Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 413612 megtekintés
*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #615 Dátum: 2018. Szeptember 11. 20:05 »
Hát ez nagyon egyszerű. Csávázás: klotanidin és tiametoxam, permet: acetamiprid és tiacloprid.ű
Az NNI miként pusztítaná az atkát? Közvetve: ha elpusztul a fiasítás, akkor az ezt parazitáló atka éhen veszik. Közvetlenül nem gondolnám, hogy pusztítja, mert a fias előbb elpusztul, tehát az atka nem fog NNI-vel szennyezett hemolimfát szívni. Az atkalétszémot úgy lehet öt-tíz év távlatában mérni, hogy megnézzük a márciusi atkalétszámot családonként, a júniusit, az augusztusit és az októberit. Egyik méhészetben ez rendre 10, 100, 500, 50. A másik méhészetben 40, 300, 1000, 80. Utóbbi tíz éves trendje magasabb vírusterhelést jelent, mint az előbbi.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #616 Dátum: 2018. Szeptember 11. 21:34 »
Ezt írta kivancsi111 a szakmapolitikai rovatba, amiről halvány lilám sincs mit akart ott vele:
"Na meg ha már úgyis ráérek, mert nem kell a hunorokat szűkíteni mint az NB-t, a napraforgós keretekből sem kell elvenni azt a 6-10 kg mézet amit nem tudott pl. az a "profi méhész" kivenni a fiasítás miatt akkor, és azt most az etetőannyaggal keverve már elvehető áruként oké, és még atkaölő szerrel is meg lett azóta spékelve, habár mint olvashattuk ennek ellenére vannak nála szárnyatlan méhek, de ez sem baj az NBben, sőt attól profi, mert ezt nála túlélik, a fogyasztó meg profivegyszeres mézet kap."
Ha valamivel eddig is ki tudtak akasztani akkor ez a fenti idézet ennek iskolapéldája.
Kivancsi111 azt sem tudja kiről írtam.
Soha nem járt abban a méhészetben, el sem tudja képzelni, de véleményt mond róla.
Én sem jártam kivancsi111 méhészetében, emiatt arról véleményt mondani nem tudok, csak az alapján amit ő állít.
Én pedig azt állítom, hogy rögtön a Balatonba vetette volna magát ilyen gyönyörű családok láttán.
Szolidágóról 13.5 kilót gyarapodott, semmit nem etetett, és ezután jön még az őszirózsa.
Megjegyzem, hogy én is ezért teleltem 10 évig azon a vidéken, mert amikor mások etettek, én pergettem.
Nem a kikelt fias keretekből fog pergetni, hanem a fészken kívüli pluszt veszi el, ami számodra csak egy álom.
Nálad biztosan egy szárnyatlan méh sincs, és soha nem láttál még atkát, azt is csak hallomásból.
Hogy lehet valaki ennyire öntelt, nagyképű?
Azért mert 10 család felbontása után egyben találtunk egyet?
Szerintem ha megtudnád, hogy ebben a nyögvenyelős 2018-as szezonban milyen eredménye volt, kicsit visszavennéd a lendületet.
Azért háborodok így fel mert nem szeretem ha barátaim méhészetéről valótlanságot írnak, pláne úgy, hogy azt sem tudja hol van, és kiről írja.
Ja és akác után BeeVitallal védekezett, most pedig oxálsavas tartós hordozóval.
Tehát sem etető anyaggal, sem az atkairtókkal nem lesz a most pergetett méze "megspékelve", de mindenki magából indul ki.
Engem nyugodtan fikázhatsz, lepörög rólam, sok harcban megedződtem.
Ma is voltam egy olyan méhésznél ahol a családok egy része nem hordta el 2 nap alatt  fél liter szirupot.
Ez a másik véglet.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #617 Dátum: 2018. Szeptember 11. 22:28 »
Szárnyatlan méhek? Milyen méhész az ilyen? Aztán még le is mered írni? Borzalom. Hú de gáz.
Nem etetett? Na ne má'! Ezt te el is hiszed? Nem tudta kipergetni a fiasítás miatt a napraforgót, és most szedegeti el amit el lehet. Aztán meg karcolgat. Te egyre nagyobb hülyeségeket társz a Nagyérdemű elé. Ezt a hihetetlen maradiságot közlöd a kezdőkkel is. Nekünk nem okozol ezzel semmi kárt, mert jókat derülünk, de néhány jobb sorsra érdemes kezdőt egy életre tönkre tehetsz. Némelyiknek még el sem indul a pályafutása, és máris zsákutcába viszed.
Honnét tudnám kiről írsz? De tudod elég a kaptártípusát amellyel dolgozik megemlítened, és abból már rögvest kialakul egy kép az emberben. Na persze a korát ismerve ez másként értékelhető, mert öreg fát átültetni nehéz.
Na majd wr-nél is csak elszakad a cérna...
Aha BeeVital meg oxál. Csak hajrá! Azért majd említsd meg neki ( segítő szándékkal azt tanácsolja egy olyan, akinél nemhogy szárnyatlan, hanem még az azt okozó élősködő sincs), hogy füstöljön egyet, aztán a számolás előtt ő is igyon egy két pohárral abból a szekszárdi vörösből, de tisztán, az oldja a feszültséget  :P

