Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 413640 megtekintés
*

ekecs

  • **
  • 54
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #585 Dátum: 2018. Május 22. 13:47 »
Köszönöm. Most megnyugtattál. Még valami. 24es fekvőim vannak. Holnap mindegyikben balra lezárom az öreganyás részt.Még nem vettem ki a rácsot,csak adtam nekik több keretet. Mozgatható az anyarácsos válaszfal. Nyitok nekik kijárót. Ez idáig ok. A másik oldalon nincs fias, sem sok méz. Kap egy petés keretet balról. Ha van fiatal anya akkor ok,ha nincs akkor húz elvileg bölcsőt. Ez működhet? Úgy is mindegyik kaptárba két családot akartam. Még szerencse,hogy csak 60-at kell így megcsinálni. Áááááá!!!!!!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #586 Dátum: 2018. Május 22. 16:58 »
Látom megy a gyúrás a rakodó vagy fekvő NB ügyben. Sajnos elfogult vagyok, de a saját tapasztalatomon. Meg kell mondanom, hogy az elmúlt két év hunorozása nem tudott meggyőzni meg a hunor vagy bármely más rakodókaptáros rendszer kényelméről.

Ökölszabálynak ismertem, hogy a magas fokú gépesítés hatékony kihasználása csak 200 méhcsalád fölött lehetséges. Ha pedig nem lehet hatékonyan gépesíteni, akkor mi a fenének rakodózni? Merthogy egyébként meg sokkal nagyobb fizikai munkát igényel, mint a fekvő NB-s méhészkedés. Egyébként meg a méhcsaládok kiegyensúlyozottsága annál jobb, minél nagyobb műlépfelületre telepítik a méhcsaládot. A kiegyensúlyozottság pedig a termelés biztonságának egyik erős feltétele.

Lehet itt a gittet rágni szöktetésről, meg egyéb rakodós attrakcióról,  produkcióról, de a fekvő kaptárból pergetett méz rendszeresen érettebb, magasabb pollentartalmú, ráadásul lényegesen kevesebb munkával és derékfájással lehet vele termelni. Szóval őszinte részvétem a 1/2 NB-s méhészek számára.

Ha nem lenne megrendelés nálam a rakodókeretes méhcsaládokra, én bizony soha nem tartanék se hunort, se 1/2NB-t se mást.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #587 Dátum: 2018. Augusztus 19. 08:43 »
Elkezdtem tovább szűkíteni a "Nagybocikat".
Ez abból áll, hogy az eddig 10-12 kereten lévő fészket lehúzom 8-9-re.
Valamikor 1 hónap múlva még tovább fogom szűkíteni.
A szűkítésnek ilyenkor az a lényege, hogy a telelésre szánt élelem minél koncentráltabban kerüljön a fészekbe.
Hosszú, meleg őszt jósolnak, nem kéne ezzel kapkodnom, de nyugodtabb vagyok ha kész.
A fiasítás mennyiségével (általában 6 keret, de voltak 7-esek is) még meg is lennék elégedve, de a népességgel már nem.
Tiszta fiatal méhek vannak a kaptárban, és egy kicsit lazák a léputcák.
Annyi mentségem legyen, hogy ilyenkor nagyon nehéz megítélni hány tömött léputcások a családok.
A meleg miatt szanaszéjjel vannak, fészken kívül, a kaptár oldalán, alján, és  még tőgyelgetnek is.
Ennek ellenére húzom nekik a féket, amint írtam, hogy koncentrálják a fészekre a mézkészletet.
A fészekből kikerülő kevésbé mézesek, és az Építő Keret (amelyik mézes) felkarcolom, és a szűkítésen kívülre helyezem.
Semmi kutatás, nyugodtan tűrik a beavatkozást.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #588 Dátum: 2018. Augusztus 19. 08:59 »

A fiasítás mennyiségével (általában 6 keret, de voltak 7-esek is) még meg is lennék elégedve, de a népességgel már nem.
Tiszta fiatal méhek vannak a kaptárban, és egy kicsit lazák a léputcák.


Mifelénk a rakodókban is ez van sajnos, kevesebb a nép mint máskor szokott lenni ebben az időszakban.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #589 Dátum: 2018. Szeptember 05. 19:58 »
Ma elkezdtem a fészkek további szűkítését.
A fiasítás mennyisége igen tág határok között alakul.
Vannak családok ahol 3-4 nagy kiterjedésű fedett fias volt, és mellette 1 nyitott.
Vannak viszont ahol szinte teljesen leállt az anya, és fedettből is már csak két kereten van nyitott tenyérnyi.
Valahol a kettő között lehet az átlag.
A melegépítményűek egyértelműen jobbak, népesebbek, okát nem tudom.
Egy helyre vándoroltam velük, egész évben mindent egyszerre csináltam a hidegépítményűekkel együtt.
A mézkészlettel meg vagyok elégedve.
A most kikerülő kereteket ha felkarcolom, és ezeket behordják, akkor nem lesz bibi.
Ezzel egy kicsit várnom kell, mert ha karcolok nem tudok fészket matatni.
Azt pár nap múlva megteszem.
Amikor Baranya-megyében teleltem (10 éven keresztül), ilyenkor még javában tartott a szolidágó, és lendületesen petéztek az anyák.
A 2018-as év ilyen banga.
Március 31-én tél, április 1-én tavasz, április 3-án nyár, április 29-én akácról mértem.
Nagyon szeretek méhészkedni, most úgy érzem amíg tehetem csinálom.
Viszont ha most kezdenék, és látnám a rengeteg problémát, az időjárástól kezdve, a vegyszerektől való szenvedésen keresztül a mézpiacig, talán úgy döntenék mint a fiam.
Ő örvend a 328-as Eurónak, mert ez neki 10%-os fizetés emelést jelentett, és nem aggódik azon amiket az előbb leírtam.
Nagyernyei Attila



Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #590 Dátum: 2018. Szeptember 08. 20:06 »
Ma jártam egy olyan NB 18-as méhészetben, hogy sokan megirigyelnék.
Gyönyörű, igen népes családokat bontottunk, és "full" mézesek.
A kolléga most kezdi a szűkítést (amit én befejeztem), viszont a családok irigylésre méltóak.
Ő is komolyan küzd, és küzdött az atkákkal.
A folyamatos védekezés ellenére találtunk szárnyatlan méheket, de ekkora méhtömeg mellett ez elenyészőnek mondható, és a lehullott atkák száma (egy hét alatt) 30 és 50 körüli.
A napraforgó neki sem sikerült fényesen, de legalább a méhcsaládok nem szenvedtek komoly kárt.
A fiasítás mennyisége igen változó volt, az átlag 2-3 keretben nyitott tenyérnyi, és egy keretben nyitott tenyérnyi nyílt fias.
Szerintem a szűkítés után 8-10 kilót simán el tud venni családonként.
Annyit mondott, hogy a napraforgóból is hagyott náluk jócskán, így emiatt keveset pergetett róla.
Ahogy a fiasok kelnek, annak ütemében fog negyedig-félig mézes lépeket még karcolni, a jövő hét közepe után.
Annyit szeretnék megjegyezni, hogy ez egy igen precíz, profi méhész volt.
Ahogy hallom a méhegészségügyi felelősöktől nem ennyire vidám máshol a helyzet.
Nyár közepén sokan arról számoltak be, hogy nincs, vagy nagyon kevés az atka.
Most meg?
Egy-egy kezelés után ezres nagyságrendben potyog.
Akik bekapták a neos napraforgót, meg még az atkával is elszálltak, ott baj lesz.(vagy már van)
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #591 Dátum: 2018. Szeptember 08. 20:24 »
Írj
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:56 írta oszkár »

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #592 Dátum: 2018. Szeptember 09. 18:06 »
Szeptemberig 12 családnál néztem a potyogást. 18 volt a legtöbb, többségénél 10 alatt. Már csak 4-nél számolom, ma 15 volt a legtöbb. Amitrázzal füstölök.
Oszkár! Ha sok köztük a sodrott szárnyú, vagy a szárny nélküli, akkor 1000 körüli atkamennyiség is végez velük a vírusok miatt. A tapasztalt méhészek azt mondják, régen sokkal nagyobb atkaterhelés sem pusztította el a családokat.
Ata

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #593 Dátum: 2018. Szeptember 09. 20:05 »
Azé
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:56 írta oszkár »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #594 Dátum: 2018. Szeptember 09. 20:26 »
Nálam 2013-ben volt egy olyan méhcsalád amelynél 1200 atka hullott le zárókezelésnél.
A többinél ennek a töredéke.
Az átlagostól 2 léputcával gyengébben érte meg a tavaszt, de túlélte.
Ma már az a gond, hogy sokkal kisebb a méhcsaládok tűrőképessége.
Szerintem ettől kevesebb atka is végzetes lehet ma már, pedig csak 5 év telt el.
Miért bírnak jelenleg kevesebbet a méhek?
Az a véleményem, hogy a napraforgón nagyon sok méhészet szenvedett komoly károkat.
A szolidágón (ahol volt) valahogy rehabilitálódtak, de teljes értékűre, az időszaknak megfelelő erősségűre nem tudtak felfejlődni.
Ha ehhez jött egy viszonylag magas atkalétszám, akkor kakukk.
Aztán a méhész bepánikol, hogy sok az atka, füstöl szinte minden nap.
Ez sem használ a már legyengült méhcsaládoknak.
És amiről már írtam, a hagyományos szerek hatékonysága sem százas már.
Úgyhogy kössük fel a gatyánkat.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #595 Dátum: 2018. Szeptember 09. 20:43 »
uh
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:55 írta oszkár »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #596 Dátum: 2018. Szeptember 09. 21:18 »
“1000 körüli atkamennyiség is végez velük a vírusok miatt. A tapasztalt méhészek azt mondják, régen sokkal nagyobb atkaterhelés sem pusztította el a családokat.”
Ezt írta Ata.

