Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 413646 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #630 Dátum: 2019. Február 19. 18:10 »
Lassan a végére érek a fészkek szűkítésének. Átlag 6-7 keretet takarnak. Láttam kelő fiast is. Azthiszem holnap rakom nekik a fehérjés lepényt is. Az elmúlt napokban nagyon jött befele a virágpor.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #631 Dátum: 2019. Március 24. 19:21 »
Az idei esztendő is bizonyíték arra, hogy a méhészkedést nem lehet automatikusan végezni.
Tavaly április 2-án szűkítettem le a méhcsaládokat, most addigra már rég túl leszünk a generáció váltáson.
A méhcsaládoknál a fiasítás aránya (átlagban) 4 fedett 1 nyitott.
Van ettől szebb is, de gyengébb is.
Az állomány átvizsgálásakor 4 méhcsaládot még tegnap is be kellett szűkítenem, mert kissé megcsappant a népessége, és így nem tudnak megindulni.
Azokat a családokat amelyeknél már most 6 NB fias van a jövő héten el kezdem csapolni, majd azonnal bővítem őket.
Így a lemaradókat tudom segíteni.
Miért nem csináltam meg most?
Mert ha korán csapolunk, akkor az erős is megtorpanhat.
Most a "hústermelés" időszaka van, és csak azok kapnak külső segítséget amelyek maguktól nem tudnak erőteljesen fejlődni.
A külső segítség hatására ezek a családok megtáltosodnak, és termelőkké válnak.
A kiegyenlítést mindig több alkalommal végzem, mert így sokkal precízebb, és a végén egyenletes lehet az állományom.
Röviden ennyi.
A fűz csodájáról már többször írtam, az idén ismét megtapasztalhatják azok a méhészek akiknek közelében van bőségesen fehér fűz.
Ez a pár nap lehűlés jól jön mert a családok rendet tudnak rakni a fészekben, és az anyák kicsit beérik magukat, ugyanis a külső munkások beelőztek.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #632 Dátum: 2019. Március 24. 21:20 »
A méhcsaládoknál a fiasítás aránya (átlagban) 4 fedett 1 nyitott.
Attila!
Ezt már tavaly is írtam Neked, igaz, akkor nem sokkal akác előtt voltunk, hogy ez az arány nekem arra bizonyíték, hogy megszorult az anya. Ugyanis 12 keret fedett fiashoz 9 keret nyitott társul egyenletes petézés mellett. Tehát 3  nyitotthoz 4 fedett. Én készséggel elismerem a szűkítés kedvező hatását, ott van a baj, hogy nagy méhészet esetén a méhcsalád túllép a méhészen. A méhész nem ér oda időben, hogy bővítse a fészket. Rakodóban a lefelé fejlesztés ezt magától megoldja. A meleg felfelé száll, fent kell erős takarást adni, lefelé magától terjed a méhcsalád. Az oldalsó szűkítésnek hőszigetelővel itt is nagyon jó hatása van, éppúgy tudnak lefelé menni, ha eljött az ideje. Azonban nagyon macerás, ezért csak a leggyengébb családoknál szoktam csinálni. Azoknál, amelyek egy fiókosak voltak az akáci szaporítás idején, és kaptak egy  olyan fiókot, ahol az anya nem párzott be. Az erősek esetén is lenne pozitív hatása, de inkább atkairtásra szoktam kihasználni ősszel az időt ehelyett a munka helyett. Szóval szerintem szűkítés nélkül Neked is több fiasod lenne már.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #633 Dátum: 2019. Március 24. 21:47 »
Neo! Az én olvasatomban az amit Attila írt azt jelenti, hogy 4keret ami inkább fedett (de természetesen van benne nyílt is, de az arányok alapján inkább fedett) 1 ami napos/nyílt. Ekkora lépfelületen nem sokszor beszélhetünk csak fedett vagy csak nyílt fiasról. Amennyiben szerinted meg vannak szorúlva, kérlek számoljunk. Neked most mekkora lépfelület ami fias dm2-ben?