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #618 Dátum: 2018. December 04. 18:57 »
Tisztelt Méhésztársak!
Ugye tudjátok hogy ma vagyunk 5 évesek?
Akkor legyen valami felemelő téma is a mai napra.
Elárulom nektek "Takipapa" NB18-as koronázatlan király trükkös, de munkás módszerét akácvirágzásig.
Ő múlt péntek óta az égből figyel, és talán nem haragszik meg érte.
Tehát.
Takler József szekszárdi méhész hideg-építményű NB18-as technológiája vázlatosan.
Takipapa az állományának 2/3-ban a 18-asokban 2 anyával telelt.
A szűk, 6 keretes részben az évi anyával, a 12 keretes részben az öreggel.
Kezdjük a jelenlegi állapottal, a decemberivel.
Ilyenkor, mint említettem általában 2 anya volt egy kaptárban, természetesen a nagyobbik részben 5-6 keretre leszűkítve, a kicsiben értelemszerűen nem kellett.
Tavaszi induláskor semmi extra ahhoz képest amit már én is leírtam.
Ha szükségesnek tartotta az öreg, akkor tovább szűkítette a fészket, mindaddig amíg a felső léctől az alsóig nem voltak méhek.
A fészken kívüli mézes lépeket karcolgatta, így serkentette addig őket amíg nem kezdték rágni az oldaltakarót!
Ekkor a szélső virágporos, és az első FEDETT fias közé BŐVÍTETT, soha nem tűzött.
Kérdezhetnétek, hogy mi van a 6 keretes résszel, hiszen az sokkal hamarabb "kinőtte" a szűk részt?
Itt jött az első húzása.
Ezeket a családokat folyamatosan csapolta, kelő fedett fiasokat vett el, és azokat a családokat erősítette vele, ahol 1 anya volt, és a fejlődésben lemaradt.
Ezt többször is megcsinálta, mindaddig amíg el nem érkezett az anyakorlátozás ideje.
A szűk fészekben lévő fiatal anyától ekkor elvette az össze fedett fiast, és újra erősítette a lemaradókat.
Gyakorlatilag attól kezdve, hogy a szűk fészek túlfejlődött, mindig elszedte pluszt ezektől.
Az anyazárás rém egyszerű volt!
A szűk fészekben lévő anyát hagyta a nyitottakkal, és mire indult az akác ezek bezáródtak!
A nagy fészekben lévő öreg anyát kivette, és 2 nyílt fiassal, 2 mézessel erős takarás mellett, a telephelyén belül, eltartalékolta.
Amikor ezek a kis családok "észhez" tértek, az anyát leölte, és kopogós bölcsőt kaptak.
Ősszel ezeket tette a szűk fészekbe, és minden kezdődött előröl.
Tehát egy 18-asra 1.5-2 kaptár népe gyűjtött, mert a kijáró méhtömeg ott maradt.
A 12 keretes rész berendezésében semmi trükk!
Amely családoknál egy anya volt, és "tömte" a kicsikből fiassal, ugyan úgy járt el, mint ahogy én már többször leírtam.
Hiszen ő volt a tanítómesterem.
Eredményei?
Bámulatba ejtőek.
Sok méhész emiatt irigy is volt rá, és nem szívlelte az öreget.
Amikor egyik alkalommal Szedresbe vándorolt akácra, éjszaka 5 kaptárt elfelejtett kinyitni, mert azokat a rakodók máshová helyezték és nem vette észre a sötétben.
Másnap 2 tilatexes vödör méhhullát sepert ki, akkor láttam sírni.
Bivaly erős családokkal szenzációs eredményei voltak.
Rengeteget dolgozott a méhekkel, de soha nem panaszkodott.
Egy vérbeli méhész volt, betonkemény technológiai fegyelemmel.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2018. December 04. 20:21 írta Nagyernyei Attila »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #619 Dátum: 2018. December 05. 08:29 »
Szia Attila!

