Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 413661 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #645 Dátum: 2019. Március 25. 17:54 »

Talán neki köszönhetem, hogy száműztem a folyamatos pakolászást.

Te száműzted? Amiket eddig leírtál ide, akkor az nem is igaz? Már az idei munkafolyamataid olvasása is embert próbáló, nem azt végigcsinálni. ::) :o Ha tényleg ezeket -amiket ide leírtál az elmúlt hónapban- képes voltál fizikailag elvégezni, hát minden elismerésem. Fizikailag. Hoppá, mert méhészetileg szerencsétlenkedés. Nem semmi. 8)

Aztán:
Laliméhészet ráérzett a szűkítés "ízére", mert ezt írja:
"A középső 2-3 keretben (NB fészek) a legtöbb helyen csak fiasítás van, méz egy deka sem."


Nemrég arról írtam, hogy hónap vége felé talán meg lehet bővíteni a szebb méhcsaládokat.
Aztán ma beszélgettem egy Hunoros méhésszel, aki már el is kezdte.
Nála 4-5 léctől-lécig fiasok vannak, és most bővít.


Ezt írja Oszkár:
"Hihető! "
Köszönöm.
Addig már eljutottam, hogy kiszűrtem a nagyot mondó handabandásokat.
Nem célom, hogy a vágyaimat fogalmazzam meg amikor saját állományomról írok.
Amúgy az olvasók is rögtön észreveszik a mesemondókat.
Nagyernyei Attila


Azokat a családokat amelyeknél már most 6 NB fias van a jövő héten el kezdem csapolni, majd azonnal bővítem őket.


Hihetetlen mit tud az NB a szűkített fészekben 4-5 keretre lezárva. Teljesen el vagyunk ájulva. Már vannak 6 kereten fiasok 3-4 nap alatt, a 3-4 léputcás családoknál. Persze Hunoron csak a nagyot mondóknál van, de NB-n ... az igen. Nem vagy egy kicsit zavart?
( JA! Mi lesz azzal a tüntetéssel? Hogy is van az a kevert méz? Tudod ami miatt kockásra ültétek a seggeteket. Nem kérdezted a Főnököt, vagy még tárgyai ő is a főnökével?)

