki olyat amivel “ a méheket arra kényszeríteni, hogy az elmézesedett lépekből a mézet a méztérbe hordják”?

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #53 Dátum: 2020. December 27. 22:04 »
nagylaszlobp!

Mennyi műlépet építtetsz ki a akác kezdetéig a fészekben és a méztérben?
Akác végéig pluszban mennyi műlépet?
Az állomány hány %-ában használsz új (előző évben kelt) anyákat? Ezek saját nevelésűek, esetleg mentett rajbölcsők, vagy anyanevelőtől?

Attila

Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #54 Dátum: 2020. December 28. 08:11 »
nagylaszlobp!
Én ezt írtam:
"...mi van akkor amikor akácvirágzás kezdetén párzatlan anya van a családban?"
Te erre ezt válaszolod:
"  Az anya nélküli mézeltetés valóban kiváló rajzás gátló és hordás serkentő fogás,..."
Sajnos nem egyről beszélünk, így nehéz folytatni az eszmecserét.
Ezt a kérdésedet újra feltetted:
"Elvonatkoztatva a különböző lépmérettől, van olyan fogás, ismer hallott valaki olyat amivel “ a méheket arra kényszeríteni, hogy az elmézesedett lépekből a mézet a méztérbe hordják”?
Nincs!...addig amíg két keretméreten dolgozol.
Rengeteg méz marad akác végére a fészekben ami luxus, különösen olyan években mint az idei.
Arról nem is beszélve, hogy ha véletlenül a fészekből akarsz pergetni, az minden lesz csak akác nem.
Egyébként többször kifejtettem, hogy a RAKODÓ RENDSZER HATÁRA a Hunor!
Ha el kezdjük a keretet mélységben növelni, abban a pillanatban megjelenik egy olyan mézkoszorú, aminek a hordóban lenne a helye.
Így már KB keretben is keletkezik egy kis mézkoszorú, viszont ez telelésnél előny.
Többen felszisszennek, hogy mit szórakozok 2 centivel?
Ki kell próbálni nem egy-két családnál, és akkor látható a különbség.
Az NB fészek rakodóban(?) zsákutca.
És itt meg kell állni egy szóra, mert akik ilyen rendszerben próbálnak termelni megsértődhetnek, és nem ez a célom.
Egyszerűen érthetetlen számomra, hogy miért mennek bele egy olyan görcsös termelési technológiába, ami egy tollvonással megoldható, ez pedig az egyenlő lép használata a fészekben és a méztérben is.
Mint alább írtam ebben az "öszvér" rendszerben is lesz méz, csak nem mind1, hogy hol.
A fészekben marad mert nem tudjátok kivenni, vagy a hordóban.
Ja, hogy az nem is sok.
Szerintem meg rengeteg, de mindenki maga dönti el.
Én ezért fogtam anno egy fűrészt, és örökre leszámoltam ezzel a súlyos termelési hibával.
Azt tudom csak tanácsolni, hogy be kell állítani 10 családot egyenlő lépre, meg 10 maradjon így.
Amelyiket egyenlő lépre állítod, még akác előtt korlátozod is a fészekben az anyát, magad fogod meghozni a döntést.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #55 Dátum: 2020. December 28. 10:15 »
A 10 keretes hunor + félkeretes, ami nekem is van,  tényleg nem jó. Repce, és akác mézelvetel után a fészekben alig van méz, és ha bejön egy hordástalan idő, már etethetek is, amikor nekem pergetnem kéne.

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #56 Dátum: 2020. December 28. 10:28 »
van olyan fogás, ismer hallott valaki olyat amivel “ a méheket arra kényszeríteni, hogy az elmézesedett lépekből a mézet a méztérbe hordják”?
Van. Rakodónál ha alul teljesen ki van húzva a tepsi és a szél a seggük alatt fütyül, akkor a mézet felhordják a méztérbe mert alul nem érzik biztonságban. De ahogy arra Attila is utalt, NB-nél ez nem biztos hogy működni fog mert magas a lép. Az a méz ami hunornál ilyenkor a méztérben van, az NB-nél a mézkoszorúban lesz. Vagy lenyeled ezt a veszteséget, vagy kitartó munkával trükközöl ahogy Attila is teszi, és javítgatod a munkáddal a kaptár hibáit.

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #57 Dátum: 2020. December 28. 10:34 »
A 10 keretes hunor + félkeretes, ami nekem is van,  tényleg nem jó. Repce, és akác mézelvetel után a fészekben alig van méz, és ha bejön egy hordástalan idő, már etethetek is, amikor nekem pergetnem kéne.
Jó az, csak az is éppen olyan mint a fekvő, alkalmazkodni kell hozzá. Ismerek olyat, már írtam is róla, aki minden évben nagyon jó átlagot vesz ki belőle. A hunor fészken 4 fél fiók van neki akácon, de már repcén is 3. És mindet elveszi, a fészekben úgy ahogy írod, gyakorlatilag semmi méz nem marad. Na de neki akác után 1 héttel már van némi hordása, plusz minden család kap az etetőtálcába 3kg kristálycukrot ami esténként meg van locsolva 1-2 deci langyos vízzel. Nem jobb ez, mint akácot hagyni a fészekben?

Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #58 Dátum: 2020. December 28. 17:29 »
Tavaly repce végén volt olyan, hogy szöktetőre raktam a fiókokat, viszont olyan rossz idő volt, hogy a méhek nem bírtak kijönni napokig akácot hordani. Ott voltak 0,5-1 kiló mézzel.  2-3 deci szirupot permeteztem a fészekre tűzoltásként.

Re:Méhészkedés konténerben
« Válasz #59 Dátum: 2020. December 28. 18:17 »
Fiúk!
Javaslom, hogy a témát a kaptártípusok összehasonlítása rovatban folytassuk.
Nagyernyei Attila