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #634 Dátum: 2019. Március 24. 22:25 »
Kolbasz!
Nem számolom. Nálam a mérce az nem a négyzetdeciméter, hanem hogy hány fiókra terjed ki a fias. A harmadik fiókba jelen pillanatban csak belekezdtek.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #635 Dátum: 2019. Március 24. 22:39 »
Kolbasz!
Nálam fele-fele a nyitott zárt fias. Ha látványosan több a zárt, akkor megszorult az anya ahogy neo is írta. Mivel fűzön van ez nem is csoda, a héten legalább egy NB keretnyi virágpor jött be pluszba.
/Bocs, most látom ez fekvős topik én meg félkeretes vagyok ::)/

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #636 Dátum: 2019. Március 25. 06:59 »
Ezt írja Neo méhésztárs:
"Én készséggel elismerem a szűkítés kedvező hatását, ott van a baj, hogy nagy méhészet esetén a méhcsalád túllép a méhészen. A méhész nem ér oda időben, hogy bővítse a fészket."
Na látod, most megértetted, hogy nekünk miért csak 200 méhcsaládunk van.
Én ekkora állományt tudok tisztességesen ellátni, és kihozni belőlük a maximumot.
Sokszor már ez is a tűrőképességem határait súrolja, mert segítségem egyedül a feleségem, de ebben a "tökölődésben" ő sem vett most részt.
Ugyanis 3 napom azzal telt, hogy lehúztam az oldaltakarót, és ahol zubogott lefelé a nép azt lehetett bővíteni.
Igen ám de nem csak úgy zsupsz, és dobtam neki egy felkarcolt lépet!
A szélsőt kivettem és megnéztem nem fias e.
Ha fedett volt nagyrészt, akkor a szélére tettem a bővítést, ha mézes virágporos akkor az első fedett, és a mézes-virágporos közé.
Ezzel mi a frásznak foglalkoztam?
Mert néztem az időjárás előrejelzést is, és komoly lehűlést mondott.
Ha a bővítést a nyitott fias mellé tettem volna akkor két dolgot érek el, vagy bemeszesedik, vagy megtorpan a család.
A melegre rendkívül kell vigyázni, mert ez a fejlődés motorja.
Amikor azt írtam, hogy átlagban 4 fedett 1 nyitott fiasuk van, akkor ezt úgy kell érteni, hogy egy teljesen nyitott (a bővítés) és a mellette lévő 4 keret ZÖME fedett, de ahol már kikeltek az idei méhek azt az anyák újra petézték.
Ezért is nem szorulnak meg a családok, hanem koncentrálódik a fias, ami a hőgazdálkodás szempontjából elsődleges.
Mit is ír még Neo méhésztárs?
Sok írásával egyet értek de itt óriási bakit vétett Neo:
" Nálam a mérce az nem a négyzetdeciméter,.."
Ez itt a szemléletbeli különbség, ami a végeredményt eldönti.
Pont ez a szűkítés lényege, hogy adott idő alatt (mondjuk akác előtt 10 napig) mekkora felületű fiasítást tud a méhcsalád felnevelni.
Én azt gondoltam ez egyértelmű, de tévedtem.
Tehát a négyzetdeci fogja eldönteni milyenek lesznek a termelő családok, nem az, hogy hány fiókban lézengenek.
Ezek előtt lehet szelfizni, meg nyomni a rizsát, hogy már 5 fiókon vannak.
Kell keresni egy létrát és nyomni rájuk az égig!
Mekkora felületű a fiasítás ez dönti el a meccset!
Egy hete voltam egy északi méhésznél ahol bombák voltak a méhek, népességre.
És a fiasuk?
Akkor ott 4 keretben volt VEGYES fias, amolyan Hunornyi?
10-11 kereten volt az NB és tele méhekkel.
Igen ám, de ott a generációváltás még el sem kezdődött!
Tehát zömében öreg méhek voltak, ellenben nálunk itt lent délen már sok a fiatal, és a KELŐ fedett átlagban 4 keret.
Tehát nem a méret a lényeg!
A felnevelendő fiasítás mennyisége.
Üdv:
Nagyernyei Attila




*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #637 Dátum: 2019. Március 25. 09:55 »
"E

 



« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:24 írta oszkár »