Igazad van,más volt minden.
A méhek sokkal többet bírtak mint most.
Szerintem azért mert nem voltak a mai hosszúhatású növényvédelmi mérgek.
Kontakt gyorsan lebomló szerekkel dolgoztak az agronómusok,akkor még ők irányították a növényvédelmet is.
Persze majd jönnek erre az írások a “barátaimtól”,hogy én mindig ezzel jövök.Lehet majd írni újra,mennyire nem értek én ehhez.
Nem számít.
Öregapám mindig azt mondta,fiam használd eszed.
Az utóbbi években más,ekkora mérvű,lényegi változás nem történt,ami befolyásolná méheink életét.
Még mindig kezelhető az atka is.
Csak a növényvédelem változott meg gyökeresen!!!

Húszon pár éve nem védekeztünk augusztus végéig,
mondván nem szennyezzük a réti,szolidágó mézet,
mert üvegeztük a mézünk és már akkor is utáltam minden
szemét mérget.
Klartános falapot kaptak “minimális” dózissal.
Egy-egy nagy spaklinyi atka volt alattuk.
Sodort szárnyú méhet nem láttunk,még ekkor sem.
Akkor még igencsak érzékeny volt az atka a fluvanilátra.
A nagy számú atka ellenére a családok kiteleltek úgy 4-6 NB keretnyi
néppel.

Csányi Antal

Miközben írtam Attila is válaszolt.
“Miért bírnak jelenleg kevesebbet a méhek?”
Teszi fel a kérdést.
Lényegileg Ő is arra a következtetésre jutott mint én,oknak a napraforgót írja.
Nyilván a növényvédelmére gondol.
Én szerintem a kukorica virágpora is nagy bajok forrása.
A kettő együtt az ám a finom a méheknek.

Mindig mondom-és ezért is lehülyéznek rendesen a “haverok”-sokkal nagyobb a “migránsatka” fertőzés mint a szakma eddig gondolta.
Olyan ma már nincs,hogy jó családról “lejön” 1000 fölötti atka.
Ha 1000 atkát saját maga nevel fel a család,akkor az már vagy elpusztul vagy semmit nem ér.

« Utoljára szerkesztve: 2018. Szeptember 09. 21:28 írta Csányi Antal »

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #597 Dátum: 2018. Szeptember 10. 07:28 »
Mi a véleményed,ha csak amitrázzal füstölsz,mennyi füstölést bírnak ki a család befosás nélkül?
Oszkár!
Nem tudom kitől kérded, én írtam, hogy amitrázzal védekezem. Nem csak azzal. Mavrikos zsepit is tettem kétszer. Egy hetet javasolnak, 10 nap után volt időm betenni a másodikat. Mavrikot csak meleg időben érdemes, amikor lehűl az idő, akkor mást kell használni.
Összesen 16-szor fújtam eddig. A három napot mindig betartom, nincs kevesebb időköz. Egyszer-kétszer előfordult, hogy nem értem oda időben, és 4-5 nap telt el két fújás között.
Elhullást egyszer tapasztaltam (100 körüli méh pusztult el), annak tulajdonítom, hogy túl későn fújtam. Este 6 órakor volt, a nyár közepén. Talán nem volt idejük tisztulni.
A méhek tisztulási szükségletére még inkább figyelni kell, amikor jön az őszi lehűlés. Fejből nem emlékszem, mi a nappali minimum, és a reggeli minimum. Emlékszem, de nem írom le, mert nincs most időm újra elolvasni a feljegyzéseimet, hogy ellenőrizzem magamat, és nem akarok senkit sem félrevezetni. Ez nem olyan téma, hogy következmények nélkül lehetne hibázni. Amikor jön az őszi lehűlés, mindig újra elolvasom az amitrázos “szabály-gyűjteményemet”. Ez nemsokára bekövetkezik.
Üdv: Ata


Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #598 Dátum: 2018. Szeptember 10. 08:50 »
Oszkár ezt kérdezi:
"Mi a véleményed,ha csak amitrázzal füstölsz,mennyi füstölést bírnak ki a család befosás nélkül?"
A méhek nem fosnak, hanem üritkeznek.
Ez nagyon sok egyéb tényezőtől is függ.
Alap dolognak tartom, hogy füstöléssel együtt etetni nem szabad.
Aztán jön a hőmérsékleti tényező.
Ma nálunk 9.4 fok volt reggel, tehát ilyenkor tilos a füstölés.
Azt nem írtad, hogy reggel, vagy este füstöltök.
Van olyan méhészet amely már az első füstölésre pöttyöz, van amelyik a sorozat után sem.
Egy biztos a sorozatfüstöléssel mi is mérgezzük a méheket, de itt jön be az a kérdés,.... hogy melyik ujjamat harapjam.
Véleményem szerint, ha már pöttyöznek, akkor más szert kell alkalmazni, mert ez egy vészjelzés a méhcsaládtól.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #599 Dátum: 2018. Szeptember 10. 09:10 »
 Vit   
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:55 írta oszkár »