Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 413605 megtekintés
*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #15 Dátum: 2014. Április 27. 20:21 »
Üdv!
Ma kezdtem meg az anya korlátozást és egyben rajokat is készítettem!
Nagyon szeles idő volt ezáltal nem volt leányálom a méhészkedés :-\
Szerencsére elvehető mennyiséget ad a repce igaz nem annyit mint 2 évvel ezelőtt,  de sok kicsi sokra megy ;D Méhésztársak nehézséget a kaptáraitokba ;)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #16 Dátum: 2014. Május 05. 19:54 »
Sziasztok!
Ma pörgettem ki a családok egy részét!
12kg átlag lett repcéből úgy, hogy a fészket nem bolygattam :)
Az idei évre szerintem egyenlőre nem panaszkodhatunk!
Holnap már jelentősebb hordásra számíthatunk akácról, csak ne fújjon a szél.........

Üdv: Zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #17 Dátum: 2014. Május 08. 20:48 »
Szia Attila!
Ma a délután egy részét a méhesedben töltöttem! Gyakorlatban is méhészkedtünk, aminek nagyon örültem!
Már írtam egyszer, hogy az én véleményem szerint MINTA méhészetnek lehet titulálni!!!
Nagyon szép hordásnak lehettem szemtanúja :D
Sajnálom amiért ma nem voltam toppon! Valószínű a pörgetés fáradalmai ma jött ki rajtam! Alig bírtam állni a lábaimon, mindenem sajog :-\
Annyi kérdést szerettem volna még feltenni de........ Na majd legközelebb!

Nehézséget a kaptáraidba :)
 
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #18 Dátum: 2014. Május 08. 21:16 »
Szia Zümi!
Örülök neki,hogy tetszett nálunk.
Gyere bármikor.
Üdv:Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #19 Dátum: 2014. Május 08. 21:37 »
Vigyázz mert szavadon foglak :D
Egyébként kimentem a méhesbe 18:30 kor még mentek szépen!
Nem kellett arcvédő :D
3 családnál megnéztem a mézteret és szépen csillog a méz!
A gyarapodást inkább le sem írom..........

Üdv: Zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #20 Dátum: 2014. Május 09. 22:06 »
Sziasztok!
Ma estefele elsétáltam a kaptárak előtt, hogy megnézzem a kijáró méheket!
Sajnos minden 2. kaptár előtt 15-30 fiatal méh és néhány here egy csomóban voltak!
Nem szép látvány!
Látszik, hogy vírus esetleg atka vagy más fertőzöttség miatt szenvednek!
Aki hasonlót lát a méhészetében írja le arra kérném!!!!!
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #21 Dátum: 2014. Május 09. 22:39 »
Nálam már hetek óta a kijárók alatt minden nap látok 5-10 db hanyatfekvő széttárt szárnyú méhecskét szipóka kinyújtva. népességcsökkenést most nem tapasztalok.
Mászkáló nincs.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #22 Dátum: 2014. Május 10. 05:27 »
Sziasztok!
Nekem is sokan jelezték ezt a problémát, és saját méhészetemben is tapasztaltam.
Nem akarom elbagatellizálni a dolgot, de már vagy húsz éve, kisebb nagyobb intenzitással  tapasztalható ez a jelenség.
Beszélnek nyári nosemáról, atka által okozott vírusokról, vegyszeres virágporról. Ez úgy jön képbe, hogy amikor az álcákat etették a dajka méhek, olyan virágport fogyasztottak a pempő termeléshez, amely vegyszerrel volt terhelt.
Ha egyet lehetne a sok eset közül kiemelni, én az atka által okozott vírusra teszem a voksomat.
Ezt arra alapozom,hogy már az Állatorvosi Egyetemre is küldtem mintát Rusvai Miklós profnak, aki Szekszárdon az egyik előadásában megemlítette,hogy az volt az első amiből az akut paralízis vírust ki tudták mutatni.
Ezt tény, és nem egy önfényező magamat imádó eseményről olvastok.
Emlékeim szerint 22 éve volt ez.
Előadásaimban is szoktam említeni, hogy a Villányi hegyek közötti akácerdőben lévő méhészetbe mentem,és azt tapasztaltam, hogy a kibetonozott mezőgazdasági úton, repülésre képtelen, fiatal dajka méhek "sétálnak" az úton.
A méhész azt mondta, akkora hordás van akácról, hogy gyalog mennek a méhek. Viccnek jó lett volna, de ez attól sokkal komolyabb dolog.
És a herék is sétálnak, általában a napos részekre csoportosulnak.
Nem kell megijedni, de látványnak nem szép.
Akkor van ez a jelenség, amikor tömegével kelnek a méhek, és a nagy hordás kicsalja őket.
Tehát tájolnak, és nem térnek vissza.
Nem fog összeroppanni a méhcsalád, de mindenképpen veszteség.
Mit lehet tenni? Most semmit!
Akác pergetés után azonnal atkairtás. Nem kell hozzá sok atka, néhány tíz vírushordozó is elég.
Egyszer előadtam ezt a tapasztalatomat, és labor által alátámasztott vizsgálati eredményemet a jelenlegi OMME vezetők egyikének. Mi volt a válasza? Gyermekkoromban biztosan sok tudományos fantasztikus könyvet olvashattam. Voltam olyan előadásán, ahol már ő beszélt az atkák által okozott vírusok problémájáról.
Aranyos.
(Természetesen a dajka korú méhek sétálása, kaptártípustól független, írásomat azért tettem ide, mert Zümi itt jelezte a látottakat.)
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2014. Május 10. 07:14 írta Nagyernyei Attila »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #23 Dátum: 2014. Május 10. 22:59 »
Vajon kilehetett
az a szép ember?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #24 Dátum: 2014. Május 11. 06:39 »
Szia Anti!