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #638 Dátum: 2019. Március 25. 10:14 »
Tehát nem a méret a lényeg!
A felnevelendő fiasítás mennyisége.
Attila!
Szerinted az anya bepetéz olyan kereteket kora tavasszal, amelyet nem fed nép? Gondolkodj már egy kicsit! Ha szűkítve van a család, akkor nagyobb felületű lépet fog befiasítani, mert a hőgazdálkodás hatékonyabb. Ha két oldalról összeszorítod a fészket, akkor a szélső lépeken  telje terjedelmű fiasítás tud kialakulni a szélső lépeken is. Nálam legalábbis 5 cm-es polisztirol hőszigetelő esetén ez volt a helyzet. Az anya nem megy le az alsó fiókra petézni, ha ott nincs nép. Oda először virágpor kerül, és amikor a hőmérséklet rendben van, mert a frissen kelő fiasnak csak arra van helye terjeszkedni, az anya bepetézi az elfogyasztott virágporos sejteket. Szűkítés nélkül oldalirányban a gömbforma miatt nem teljes méretű fias keretek lesznek. Ilyenek a nem szűkített családjaim, ezeknél én nem számolgatok négyzetdecimétereket. Azt nézem, hogy felülről hányadik fiókban tartanak.  Más lesz egy szűkített, és más egy nem szűkített család fiasítás nagysága azonos fiókszám esetén. Én úgy ítélem meg, hogy erős családok esetén is van pozitív hozadéka a szűkítgetésnek, de amit nyerünk a réven azt elveszítjük a vámon. Még a rakodóban is , mert utána csak ki kell szedegetni a szűkítést, akkor viszont már lenne más munka.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #639 Dátum: 2019. Március 25. 10:34 »
"Ugyanis 12 keret fedett fiashoz 9 keret nyitott társul egyenletes petézés mellett."
Hogy számoltad ezt ki? 1 anyára vagy 2-re? Fiatal anyára, vagy öregre jön ki ez a "papírforma" mert szerintem ez nem más!
Nézd Oszkár! Van ám egy szint ami alatt már nagyon nem szívesen pazarlom az időmet. Azért még utoljára megteszem, de ez tényleg általános iskola első osztály. Egy munkásfias 21 nap alatt kel ki. Ebből 9 nap nyitott, 12 nap fedett. Akkor szerinted mi a kettő aránya? 9 aránylik a 12-höz, egyszerűsítve: három a négyhez. Azaz 3 keretnyi nyitott fiasra jut egyenletes petézés esetén 4 keretnyi fedett. Négyzetdeciméterre lebontva is igaz. Attila négy fedett és egy nyitott fias arányáról beszélt. Én négyzetdeciméterre értettem, kolbasz volt aki szépítette Attila újabb zöngéjét azzal, hogy abban a fedettben van ám nyitott. Akkor azt kell írni, nem azt hogy fedett. Mert a fedett az nem nyitott. Érthető? Ez az arány akkor tolódik el, amikor nem egyenletes a petézés. Az kevéssé valószínű, hogy a rossz időben, virágpor hiány idején petézett volna többet, amikor pedig kedvezőek voltak a feltételek, akkor kevesebbet. Herefias sincs még annyi, hogy eltolja ezt az arányt. Érdekes, pink panther egyből megértette, szerintem wr is Jenő is.
Idézet
Tudom ,hogy összepakolod őket ősszel.
Ezeket a 2 anyás családokat meg tavasszal 1 családnak veszed? Persze 2 anya petézése nem =1 anyáéval!
Szerinted megmarad ősszel a két anya? Ha azonos korúakat rakok össze (véletlenül, mert év közben leváltották az öreg anyát), akkor a két család nem egyesül. Vagy kimegy az egyik, vagy kaptáron belül szétválnak. Én azt gondolom, hogy az esetek 90 százalékában, amikor egy fiatal és egy öreg anya egyesítésre kerül, akkor ott egy anya marad, mégpedig a fiatal. Ezeken a számokon miért csodálkozol? Hiszen te magad írtad le, hogy egyesítés nélkül is képes rá egy anya. Képes is, ha van elég dajkaméh hozzá. Én az őszi egyesítéssel ezt a tavaszi dajkatömeget biztosítom. Ha meghagynám a két külön anyát, akkor sem lenne több fiasom. Azért mert ilyenkor a limitáló tényező a dajkatömeg. Napforduló után a limitáló tényező az anya. Akkor abból kell több, ilyenkor dajkából. Az anyákat pedig egyszer le kell váltani. Én akkor teszem meg ezt, amikor a leggazdaságosabb.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #640 Dátum: 2019. Március 25. 11:01 »
Ez a vita akkor lenne eldönthető, ha...
1. a szűkítő, és nem szűkítő méhész egy vidéken méhészkedne, ugyanolyan időjárási és hordási feltételek mellett.