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #646 Dátum: 2019. Március 25. 18:35 »
Ezt írja Kivancsi111:
"Teljesen el vagyunk ájulva."
Mondjuk ezen nem is csodálkozom.
Na látod!
"Hihetetlen mit tud az NB a szűkített fészekben 4-5 keretre lezárva."
Bizony.
Képeket azért nem készítek mert csak menne a fikázás.
A fűz eddig csodát művelt a méhcsaládoknál.
Igen száműztem a fiókok, menekülő terek, aljak, tetők, rostaszövetek pakolászását.
27 évig pakolásztam eleget, meg a tartalék fiókokat megvédeni a molyok kártételétől nagyobb munka volt mint az atkaháború.
Amiért mindent aprólékosan leírok ez nem azt jelenti, hogy sokáig tart egy művelet!!!!
Neked az fogalom, ahogy Buchinger György két segítséggel 144 db 24-es NB kaptárját 5-6 óra alatt megbővítette, mert ájult állapotban ezt még elképzelni is nehéz.
Én meg sokat toporogtam mellettük, és láttam mit művelnek.(Ha érdekel valakit aprólékosan leírom.)
De miért foglalkoztat téged az intenzív termelés?
Hiszen méhcsaládok eladásából éldegélsz, és azt írtad egyszer a méz csak melléktermék nálad.
Meg miért fáj az neked ha más sokat dolgozik?
Mert ahogy a melósaid emlegetik azért a te munkabírásod sem hétköznapi.
Még valami.
Ha annyira balfácán lennék mint ahogy állítod akkor már rég tönkrementem volna.
Amim van mindent a méheimnek köszönhetek, és nem panaszkodok.
Az irigyeseimmel meg soha nem törődtem.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #647 Dátum: 2019. Március 25. 19:17 »
Hát igen. Ilyenkor jön a magyarázkodás. Elárulom neked és azoknak akik nem követték az eseményeket, hogy amikor a saját állományod állapotából következtetve kétségeid voltak arról, hogy már van akinek 6H kereten, mondom nem keretnyi, hanem KERETEN is van fiasítása, akkor mentek a röhögős telefonálgatások. Többek között Oszkárral is, de ez 111. Aztán - ahogy írtad- másoknál is voltak ennyi fiassal rendelkező családok, majd hirtelen nálad is lettek 6NBsek. Mi értelme ennek?
Nálam amelyiknél 2 hete 6H kereten volt, annál most is 6 kereten lenne, csak nagyobb terjedelemben, ha azóta nem vettem volna el az ilyenektől egy jobbára fedett fias keretet, mert ugye akinél csak 5 keret van, annak adni kell, mert nem csak oldalra, hanem előre-hátra és lefelé is kisebb a kevesebb lépen fiassal rendelkező család befiasított lépfelülete. Egyébként egy hét alatt a fias keretek száma legfeljebb eggyel gyarapodott, MERT NEMZEDÉKVÁLTÁS VAN. Viszont ehhez a szűkítgetés felesleges, és lehetetlen is nálunk, de ezt már számtalanszor leírtuk. Hunor méretben szeretnek az anyák petézni ilyenkor az NBben is mielőtt egy következő lépet befognak, persze ez függ a mézmennyiségtől. Na ekkor szokták szűkíteni, vagy ennek okán is írhatnám, valamint a lépeket karcolgatni. Mint wr írta, nekünk ezzel semmi dolgunk.
Az a fűz nem olyan magányos nektárforrás, amelyet már sokadjára említesz. Nagyon hasznos, de nem kell annyira komolyan venni. Sokkal fontosabb nálunk az odvas keltike és a piros árvacsalán, valamint a  vadszilva. Virágporral és a nektárral együtt 2 kilogramm 4 nap alatt. Nem a mérleges a legjobb, sőt kapott egy keret fedettet. ;)
Nem 27 évig pakolásztál, most pakolászol. Olvasd végig mit csináltál az elmúlt hónapban! Aztán a java csak most kezdődik. Nem sorolom, majd leírod.
.
Meg miért fáj az neked ha más sokat dolgozik?

Nem fáj. Miért gondolod? Annak haszontalansága is csak megnevettet.


Hiszen méhcsaládok eladásából éldegélsz, és azt írtad egyszer a méz csak melléktermék nálad.

Itt valami nem tiszta számodra még mindig. A felesleget adom el. A szaporulatot. Nálam nem stagnál a létszám, mert ha nem szaporítok, akkor önállósítják magukat. Nem 500 lépet építtetek ki mint te, hanem ötezret, és mégis léphiányban szenvedek néha. 
A méz melléktermék, de többszöröse annak, mint amit az NBkből lezárva ki tudsz szenvedni.

Éldegélek. Talán nyárra elkészül a harmadik apartmanházunk, aztán eladok mindent ami a méhészetre emlékeztet, és eljárok horgászni, mint Oszkár. Majd elmegyek segítek hétfőn szűkíteni, csütörtökön bővíteni. Sőt bennem megbízhatsz, ha elmész nyaralni, az atkát is bevállalom. Kutyulok, de akkor majd rakhatsz fel büszkén képeket. ;D