Nem akarom kellemetlen helyzetbe hozni. Valamikor felnéztem rá, de az idő múlásával nálam ez is elmúlott.

Mivel a témát itt kezdtük boncolgatni, itt is folytatom.
Tegnap sokat telefonáltam a "mászkálással" kapcsolatban.
Hívtak is a megye, sőt az ország több helységéből.
A válaszokat összefoglalnám.
" Nagyon megszívták magukat nektárral, és nem értek haza."
" A szél leverte őket."
" Sima permetezés, lemérgeztek megint."
" A csomókba, fűszálakon ücsörgő méhek ott beszélik meg a napi teendőket."
Rengeteg vad választ kaptam.
Egy szó mint száz, aki azt állította,hogy nincs nála ilyen jelenség, a méhegészségügyi felelőse kiment,és több volt ott mint nála. (Az ő válasza volt az első.)
Annyit észrevehetett volna a méhész,hogy ezek a méhek a kaptártól távolodnak, és a herék nem gyűjtenek,azok is másznak, repülésre képtelenek.
Tegnap írtam arról, hogy ezeket az élő méheket laborba küldve, akut paralízis vírust,  és minden esetben nosemát állapítanak meg. Ezzel be is fejeztük a tényállást? Itthon igen,máshol ekkor kezdődik a szakszerű vizsgálat.
Az okát, hogy ezt mi okozza, ma Magyarországon senki nem kutatja,keresi. A jelenlegi szakma irányítás erre alkalmatlan, rávágják,hogy "nosema cerana" (nyári nosema) majd pergetés után etessél akciós
Fumdil-B-t!
Csak neked csak most potom 90.000 Ft a 475 grammos kiszerelés.
Itt tartunk. Ha vegyszeres virágporból készített pempőről beszélek, gumiszobát javasolnak.
Emlékezzünk rá mit állítottak a neokról? Magyarországon nem okoz gondot.
Hála a jó Istennek, nem az OMME vezetése dönt az Unióban szakmai kérdésekben.
A Greenpeace vizsgálatai alátámasztják fenti gondolataimat,hihetetlen mi van a méhkenyérben, és a virágporban!
Állítólag ők a mi ellenségeink? Nem folytatom, mert jön a rossz idő,és nem szeretném ha olvasóim hangulata tovább romlana. Úgy híresztelik, az OMME ellensége vagyok,hogy erről írogatok.
A megoldást tudjuk, de még nem érett meg rá a méhésztársadalom. "Az OMME megerősödött,egységes lett!"
Írták fél milláért,  mert ezt mondták neki,hogy ezt kell terjesztened!
Kérlek benneteket, hogy aki "mászkálást" tapasztalt jelezze.
Az egyik neves profi méhész azt tanácsolta, hogy akác alatt a fákat nézzem, meg a mérleget. (Nála sokkal jobban mászkálnak mint nálam, de ő annyira nem érzékeny.)
Én azért a méhekkel is foglalkoznék.
Befejezésül, nem kell rémhírt terjeszteni,hogy nálam nagyon nagy baj van.
A jelenséget tapasztaltam, de a méhcsaládjaim egyelőre szépek, és tudják a dolgukat.
Az eddigi eredménnyel meg vagyok elégedve. Van aki erről többet szeretne tudni.
Kedves "szaglász"! Tudom,hogy kifúrja az oldalad, de már ez a hír is hozzám ért,hogy "Mit tudsz az Attila miket mér?"
Felhívni nem mer, mert az orcáján a bőr kicsit vékonyabb mint a cipőm talpa.
Nagyernyei Attila