2. Ha mindkettő főállású, vagy mindkettő hét végi méhész. Más a lehetősége annak, aki csak hét végén ér oda a méhekhez, ő másképp méri az időt. Ha nem ér oda időben, akkor visszájára is fordulhat a mutatvány.

3. Ha több méz gyűlik a szűkítő méhésznél, a különbözet árát vissza kell osztani a ráfordított idővel. Ez a matek része.

4. Ha mindkettő ugyanúgy számolná, és megmondaná a pergetési átlagot.
Senki nem írja le a pergetési átlagot, az üzleti titok, de így pont a lényeg nem látszik. Szerintem a saját időbeli adottságaival mindenki el tudja dönteni nála mi működik. Valójában ezt a 4 szempontot együtt nézve lehet mérleget vonni, az az adott területre, és méhész körülményeire igaz.

5. Ez már nem kifejezetten a szűkítés témájához tartozik, átvitt értelemben mégis. A méz paramétereket leviszik, a behozott gagyi mézet bekeverik a termelőtől átvett jó mézbe. Ez az igazi szűkítés... A kiváló mézért többet kéne kapni, akkor a termelő jobban érdekelt lenne abban, hogy vigyázzon a minőségre. Így lefölözi a hasznot a kereskedő. Van értelme a rengeteg plusz munkával (szűkítéssel) előállított kevéske lehetséges hozadékról beszélni, mikor ilyen árak vannak?
« Utoljára szerkesztve: 2019. Március 25. 11:07 írta ata67 »

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #641 Dátum: 2019. Március 25. 13:20 »
3 .
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:23 írta oszkár »