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #648 Dátum: 2019. Március 25. 19:32 »
Én értem ám Jenő logikáját! Azt mondja, kevesebbet dolgozik 1 családdal, ezért egyszerre többet tud tartani (igaza is van). Azt is mondja, hogy lehet kevesebb a család/méz átlag, de őt ezért kárpótolja a nagyobb Család szám, hiszen így végeredményben össze egészében többet termel. Viszont azt már nem mondja, hogy ez csak addig igaz, amég az ember családokat is árul (sőtt ez a fő), mert akkor nem tudna annyi családot eladni. Neki érdeke, hogy nagycsaládos méhészetek legyenek, hiszen ők a,,felvásárlói''. Azt már senki sem mondja, hogy nagyobb Család szám az nagyobb éves költség is. Jenő, mond el azt is, ha csak mézet termelnél, akkor rögtön nem ezt a technológiát követnéd. Nekem semmi gondom veled és a technologiáddal sem, csak nem szeretem, hogy leszólod a másikét. Értelmes vagy, láttam az előadásaidat, de nem csak az a jó amit Te csinálsz.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #649 Dátum: 2019. Március 25. 19:50 »
Jenő nem unod már ezt a nagyzolást? Mindenkiből méhészt akarsz csinálni? Három házad van nálad két csapon folyik a lé? Minek csinálod ezt? Itt rajtad kívül minden méhész hülye? A barátid mind kibeszélnek már a telefonodat is törlik az észosztásod miatt. Miért nem veszed észre magad?

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #650 Dátum: 2019. Március 25. 19:56 »
A mai nap: wr-ből lassan példakép lesz, Jenő visszatért...a többi a szokásos. :D

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #651 Dátum: 2019. Március 25. 20:00 »
Kérlek benneteket ne személyeskedjetek!
Ha mégis meccsezni kívántok azt a Gőzölgő rovatban tegyétek.
Ez főként RavAsz méhésztársra vonatkozik!
Nagyernyei Attila
Klubvezető

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #652 Dátum: 2019. Március 25. 20:26 »
A mai nap: wr-ből lassan példakép lesz, Jenő visszatért...a többi a szokásos. :D
Berci meg megvásárolja az első fekvőjét, mert még igencsak keveset nyúlt az idén a kaptárjaiba. Remélem neked még megvan a számom?! ;D

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #653 Dátum: 2019. Március 25. 20:43 »
Én értem ám Jenő logikáját! Azt mondja, kevesebbet dolgozik 1 családdal, ezért egyszerre többet tud tartani (igaza is van). Azt is mondja, hogy lehet kevesebb a család/méz átlag, de őt ezért kárpótolja a nagyobb Család szám, hiszen így végeredményben össze egészében többet termel. Viszont azt már nem mondja, hogy ez csak addig igaz, amég az ember családokat is árul (sőtt ez a fő), mert akkor nem tudna annyi családot eladni. Neki érdeke, hogy nagycsaládos méhészetek legyenek, hiszen ők a,,felvásárlói''. Azt már senki sem mondja, hogy nagyobb Család szám az nagyobb éves költség is. Jenő, mond el azt is, ha csak mézet termelnél, akkor rögtön nem ezt a technológiát követnéd. Nekem semmi gondom veled és a technologiáddal sem, csak nem szeretem, hogy leszólod a másikét. Értelmes vagy, láttam az előadásaidat, de nem csak az a jó amit Te csinálsz.

Az eleje igaz. De nem a nagycsaládosok a vásárlók. Most éppen vannak 6 és 7 meg 10 családosak. Én tudom mindig mekkora a téli pusztulás, és nem csak a fekvőben, mert ez nem kaptárfüggő.
Nem szólom én le a fekvőt, de nekem ne magyarázza meg az aki éjjel nappal dolgozik egy típussal, hogy ezzel kell kínlódni, főleg amikor mint a gomba, úgy nőnek ki a hunoros több száz családos állományok. Éppen tegnap győzködtem az egyiket, hogy letért az útról, és talán kezdi belátni... hosszú.
Én tisztelem az NBseket a munkájukért. Annyit dolgozni dicséretet érdemel, ilyen mézárak mellett. Viszont nem az az ostoba aki töredéke munkával többször annyi családot ellát, és ugyan kevesebb az AKÁC átlaga, de ez csak az anyazárás hiánya miatt van. Viszont van egy óriási szaporulat, amivel már nem bír a tag.  Na azért wr-től én többször nyúltam már idén a kaptárakba, és etetnem is kellett, mert ennyit előző ősszel még soha nem fogyasztottak a méheim.
Tehát nem a fekvő van leszólva hidd el Kolbász, hanem az, amikor nem a valóságnak megfelelő állításokat olvas az ember, és próbálja a helyes útra terelni a kezdőket.