Onnét, hogy az öreg anyát kivette, légy szíves részletezd egy kicsit.
Hatosban, ugye, ott a fiatal anya.
A 12-es azonnal anyátlannak érzi magát és elkezd pótbölcsőt húzni ezerrel.
Hogyan segített "megértetni", hogy mától új anyátok van? 

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #620 Dátum: 2018. December 05. 17:38 »
Meg hol van itt a tisztító ( repce) pergetés?
A kétanyás NB 24-es is csak régen lehetett jó, mikor még alig volt repce, tehát az akác előtti méz is mehetett az akácba.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #621 Dátum: 2018. December 05. 18:05 »
Németh Lajos kérdését nem értem, mivel ezt itt megválaszoltam.
"Az anyazárás rém egyszerű volt!
A szűk fészekben lévő anyát hagyta a nyitottakkal, és mire indult az akác ezek bezáródtak!"i
Tehát nem anyátlan a 12-es rész, mert pont ez a lényeg, hogy egyesíti őket, amit le is írtam!
"Tehát egy 18-asra 1.5-2 kaptár népe gyűjtött, mert a kijáró méhtömeg ott maradt."
Mi itt az anyátlan?
Ez nekem egyértelmű, hogy egyesítette őket.
Nem kell semmi füst, meg hókuszpók.
Sajnos beleestem abba a hibába ami nekem egyértelmű, azt nem részleteztem.
Mortimernek válaszom.
Mit írtam?
"A szűk fészekben lévő anyát hagyta a nyitottakkal, és mire indult az akác ezek bezáródtak!"
Szerintem ez is rendben!
Ekkorra a fészken kívüli fedettek nagy része már kikelt, és pergethető.
Kérdezhetnétek tovább!
És hova kerülnek a nyitottak?
Azért nem részleteztem, mert utaltam rá, hogy a saját technológiámban ezt már ezerszer olvashattátok.
Jó, nem most hanem vagy 3-4 éve.
A függőleges rács mellé húzta (húzzuk) különben valóban bölcsőt húz!(anyás dajkához hasonló)
Kérdezzetek szívesen válaszolok, de ne menjünk le alaptanfolyami szintre.
Ha valamit nem vesézek ki, és nem egyértelmű azt vállalom, de ahhoz hogy haladjunk, nagyobb lépésekkel kell számolnotok.
Senkit nem szeretnék megbántani,de a fekvő nem is olyan egyszerű, ha komoly eredményre ácsingóztok.
Ha átlagos teljesítménnyel megelégszetek akkor valóban egyszerű mint a faék.
Ehhez ne szűkítsetek, ne takarjatok, ne korlátozzátok az anyát, úgy is lesz mézetek, csak az a kérdés, hogy mennyi.
Erre mondta az öreg,.... mi egész évben nyomjuk....aki nem szűkít, nem takar, nem korlátoz persze, hogy hamar végez a pergetéssel.
Folytassuk!
Kérdezzetek.
Üdv:Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #622 Dátum: 2018. December 05. 19:22 »
Köszönöm. Én mondjuk jobban szeretem, ha a sarkokban sincs az akác előtt semmilyen méz, meg virágpor a méztéri keretekben.
Kétanyás kaptár helyett valaki gondolkodott-e már azon, hogy egymás mellett fejlődne egy NB24 és egy NB15, aztán a kisebbiket akácvirágzás előtt odébbvisszük?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #623 Dátum: 2018. December 05. 19:44 »
Ez a fekvőnek elvitathatatlan hátránya, de sokat lehet rajta segíteni, ha időben van korlátozva az anya.
Akkor semmi gond, mert minden, szűk fészken kívüli keret pergetőbe kerül(Tisztító pergetés)
Az én módszerem itt némileg eltér, mert akarattal később zárok.
Ugye ennek okát már leírtam, hogy a kelő fedett fiassal szét tudjam húzni a "mézteret".
(Rajzás kizárva,csak a hordásra koncentrál a család.)
Ekkor valóban maradhat tenyérnyi nem akácméz.
Erre is van megoldás.
Mivel én szoktam elvenni a mézet, a szolgával belehúzok egy jókora X-et ezekbe a tenyérnyi mézkoszorúkba, de általában feleségem a gépész, és neki ez már rutinból megy tudja, és ezt nem fedelezi le.
Bármilyen kaptártípusban ha fészeklép kerül a pergetőbe ugyan ez a helyzet.
Akkor van gond ha a méhész lezser, és lenyomja az egész fedett részt.
Bizony ilyenkor csorbát szenved a méz minőség.
De méhcsaládonként hány keretről is beszélünk?
Max kettőről!!!!
Mert anyazáráskor ezek voltak nyitottak, a fedettek meg már kikeltek, és lehet pergetni.
A másik fontos dolog.
Itt jön vissza a szűkítés haszna, mivel még "Nagybociban" is minimális a fias körüli mézkoszorú.
A szűkítésnek pont ez a lényege, hogy a fias lehetőség szerint léctől-lécig legyen.
Mellékelt kép.
Ebből mit lehet pergetni?
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #624 Dátum: 2018. December 06. 06:26 »
Én idén alkalmaztam először azt, amit Attila már régóta mond. Csak annyit tudok hozzá fűzni, hogy a családomnak (velük pergetek) idén volt először elege a pergetésekből. Én nagyon hálás vagyok neki!