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #642 Dátum: 2019. Március 25. 14:18 »
Oszkár!
Te nagyon kezdő vagy ebben a szakmában, csak azt hiszed magadról, hogy vannak ismereteid. Én leírtam. Ha nem hiszed, az a Te dolgod. A téli és a nyári napforduló között a dajkatömeg határozza meg, azt, hogy az anya mennyit petézik. Olvasd el Ludányi doktoriját, abban márciusi 600- as peteszámról ír, és májusi 1500-ról. Ez akkor van így, ha a dajkatömeget maga termelte meg. Ha adsz neki bármilyen módon plusz dajkatömeget, akkor annak arányában növeli a petézését az anya. A hőmérsékletnek annyi köze van a dologhoz, hogy 25 fokban nagyobb fészket tud felfűteni, de éjszaka hideg van. Ezért a limitáló tényező a dajkatömeg, ami a meleget, virágport biztosítja, nem a nappali külső hőmérséklet.
A nyári és a téli napforduló között pedig az anya határozza meg a peterakás ütemét, mert a dajkatömeg ilyenkor felesleget mutat. Ez az összefüggés színtiszta módon levezethető a rajzás természetrajzából, nem kell hozzá egyetem.
Ami a munkát illeti. A nagy lépméret a méhnek kedvező, a kicsi a méhésznek. Mindenki a saját ízlése szerint köt kompromisszumot a keretméret alsó és felső határa között. Én a kompromisszumot mindig a gazdaságosabb termelés alapján határozom meg. A méhészetben a gazdaságosság a méhész munkáját jelenti, nem a méhészeti eszköz beruházás. Ugyanis az eszközöket évtizedekig lehet használni, tehát egyszer kell megvenni, de a munka bére évente jelentkezik. Akkor is, ha nincs felszámolva. Ezért én a legkisebb keretméretet választottam, amelynek van egy komoly hátránya. Ez pedig az augusztusi fiasítás mennyisége. Ezt kompenzálom azzal, hogy a fiatal és öreg anyát ebben az időszakban is dolgoztatom. A munka annyi, hogy etetek. Egy hely helyett két helyen. Ez jelenti a plusz munkát. Meg aztán ősszel összerakni őket. Aki ilyenkor kiveszi a fiókokat az többet dolgozik, mert neki méhtelenítenie is kell, nekem viszont nem. Persze neki sem lenne kötelező.
Az egy vagy két anya kérdését nyitva szoktam hagyni. Nem tudom, amikor egybe engedem őket, akkor elpusztul-e az egyik vagy sem? Soha nem ellenőriztem, mert nincs értelme az ellenőrzésnek. Logikailag : elpusztul az öreg anya, ezért mondom, hogy a dajkatömeg a mérvadó egy méhészetben, nem az anyák száma. A dajkatömeg fogja adott mértékben sokszorozni magát, nem az anya. Ha ilyenkor szétosztanád a méheidet, és vásárolnál külföldről méhanyákat, akkor akácig akkor sem lenne több méhed. Mindaddig, amíg az anya napi petézési képessége nem éri el a maximumot, ez az érvényes. A kérdés az, hogy mennyi a maximum. Nos, amikor napi 3000-es peteszámok vannak, akkor vetődik fel a kérdés, hogy az vajon egy vagy két anya teljesítménye-e? Az őszi egyesítéskor elpusztult-e, vagy sem, az öreg anya? Ezt a kérdést nyitva hagyom. Amikor szétszedem a családokat akáckor és visszaadom az anyát, akkor  a megtalálás után sohasem keresgetem, hogy van-e még egy anya. Én azt gondolom, hogy nincs. Ezáltal a 3000-es peteszám egy anya produktuma. Sokan megkérdőjelezik ezt a teljesítményt. Ez azonban tény. Mindenki döntse el maga, melyik tetszik jobban: egy vagy két anya teljesítménye-e. Egy félkeretet én 3600 sejttel szoktam számolni a két oldalon. 20 ilyen keret 72000. Napi 3000 munkássejt 21 nap alatt 63000.
Az atka kérdést én februárban  lezártam. Az a két db atka nem fog ezres lenni. Ez az egyik legrosszabb időszak megtalálni az atkát. Feleslegesen nem dolgozom. Májusban, fiasmentes állapotban kezelés lesz.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #643 Dátum: 2019. Március 25. 15:35 »
"O
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:23 írta oszkár »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #644 Dátum: 2019. Március 25. 16:42 »
Ne vedd magadra Oszkár!
Pályafutásom alatt találkoztam olyan, magát profinak hitt méhésszel, hogy elképedtem mit művel.
Akkor mikor nála jártam éppen 460 KB fészkű, 1/2 NB mézterű méhészete volt.
Talán neki köszönhetem, hogy száműztem a folyamatos pakolászást.
Kegyetlen technológiája volt, amit sokszor szóvá is tettem, de azon kívül, hogy összeveszejtettem az asszonykájával semmi mást nem értem el.
Mivel két keretméreten dolgozott nem tudott fiast felhúzni, így valójában a rakodókaptár egyik, ha nem a legnagyobb előnyét, a fias lép átfüggesztését nem tudta végrehajtani.
Mindig mondtam neki, hogy ezekkel a "turmixokkal" csak a rajokat szaporítod.
Aztán amikor egy nap kiugrott neki 27 akkor csendbe kellett lenni, mert harapott.
Ja és neki az édesapja is méhész volt!
Vannak fiatalok akik hamar fordulatra jönnek, mert vérükben van a méhészkedés, ráéreznek a dolgok ízére.
Többször említettem, hogy a Zöldön egyik méhésztársnak a szlogenje....Mérőszám a tele hordók.
Nagyon tetszik, mert a többi csak rizsa.
Amikor kezdtem,(1983) állandóan idősebb méhészek között jártam, és kérdeztem.
Szerencsém volt, mert segítettek.
Én momentán Oszkár írásaiból nem érzem, hogy kezdő!
Amit javasolhatnék mindenki számára.
A szakmai nézetkülönbségek viszik előre honlapunkat!
De ehhez párosuljon egy alázat, a másik méhésztárs tisztelete.
Képzeljétek miről írogatnánk, ha mindenki egyforma típusban méhészkedne.
Nagyernyei Attila