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #654 Dátum: 2019. Március 25. 20:47 »
Jenő! Megvan természetesen. Miért kellene kitörölnöm?!  ::)  ha kérdeztem segítettél!
Eddig  február 20-án "néztem" a kaptárakba, akkor egy gyors osztályozás "fentről" a léputcák alapján illetve most a hv-én. kb. annyi fiasom van, amennyiről Attila a hunorokról írt. Élelmet pótolni, serkenteni nem kellett, szerintem a generációváltás folyamatban/megtörtént(?), láttam már herét is ( nem a sajátomat! :D ), a múlt héten jött a virágpor rendesen... itt tartok most.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #655 Dátum: 2019. Március 25. 21:01 »
Jenő, nem a zsebedben akarok túrkálni, ezért kérlek, ha annak veszed, mond, hogy ez magánügy. Tehát, ha számolod a méhekre fordított időt(mindent) , mennyi az órabéred? Itt persze számold le a kiadásokat. Tisztán az érdekel, amit keresel óránként, ami tényleg a tied.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #656 Dátum: 2019. Március 25. 21:15 »
Annyit biztos keres, hogy kolbászból legyen a kerítése, vagy a nyúlólja.... ;D ;D

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #657 Dátum: 2019. Március 26. 10:08 »
Az

« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:22 írta oszkár »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #658 Dátum: 2019. Március 26. 18:17 »
deGonosz. Annyit biztos nem, hogy ki tudja fizetni azt, hogy én vigyázzak az udvarára. A laikusok valóban csak nyúlketrecnek látják. 🙂

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #659 Dátum: 2019. Április 01. 20:46 »
Ennyi volt!
A generáció váltás gyakorlatilag az én méhészetemben lezajlott, és ez nem áprilisi tréfa.
Keresve sem találok már öreg méhecskét, szinte tiszta szőrös "nyuszi" az egész nép.
Alig vártam már ezt az állapotot.
Ettől kezdve a népesség napról-napra növekszik, és rajtam fog múlni mikor döntök úgy, hogy FÉK!
Sokan szeretik azt a számháborút, hogy mennyit petézik naponta egy méhanya.
Több szakirodalom is foglakozik vele.
Arra a megállapításra jutottak, hogy ha minden passzol az anyának, megfelelő a méhtömeg, ideális mennyiségű üres lép áll rendelkezésére, és passzol hozzá az időjárás is akkor csúcsban, néhány napig lerakhatja a 3.000-3.500 petét egy nap alatt.
Mégsem ezt a számot kéne megjegyezni!
Ilyenkor megközelítőleg napi 1.500 egy egészséges, jó "bőrben" lévő anyának a napi teljesítménye.
Akkor ha 1.000 petével számolok csupán, biztosan nem csapódok be.
Így kijelenthető, hogy ettől kezdve 3 nap alatt minimum 1 NB léputcával "dagadnak" a méhcsaládok.
Nagyon résen kell lenni, nehogy túlcsorduljon a virtuális vödör, és tényleg a fán kössenek ki.
Ezért van az erősek folyamatos csapolása, a keretenként való (mások szerint tökölődős) családkiegyenlítés.
Gondolom az olvasók tisztában vannak méhészetem nagyságával, ezt már ezerszer leírtam.
Aki a kiegyenlítéssel nem bíbelődik annak egyetlen oka van.
Nagy az állomány, és valóban ezzel ők nem tökölődnek.
Én 10 éve úgy döntöttem nem fogok beledögleni a fiókok cipelgetésébe (320 Hunorom volt) inkább legyen 100-al kevesebb, de mindenhova odaérek.
Ma egyébként a FŐNÖK is meglátogatott.
A mellékelt képen láthatjátok a Nagyernyei Családi Méhészet Főnökét!
Jár, kel a méhek között és nem csinál semmit, csak dirigál.
Mindössze két és fél éves!
Nagyernyei Attila