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #625 Dátum: 2018. December 20. 18:37 »
Pihennek a fekvőim.
Mai képek.
Akác alatt legszebb a táj, de azért ez sem rossz.
Holnap már olvadni fog így sietnem kellett mert nekem sem mindennapi látvány, pedig én elég sűrűn kint vagyok.
A kijárók előtt egy vékony alu lemez van, az alatt pedig az egérrács.
Különben a madarak piszkálnák.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #626 Dátum: 2018. December 22. 17:12 »
Ma nem bírtam ki, és belenéztem néhány méhcsaládba.
Teljesen elöl voltak, kemény fürtben.
Remélem a tél folyamán végig így lesz, mert ez nagyon megnyugtató.
A fürt lehetne nagyobb is, de ha egészségesek, majd "gatyába rázom" őket.
Délután kicsit megmozdultak.
Mit jelent, hogy egészségesek?
10 alatti atkalétszámot, és tavasszal nuku nozemát.
Anno még azt vallottuk (olyan 10-15 éve), hogy 50 alatti atkalétszám a telelés folyamán nem okozhat problémát.
Sok tapasztalt méhész ezt a számot 10-re változtatta, mondván, hogy úgyis elpusztul a telelés folyamán természetes úton ennek a fele.
5 atka meg nem sok vizet zavar,.... meg jövőre mit csinálnánk?
Bár néhány öntelt méhész egyszerűen kijelenti, hogy nála nincs atka....
Én ezzel a kijelentéssel óvakodnék, különösen azután, hogy ma találkoztam egyik régi vándortársammal, aki arról számolt be, hogy már 60 Hunor családját becsukta, pedig napraforgó után még vitték a 2 fiókot.
Az édesapja is méhész volt, ő pedig éppen 45 éve nyomja.
A legjobb úszó is megfulladhat, ha nem tiszteli a vizet!
Én bizony tisztelem az atkát, tehát 2019-ben IS nyírom, ahogy bírom.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #627 Dátum: 2019. Január 04. 19:34 »
Ma ismét visszaraktam a kijáróárnyékolókat (takarókat) mert havat mondanak.
Sokan úgy ítélik semmi szükség rá, nem piszkálják a kijárónyílásokat a madarak.
Én is így gondoltam sokáig, mert amíg kint tartózkodtam a méheknél soha nem láttam cinkéket.
Egyszer aztán sokáig az autóban matattam a rádiót, és hoppá, megjelentek a madarak, rajokban.
Ugye nem vettek észre, nem láttak mozgást.
Azóta mindig felteszem a kijárók elé a vékony alulemezeket.
Így akár az ónos esőtől is megóvja a kijáratokat, a madaraknak meg középső ujj felfelé.
Néhány családba, és egy tartalékba is belelestem.
Egyelőre szépen, nyugodtan vannak és elől, a kijáróhoz közel.
Párnál kivettem a kijárószűkítőket és egy hosszú, vékony bottal kikotortam a méhhullákat.
Hála az égnek csak pár darab volt!
Hajrá méhecskék, a neheze most jön.
Nagyernyei Attila




*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #628 Dátum: 2019. Január 04. 20:05 »
Így akár az ónos esőtől is megóvja a kijáratokat, a madaraknak meg középső ujj felfelé.
Nagyernyei Attila
Vigyázz! Lecsapnak rá!
Ata67

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #629 Dátum: 2019. Január 04. 22:27 »
Sziasztok!

A cinkék előszeretettel keresgélnek, ugrabugrálnak  a kaptárak körül, főleg, mikor hótakaró van.
Ilyenkor látni, hogy kaptárak alatt feltúrják az avart, ahol nem fedte be a hó. Szedegetnek, csipegetnek.
A kijáródeszkákra is rámennek, látni a nyomukat, kopogtatnak is a méhekhez.
Idén először tettem kb. 12x25cm-es fekete nejlont 3 rajzszeggel, kb.35-40°-os szögben, kétoldalt ki tudnak jönni a méhek, ha alkalmi enyhülés következik.
Persze, ha madárháló fent van, az jobb.
Üdv.: Attila