*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #25 Dátum: 2014. Május 11. 13:36 »
Na mára már nálam is kezd beindulni a sétálás!
Tegnap még nem láttam, pedig többször is néztem és a fű is le volt nyírva.
Vannak még kaptárak ami előtt nem látok, van ahol többen 10-15db és van ahol csak 4-5db túrázik. Pörög a szárnyuk ezerrel és közben gyalogolnak a fűben.
Tegnap már a mérleg sem úgy billent, mint pénteken :-(

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #26 Dátum: 2014. Május 12. 00:28 »
Szia Attila!

Én leírom a neveket:
Az OMME jelenlegi szakmai vezetője Cserényi Péter mindenképpen nagyot hibázik.
Én is felnéztem rá valamikor.
Évek óta veszekedek vele.
A mai napig nem látja,hogy a "mászkálással" összefüggő népesség csökkenés
mindig a neonikotinoidokkal csávázott szántóföldi növények virágzásával függ össze.
Az ezekről gyűjtött virágpor,
esetleg nektár okozza a problémákat.
Összetettebb is lehet a probléma,többféle vegyszer együttes jelenléte.
Azt nem értem az "Doki" méhei miből vannak.
Nála nincs gond?
Lassan 30 éve méhészkedem,az első 10-15 évben szuper volt méhészkedni.
Problémát csak az atka okozta.
Beraktam a (Mavrikos)szar fenyő falapjaimat a kaptárba, tízezer szám szedtem ki utána
az atkákat,mégis túl élték a családok.
Akkor nem voltak az atka által terjesztett vírusok,nem volt nosema?
Szir-szar kis családokból szuper termelő családok fejlődtek fel a kővetkező évre.
Eszméletlen népes családok fejlődtek fel az akácra.
A repcén,akácon robbanásszerű fejlődés volt.
Hol van ez ma már.
Sétálás van, közel és távol a családoktól,mindenhol.
Szinte mindenhol van repce.
26 helyen vannak méheink,mindenhol elértek repcét.
A Doki is méhészkedett akkor.
Romlik a memóriája.
A mai nehézségek az új típusú vegyszerek miatt vannak.
Ez a lényeg!!!!!
Évekig küldtem a mintákat az intézetbe és Rusvai doktor Úrnak az egyetemre vírus vizsgálatra.
A vizsgálati eredménye nagyon erős nosema fertőzés,javaslat műlépre rázás,etetés.
Ja!
Repce közepén, akác elején,napraforgón.
A vírus vizsgálat eredménye,mindig más vírusok jelenléte.Hol egyik domináns,hol másik.
Javaslat: esetleg atka írtás,miközben atka minimális van a családoknál.
Mindig csak ezen növények virágzásakor vannak a problémák.
Érdekes.
Én veled értek egyet,valószínűleg a vegyszeres virágpor okozza.
Ha a méhek repce alatt nem sárga színű virágport hordanak pezsgőt szoktam bontani.

A másik név :Tóth Péter
Őt kilehetne nevezni a neok védőszentjének.
Ő rá is nagyon felnéztem valamikor.
Végtelenül rendes,segítőkész volt velünk egy méhmérgezésnél és egyébként is.
Ennek ellenére a küldöttgyűlési minősíthetetlen hangneme után és a neonikotinoidokkal kapcsolatos
álláspontja miatt,azonnal távoznia kellene az OMME vezetéséből.
Menjen a növényvédősökhöz,biztos van valami szervezetük.




Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #27 Dátum: 2014. Május 12. 08:06 »
Szia Anti!
Mit is mondhatnék?
Egyet értek veled, különösen írásod végével.
A vezetőink immúnisak a mi véleményünkre?
Majd a méhészek kimondják az ítéletet.
Azzal nincs gond, hogy ki tudják mutatni a nosemát, vagy a vírust.
De ezeket mi okozza?
Itt bukik meg az OMME szakmai vezetése.
Teljesen mellette vannak a tényeknek, a méhészek meg simán tűrik, hogy megvezessék őket.
Megérdemlik!
Én már ott tartok, hogy legszívesebben befognám a fülem,ha hallom a sok süketelést!
A problémát jól látod, csak a több profi méhész miért hallgat ezt nem értem.
Majd csak megszabadulunk tőlük, és akkor végre elérhetjük, hogy a "Méhész újság" címlapján nem neonkotionidokat hirdet az OMME vezetése! Szerintem ez több mint vétség! Bűn a méhek, és a méhésztársadalom ellen! Számon fogjuk rajtuk kérni, nincs menekvés. Vegyszert reklámozni egy méhészeti szak(?) lapban?
És ezt meddig tűrjük? Ők fenyegetnek minket kizárással? Szégyellje mindenki magát, aki nevét adta ahhoz, hogy a gyilkos szereket címlapon sztárolják! Azonnal távozniuk kéne, de a küldöttek számítógépet kapnak ám!
Hu húúú micsoda szupi csapatunk van! És a méhekkel mi lesz? Na az nem érdekli őket!
2007 óta küzdök velük. Brossal is összevesztem, de az ő nagyságát bizonyítja, hogy tudott változni.
Ma már nem kell vele küzdenem. Mindketten parton kívül látjuk a problémát, és emiatt ellenségek vagyunk.
Igen, az ilyen vezetők ellensége vagyok! A méheket féltem nem őket!
Én akkor bontok pezsgőt, ha megszabadulunk azoktól az emberektől, akik pökhendisége, rátartisága, szakmai hozzá nem értése zsarolja a méhésztársadalmat.
Nagyernyei Attila
Most olvasom a Zöld Fórumon!
Üdvözlök Mindenkit!
Siralmas állapot, szívszorító, fájdalmas látvány a méhesben, a fűben ezrével, tízezrével ? mászkáló, saját családjától, kaptárjától elmenekülő fiatal szenvedő méhecskék csoportosulása, haláltusája és egymást érő tetemeik. Ilyen szinten még soha nem tapasztaltam!
Sok kaptár előtt szürke a fű a méhektől. Minden egyes lépésnél a fűben a testük pukkanása hallatszik. Ez borzalmas! Április 20.-a körül vettem észre néhány családnál a 90-ből, majd lassan terjedt, de nem volt még tömeges. Most akác nyíláskor erősödött a mászkálás, de szinte robbanás szerűen. Azt vettem észre, hogy amelyik kaptárak előtt nagyobb tömegű a mászkálás, ott a rajzási hullám fedetlen bölcsők mellett meglendült, a családok erősségétől függetlenül. Atkafertőzöttség szinte nulla, villázom a heréket, hig. aljak, ősszel egészséges erős családok voltak, telelési családvesztés nem volt. Repce: kb. 2 km-re volt több tábla is, de gyűjteni a rossz idő miatt talán 3-4 napon tudtak.
Mi törtéééént?????


Kérdezd meg az OMME szakmai irányítót!
Üdvözlettel: Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2014. Május 12. 09:11 írta Nagyernyei Attila »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #28 Dátum: 2014. Május 12. 09:31 »
Antal egyetértek veled.

Ha nem mutatja ki a labor a mérgezés okát, akkor nem a méhészt meg a méheket kell hibáztatni, hanem a laboratórium házatáján és a mintavétel módszertanán kell keresni a hibát.

Nem kaptam kutatási támogatást az OMME-től, de ha kapok segítséget a méhészektől, akkor magánúton is érthetek el komoly, gyakorlatban is hasznosítható eredményt ebben az évben. Magyar Tudományos Akadémia kutatói megértették és elfogadták javaslatomat.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #29 Dátum: 2014. Május 12. 14:05 »
Attila!

Mit tehet egy méhész, ha tudja ,hogy megvezetik de ezt nem szeretné tovább tűrni?
Én arra jutottam,hogy szinte semmit!
Vagy sürgősen abbahagyja a méhészkedést és akkor megáll a pusztulás,
vagy tovább tűri a különböző méheltűnéseket, várja, hogy majd a következő év talán jobb lesz ha szerencséje lesz.
Minden nap 9-10 óra felé sétálok egy nagyot a méhesben és figyelem a méheket !
 Ebéd után is kimegyek meg estefelé is  és szemmel látható, hogy mi történik, napról napra változik a kép. Egyszer szépek aztán egyik-napról a másikra egy nagy tragédia az egész aztán megint kikelnek az újak, megint szépek a családok egy darabig és ez így megy sorba kb 2 hetente ismétlődik. Nem sokáig él egy méhecske.